Ako liečiť bolesť v krku pri prehĺtaní

Obsah
  6. Silná bolesť spôsobená požitím vody alebo jedla sa často stáva príznakom infekcie vyvíjajúcej sa v horných dýchacích cestách. Farmakologické prípravky - spreje, dražé a pastilky na vstrebanie pomôžu zmierniť stav dospelého a dieťaťa. Aby sa však potlačil rast patogénnych vírusov a baktérií, často sa vyžaduje používanie závažnejších liekov. Preto pred liečením bolesti v krku pri prehĺtaní musíte navštíviť otolaryngológa. Lekár určí druh infekčných patogénov a zostaví terapeutický režim individuálne pre každého dospelého alebo malého pacienta.

  Antiseptické spreje

  Mandle sa stávajú prvou prekážkou šírenia infekčných patogénov, preto je použitie sprejov najdôležitejšou liečbou. Aerosólový prúd sa môže aplikovať priamo na oblasť horných dýchacích ciest, kde je najviac pociťovaná bolesť. Pediatri neodporúčajú rodičom používať spreje na liečbu krku u detí mladších ako dva roky. Krvné cievy u detí sú umiestnené veľmi blízko povrchu slizníc, takže silný prúd aerosólu môže spôsobiť život ohrozujúci bronchospazmus.

  Pri použití sprejov na liečbu respiračných infekcií u detí starších ako dva roky a dospelých by sa mali prísne dodržiavať všetky lekárske odporúčania. Napriek lokálnej aplikácii niektoré z aktívnych zložiek prípravkovpreniká do systémového obehu a hromadí sa v tele. Nezvyšujte frekvenciu podávania liekov na zapálené mandle - väčšina moderných aerosólov má predĺžený (dlhý) účinok.

  Aerosoly obsahujúce jód

  Ak bolí v krku bolesť, ale nie je možné konzultovať otolaryngológa pre diagnostiku a liečbu, je dôležité použiť antiseptické spreje. Lieky pôsobia proti najznámejším patogénom na angíne, priedušnici, priedušiek. Aplikácia antiseptických aerosólov samozrejme prispieva k deštrukcii a eliminácii vírusov, patogénnych baktérií a kvasinkových húb z horných dýchacích ciest. Najvýhodnejšie je použiť prostriedky z tejto skupiny na zápal mandlí a vytvorenie povlaku z bieleho tvarohu na ich povrchu. Dobrá pomoc pri výskyte zápalového procesu v sprejoch hrtanu na báze jódu:

  • jodovidón,
  • Yox,
  • Lugol Spray,
  • jód.

  Po aplikácii aerosólového lúča na sliznice prenikajú aktívne jód a pomocné látky lieku do krvného obehu a hromadia sa v tkanivách vrátane štítnej žľazy. Takéto spreje sa nepoužívajú na liečbu pacientov s poškodenou endokrinnou žľazou. Absolútnymi kontraindikáciami sú tehotenstvo a obdobie dojčenia.

  Aerosóly obsahujúce jód pomáhajú pri prehĺtaní rýchlo a účinne odstraňovať bolesti v hrdle.

  Protizápalové spreje

  Ak je hrdlo veľmi bolestivé, musia sa prijať neodkladné opatrenia. Najskôr zastavte zápal a znížte ťažkosti pri prehĺtaní. Preto sa antiseptické spreje používajú na liečenie respiračných infekcií na ničenie stafylokokov, pneumokokov, adenovírusov a patogénnych húb. Nasledujúce aerosóly majú protizápalové a dezinfekčné vlastnosti:

  • Tantum Verde,
  • Orasept,
  • Hexaspray,
  • Miramistin,
  • Hexoral,
  • Stopangin,
  • Chlorofyllipt.

  Prípravky na miestne použitie vylučujú opuchnutie, ničia a evakuujú infekčné patogény a toxické výrobky, ktoré majú zásadné funkcie z horných dýchacích ciest. Miramistín a chlorofylipt sa môžu striekať na sliznice hrdla 3-4 krát denne a Hexoral vykazuje analgetickú aktivitu 12 hodín.

  Proposol, ktorého účinnou látkou je propolis, patrí do skupiny protizápalových a antiseptických sprejov. Zloženie tohto včelárskeho produktu zahŕňa rôzne biologicky aktívne látky - bioflavonoidy, vosky, organické kyseliny, prchavé látky a vitamíny. Aplikácia Proposolu v priebehu liečby umožňuje nielen zastaviť zápal a opuch, ale tiež rýchlo regenerovať poškodené sliznice hrdla. Liek s prírodným zložením účinne eliminuje hlavný príznak angíny a bronchitídy - bolesť v krku. Na rozdiel od iných antimikrobíkpatogénne mikroorganizmy nie sú schopné získať rezistenciu na Proposol, preto sa môže použiť aj pri dlhodobej liečbe chronických chorôb.

  Hrdzavé spreje odstraňujú opuch a zápal v hrdle, zmierňujú bolesť pri prehĺtaní, inhibujú rast a množenie baktérií

  .

  Antibiotická terapia

  Najčastejšie sa bolesť hrdla objavuje v dôsledku infekcie patogénnymi baktériami - stafylokoky, pneumokoky, pneumokoky. Samotné preplachovanie a inhalácia problém nemôže vyriešiť, pretože patogénne mikroorganizmy aktívne rastú a množia sa v horných dýchacích cestách. Zastavenie rýchlo sa šíriaceho zápalového procesu je možné iba s antibakteriálnymi látkami. Laboratórne štúdie môžu trvať niekoľko dní, takže otolaryngológovia okamžite predpisujú pacientom širokú škálu liekov:

  • makrolidy - klaritromycín, josamycín alebo azitromycín;
  • fluórchinolóny - Ofloxacín, Ciprofloxacín, Norfloxacín;
  • Cefalosporíny - Suprax, Ceftriaxón, Cefotaxím.

  Pri prehltnutí bolesti v krku sa u pacientov často diagnostikuje bakteriálna tonzilitída, ktorá je nebezpečná z dôvodu jej závažných komplikácií. V tomto prípade sa praktizuje menovanie polosyntetických penicilínov v kombinácii s kyselinou klavulanovou. Najvyššia účinnosť je charakteristická pre Amoxiclav, Panklav, Augmentin, Flemoklav. Kyselina klavulanová nevykazuje žiadnu terapeutickú aktivitu. Jeho hlavná funkcia- ochrana antibakteriálnych prísad pred enzýmami produkovanými patogénnymi baktériami. Vďaka týmto enzýmom sa z patogénnych mikroorganizmov rýchlo vyvinie rezistencia na lieky, čo spôsobuje nedostatočnú účinnosť liečby.

  Pneumokoky a stafylokoky sa môžu ničiť nielen antibiotikami, ale aj sulfátovými liekmi - biseptolom a jeho ruským náprotivkom Co-trimoxazol. V prípade progresívneho ochorenia dýchacích ciest môže lekár predpísať kombináciu týchto antimikrobiálnych látok s makrolidmi alebo chránenými semisyntetikami. Po ukončení liečby sa u pacientov ukazuje postupný príjem eubiotík (laktobaktín, bifidumbaktín, Hilak Forte) na obnovenie užitočnej črevnej mikroflóry v priebehu 1 až 2 týždňov.

  Ak existujú kontraindikácie na používanie systémových antibiotík u dospelých a detí alebo pri diagnostike patológie v počiatočnom štádiu, je možné predpísať lokálne látky vo forme sprejov. Nie je to zlé preukázané v liečbe aerosólu bakteriálnej tonzitídy na hrdlo Bioparox. Nedávno však bol zakázaný na predaj v Rusku kvôli mnohým vedľajším účinkom, o ktorých výrobca informácie skryl. Ak je hrdlo červené a veľmi boľavé, pomôže vám Ingalipt - jediný sprej s antibakteriálnymi vlastnosťami, ktorý zostane na pultoch lekární. Zahŕňa sulfónamid norsulfazol, ktorý vykazuje baktericídnu aktivitu proti väčšine infekčných respiračných patogénov.Ingalipt obsahuje tiež éterické oleje liečivých rastlín, ktoré pomáhajú odstraňovať sucho, bolesť a podráždenie v krku.

  Pri liečbe bolesti v hrdle pri prehĺtaní sa používajú širokospektrálne antibakteriálne látky

  .

  Antivírusové lieky

  Ak to bolí prehltnutie a bolesť hrdla, vírusy môžu spôsobiť tieto nepríjemné pocity. Takéto príznaky sú charakteristické pre tracheitídu, faryngitídu, bronchiolitídu, bronchitídu. Ak je respiračná choroba zistená v počiatočnom štádiu, keď po infekcii uplynie 1 - 2 dni, predpisujú otolaryngológovia antivírusové látky Tamiflu alebo Relenza. Zahŕňajú účinné látky, ktorých účinnosť bola potvrdená početnými štúdiami. Do liečebných režimov môžu byť zahrnuté aj nasledujúce antivírusové látky:

  Odporúčame prečítať si: Ako vyliečiť krk za jeden deň
  • Ingavirin,
  • Kagocel,
  • Arbidol,
  • Anaferon,
  • Orvirem.

  Vyššie uvedené lieky pravdepodobne budú slúžiť ako placebo - dôkazová základňa pre ich terapeutickú účinnosť úplne chýba. Niektoré z nich môžu mať imunomodulátory, ale to nestačí na úplné vyliečenie vírusovej patológie. Otolaryngológovia varujú pred nebezpečenstvami samo-výberu antivírusových látok. Nedostatok základných vedomostí o zásadách ich vplyvu na ľudské telo môže spôsobiť šírenie infekčnýchpatogény v dolných dýchacích cestách. Aby nekontrolované a neprimerané podávanie Anaferonu alebo Arbidolu nevyvolalo pľúcny absces a zápal pľúc, mali by ste vyhľadať kvalifikovanú lekársku pomoc na liečbu vírusovej infekcie.

  Antimykotiká

  Pri prudkom poklese imunity u dospelých a detí sa môžu aktivovať huby patriace do oportunnej mikroflóry. Tieto infekčné patogény sa môžu stať priamou príčinou plesňovej tonzitídy alebo sa môžu pridať k pomalým bakteriálnym alebo vírusovým chorobám. Pri výbere lieku pre konkrétneho pacienta otolaryngológ určuje štádium priebehu mykotickej patológie. Na odstránenie plesňovej tonzitídy v počiatočnej fáze sa používajú prostriedky s fungistatickým účinkom, ktoré inhibujú rast a množenie mikroorganizmov.

  Pri kontakte s lekárom sa často diagnostikuje závažná infekcia, ktorá si vyžaduje použitie fungicídnych liekov, ktoré ničia kvasinky. Najefektívnejšie sú nasledujúce kapsuly a tablety:

  • Levorín sa používa na ničenie húb podobných kvasinkám, ktoré infikujú sliznice hrdla. Medzi výhody lieku patrí nízka toxicita a široké spektrum účinku;
  • Itrakonazol interferuje so syntézou DNA patogénnych húb a má vysokú antimykotickú aktivitu. Hlavnou nevýhodou tohto nástroja je prítomnosť významného zoznamu kontraindikácií; 68 68 (fungicídne činidlá, ktoré rýchlo zastavia šírenie plesňovej infekcie, ku ktorej dochádza na pozadí akútneho zápalového procesu.

  Trvanie liečebného cyklu s antimykotikami nepresahuje týždeň. Ak počas tejto doby nebolo možné vyliečiť hrdlo, otolaryngológ môže nahradiť antimykotikum alebo predpísať viaczložkové lieky, ktoré sú účinné proti najznámejším infekčným respiračným patogénom (napríklad antibiotikám).

  Antimykotické lieky sa používajú na liečbu bolesti pri prehĺtaní spôsobenej patogénnymi hubami

  Odstránenie opuchov, horúčky a bolesti

  Ak bolí hrdlo natoľko, že nie je možné jesť jedlo, lekár do terapeutického režimu zahrnie analgetiká a protizápalové nesteroidné lieky. Lieky rýchlo odstraňujú nepríjemné pocity, ale neovplyvňujú hlavnú príčinu infekcie dýchacích ciest. Otolaryngológ vyberie lieky tak, aby v kombinácii s antimykotikami alebo antibiotikami nemali výraznejšie vedľajšie účinky. Všetky analgetiká a NSAID sa klasifikujú v súlade so zásadou účinku na ľudské telo:

  • pri použití inhibítorov prostaglandínu sa inhibuje produkcia cyklooxygenázy, ktorá je hlavným dôvodom vzniku zápalových mediátorov;
  • použitie blokátorov bolestivých impulzov znižuje citlivosť nervovreceptory na zastavenie spracovania a prenosu signálov do centrálneho nervového systému.

  Po zápale hrdla sa objaví silná bolesť.

  V tomto prípade prax predpisovania narkotických liekov na uľahčenie prehĺtania. Nielenže znižujú závažnosť bolesti, ale sú tiež schopné eliminovať príznaky ochorení dýchacích ciest. Pri prudkom náraste teploty, bolesti hlavy a kĺbov sa v sirupoch, kapsulách alebo tabletách používajú nesteroidné protizápalové lieky:

  • Ibuklin,
  • Ibuprofen,
  • Nurofen,
  • Naproxen,
  • Metamizol.

  PVNP nie sú zahrnuté v terapeutických režimoch tých pacientov, u ktorých bola diagnostikovaná gastritída alebo žalúdočný vred a dvanástnikový vred. Nesteroidné lieky, dokonca aj pri krátkom používaní, môžu narušiť integritu slizníc tráviaceho traktu. V takýchto prípadoch sa odporúča použiť analgetikum Paracetamol (Panadol, Efferalgan). Liek sa vyznačuje silnými protizápalovými vlastnosťami, ktoré umožňujú jeho použitie na potlačenie patologického procesu. Prípravky, ktorých účinnou látkou je paracetamol, sa predpisujú v malých dávkach gravidným a laktujúcim ženám.

  Ak je bolestivé prehĺtať, sledujúc pocit cudzieho predmetu v hrdle, potom sa s najväčšou pravdepodobnosťou vyvinie opuch. Jej príčinou bol závažný zápalový proces a intoxikácia tkanív škodlivými patogénnymi životne dôležitými produktmimikroorganizmy. Príjem antibiotík a NSAID postupne zastavuje šírenie opuchy a antihistaminiká - Suprastin, Tavegil, Clarotadin, Loratadin, Pipalfen sa používajú na rýchle zníženie jeho závažnosti. Pre dospelých a deti predpisujú lekári tablety, aby zabránili rozvoju alergickej reakcie, pričom užívajú veľké množstvo rôznych farmakologických prípravkov. Ako liečiť, keď sa bolesť v krku nachádza v tohto článku.

  Pri liečení bolesti pri prehĺtaní sa používajú antihistaminiká na prevenciu alergií a zmiernenie opuchu

  .

  Tablety, pastilky, pastilky a pastilky na pastilky

  Farmakologické pastilky pomáhajú rýchlo a účinne liečiť akékoľvek choroby dýchacích ciest. Ich účinné látky zastavujú zápal, ničia vírusy a baktérie a znižujú závažnosť opuchov. Dražé a pastilky prispievajú k produkcii zvýšeného množstva slín obsahujúcich enzým lyzozým. Táto biologicky aktívna látka má výrazné antiseptické vlastnosti, ktoré sú dôležité pri akútnom patologickom procese.

  Absorpcia tabliet a dražé vedie k dodatočnej hydratácii a zmäkčeniu slizníc hrdla. Nezabudnite, že pastilky a cukríky sú farmakologické lieky, takže ich nadmerné používanie môže spôsobiť nežiaduce komplikácie. Medzi najbezpečnejšie resorpčné produkty patria lieky sprírodné zloženie:

  • Hall;
  • Bobs;
  • Dr. Thece;
  • cukrovinky s obsahom sladkého drievka, šalvie, tymiánu, mäty a meduňky;
  • Dr. Mom;
  • Linkas Laure.

  Niektoré z týchto látok (Bobs, Linkas Laure) sa môžu použiť počas gravidity a laktácie. Ale populárny liek s prírodným kombinovaným zložením, Dr. Mom, nie je určený na liečbu detí a dospievajúcich. Zloženie Faliminta, Septolet Neo, Faringosept, Antiangina obsahuje chemické zlúčeniny, ktoré vykazujú vlastnosti antiseptík a anestetík. Po resorpcii tabliet a dražé klesá závažnosť bolestivých pocitov, proces prehĺtania sa značne uľahčuje. Ak je hrdlo veľmi choré a bolesťami, otolaryngológovia odporúčajú počas dňa 3-4 pastilky Tantum Verde, Hexoral, Grammidin.

  Pred zahájením liečby respiračného ochorenia je veľmi dôležité navštíviť lekára. Veľkú sumu môžete minúť na drahé spreje a cukríky a uzdravenie už viac neprinášať. K rýchlej a úplnej liečbe prispieva iba včasná diagnóza a primerane štruktúrovaný terapeutický režim, čím sa vylučuje pravdepodobnosť komplikácií.