Ako liečiť bolesť pečene

Obsah

  Filtrácia krvi z chemikálií, prebytok toxínov a produkty rozpadu je nemožná bez pomoci životne dôležitej žľazy zvanej pečeň. Orgán sa podieľa na trávení a tvorbe krvi, syntéze bilirubínu a cholesterolu, zabezpečuje ukladanie a doplňovanie glykogénu, niektorých vitamínov a množstva stopových prvkov. Pečeň môže byť ovplyvnená akútnymi aj chronickými chorobami. Okrem toho môže byť u človeka diagnostikovaná závažná lézia vitálnej žľazy, preto by sa pri starostlivom poškodení pečene mali vyberať lieky opatrne.

  Každý, kto monitoruje svoje zdravie, má záujem o to, aké príznaky môžu signalizovať, že životne dôležitý orgán potrebuje podporu. Pečeň je žľaza, ktorá nemá nervové vlákna, preto sa syndróm ťažkej bolesti objavuje až v štádiu závažných deštruktívnych zmien. Po zaznamenaní takých príznakov, ako je nejasná bolesť v pravej hypochondrii alebo záchvaty ťahajúcej alebo reznej povahy, je potrebné podstúpiť komplexnú diagnostiku tela. Po vyšetrení sa musíte poradiť s lekárom, ktorý vyberie účinný liek.

  Farmaceutické prípravky

  Doteraz najúčinnejšie lieky sú tie, ktoré obsahujú látky potrebné pre zdravie pečene:

  • kyselina glycyrhizová;
  • Fosfolipidy;
  • Ornitín;
  • kyselina tioktová;
  • Extrakt z ostropestreca mariánskehofľakatý;
  • Výťažok z liečivých zákalov;
  • ademethionín;
  • Kyselina ursodeoxycholová.

  V závislosti od patológie, ktorá narúša zdravé fungovanie vitálnej žľazy, sa môžu predpísať lieky nasledujúcich skupín:

  1. Cholagogue. Potrebné, ak je ochorenie pečene spojené s nerovnováhou v jeho sekrečnej funkcii a prejavuje sa ťažkosťami pri trávení tukov.
  2. Antivírus. Potrebné, ak je diagnostikovaná hepatitída vírusového pôvodu.
  3. Hepatoprotektory. Používajú sa na obnovu vonkajších pečeňových buniek, ktoré boli poškodené alebo zničené metabolickými produktmi alebo toxínmi.
  4. Antiparazitické. Zobrazuje sa ľuďom, ktorých žľaza bola postihnutá škrkavkami, giardiami, echinokokmi alebo schistozómami.

  Dnes sa v lekárňach prezentuje široká škála tabliet pečene, z ktorých najobľúbenejšie sú:

  • Podstatné. Je možné liečiť takýmto liekom, ktorý má fosfolipidy ako hlavnú účinnú látku pri rôznych stavoch a hepatálnych patológiách. Nevyhnutné pri liečbe hepatitídy a dystrofie pečene. Široko používaný na preventívne účely. Terapia Essentiale môže byť sprevádzaná výskytom antifosfolipidového syndrómu, ako aj individuálnymi telesnými reakciami.
  • Phosphogliv. Líši sa v kombinovanom zložení (kyselina glycyrhizová + fosfolipidy). Je to jeden z liekov uvedených na zozname životne dôležitých liekovdrogy. Účinné v prípadoch, keď sú potrebné antioxidačné, protizápalové, antifibrotické a membránové stabilizačné účinky. Kapsuly nie sú predpísané pre tehotné ženy a deti do 12 rokov.
  • Hepa-Merz. Tento liek je predpísaný pacientom, ktorí čelia závažným léziám vitálneho orgánu. Jeho zloženie je založené na zložke nazývanej aminokyselina ornitín. Nástroj pomáha obnoviť funkciu pečene spojenú s detoxikáciou tela, zlepšuje metabolizmus bielkovín v tele a znižuje hladinu amoniaku akumulovaného v krvi. Hepa-Merz je prášok, ktorý nie je predpísaný pre existujúce zlyhanie obličiek, ako aj počas dojčenia.
  • Heptral. Dostupné vo forme tabliet. Ako hlavná aktívna zložka obsahuje aminokyselinu ademethionín. Heptral tablety poskytujú regeneračné a antioxidačné účinky. Nežiaduce reakcie na používanie liekov môžu byť bolesť v epigastrickej oblasti, rovnako ako pálenie záhy, opuch a kožné vyrážky. Vhodné iba na liečbu dospelých (nad 18 rokov). Môže mať negatívny vplyv na plod v 1. alebo 2. semestri gravidity.
  • Essliver Forte. Hlavnou zložkou liečiva je fosfatidylcholín, tokoferol, kyselina nikotínová a množstvo vitamínov B. Tento liek sa často používa pri komplexnej liečbe patologických stavov pečene, ale je vhodnejší ako profylaktický liek. Dôvodom je skutočnosť, žev porovnaní s inými hepatoprotektormi je Essliver Forte v porovnaní s inými liekmi v množstve fosfatidylcholínu v kompozícii horší. Počas liečby sa u pacientov často vyskytujú alergické reakcie (v dôsledku prítomnosti komplexu vitamínov v kapsulách). Môže sa tiež objaviť nepohodlie v epigastrickej oblasti. Počas laktácie a porodu dieťaťa nie je bezpečné zaobchádzať s liekom Essliver Forte. Rovnaké odporúčanie platí pre deti do 12 rokov.
  • Resale Pro. Je to jedno z najúčinnejších liekov vďaka tokoferolu (vitamínu E), ktorý je jeho súčasťou. Dostupné vo forme kapsúl. Použitie u mladých pacientov a žien nosiacich dieťa je zakázané. Pomáha zlepšovať metabolizmus tukov v pečeňových bunkách a obnovuje poškodené membrány hepatitídy. Medzi vedľajšie účinky liečby kapsulami Rezalut Pro je potrebné uviesť nauzea, hnačku a alergické kožné vyrážky (žihľavka).

  Recepty tradičnej medicíny

  Moderná medicína sa aktívne vyvíja, preto lekárne majú veľa liekov určených na obnovu zdravia pečene, ale veľký počet pacientov uprednostňuje osvedčené recepty tradičnej medicíny. Obnovenie normálneho fungovania vitálneho orgánu v čo najkratšom čase pomôže len tým fondom, ktoré vybral ošetrujúci lekár a oboznámil sa s výsledkami pacientových testov.

  Nepoužívajte oleje na zlepšenie funkcie pečene, ak sa zhoršila pankreatitída, gastritída alebo vredy.

  V neskorších štádiách prejavov ochorenia pečene nebude rastlinný liek doma prinášať očakávaný výsledok. Okrem toho môže byť takáto prax mimoriadne nebezpečná, pretože pečeň je životne dôležitou žľazou s vnútornou sekréciou. Predtým, ako začnete s liečbou orgánu netradičnými spôsobmi, musíte navštíviť špecialistu, ktorý poskytne odpovede na všetky vaše otázky.

  Liečba čakankovými nápojmi, bylinnými infúziami, medom alebo propolisom je skôr doplnkom podpornej stravy ako základom liečebného postupu. Aby sa nepoškodili pečeňové bunky a aby sa neinterferoval s účinkom hepatoprotektorov na orgán, je potrebné rastlinné zložky dávkovať s mimoriadnou opatrnosťou. Okrem toho infúzie rôznych bylín môžu vyvolať silnú alergickú reakciu.

  Pokiaľ ide o rastlinné lieky, môžete použiť nasledujúce recepty (po konzultácii s lekárom):

  Odporúčame prečítať aj: Ako vyčistiť pečeň a obličky ]
  • Pripravte odvar z semien mariánskeho bodliaka. Na odstránenie toxínov, zníženie zápalu a urýchlenie metabolizmu je potrebné vziať 1 lyžicu. lyžica nasekaná na práškový stav suroviny, nalejte dve poháre čistej studenej vody a položte na minimálny oheň. Zmes by sa mala na sporáku stmaviť po dobu 30 minút, potom sa preceďte a trvať 4 krát denne po dobu 1 alebo 2 polievkových lyžíc. lyžice;
  • Nákup v lekárni kvapky zvyšujúce pečeň na základe kukuričných stigiem alebo samostatnepripraviť odvar z tejto rastliny (1 polievková lyžica suchej suroviny sa naleje do pohára vriacej vody). Odporúčané dávkovanie je od 30 do 40 kvapiek dvakrát denne. Vývar sa berie najviac päťkrát denne po dobu 1 lyžice. lyžica;
  • ​​
  • Urobte infúziu sušených kvetov nesmrteľných. 2 alebo 3 čajové lyžičky sušených rastlinných komponentov sa nalejú do 200 ml vriacej vody a vypijú sa ako bežný čaj. Z toho istého závodu môžete pripraviť odvar varom po dobu 1 hodiny 1 polievková lyžica. lyžicu kvetov zaliatej v pohári vody. Tento nástroj používajte trikrát denne, 50 ml pred jedlom.
  • V procese liečby ochorení pečene je užitočné používať bylinné čaje, napríklad s prídavkom meduňky, mäty, harmančeka, listov brusnice alebo ružových bokov. Do nápoja sa odporúča pridať jahody a prírodný med.

  Prečo je strava dôležitá?

  Aby normálne fungovala choroba pečene, je potrebné prehodnotiť váš životný štýl. Na obnovenie normálneho fungovania žľazy a udržanie zdravia celého tela potrebujete stravu. Pacientom, ktorí sa stretli s chorobami, ako sú akútna (vo fáze zotavenia) alebo chronická hepatitída, nealkoholické mastné ochorenie pečene, cirhóza, cholangiohepatitída alebo akútna cholecystitída, sa uvádza špeciálna diéta s názvom strava č.

  Denné rýchle občerstvenie a alkohol vedie k významnému zníženiu zdravých pečeňových buniek

  .

  Priaznivý účinok použitia liekov sa môže zvýšiť použitím dostatočného množstvamnožstvo mliečnych a mäsových výrobkov nasýtených proteínmi vysokej kvality. Je tiež užitočné diverzifikovať ponuku morských plodov. Normalizácia dysfunkcie pečene a žlčových ciest, stimulácia motorickej funkcie čreva a regulácia metabolizmu cholesterolu nie sú možné bez konzumácie dostatočného množstva vlákniny.

  Väčšina rastlinných vlákien sa nachádza v čerstvej zelenine a ovocí, preto ich musíte zahrnúť do každodennej stravy osoby, ktorá sa podrobuje ošetreniu životne dôležitých orgánov. V ponuke pre pacienta musíte tiež zahrnúť vysoko kvalitné rastlinné oleje, napríklad olivu, kukuricu alebo vylisované zo slnečnicových semien.

  Jesť nasledujúce potraviny pomôžu liečiť rôzne choroby pečene doma, normalizujú metabolizmus, „upokojujú“ podráždené črevá a obnovia zdravie životne dôležitých bunkových žliaz:

   62. obilniny alebo rezancové polievky, ako aj vegetariánske, ovocné a mliečne výrobky;
  • ľahko stráviteľné oleje v obmedzenom množstve (smotana, slnečnica, oliva);
  • chudé mäso, ako je morčacie, kuracie, teľacie, hovädzie alebo králiky;
  • tekuté obilniny (ryža, pohánka, ovsená múka);
  • domáci tvaroh, jogurt, kefír, malé množstvo čerstvej kyslej smotany;
  • surová zelenina (paradajky, uhorky, bylinky a mrkva);
  • 68) ryby odrôd s nízkym obsahom tuku, ako sú šťuky, tresky, šafrany alebo ostriežiky;
  • varená zelenina (karfiol, cibuľa, cuketa, zemiaky a repa);
  • prírodné sladkosti (med, cukrík, sušienky bez masla).

  Pri výbere spôsobu varenia určitých výrobkov je lepšie uprednostniť úpravu parou alebo dusenie. Odporúča sa podávať mäso vo forme dusených kotletiek, mäsových guličiek alebo soufflé. Osoba, ktorá má ochorenie pečene, môže mať prospech z vitamínov rôznych skupín nachádzajúcich sa v čerstvej zelenine a ovocí. Ovocie podávané na stôl by malo byť zrelé a šťavnaté. Okrem toho je užitočné z nich variť rôzne omáčky a želé. Sušené ovocie (hrozienka, sušené marhule) je povolené. Počas liečby vitálnej žľazy je zakázané piť alkoholické nápoje.

  Alkohol má nepriaznivý vplyv na celý organizmus ako celok, ale práve jeho pečeň je zaťažená pečeňou.

  Na liečenie choroby pečene je potrebný komplexný prístup. Liečba drogami bude obzvlášť účinná, ak chorá osoba dodržiava určitú stravu. Rastlinná medicína navyše prispieva k uzdraveniu, ktoré sa môže uskutočniť až po konzultácii s lekárom.