Ako liečiť bolesť nôh

Obsah

  Predtým, ako sa hovorí o odstránení nepríjemných príznakov na nohách, je potrebné zistiť, prečo bolia nohy. V závislosti od príčiny nepohodlia na nohách sa vypracuje liečebný režim.

  Bolest v nohách nemusí byť vždy známkou patológie, hoci nepohodlie je pre pacientov veľmi znepokojujúce. Ak je chodidlo opuchnuté, môže byť na nohe zvýšené zaťaženie. Toto sa často stáva medzi atlétmi a tými, ktorí neprimerane zaťažujú nohy. V iných prípadoch môže byť bolesť v nohách príznakom patológie, preto tieto situácie zvážime podrobnejšie.

  Na zistenie možnej príčiny je potrebné určiť lokalizáciu bolesti a pochopiť dôvod nepohodlia. Pohodlie v nohách môže mať rozptýlenú povahu, keď sa rozliata bolesť pociťuje na celej nohe a je tu aj lokálna bolesť - pacient môže lokálne označiť miesto, kde sa bolesť vyskytuje. Bolesť na nohách pri chôdzi môže byť spojená s patológiami pohybového aparátu, ako aj so svalovým alebo nervovým systémom. Najčastejšou príčinou bolesti nôh sú plantárna fasciitída, reumatoidná artritída, Mortonov neuróm a traumatické zranenia.

  Liečba plantárnej fasciitídy

  Plantárna alebo plantárna fasciitída je častým dôvodom, prečo chodidlo bolí u ľudí rôzneho veku, rôznej pleti as rôznym zaťažením. Je to všetko o špecifikách patológie. Plantárna fasciitída predstavujeporážka elastických tkanív chodidla, ktoré spájajú tuberku päty a hlavy metatarzálnych kostí. Tieto zlúčeniny sú samy o sebe veľmi traumatické. Do rizikovej skupiny patria predovšetkým atléti, ľudia s nadváhou a tí, ktorí trpia plochými nohami. V oblasti plantárnej fasády majú často bolesti kĺbov.

  Symptomatológia fascie je pre pacientov dosť nepríjemná, takže takmer okamžite chodia na kliniku, aby zistili, čo robiť s bolesťou nôh a ako ju rýchlejšie opraviť. Po vyšetrení a diagnostike lekár predpíše konzervatívne alebo chirurgické metódy na liečbu plantárnej fasciitídy.

  V počiatočnom štádiu liečby sa lekári zvyčajne snažia ovplyvniť patológiu pomocou fyzioterapeutických metód, pretože pri včasnom ošetrení a dôkladnom vykonaní všetkých postupov sa môže plantárna fasciitída vyliečiť bez toho, aby sa uchýlili k chirurgickému zákroku. Medzi fyzioterapeutické techniky, ako je liečba fasciitídy, patrí elektroforéza, rázová vlna, fonoforéza, uhfová terapia.

  Bude užitočná masáž chodidiel, ktorá pomôže aktivovať krvný obeh a posilní procesy regenerácie tkanív

  .

  Pomocou masáže sa vankúš chodidla obnoví a z päty sa odstráni stres. Takéto opatrenia poskytujú upokojujúci, analgetický a protizápalový účinok v mieste patológie. Účinnosť procedúr je asi 90 percent, pod podmienkou úplného priebehu liečby.

  Súbežne s fyzioterapeutickými metódami lekári uprednostňujú ovplyvnenie chorých nôh inými metódami. K chodidlám sú prilepené najmä ortopedické náplasti. Vyrábajú sa na báze prírodných rastlín a pomáhajú pacientom aktivovať krvný obeh v postihnutej oblasti, normalizovať metabolické procesy končatín. Takéto náplasti majú otepľovací účinok. Trvanie liečby závisí od individuálnych charakteristík, závažnosti lézie, ale v priemere trvá doba zotavenia od troch do šiestich mesiacov.

  Lekári s plantárnou fasciitídou odporúčajú aktívne použitie rôznych mastí a gélov na liečbu patológie, pretože to bolí pacientov, aby sa postavili na nohy. Tieto lieky pomôžu nielen zmierniť bolesť, ale tiež majú protizápalové účinky, budú účinné pri opuchoch tkanív a obnovia krvný obeh a tok lymfy.

  Ak majú pacienti chodidlo v oblasti chodidla, môžu používať lieky Voltaren, Chondroxid, Viprosal, Diclofenac, masť prednizónu. Ak je liečba nevyhnutná, mali by ste sa poradiť so svojím lekárom, pretože niektoré masti majú kontraindikácie.

  Náplasť na chodidlách značne skracuje dobu zotavenia u pacientov s plantárnou fasciitídou

  .

  Ak sú konzervatívne metódy neúčinné, lekári zvažujú operáciu. Keď sa ochorenie praktizuje, blokády sa používajú na zmiernenie bolesti pacienta takmer šesť mesiacov a niekedy aj úplneodstráňte nepohodlie v chodidle. Na tento účel sa používajú Kenalog, Diprospan, Hydrocortisone. Na dosiahnutie trvalého účinku je v priemere potrebné podstúpiť dva alebo tri blokovacie postupy. Ak deštruktívne procesy vedú k prasknutiu plantárnej fascie, je indikovaný chirurgický zákrok.

  Počas operácie lekár odstraňuje patologicky zmenené tkanivá a odstraňuje výrastky. Operácie sa zriedka vykonávajú s otvoreným širokým prístupom. S dostupnosťou moderného vybavenia je možné vykonávať minimálne invazívne endoskopické zásahy, ktoré prakticky nespôsobujú komplikácie. Po operácii nasleduje zotavenie, keď noha nemá byť preťažená, môžete robiť kúpele a masáže.

  Pomoc s artritídou chodidla

  Odporúčame vám prečítať si: Ako ošetriť kurie oká na nohách

  V prípade artritídy chodidiel by sa liečba mala začať čo najskôr. Lekár pri kontakte s pacientom určí, ako sa má patológia liečiť, akonáhle sa vykonajú všetky diagnostické testy. Liečba je v prvom rade zameraná na zmiernenie bolesti. Na tento účel sa pacientovi predpisujú nesteroidné protizápalové lieky. Po niekoľkých dňoch liečby sa pacientom ľahšie chodí, bolesť kĺbov sa znižuje. S rozvojom zápalu môžu byť potrebné antibakteriálne lieky, aby sa zmiernil opuch hnisavého procesu, ale to bude zrejmé až po štúdiách hardvéru.

  Chondroprotektory, najmä chondroitín, sú na liečbu povinné. Propaguje saudržiavanie normálneho objemu chrupavky, v dôsledku čoho pacienti nebudú viac trpieť nepríjemnými pocitmi v nohách. Chondroitín sa používa nielen na artritídu chodidla. Môžete ich súčasne namazať kolenom, ak bolesť dáva kolennému kĺbu.

  Okrem toho pri liečbe artritických chorôb chodidla môžu byť predpísané fyzioterapeutické postupy, fyzioterapeutické cvičenia, masáže, kúpeľná a sanatórna liečba pacientov. Lekári tiež odporúčajú priebeh fonoforézy, elektroforézy hydrokortizónom a postupy UHF. Radónové kúpele, jód-bróm alebo bahenné kúpele, parafínová terapia majú dobrý účinok.

  Pri artritíde chodidla sa môžu použiť ľudové liečivá. Vynikajúcim osvedčeným receptom je jód s aspirínom. Na postihnutý kĺb je potrebné rozdrviť niekoľko tabliet aspirínu, aby sa povrch zasiahnutého kĺbu veľkoryso posypal, a potom sa na aspirín liberálne navlhčený jódom nanesie gázový obväz. Táto aplikácia je pokrytá priľnavou fóliou a na vrch je položená ponožka. Najlepšie je robiť túto terapiu v noci. Ak je chodidlo natoľko zdeformované, že patológia nie je liečiteľná, ošetrujúci lekár vykoná operatívne opatrenie.

  Endoprotetická metóda pomôže opraviť poškodené časti choroby

  .

  Ako liečiť únavu nôh

  Aby sa unaveným nohám pomohlo zotaviť sa po náročnom dni, ortopédovia odporúčajú špeciálne cvičenia na uvoľnenie nôh. Tiež cvičiťpomôže obnoviť správny krvný obeh, ktorý výrazne trpí dlhodobým státím počas pracovného dňa, pevnými topánkami atď. Relaxovanie nôh je ľahké. Je potrebné ich len dvadsať minút zdvihnúť pod uhlom 45 stupňov a ležať v tejto polohe po stanovenú dobu. Ak to beriete spravidla, zbavenie sa napätia v nohách bude veľmi jednoduché.

  Kúpele chodidiel majú prospešné vlastnosti na zmiernenie únavy. Najjednoduchším kúpeľom je teplá voda a pár polievkových lyžíc soli. Takýto nástroj pomôže uvoľniť nohy, zmierniť opuchy, bolesť a únavu. Po kúpeli sa odporúča opláchnuť chodidlá čistou studenou vodou, utrieť dosucha utierkou a potom utrieť krém z unavených nôh, najlepšie heparínom. To je mimoriadne dôležité pre pacientov, ktorí trpia kŕčovými žilami.

  Kontrastný nápoj je obľúbeným liekom na únavu každého. Zmena teploty vody povzbudzuje ľudské telo.

  Nezbavujte svoje nohy tohto potešenia. Stačí sedieť na okraji vane a striedavo odskrutkovať horúcu alebo studenú vodu. Trvanie každej relácie je jedna minúta. Posledným by mala byť studená voda. Kontrastná sprcha pomôže stimulovať nielen chodidlá, ale celé telo. Ak máte horúcu vaňu na nohy, môžete pridať túto metódu na zmiernenie únavy. Túto metódu by nemali používať osoby trpiace cukrovkou.

  Esenciálne oleje pre chodidlá budú mať vynikajúci účinok, ak si vyberiete správny prostriedok

  Pred použitím olejov by ste mali chodidlá držať v plytkej nádrži v teplej vode asi päť minút, potom do vody pridať šesť kvapiek rozmarínu a eukalyptu. Ak chcete zmeniť pocity po niekoľkých reláciách, vymeňte olej - pridajte borievkový olej a citrónovú šťavu. Aromatické oleje je možné nahradiť jednoduchým zváraním. To pomôže, nie horšie ako akýkoľvek olej, vyrovnať sa s únavou nôh.

  Ľad je vynikajúcim tonikom. Pomáha zmierniť únavu a zlepšiť krvný obeh unavených nôh. Na tento účel by sa plastová fľaša s ľadom mala zabaliť do bavlnenej látky a aplikovať na chodidlá a členky. Takú fľašu je možné prevliecť na podlahu holými nohami. Po ukončení postupu je potrebné použiť aromatický olej.

  Okrem toho, na zmiernenie únavy z boľavých nôh sa oplatí uvažovať o predchádzaní takýmto podmienkam. Na tento účel noste obuv s vysokokvalitnou podrážkou, vyvarujte sa vysokých podpätkov a „platforiem“. Nenoste tú istú pätu. Počas dňa je lepšie previesť sa na pohodlnú obuv a oddýchnuť si chodidla. Ak sú topánky príliš veľké, vložia sa do nich vložky a úzke topánky sa musia natahovať na pohodlnú veľkosť.

  Liečba bolestivosti chodidla by sa mala vykonávať pod prísnym dohľadom lekára. Zápalové patológie kolena, chodidiel môžu vážne skomplikovať zdravie pacienta, preto iba lekár by mal predpisovať objem liečby, lieky na terapiu, trvanie liečby. Pri liečbe artritídy by nohy nemali byťzapojiť sa do ľudových prostriedkov. Ak artritída zostarne, choroba sa dá vyliečiť iba chirurgicky.