Ako liečiť bolesť v krku u malého dieťaťa?

Angína je jednou z najbežnejších chorôb u detí, ktorá sa vyskytuje hlavne v chladnom období. Mnoho rodičov lieči túto chorobu pomerne náhodne (samoliečba pomocou ľudových liekov), čím vystavuje svoje dieťa nebezpečenstvu, ktoré so sebou prináša. Komplikovaná tonzilitída môže spôsobiť vážne ochorenia, ako je pyelonefritída a reumatizmus, a môže viesť k narušeniu normálneho fungovania imunitného a kardiovaskulárneho systému dieťaťa. Preto by rodičia mali dokonale pochopiť, ako liečiť bolesti v krku dieťaťa, aby sa predišlo nepríjemným následkom.

Príznaky

K dnešnému dňu existuje niekoľko stupňov závažnosti bolesti v krku (od miernej po veľmi závažnú). Avšak, takmer vo všetkých prípadoch, najzreteľnejším znakom prítomnosti bolesti v krku u dieťaťa bude silné bolesti v krku, ktoré sa prehĺtajú prehĺtaním.

Okrem toho deti často pociťujú celkovú slabosť, bolesti hlavy, nevoľnosť a dokonca zvracanie. Teplota sa zvyšuje - z 38,5 na 41 stupňov. Mandle dieťaťa sa zväčšujú, uvoľňujú a získajú jasne červenú farbu. Pri podrobnejšom preskúmaní sa na nich nachádza špeciálny povlak, v závažných prípadoch - hnisavé zátky.

Jedným z dôležitých príznakov bolesti v krku u dieťaťa je nárast lymfatických uzlín (krčka maternice a submandibulárna). Hlas dieťaťa sa často mierne zmení - stáva sa chrapľavý. Angína spravidla netrvá dlhšie ako 7-8 dní. Je to však takveľa záleží na liečbe.

Ako liečiť bolesť v krku u dieťaťa?

Najprv musíte navštíviť lekára (zavolajte domov, dohodnite si stretnutie s detskou klinikou). A hoci vo väčšine prípadov sú lekári zaistení a predpisujú plnohodnotnú liečbu drogovými závislosťami, mnohí z nich tiež odporúčajú, aby bojovali proti chorobe samostatne pomocou nedrogových metód.

Liečba tonzitídy u detí sa takmer vždy vykonáva ambulantne. Zároveň by rodičia mali zabezpečiť, aby ich dieťa rešpektovalo prísny odpočinok na posteli. Nie je potrebná žiadna špeciálna strava počas liečebného obdobia. Jediné, čo stojí za to venovať osobitnú pozornosť, je bohatý nápoj (ovocné nápoje, čaj s citrónom alebo džemom, želé, džús atď.). Denné množstvo použitej tekutiny by malo byť najmenej 2 litre. Týmto sa z tela dieťaťa odstránia toxíny nahromadené v ňom.

Dôležitým aspektom liečby je vypláchnutie hltanu. Na tento účel môžete použiť:

  • teplý roztok hydrogenuhličitanu sodného;
  • Voda s medom;
  • Odvar bylín (nechtík, harmanček, jitrocel, ľubovník bodkovaný, šalvia);
  • Kalanchoe šťava zriedená na polovicu vodou.

Procedúra sa musí vykonávať po jedle, asi 4-5 krát denne.

Ak musíte liečiť bolesť hrdla doma, môžete na tento účel použiť otepľovacie obklady. Sú nanesené na nosohltanu a krku, čím aktivujú krvný obeh a prispievajú k rýchlemu uzdraveniu dieťaťa.

Napriek tomu základ liečbyzvažuje sa použitie určitých liekov.

Samozrejme, hovoríme predovšetkým o antibiotikách. Môžete však vyliečiť bolesť hrdla u dieťaťa bez nich. Všetci lekári to vedia, ale sú stále zaistení. Vymenovanie antibakteriálnych látok je potrebné iba v najťažších situáciách, keď sa stav dieťaťa pred očami zhorší a symptomatická liečba neprináša žiadne výsledky.

Doteraz sa medzi najbežnejšie používané antibiotiká v praxi používajú chránené penicilíny - ampicilín a amoxiclav. Vo väčšine prípadov poskytujú rýchly účinok a stav dieťaťa sa zlepšuje o 2 až 3 dni po užití lieku.

Dôležité! Mnoho rodičov, ktorí si všimli zlepšenie stavu dieťaťa, odmietajú pokračovať v užívaní tejto drogy, čím vystavujú svoje dieťa veľkému nebezpečenstvu. Je to spôsobené skutočnosťou, že v dôsledku takého krátkeho priebehu nezomrú všetky mikroorganizmy a zvyšné mikroorganizmy vytvoria rezistenciu (rezistenciu) na použité antibiotikum. Následne dôjde k relapsu ochorenia, s ktorým sa vyrovnať, s ktorým už pomocou rovnakých antibiotík už nebude možné. V dôsledku toho budú potrebné viac „ťažké“ lieky, ktoré spôsobujú omnoho viac vedľajších účinkov a ich náklady sa výrazne líšia od nákladov použitých v prvých štádiách liečby.

V kombinácii s antibiotickou liečbou sa často antihistaminiká (difenhydramín, suprastín, cetirizín atď.) Používajú na prevenciu rozvoja.alergické reakcie tela dieťaťa na AB. To platí najmä v prípadoch, keď malé dieťa musí liečiť angínu pectoris.

Lekári okrem všetkých vyššie uvedených metód riešenia tohto ochorenia odporúčajú použitie rôznych fyzioterapeutických postupov, ako sú UHF, inhalácia, SMV na mandlích, krku a regionálnych lymfatických uzlinách. Po určitom poklese príznakov choroby môžete použiť svetlo a elektroterapiu.

Čo robiť v ťažkých situáciách? Ako liečiť hnisavé bolesti v krku dieťaťa? Takéto otázky vyvstávajú u mnohých rodičov, ktorí našli na svojich mandlích pľuzgiere alebo keď na teplomere vidia teplotu vyššiu ako 40 stupňov. Odpoveď je pomerne jednoduchá - musíte bezodkladne navštíviť lekára. V takom prípade môže samoliečba len ublížiť. Najlepšou možnosťou je zavolať sanitku alebo detského lekára na mieste.