Ako liečiť bolesť rúk

Obsah

  Bolesť v rukách sa vyvoláva profesionálnym faktorom aj inými príčinami. Nenechávajte takú bolesť bez dozoru - aj tie najmenšie prejavy nepohodlia sú prvé signály vážneho ochorenia, ktoré môže viesť k zdravotnému postihnutiu, strate práce atď. Ak máte bolesti v rukách, musíte podstúpiť vyšetrenie a zistiť príčinu, pretože bez tohto ochorenia nebudete môcť liečiť patológiu.

  Liečba nervov ruky

  Ak sú postihnuté nervy, ktoré prenášajú signály do ruky, dochádza k charakteristickým znakom bolesti. Syndróm karpálnej chlopne, polyneuropatia a Raynaudova choroba patria medzi najbežnejšie príčiny nepohodlia ruky.

  Syndróm karpálneho kanála - patológia spočíva v tom, že nerv lokalizovaný v úzkom kanáli je obmedzovaný šliach, po ktorých sa objavujú nepríjemné príznaky - bolestivosť, pocit pálenia a znecitlivenie prstov. Symptóm ochorenia z druhej strany sa nevyskytuje, pretože jednostranná lézia je častejšia.

  Liečba choroby je komplexná.

  V počiatočnej fáze vývoja patológie je na zlepšenie stavu ruky dôležité používať komplexnú terapiu. Najskôr si musíte šetriť ruky počas celého obdobia liečby, niekedy potom. Lekár predpíše fyzioterapeutické opatrenia - terapia UHF, akupunktúra. Oblečenie na dlahe dáva dobrý efekt, ale zvyčajne sa nanáša v noci.

  Na zmiernenie bolesti použitekrémy s protizápalovým a analgetickým účinkom. Môže to byť napríklad Voltaren, Diclofenac, Nise, Ketoprofen. Pri silnej bolesti môže Ketorol pomôcť zmierniť nepríjemný pocit. Aby sa znížilo opuchnutie, lekári predpisujú sériu injekcií do oblasti karpálneho ventilu. Ako injekcie sa používajú dlhodobo pôsobiace steroidné lieky. Pomáhajú znižovať opuch mäkkých tkanív, v dôsledku čoho tlak na stredný nerv klesá.

  Ak sa choroba opakuje, uchyľujú sa k operácii. Existuje možnosť otvoreného zákroku, počas ktorého sa vyreže priečny väz zápästia. Po operácii zostáva funkčnosť ruky plná, ale tlak v oblasti karpálneho kanála klesá.

  Druhou možnosťou chirurgického zákroku je endoskopická chirurgia rúk. Prístup do postihnutej oblasti je cez malé rezy, ktoré prenikajú prístrojmi pomocou endoskopu z optických vlákien. Pri takejto operácii zostanú iba menšie jazvy, obnoví sa pohyblivosť ruky a bolesť navždy zmizne.

  Raynaudova choroba je patológia obehového systému, ktorá vedie k nedostatku krvi v malých cievach rúk. Pacienti trpia príznakmi, napríklad po dlhodobom stlačení ruky. Typickým symptómom je zvýšená náchylnosť na chlad: a pri t ° nad nulou dlane pacienta mrznú a bolí.

  Lekári s Raynaudovou chorobou už dlhší čas nevedeli, čo to je a ako sa s tým zle zaobchádza,V súčasnosti sa pomerne úspešne používajú konzervatívna aj chirurgická liečba.

  Neskoré štádium Raynaudovej choroby vedie k nekrotizácii tkanív

  Pokiaľ ide o Raynaudovu chorobu, určité výsledky v liečbe tejto choroby dávajú reflexné metódy na liečbu tejto choroby. Lekári odporúčajú akupunktúru, laserovú punkciu, magnetopunkciu. Pomáha pacientom a vákuovej terapii. Na dosiahnutie lepšieho výsledku sa tieto techniky kombinujú s liekmi.

  Základom lekárskeho ošetrenia tejto choroby sú:

  • na rozširovanie krvných ciev - kyselina nikotínová, platifilín, trental;
  • blokátory gangliónov - Gangleron, Pachycarpinum, Benzohexonium;
  • blokátory adrenergných látok (periférne a centrálne) - aminazín, Tropafen.

  Liečba aktovegínom má dobrý účinok, zlepšenie sa dosahuje aj upokojujúcimi prostriedkami. Lekári považujú za vhodné používať teplé kúpele - prispievajú k rozširovaniu krvných ciev a zlepšujú periférny obeh. S pomocou terapeutických činidiel je možné výrazne zlepšiť život pacientov, ale patológiu nie je možné úplne eliminovať. Dosiahnutie predĺženej remisie sa považuje za dobrý výsledok pri liečbe Raynaudovej choroby.

  Polyneuropatia je ochorenie periférnych nervových zakončení, pri ktorom ruky úplne alebo čiastočne strácajú svoju citlivosť, pacienti trpia periodickou bolesťou. Ako terapia sa predpisujú metabolické látky a lieky na aktiváciu krvného obehu. prihláškaz týchto liekov výrazne zlepšuje tkanivový trofizmus, krvný obeh v poškodenej oblasti, objavujú sa antioxidačné vlastnosti liečiv. Pacienti s polyneuropatiou sú predpísaní:

  Odporúčame tiež prečítať si: Ako liečiť kĺby prstov
  • Mexidol;
  • Actovegin;
  • Instenon;
  • cerebrolyzín;
  • pantotenát vápenatý;
  • prípravky z kyseliny alfa lipoovej.

  Trvanie liečby týmito látkami je najmenej jeden mesiac. V liečebnom režime patológie je nevyhnutné zahrnúť vitamínové komplexy obsahujúce vysoké dávky vitamínov B. Neuromultivitída poskytuje dobrý účinok. Na odstránenie bolestivosti rúk sa používajú lokálne anestetiká - Lidokaín, Versatis, antikonvulzíva - Pregabalin (Lyric), Tebantin. Dráždivé lieky zmierňujú bolesť pri polyneuropatii, napríklad predpísanom kapsaicíne. Určitý účinok majú antidepresíva - amitriplín, Simbalta a so silnou bolesťou v rukách sú zobrazené omamné analgetiká - oxykodón, tramadol.

  Liečba kĺbov rúk

  Bolestivosť v rukách sa spája s necitlivosťou, ale vyskytuje sa aj ako nezávislý znak. Príčinou nepohodlia je hlavne poškodenie kostí.

  Terapia artritídy

  Artritída je patológia kĺbovej kosti a chrupavky spôsobená infekciou. Terapia sa vykonáva hlavne nesteroidnými protizápalovými liekmi a antibakteriálnymi látkamiprostriedky.

  Ako liečiť patológiu - lekár predpisuje liečbu individuálne. Ako nesteroidné protizápalové lieky sa môžu používať lieky na všeobecné použitie - ibuprofén, diklofenak, naproxén, aspirín, kyselina mefenámová, piroxikam, indometacín. Lekári tiež odporúčajú NSAIDs selektívneho účinku:

  • Celecoxib,
  • Meloxicam,
  • Etoricoxib,
  • Rofecoxib.

  Pri víťazstve nad chorobou zohráva hlavnú úlohu imunitný systém - musí byť podporovaný imunostimulačnými drogami, komplexmi vitamínov a proteínov atď.

  Terapia reumatoidnej artritídy

  Reumatoidná artritída je bežná patológia autoimunitného pôvodu, ktorá je vyvolaná narušením fungovania bunkovej obrany. Imunita definuje svoje bunky ako cudzie a ovplyvňuje ich. To vyvoláva zápal kĺbov a tupú bolesť.

  Patológia sa dá diagnostikovať v akomkoľvek veku, najviac sa určuje v populácii v produktívnom veku. Ak choroba začína skôr, je ťažšie ju tolerovať - ​​bolí to pacientov, aby si ohli prsty a obťažovali bolesť kostí.

  Zakrivené prsty sú „vizitkou“ pacientov s reumatoidnou artritídou

  Patológia sa nelieči, ale jej progresiu možno zastaviť alebo aspoň výrazne spomaliť. Na liečbu reumatoidnej artritídy sa používajú tieto lieky:

  • Dexametazón,
  • Prednizolón,
  • Metylprednizolón,
  • Betamethason,
  • Triamcinolol.

  Ako liečba nesteroidnými protizápalovými liekmi sa pre pacientov odporúčajú tieto látky:

  • Butadion
  • Piroxicam,
  • Indomethacin,
  • Nurofen,
  • Diclofenac.

  Pri liećbe reumatoidnej artritídy sa poużíva skupina liekov na báze sulfanilamidu, pričom vodcom je metotrexát. S neznášanlivosťou na tento liek pacienti berú Distamine, Kuprenil, Metalkaptase, Trolovol.

  Liečba dny

  Dna je časté ochorenie u ľudí s metabolickými poruchami. So dne sa v kĺboch ​​hromadí soľ - produkty metabolizmu bielkovín. Typickými príznakmi sú akútna bolesť v ruke a hyperémia, uzly na prstoch v oblasti kĺbu. Dna začína vo väčšine prípadov kĺbmi nôh - prstami, chodidlami a kolenami, a potom je tiež pozorovaná v zápästí.

  Drogy na liečbu dny v akútnom období vývoja choroby sa delia do týchto skupín:

  • nesteroidné protizápalové lieky - Movalis, nimesulid, ibuprofén, indometacín;
  • kolchicín;
  • Probenecid;
  • febuxostat;
  • alopurinol;
  • glukokortikoidné látky.

  Liečba peritendinitídy a mechanického poškodenia

  Peritendinitída je zápalová lézia šliach a väzov. Typickým príznakom choroby je krepitus (svieži zvuk), keď sa pokúsite pohnúť rukami celou rukou alebo aspoň prstami. Patológia je vyvolaná infekciou a liečba sa vykonáva nesteroidneprotizápalové alebo antibakteriálne činidlá. Terapia sa vykonáva tak lokálnymi drogami - diklofenakom, voltarenom, ako aj všeobecnými NSAID - nimesulidom, indometacínom, Pirkosikamom. Určitý účinok majú aplikácie s dimexidom.

  Mechanické poškodenie - výrony, pomliaždeniny, dislokácie atď. V prípade vážnych zranení môže ruka v dôsledku hematómu vytvoreného vo vnútri opuchnúť a zmeniť farbu na modrú. Ošetrujúci lekár urobí na účely diagnostiky röntgen, ktorý umožňuje presnú diagnostiku povahy prijatých zranení, prečo je zápästie opuchnuté a veľmi bolestivé.

  Zranenia vo väčšine prípadov vyžadujú komplexnú liečbu:

  • je potrebné obmedziť všetky pohyby zápästia;
  • ak je to možné, podajte pacientovi lieky proti bolesti;
  • ak je rana otvorená a existuje vysoké riziko infekcie, používajú sa baktericídne lieky.

  V niektorých prípadoch sa vykonáva chirurgický zákrok. Vyvolávajú bolesť v ruke s patológiou nervového systému, poškodením krčnej chrbtice, ischemickou chorobou srdca, infarktom myokardu a inými ochoreniami. V takom prípade by sa liečba mala zamerať na odstránenie hlavnej príčiny choroby.

  Výskyt opuchov častejšie ako bolesť alebo nemota naznačuje vážnu patológiu, a preto, keď sa zistí, oplatí sa o liečbu postarať. V prípade bolesti a znecitlivenia v ruke môžete kontaktovať mnohých odborníkov: chirurga, traumatológa, alergológa, špecialistu na infekčné choroby, cievneho chirurga. Samoliečba je mimoriadne vysokánebezpečné - môže to viesť nielen k komplikáciám, ale aj k úplnej strate pohybu v rukách alebo amputácii.