Ako liečiť bolesť uší tak, aby sa už neobťažovali

Ako a ako liečiť bolesť ucha? Na správnu odpoveď na túto otázku musíte najskôr zistiť najpravdepodobnejšiu príčinu bolesti, potom objasniť prítomnosť akýchkoľvek sprievodných príznakov a vykonať všetky potrebné diagnostické štúdie. Koniec koncov, aj ten najskúsenejší lekár bude schopný predpísať včasnú a účinnú liečbu.

Čo je to bolesť ucha?

Bolesť ucha alebo otalgia je bolesť v oblasti ucha, ktorá nie je spojená s jej patológiou. Vyskytuje sa pomerne zriedka a postihuje hlavne ľudí stredného a vysokého veku. Existujú dva typy otalgie - iracionálne a neurotické.

Posledne menovaná obvykle sprevádza neuritídu jedného z troch tvárových nervov (vagus, trigeminálny a glosofaryngeálny). Zápalové procesy ORL orgánov alebo niektorých iných primárnych ohnísk podráždenia (napríklad tonzilitída alebo adenoidy) sa považujú za najpravdepodobnejšie príčiny rozvoja otalgie. V tomto prípade je výskyt malých poranení chrupavky vonkajšieho ucha, ktorý je na prvý pohľad absolútne nepostrehnuteľný, celkom pravdepodobný (za jediné znamenie sa považuje slabé periodické zvonenie v uchu).

V niektorých prípadoch je otalgia skorým príznakom ušnej infekcie. A ak má človek výrazné ostré bolesti, ktoré sa prejavujú záviditeľnou frekvenciou (raz týždenne), potom sa dá predpokladať, že má v jednej z častí stredného alebo vnútorného ucha novotvar (zhubný alebo benígny).

Príčiny otalgie

Bolesť v uchu môže predchádzať zápalu stredného ucha, ale s touto chorobou nemá nič spoločné. Príčiny otalgie je veľa. Jedným z najrozšírenejších je prudký nárast tlaku vo vnútri Eustachovej trubice. V tomto prípade tekutina, ktorá sa v nej nachádza, začne tečať pozdĺž zadnej steny hrdla, čo sa často vyskytuje v dôsledku alergických reakcií, rôznych prechladnutí alebo s vývojom nosovej tonzitídy.

Klasické príčiny bolesti ucha

  11. zápal stredného ucha stredného ucha;
 • Otitis externa;
 • Nádor lokalizovaný v strednom uchu;
 • Nadmerné hromadenie síry;
 • Poranenia krčnej chrbtice, ušného boltca alebo čeľuste;
 • mastoiditída;
 • Rýma;
 • Choroby zubov (pulpitída, pyridonditída).

Príznaky otalgie

Otalgia, ktorej príčina je jednou z bežných chorôb z prechladnutia, je často sprevádzaná matnou, naliehavou bolesťou strednej intenzity. Ušná tekutina tlačí na ušný bubienok, čo prispieva k zvýšeniu teploty, slabému spánku a je často sprevádzané žlto-zeleným výtokom z nosa. Tento typ otalgie je však vo väčšine prípadov dočasný a má tendenciu vymiznúť spolu s nachladnutím. Ak sa tak nestane, je potrebné začať liečiť bolesť v uchu čo najskôr. Za týmto účelom by ste sa mali obrátiť na otolaryngológa.

Časté príznaky bolestí ucha rôzneho pôvodu

 • Nespavosť a iné poruchy spánku;
 • 26. zvýšenie telesnej teploty až po horúčku;
 • Časté závraty v dôsledku prerušenia vestibulárneho aparátu;
 • 28. výtok z uší;
 • Porucha sluchu;
 • Zhoršenie celkového stavu.

Diagnóza bolesti uší

Presnú diagnostiku a predpísanie primeranej liečby môže vykonať iba kvalifikovaný odborník. ORL lekár používa na vyšetrenie otoskop. S jeho pomocou môže zvážiť najmenšie príznaky začínajúceho zápalového procesu. Normálne má bubienko charakteristický ružový odtieň a so zápalom sa zvyšuje a stáva sa jasne červenou. Otoskop vám tiež umožňuje určiť prítomnosť voľnej tekutiny v uchu.

Vo väčšine prípadov takéto fyzikálne vyšetrenie pacienta a následné vyšetrenie pacienta postačuje na to, aby lekár vykonal konečnú diagnózu. Stáva sa však, že musíte použiť iné vyšetrovacie metódy. Z nich sa najčastejšie používa audiometria alebo tomografia krčnej časti chrbtice a hlavy.

Ako sa dá liečiť bolesť ucha?

Liečba otalgie priamo závisí od príčiny jej rozvoja. Ako už bolo uvedené, najbežnejším patologickým stavom vyžadujúcim liečbu je zápal stredného alebo vnútorného ucha (zápal stredného ucha). Infekcia ucha je samozrejme úplne liečiteľná - hlavnou vecou je začať včas.

Antibiotikású liekom na boj proti ušným infekciám. Okrem toho sa s nimi predpisujú antipyretiká a analgetiká.drogy.

V prípadoch, keď sa aj po úplnom ukončení liečby (približne 2 mesiace) v tekutine zistí tekutina, je potrebné liečiť bolesť v uchu chirurgickým zákrokom. Tento postup sa nazýva myringotómia. Na jeho vykonanie lekár používa špeciálne trubice vyrobené z plastu alebo kovu, vložené priamo do ušného bubienka, aby z neho odstránil tekutinu. Operácia sa vždy vykonáva v celkovej anestézii. V tomto stave ušnice zostáva až 8 mesiacov. Potom sa skúmavky sami vyberú alebo vypadnú.

Mnoho ľudí si myslí, že liečba tinnitusu sa vôbec nevyžaduje. To je však zásadne nesprávne. V skutočnosti je to často iba prvé znamenie začiatku vážnej choroby. Takže naše telo nás varuje pred hroziacim nebezpečenstvom.

Prečo je ušná infekcia nebezpečná?Môže to mať veľa následkov:

 • Interná ušná infekcia sa môže prudko vyvinúť;
 • Zvyšuje sa riziko tvorby jaziev na oboch stranách ušného bubienka, čo veľmi nepriaznivo ovplyvňuje sluch a môže dokonca viesť k rozvoju úplnej hluchoty;
 • Často sa meningitída nakoniec vyvinie - zápal miechy a mozgu;
 • Veľmi často sa rozvíja ochrnutie tváre.

Preto je potrebné starostlivo sledovať stav vašich uší. Po použití vody ich nezabudnite dôkladne utrieť, pravidelne z nich odstraňujte síru a opotrebujte ich v chladnom počasíteplý klobúk. Dodržiavanie týchto jednoduchých pravidiel môže zabrániť rozvoju mnohých chorôb uší, ktoré, ako sme už zistili, môžu veľmi poškodiť ľudské zdravie.