Ako liečiť bolesť päty

Obsah

  Bolesť v päte sa považuje za bežný symptóm, ktorý môže naznačovať rôzne choroby alebo dôsledok traumatického faktora. Väčšina ľudí sa stretla s týmto fenoménom, najmä so spravodlivejším sexom, ktorý uprednostňuje chôdzu v pätách. Čo robiť, ak päta bolí a ako sa zbaviť príznaku, budeme analyzovať podrobnejšie.

  7. Charakteristiky liečby8. Liečba syndrómu bolesti sa v jednom alebo druhom prípade bude líšiť, pretože jej metodika závisí od toho, čo presne prispelo k nástupu príznaku. Všeobecné princípy terapie možno nazvať:
  • denný plný odpočinok;
  • 11. vylúčenie dlhých prechádzok a nákladov na chodidlách;
  • obmedzenie nosenia topánok s vysokými podpätkami;
  • odmietnutie nosenia modelov, ktoré majú nepohodlnú obuv;
  • chudnutie (ak sa objavia ďalšie libry alebo obezita);
  • na sebe podperu oblúka alebo ortopedickú obuv;
  • cvičenie v terapeutických cvičeniach.

  Ak nedošlo k poraneniu oblasti kalcinálnej oblasti, potom sa v tejto oblasti vyskytuje špecifická choroba. V takom prípade budete možno potrebovať:

  • používanie nesteroidných protizápalových liekov;
  • správanie sa extraartikulárnej blokády drog;
  • pomocou pásky;
  • vykonávanie fyzioterapeutických procedúr;
  • cvičebná terapia a masáže.

  Operácia päty sa vykonáva, ak dôjde k vývojuurčité ochorenie, ktorého odstránenie príznakov nie je možné pri liekoch a pri fyzioterapeutických procedúrach. Napríklad tu možno pripočítať podrážky bežeckého traktu a pretrhnutie šľachy.

  Lieky

  Na liečbu príčin chorôb, ktoré môžu byť sprevádzané bolesťou päty, sa používajú iba lieky predpísané lekárom.

  Ak jeden alebo iný nástroj pomáha jednej osobe, neznamená to, že bude účinná pre iných ľudí. To sa týka tabliet, gélov a mastí, roztokov a iných foriem uvoľňovania liečiva.

  Finalgon je jedným z najúčinnejších spôsobov liečby bolesti päty

  .

  Pri liečbe bolesti v päte je preto možné predpísať protizápalové lieky. Pomôžu zmierniť syndróm bolesti, ale ich stály príjem je prísne kontraindikovaný vzhľadom na zvýšené riziko vedľajších príznakov. Môže ísť o ošetrenie masťami alebo gélmi, ktoré rýchlo anestetizujú postihnuté miesto, ale neodstránia príčinu príznaku:

  • ibuprofén (liek, ktorý dokonale odstraňuje zápal a bolesť spôsobenú);
  • Ketoprofén (pomáha zastaviť degeneratívne procesy a zápal a zároveň odstraňuje ich nepríjemné príznaky);
  • nimesulid (predpisuje iba lekár, pretože nezávislé použitie môže spôsobiť vedľajšie účinky).

  Blokády

  Blokády sa vykonávajú iba vtedy, ak má syndróm bolesti vysokýintenzita a spolu s tým aj opuch päty. Medzi indikácie blokády patrí aj neúčinnosť konzervatívnej liečby. Inými slovami, ak osoba po určitú dobu užívala lieky, vykonávala fyzickú terapiu a masáže, ale takéto postupy nepriniesli požadované zotavenie.

  Vo väčšine prípadov, ak je bolesť príznakom zmien súvisiacich s vekom a vyskytuje sa u staršieho človeka, konzervatívna terapia neprináša pozitívne výsledky, ale môže dokonca zhoršiť celkový stav. V tomto prípade je predpísaná blokáda liekov.

  Počet blokád potrebných na odstránenie syndrómu bolesti určuje lekár na základe individuálnych charakteristík priebehu provokačného ochorenia. Na tento postup sa používajú tieto lieky:

  • Diprospan (pomáha odstraňovať bolesť až 6 mesiacov, ale môže spôsobovať vedľajšie účinky, ako je alergická reakcia);
  • Kenalog (pomerne účinný v boji proti bolesti, ale schopný spôsobiť svalovú nekrózu a atrofiu kože).

  Taping

  Ak päta bolí v dôsledku zápalového procesu prebiehajúceho na tomto oddelení, lekár môže predpísať nosenie teipu - špeciálnej športovej pásky.

  Pásku môžete nahradiť elastickým obväzom alebo lepiacou páskou

  Podľa niektorých ortopedov v noci na sebe špeciálne nočné ortézy aleborovnátka, ktoré pomáhajú napnúť väzivo chodidla. U mnohých ľudí sú prsty počas spánku naklonené dole, čo spôsobuje kontrakciu plantárnej fascie. Bolesť po prebudení nastáva v dôsledku ostrého rozťahovania fascie a mikrotraumy.

  Ortézy a rovnátka sú navrhnuté tak, aby prsty a chodidlá boli vo všeobecnosti nasmerované nahor, čo pomáha roztiahnuť Achillovu šľachu a plantárnu fasciu. To zase pomôže natiahnutým väzom správne rásť a tým urýchliť regeneráciu. Takéto zariadenia sa predávajú iba v špecializovanom obchode.

  Fyzioterapia

  Prečo sa vyskytne príznak a ako sa lieči bolesť päty, môže určiť iba lekár. Vo väčšine prípadov sú predpísané fyzioterapeutické postupy, ktoré pomáhajú eliminovať príčinu vyvolania bolesti. Napríklad to môže byť terapia rázovými vlnami, ktorá je obzvlášť účinná v prípade vývoja ostrohy na päte, sprevádzaná bolesťou.

  Špeciálne zariadenie, z ktorého vystupujú infrazvukové vlny, ktoré prenikajú cez mäkké tkanivá do oblasti so zápalovým procesom. Svojím účinkom pripomínajú pulznú masáž, čím poskytujú protizápalové a dekongestantné účinky a zlepšujú miestny krvný obeh. Tieto akcie pomáhajú aktivovať proces obnovy v postihnutej oblasti.

  Výhody terapie možno teda nazvať:

  Odporúčame tiež, aby ste si prečítali: Ako liečiť poškodenie kolena
  • rýchloodstránenie bolesti, zápalu, opuchu, hyperémie a ďalších nepríjemných príznakov;
  • zastavenie rozvoja degeneratívnych a dystrofických procesov, ktoré zase pomáhajú znižovať riziko komplikácií;
  • zlepšená motorická aktivita, kvalita života.

  Ak je bolestivé šliapať na pätu, terapia rázovými vlnami pomôže nielen vyrovnať sa s takýmto príznakom, ale tiež zvýši odolnosť väzov proti rozťahovaniu.

  Gymnastika a masáž

  Doma môžete vykonávať špeciálne fyzické cvičenia, ktoré pomôžu posilniť a zlepšiť svaly chodidla vrátane päty. Medzi najúčinnejšie patria:

  • rolovanie nôh malej loptičky, napríklad tenisovej (odporúča sa, aby sa cvičenie vykonávalo niekoľkokrát každý deň, napríklad 2 až 3 minúty popoludní a popoludní);
  • pri cvičení je potrebné oprieť sa rukami o stenu, pravá noha by v tomto okamihu mala byť o krok späť a ľavá noha by sa mala zohnúť na kolenách (cvičenie opakujte niekoľkokrát pre každú nohu, pričom v tejto polohe držte 10 - 10 hodín). 20 sekúnd).

  Vykonávanie pravidelných cvičení môže znížiť riziko budúcej bolesti

  .

  V spojení s liečebnou terapiou môžete masírovať rukami aj kockami ľadu. Celková dĺžka manipulácie s masážou by nemala byť dlhšia ako 10 minút. Masáž sa odporúča niekoľkokrát denne.

  Alternatívne zaobchádzanie

  Domapodmienky, môžete rýchlo zbaviť bolesti päty pomocou ľudových prostriedkov. Zahŕňajú prípravu obkladov a zahrievanie. Tieto zahŕňajú:

  • stolová soľ (na 5 l vriacej vody je potrebná 1 kg soli; po jej rozpustení ponorte chorú nohu do roztoku a nechajte ju úplne vychladnúť; postup opakujte 10 dní niekoľkokrát denne);
  • srvátka (metóda prípravy je rovnaká ako metóda uvedená vyššie, ale namiesto soli je potrebné odobrať 1 liter srvátky);
  • alkohol (je potrebné ho mierne zahriať na panvici alebo v inej nádobe, potom do neho ponoriť nemocnú pätu na 20 minút; postup by sa mal vykonávať trikrát denne);
  • cesnak (ovocie sa trie, až kým sa nevytvorí kaša a neaplikuje sa na postihnutú oblasť, pričom sa uchováva 2 hodiny; denne sa podáva dvakrát denne);
  • cibuľa (nastrúhajte 4 veľké cibule, až kým sa nezíska buničina, ktorá sa potom vloží do plastového vrecka; chorá päta sa vloží do tohto vrecka, ktoré je navrchom navinuté teplým šatkou; postup sa vykonáva pred spaním, obklad sa udržiava až do rána);
  • 85) reďkovka čierna (nastrúhajte ovocie, až kým sa nevytvorí kaša, po ktorom sa na postihnutú oblasť aplikuje obklad; postup sa vykonáva aj pred spaním, obklad sa udržuje až do rána);
  • chren (metóda je totožná s predchádzajúcou);
  • pracie mydlo (pretrie sa na jemnom strúhadle, navlečí sa na pätu, ktorá bolí, navrchu sa vloží vak, ktorý sa uchováva až do rána).

  Prečo bolí päta a bolí na ňu šliapať, môžeidentifikovať iba lekára. Nie je potrebné experimentovať so samoliečbou, pretože to môže spôsobiť celkom nebezpečné následky.