Ako liečiť bolesť v krku

Obsah

  Angína (tonzilitída) je jednou z najbežnejších respiračných patológií, ktorá sa najčastejšie vyskytuje v detstve. Ochorenia môžu spôsobiť vírusy, patogénne baktérie a huby, ktoré prenikajú do horných dýchacích ciest. Osoba má prudký nárast teploty, bolesť hrdla, zhoršená prehĺtaním.

  Pri prvých príznakoch bolesti v krku by sa malo dospelej osobe a dieťaťu poskytnúť kvalifikovaná lekárska starostlivosť. Pri absencii lekárskeho zákroku bude patológia spôsobovať vážne, v niektorých prípadoch nezvratné komplikácie. Pred začatím liečby bolesti v krku sa pacienti podrobujú sérii diagnostických štúdií.

  Správny prístup k liečbe respiračnej patológie

  Pacienti sa často pýtajú lekárov na otázku, či je možné vyliečiť bolesť hrdla bez antibiotík. Tieto lieky sa predpisujú iba v dvoch prípadoch:

  • choroba vyvinutá v dôsledku prenikania patogénnych baktérií do horných dýchacích ciest - stafylokoky, streptokoky, pneumokoky;
  • bakteriálna infekcia sa stala súčasťou vírusovej alebo hubovej patológie.
  • V druhom prípade patogénne mikróby spravidla ovplyvňujú sliznice dýchacích orgánov v dôsledku nesprávne vypracovaného terapeutického režimu alebo zanedbania pomoci lekára. Na stanovenie typu infekčného patogénu sú potrebné laboratórne štúdie. Ak liečite opar bolesť hrdla antibakteriálnymi látkami,potom rýchlo zhorší stav človeka, spôsobí šírenie vírusov v dolných dýchacích cestách.

  Základné zásady liečby

  Prijatie farmakologických prípravkov je potrebné, nemenej dôležité je však dodržiavanie lekárskych odporúčaní, ktoré pomáhajú urýchliť regeneráciu. Napríklad od prvého dňa liečby by ste mali piť veľa tekutín. Pomôže to odstrániť patogény zo zápalových ložísk a potom z tela, ako aj toxické produkty ich životnej činnosti. Pitie veľkého množstva vody je potrebné pre všetky formy angíny pectoris, ale najmä pre vírusovú patológiu, pretože dôkazy o účinnosti väčšiny antivírusových liekov sú sporné. Pitná voda nielen zmierňuje zápal, ale tiež narúša všeobecnú intoxikáciu tela. Rýchle liečenie tonzitídy pomôže takým nápojom:

  • harmanček a zelený čaj s plátkom citróna, nálev z ruží;
  • kyslé ovocné nápoje a kompóty z bobúľ a ovocia;
  • čistá nehybná voda.

  Na doplnenie zásob vitamínov a minerálov musíte vziať jeden z nasledujúcich farmaceutických liekov:

  • Selmevit,
  • Abeceda v období prechladnutia,
  • Centrum.

  Otorinolaryngológ môže predpísať ďalší príjem kyseliny askorbovej na zvýšenie odolnosti tela voči infekčným patogénom. Najdôležitejšou liečbou angíny u dieťaťa a dospelých vitamínom C je forma šumivých tabliet na prípravu roztoku. Takáto dávková forma askorbovej látkykyseliny súčasne posilnia imunitný systém a zabezpečia správny režim pitia.

  Počas liečby angíny by ste mali piť veľa tekutín, aby ste z tela odstránili patogény

  .

  Niektorí pacienti sa pýtajú lekárov, či je možné liečiť zub anginou pectoris. To je prísne zakázané z dôvodu vysokej pravdepodobnosti komplikácií. Samostatne stojí za zmienku, že je potrebné úplne odmietnuť používanie alkoholických nápojov a tabaku. Toxické zlúčeniny, ktoré obsahujú, vysušujú sliznice dýchacích ciest, vyvolávajú šírenie vírusov, húb a baktérií. Etylalkohol, jedovaté živice a nikotín zvyšujú množstvo bieleho plaku na mandlích, čo neumožňuje absorpciu aktívnych zložiek farmakologických prípravkov do tkanív postihnutých infekciou.

  Liečba etiotropickými liekmi

  Len lekár, ktorý vyšetril pacienta a študoval výsledky jeho laboratórnych testov, vie, ako liečiť bolesti v krku. V súlade s nimi predpisuje lieky, určuje ich denné a jednotlivé dávky, ako aj trvanie liečebného cyklu. Nezabudnite vziať do úvahy vek a celkové zdravie pacienta, prítomnosť patologických stavov kardiovaskulárneho a močového systému. Bolesť v krku môžete liečiť dojčením alebo počas prepravy dieťaťa s liekmi, ktoré nie sú schopné poškodiť matku a dieťa. Pri liečení takýchto pacientov je potrebné znížiť dávky tabliet a tablietsirupy a uprednostňujú sa bezpečné lieky na odstránenie klinických prejavov.

  Antibiotická terapia

  Najčastejšie sa diagnostikuje tonzilída bakteriálneho pôvodu, preto sa nemožno vyhnúť antibiotikám. Prijímanie týchto liekov neprechádza bez stopy po ľudskom tele. Možno vývoj črevnej dysbiózy, znížená imunita, zhoršenie chronických patológií. Aby ste predišli negatívnym stavom, nemali by ste prekročiť dávku odporúčanú lekárom a trvanie liečebného cyklu. Ako liečiť bakteriálnu tonzilitídu:

  • amoxicilín a jeho kombinované formy; Amoxiclav, Panclave; Augmentin;
  • Sumamed, Azitromycín;
  • Kefalexín.

  Pri ťažkých formách angíny pectoris možno ako intramuskulárne injekcie predpísať antibakteriálne lieky proti cefalosporínu (ceftriaxón, cefazolin, cefotaxím). Aby vyliečená tonzilitída nespôsobovala dysbiózu, mal by sa počas liečby užívať laktobaktín, ktorý obsahuje prospešné baktérie, ktoré sú rezistentné na antibiotiká.

  Antibiotiká sa používajú na liečbu bolesti v hrdle spôsobenej patogénnymi baktériami

  .

  Antivírusové látky

  Vírusovou etiológiou je možné vyliečiť bolesť hrdla bez antibiotík. Pri nesprávnej liečbe je však možná infekcia streptokokmi alebo stafylokokmi, preto existuje možnosť použitia finančných prostriedkov santibakteriálna aktivita. Moderné antivírusové lieky vo väčšine prípadov nepreukazujú účinnosť deklarovanú výrobcami. Ich terapeutický účinok sa spravidla objavuje práve v čase, keď sa telo začne s ochorením vyrovnať samo. Medzi tieto lieky patria:

  Odporúčame vám prečítať si: Ako rýchlo vyliečiť bolesť hrdla
  • Kagocel,
  • Ergoferon,
  • Anaferon,
  • Arbidol.

  Vírusovú patológiu v počiatočnom štádiu možno úspešne liečiť tamiflu alebo Relenzou, antivírusovými látkami s preukázanou účinnosťou. Drogy majú značné nevýhody - vekové obmedzenia a vysoké náklady. Takéto lieky sa však úspešne vysporiadajú aj s vírusmi herpesu a chrípky.

  Antimykotiká

  Často sa u dospelých a detí diagnostikuje infekčná a zápalová patológia spôsobená kvasinkovitými hubami Candidaalbicans alebo Leptotryxbuccalis v tandeme s patogénnymi baktériami. Charakteristickými príznakmi tohto bolestivého hrdla sú biele pláty na mandlích kvôli množeniu húb podobných kvasinkám. Otorinolaryngológovia predpisujú pacientom na ich ničenie tieto antimykotické lieky:

  • Flukonazol,
  • Itrakonazol,
  • Ketokonazol.

  Na to, aby protiplesňové látky rýchlo pôsobili, je liečba doplnená antiseptickými kloktadlami. Odporúča sa tiež, aby dospelý alebo dieťa vylúčil potraviny s obsahomvysoká koncentrácia cukru - priaznivé prostredie pre rast a reprodukciu patogénnych húb.

  Symptomatická liečba

  Klinický obraz tonzilitídy akejkoľvek genézy je podobný príznakom bronchitídy, tracheitídy, bronchiolitidy.

  Osoba napučiava, je zapálená a má bolesti svalov a kĺbov. Liečba bolesti v hrdle alebo jej závažnejších foriem pomôže liečivám, ktoré znižujú závažnosť príznakov infekcie. Otorinolaryngológ určuje formu lieku individuálne pre každého pacienta so zameraním na jeho vek a štádium zápalového procesu. Napríklad u detí môže silný prúd hrdla sprejom spôsobiť nebezpečný bronchospazmus.

  Pri liečbe angíny sa používajú spreje na odstránenie zápalu a bolesti hrdla

  .

  Prostriedky na zníženie teploty

  Otolaryngológovia uprednostňujú predpisovať nesteroidné protizápalové lieky na liečbu hypertermie. Medzi ne patrí Nurofen, Ibufen, Nimesulide, Nise, Nimesil. Pomáha to súčasne znižovať teplotu, zastaviť zápal a odstraňovať bolesti hlavy, kĺbov a svalov. Avšak u pacientov s gastrointestinálnymi patológiami, u žien počas tehotenstva a pri dojčení sú tieto prostriedky kontraindikované. V týchto prípadoch sa odporúča použiť prípravky s paracetamolom:

   74. Efferalgan,75) Paracetamol.

  Liečba angíny horúčky pomocou kyseliny acetylsalicylovej sa neodporúča. Aspirín negatívne ovplyvňujekrvné cievy, ktoré môžu spôsobiť prienik bakteriálnych a vírusových patogénov do dolných dýchacích ciest.

  Antihistamíny

  Lekári začleňujú do terapeutických režimov antialergické lieky na odstránenie opuchov dýchacích ciest spôsobených zápalovým procesom. Tento stav zvyšuje bolesť a bolesti v krku, sťažuje dýchanie a podporuje množenie infekčných agens. Ťažký opuch možno zastaviť nasledujúcimi spôsobmi:

  • Loratadin,
  • Tavegil,
  • Suprastin.

  S cieľom liečiť bolesti v krku efektívne a rýchlo pacient berie kombináciu farmakologických liekov. Niektoré z nich môžu spôsobiť alergické reakcie, najmä pri výrazne zníženej imunite. Použitie antihistamínov sa stáva vynikajúcou prevenciou vývoja udalostí v takom negatívnom scenári.

  Liečba bolesti v krku

  Bolesť v krku a bolesť v krku sú jedným z najcharakteristickejších prejavov bolesti v krku. Ak sa zápal slizníc dýchacích ciest nelieči včas, môže sa vyvinúť silný dusivý kašeľ. Na zastavenie opuchu hrdla angínou a zníženie závažnosti bolesti sú pacientom predpísané pastilky, pastilky, dražé a pastilky. Najúčinnejšie sú tieto lieky:

  • Dr. Mom,
  • Stopangin,
  • Faringosept.

  Použitie týchto liekových foriem sa pri liečbe krku u malých detí nevykonáva.Dieťa mladšie ako 3 až 5 rokov nie je schopné opatrne rozpustiť lízatko ani tabletu. Spravidla sú deti mazané a žuť alebo prehltnúť sladkú dražé.

  Spreje sa používajú na liečbu bolesti v hrdle angínou, ktoré zahŕňajú zložky s protizápalovou, antiseptickou a antimikrobiálnou aktivitou. Čo môže predpisujúci otolaryngológ predpísať:

  • Hexoral,
  • Ingalipt,
  • Cameton.

  Ingalipt a Kameton, ktoré obsahujú éterické oleje, ktoré uľahčujú dýchanie a bránia prenikaniu patogénnych patogénov do zdravých oblastí sliznice hrdla, pomôžu liečiť akútnu alebo chronickú angínu. Hexoral je schopný rýchlo zastaviť zápal, pričom si zachováva svoju terapeutickú aktivitu 12 hodín.

  Chlorhexidín sa používa na liečbu angíny, ktorá sa používa na vypláchnutie bolesti hrdla

  Prostriedky na preplachovanie

  Tento spôsob liečby je počas laktácie alebo počas tehotenstva najdôležitejší, pretože v tomto období je zakázaných veľa farmakologických prípravkov. Lekári varujú všetkých pacientov, aby kloktali 5-6 krát denne. Počas týchto postupov je lepšie liečivá pravidelne meniť tak, aby sa u patogénnych baktérií, vírusov a húb nevyvinula rezistencia na ne. Zápal, opuch, bolesť a bolesti v krku môžete rýchlo odstrániť pomocou nasledujúcich liekov:

  • Miramistin,
  • chlorhexidín,
  • Malavit.

  0,02% vykazuje vysokú terapeutickú aktivitufuratsilinový roztok. Môžete si ju kúpiť v lekárni alebo ju pripraviť sami pred ošetrením. Za týmto účelom rozpustite 2 tablety v pohári horúcej vody a varte asi päť minút.

  Vdychovanie

  Je veľmi vhodné liečiť doma chronickú tonzilitídu pomocou inhalácií s týmito roztokmi:

  • 0,9% izotonický roztok;
  • akákoľvek minerálna voda;
  • Lazolvan, Ambrobene (v roztoku!);
  • ACC prášok zriedený v súlade s anotáciou.

  Ak dôjde k relapsom vírusovej alebo bakteriálnej patológie častejšie 3 až 3-krát ročne, potom sa odporúča kúpiť kompresor alebo ultrazvukový rozprašovač. Kvapalný liek, ktorý je v ňom umiestnený, sa premení na jemnú suspenziu. To umožňuje, aby účinné látky liečiv prenikali dokonca do dolných dýchacích ciest a rovnomerne sa distribuovali na sliznice, čím sa zabráni tvorbe povlaku.

  Infúzie a odvary z liečivých rastlín s prídavkom medu pomáhajú urýchliť regeneráciu pri liečbe angíny.

  Ľudové liečivá

  Je možné vyliečiť bolesť hrdla bez špeciálnych zariadení. Vhodná je smaltovaná panvica alebo široký pohár. Do nádoby nalejte 1 až 2 litre horúceho roztoku a potom vyhoďte hrubý uterák a vdychujte liečivé pary. Éterické oleje sa na postup používajú najčastejšie:

  • eukalyptus
  • šalvia.
  • jedľa,
  • mincovňa.

  Ak neexistuje individuálna intolerancia, mala bypridajte 4-5 kvapiek éterického oleja na 1 liter vody. Inhalačné postupy sa vykonávajú asi 10 minút a potom si musíte urobiť prestávku 5 minút. Liečitelia odporúčajú liečiť angínu pectoris ľudskými liekmi u detí a dospelých iba pri absencii teploty. Ak pripravujete infúzie alebo odvarky z bylín, môžu sa okamžite použiť na takéto postupy:

  • kloktanie,
  • inhalácia,
  • kúpele chodidiel.

  Na prípravu základnej infúzie je potrebné uvariť 3 lyžice litra vriacej vody. lyžice suchého rastlinného materiálu, trvajte na 20-30 minútach, namáhaní a použití podľa návodu. Ktoré liečivé rastliny sú najúčinnejšie:

  • nechtík lekársky,
  • harmanček,
  • medovka s citrónom.

  Ako rýchlo liečiť bolesť v krku doma, sa nachádza v tohto článku.

  Liečba angíny pectoris pomocou ľudových prostriedkov by sa mala uskutočňovať až po konzultácii s odborníkom. Otolaryngológom spravidla nevadí použitie infúzií alebo pohára horúceho mlieka s čajovou lyžičkou medu. Takáto terapia by sa však mala vykonávať súčasne s užívaním liekov predpísaných lekárom.

  Nezabudnite ísť do nemocnice na ošetrenie bolesti v krku. Vírusové a bakteriálne patológie sú veľmi zákerné a bez kvalifikovanej lekárskej starostlivosti je možný pľúcny absces. Včasná diagnostika a terapia prispievajú k rýchlemu uzdraveniu, bránia rozvoju závažných, niekedy nezvratných komplikácií.