Ako liečiť bolesť lakťa

Obsah

  Bolestivosť v lakťom pravej ruky môže mať odlišnú povahu. Jedná sa o ťažkú ​​bolesť dlhého chodu a šitie, keď je lakeť natiahnutá a ohnutá. V závislosti od vnemov a výsledkov testov lekár stanoví diagnózu a odporučí, čo robiť, ak bolí pravý ruku na lakte. Najčastejšie je bolesť vyvolaná traumou alebo zápalovým procesom v kĺbe. Na pozadí bolesti sa môžu vyvinúť komplikácie.

  Burzitída lakťového kĺbu

  Väčšina prípadov nepohodlia v lakťa pravej ruky je burzitída. Ochorenie je sprevádzané opuchom a bolesťou, zhoršenou pohybom ruky. Zápal burzitídy periartikulárneho vaku - synoviálny vak naplnený synoviálnou tekutinou. Pri infekčnej burzitíde si liečba vyžaduje použitie antibiotík a pri komplikovanom postupe sa antibakteriálne lieky injikujú intravenózne. Ak tekutina neustále prichádza, je potrebné nasať striekačku. Neúčinnosť konzervatívnej liečby vedie k nutnosti otvoriť synoviálny vak, chirurgickú drenáž a odstránenie samotného vaku.

  Ak príčinou burzitídy nie je infekčný proces, podávajú sa injekcie kortikosteroidných liekov. Na účely liečby je pacientovi predpísané nesteroidné protizápalové liečivo. Na anestéziu sa používajú ľadové obklady, niekedy bude mať otepľovanie ten najlepší účinok. Pri liečbe burzitídy môžete použiť náplasť Nanoplast.

  Epicondylitis

  Toto ochorenie postihuje epicondyly na stranách lakťového kĺbu. K patológii často dochádza u športovcov so zaťažením kostí, pre ktoré sa choroba nazýva „golfový lakeť“. Epicondylitis sa vyskytuje zvonka aj zvnútra. Liečba tohto ochorenia zahŕňa použitie protizápalových liekov, mastí. Môže to byť napríklad Diclofenac, Nurofen, Nimesil, Indomethacin, Nise, Ketonal.

  Pri silnej bolesti sa podáva blokáda kortikosteroidov, ktorá sa podáva priamo do oblasti zápalu.

  Môže to byť metylprednizolón alebo hydrokortizón a k injekcii sa môže pridať aj lidokaín alebo novokaín. Liečba trvá jeden týždeň. Okrem toho pacienti užívajú Aspirin, Nikoshpan, Butadion. V chronickom priebehu sú indikované injekcie Milgammy. Možno liečba fyzioterapeutickými postupmi.

  Dislokácia lakťového kĺbu

  Dislokácia sa často stáva nepovšimnutou, ale zranenie vyvoláva bolesť a opuch v lakte často. Ak máte podozrenie na dislokáciu, musíte sa obrátiť na traumatológa. Liečba pozostáva z niekoľkých štádií:

  • Smer dislokácie, tzv. Relokácia kosti, pri ktorej sú poškodené časti umiestnené a kĺb nadobúda normálnu pohyblivosť. Zníženie dislokácie sa uskutočňuje v anestézii, takže obeť cíti najmenšiu možnú bolesť.
  • Imobilizácia - spôsobuje predtým dislokovanú nepohyblivosť lakťa, aby sa obnovili poškodené časti. Imobilizácia sa dosiahne omietnutím alebo použitím tesného obväzu.

  V niektorých prípadoch, ak sa dislokácia uzdraví a lakeť ešte viac bolí, vykoná sa chirurgický zákrok. Počas operácie sa obnovuje celistvosť väzov a počas dlhodobej rehabilitácie sú pacienti nútení nosiť pneumatiku. Na obnovenie pohyblivosti v lokte sú pacientom predpísané terapeutické cvičenia, fyzioterapeutické procedúry. Odporúča sa masážny kurz, predpísaná je správna výživa s dostatočným obsahom vápnika. Až do úplného obnovenia pohyblivosti lakťových kĺbov sa na lakťoch robia pacienti so šlachami, trubičkami alebo bandážami.

  Deformujúca sa artróza lakťového kĺbu

  Deformujúca sa artróza lakťového kĺbu nie je tak častá, ale chrupavkové tkanivo je postihnuté v lakťovej sústave v dôsledku metabolických a hormonálnych porúch, zápalových procesov. V dôsledku deštrukcie sa na kĺbových povrchoch objavujú výrastky, ktoré vyvolávajú bolestivé pocity. Pri ďalšom ničení sa kĺbová chrupavka uvoľní, oddelí sa od kosti a vstúpi do kĺbových priestorov, čo pacientovi spôsobí bolesť. Keď sa situácia zhorší, lakť sa veľmi zväčší, na dotyk sa zahreje, akýkoľvek pohyb v kĺbe spôsobuje bolesť.

  Intraartikulárne injekcie pomôžu pacientom zmierniť silnú bolesť

  .

  Deformujúcu artrózu je potrebné liečiť dlhú dobu. Hlavnými metódami starostlivosti o pacienta sú obmedzovanie zaťaženia lakťov, cvičenia fyzioterapie, fyzioterapeutické opatrenia. basicúčelom týchto druhov pomoci je inhibovať progresiu choroby a zabrániť tvorbe kontraktúr. Súbežne sa predpisujú protizápalové lieky a lieky proti bolesti - Paracetamol, Diprospan, Hydrokortizón, Kenalog. Ak je to potrebné, kortikosteroidy sa injikujú priamo do kĺbu.

  Chrondromodulačná liečba glukózamínsulfátom a chondroitínsulfátom je predpísaná ako udržiavacia terapia. Úspešnou kombináciou chondroitínu a glukozamínu je komplex Arthron. Tento liek sa musí užívať denne v jednej kapsule po dobu niekoľkých mesiacov. Lekár predpíše konkrétne liečebné obdobie po tom, čo lekár vyšetrí pacienta a stanoví dynamiku choroby.

  Ak sa patológia zhorší, liečba sa upraví. Na kontrolu vnútrokĺbových deštruktívnych procesov lekári predpisujú liečbu liekmi Hialart, Durolan, Fermatron, Giastat, Ostenil, Sinokrom. Pokiaľ ide o výživu, pacientom sa odporúča používať výrobky so želatínou, vápnikom.

  Artritída

  Artritída je zápal jednej časti tohto komplexného mechanizmu, ktorý poháňa rameno v lakťom. Príčiny artritídy sú rôzne. Môže to byť psoriáza, ankylozujúca spondylitída, sexuálne prenosné choroby. Ale bez ohľadu na príčiny patológie, všetky vedú k zápalovému procesu v kĺbe.

  Odporúčame vám prečítať si: Ako liečiť bolesť chrbta

  Ako konzervatívna liečbaartritída sa používa s liekmi proti bolesti a nesteroidnými protizápalovými liekmi. Ak je lakeť veľmi boľavá, zoberte Analgin, Paracetamol, Ibuprofen, Tylenol, Tramadol, Methadone. Z kategórie nesteroidných protizápalových liekov sú predpísané Nimesulid, Pirkosikam, Celebrex, Nimesulide. Aktívne hormonálne protizápalové lieky - lekári radia Prednizolón, Hydrokortizón, Detralex, Triamcinolón. Na obnovenie sú potrebné chondroprotektívne látky Structum, Chondroitín sulfát, glukozamín sulfát. Pri liečbe sa odporúča nosiť obväz, chrániče lakťov alebo obväzy s pravidelným tlakom. Je možné vykonať ošetrenie bahnom.

  Chirurgická liečba artritídy je artroskopia. Operácia sa vykonáva v celkovej anestézii. Ošetrujúci lekár prostredníctvom malých vpichov zasiahne a vyreže patologicky zmenené časti lakťového kĺbu. Niekedy je výhodnejšie použiť náhradu lakťového kĺbu, pri ktorej sú časti kĺbu postihnuté zápalovým procesom nahradené protézami. Jednou z odrôd pri artritíde je artrodéza, pri ktorej sa odstráni časť postihnutej chrupavky a namiesto toho sa nastaví časť kostného tkaniva. Na zotavenie po operácii sú predpísané dva mesiace šetriace režimy. Chirurgovia sa na túto intervenciu obracajú veľmi zriedka, pretože v dôsledku skrátenia pravej ruky existuje riziko nesúladu medzi lakťami.

  U mnohých pacientov sa chirurgická artrolýza lakťového kĺbu stáva záchrannouktoré môžu znížiť rozsah pohybu poškodeného kĺbu vytvorením ďalších väzov. Operácia je predpísaná, ak pacient stratil schopnosť pohybu a neustále pociťuje bolesť lakťa. Pri neúčinnosti tohto zákroku sa zvažujú možnosti, ako sú synovektómia, osteotómia lakťového kĺbu, resekcia, artroplastika.

  Komplex Arthron zahŕňa chondroitín aj glukozamín, ktorý je na použitie mimoriadne vhodný

  Neoplazmy

  Prítomnosť malígneho alebo benígneho novotvaru, ktorý sa vyvíja z kostí alebo chrupavky, nie je tak zriedkavá a zvyčajne sa diagnostikuje v neskorom štádiu, keď nádor už rástol a bráni normálnemu fungovaniu kĺbov. Konzervatívna liečba nie je v tomto prípade veľmi účinná a lekári sa po vykonaní histologického vyšetrenia biomateriálu rozhodnú vykonať chirurgický zákrok.

  Liečba bolesti tradičnými metódami

  Keď pôjdete na kliniku, lekár vám predpíše, ako liečiť bolestivý lakťový kĺb pravej ruky, ale to nevylučuje možnosť použitia alternatívnych metód na liečbu choroby. Prečo sa nesnažíš upokojiť bolesť ľudovými prostriedkami?

  Aj keď ste nemali čas na prípravu kociek ľadu, aplikujte bežnú prechladnutie, pretože to tiež pomôže zmierniť bolesť

  Rozlúčte sa so symptómami bolesti v lakťom pravej rukyotepľovací efekt. Obklady s bobkovým listom oleja, ktorý sa musí najskôr vtrieť do postihnutého lakťa, a potom aplikovať otepľovací obklad, dobre zabalený do ruky, spôsobí veľkú bolesť. Streľba z rúk v ruke pomôže odstrániť ľadové balíčky so zeleným čajom. Ak to chcete urobiť, musíte si pripraviť silný čajový list so zeleným čajom a naliať do foriem na ľad, potom sa tekutina zamrzne a v prípade bolesti sa aplikuje niekoľko kociek zabalených do tenkej látky. Takéto obklady pomáhajú zmierniť nielen bolesť, ale aj opuch.

  Na zmiernenie zápalu sa pripravujú kúpele s rôznymi zložkami:

  • borovicové konáre a ihly;
  • morská soľ;
  • šišky.

  Na účely liečby môžete použiť vynikajúci ľudový liek - med. Medové obklady pomôžu zmierniť zápal, odstránia opuchy tkanív a zmiernia bolesť. Do medu sa môžu pridávať aromatické oleje.

  Liečba bolesti v lakťovom kĺbe pravej ruky sa musí vykonať komplexne. Pred chirurgickým ošetrením kíbu je potrebné vyskúšať všetky konzervatívne metódy a ľudové liečivá, pretože chirurgia vždy nepomáha obnoviť pohyb poškodeného kĺbu pravej aj ľavej ruky.