Ako liečiť bolesť kolena

Obsah

  Na vymenovanie lekára si pacienti sťažujú na silnú bolesť v kolenách, ktorá sa objavuje nielen pri chôdzi, ale aj v pokoji. Nepríjemné pocity sú sprevádzané opuchom, drvením, zápalom. Podobné príznaky sa vyvíjajú u starších ľudí aj adolescentov, ktorí trávia veľa času pri počítači. Keď sú bolesti kĺbov bolestivé, čo sa dá použiť na liečbu patológie, vedia to iba lekári špecializácie - neuropatológovia, traumatológovia, reumatológovia. Najprv sa zistí príčina choroby. Môže to byť dlhý pobyt na nohách alebo počiatočné štádium artritídy, artrózy, postupujúce na pozadí deštruktívnych degeneratívnych zmien kĺbov a chrupavky.

  Všeobecné zásady liečby

  Kolená sa môžu zraniť z rôznych dôvodov, preto liečba doma zriedka dáva pozitívny výsledok. Existuje len málo ľudí, ktorí radi navštevujú nemocničné zariadenia, ale v takom prípade sa budú musieť dohodnúť s odborníkom. Faktom je, že aj keď sa vám podarilo zbaviť bolesti pomocou protizápalových mastí a gélov, príčina ochorenia nezmizla.

  V kĺbových a chrupavkových tkanivách pokračujú deštruktívne procesy a ničia tkanivá, ktoré siahajú až do zdravých oblastí. Neurológovia a reumatológovia uplatňujú integrovaný prístup pri liečbe patológií pohybového aparátu:

  • zastavenie zápalového procesu;
  • prevencia degeneratívnych degeneratívnych zmien vbolesti kĺbov;
  • zníženie závažnosti príznakov.

  Ak je koleno opuchnuté a boľavé, môže dôjsť k bakteriálnej infekcii v dôsledku nalievania synoviálnej tekutiny do dutiny kĺbu a mäkkých tkanív. V takom prípade by ste sa mali okamžite poradiť s lekárom o vpiche a predpísať antibiotiká, inak sa nedá vyhnúť vzniku závažných komplikácií. Náhle vznikajúca bolesť v kolennom kĺbe signalizuje nástup zápalového procesu, ktorý je možné eliminovať iba glukokortikosteroidmi, analgetikami a NSAID.

  Lekárske odporúčania

  Bolesť kolenného kĺbu sa musí liečiť liekmi na vnútorné a vonkajšie použitie, ktoré majú výrazné vedľajšie účinky. Aby sa znížil ich negatívny vplyv na telo, lekári odporúčajú redukovať fyzickú aktivitu, čo najviac uvoľniť. Tento prístup k terapii významne urýchli zotavenie a bude brať lieky v nižších dávkach. Čo iného neuropatológovia a reumatológovia radia:

  • počas liečby používajte špeciálny obväz, ktorý si môžete kúpiť v lekárni alebo obchode so zdravotníckym zariadením. Zariadenie môže nahradiť bandáž z elastického širokého bandáže;
  • Ak je príčinou bolesti deštruktívna porucha, mali by ste do stravy zaradiť potraviny s vysokým obsahom stopových prvkov vápnika, ako je mlieko, vajcia, ryby. Ďalší príjem rybieho oleja, ktorý obsahuje veľa polynenasýtených mastných kyselín avitamíny rozpustné v tukoch;
  • pri absencii sklonu k opuchu musíte počas dňa vypiť veľa tekutín (asi 2 litre). Môže ísť o čistú nešumivú vodu, zelený alebo harmančekový čaj, vývar šípky, bobuľovú šťavu. Obnovenie vodno-elektrolytovej rovnováhy podporuje vylúhovanie toxických produktov zápalového procesu zo kĺbov av prípade bakteriálnej infekcie patogénnych mikroorganizmov.

  Keď sa pri chôdzi zrania kolená, ľudia s nadváhou by mali myslieť na schudnutie. U celej osoby sú kĺby vystavené nadmernému zaťaženiu, ktoré vedie k ich rýchlemu opotrebeniu. To platí pre fajčiarov, ako aj pre milovníkov alkoholických nápojov. Nikotín, jedovatý tabakový decht, etanol ničia krvné cievy, čo spôsobuje akútny nedostatok kĺbov výživných a biologicky aktívnych látok. Preto aspoň počas liečby musíte zabudnúť na zlé návyky.

  Pri liečbe bolesti kolena reumatológovia odporúčajú tučným ľuďom schudnúť, aby sa znížil stres kĺbov

  .

  Liečba drogami

  Lekár zahŕňa do liečebného režimu lieky s analgetickým účinkom, pričom berie do úvahy intenzitu bolesti, celkový stav ľudského zdravia a anamnézu ochorení pečene a obličiek. Najčastejšie sa nesteroidné protizápalové lieky predpisujú v tabletách, kapsulách, dražé:

  • Diclofenac,
  • Indometacin,
  • Ketoprofen,
  • Meloxicam,
  • Ibuprofen.

  Ak to koleno veľmi bolísilne, že NSAIDs v tabletách nepomáhajú, sa tieto lieky podávajú parenterálne, niekedy spolu so svalovými relaxanciami. Nesteroidné protizápalové lieky rýchlo zlepšujú pohodu pacienta, ale majú širokú škálu kontraindikácií a vedľajších účinkov. Ak je pacientovi diagnostikovaná chronická patológia gastrointestinálneho traktu, NSAID sa kombinujú s použitím inhibítorov protónovej pumpy - omeprazolu, esomeprazolu, pantoprazolu. A v prípade krvácania tieto lieky nie sú predpísané. V týchto prípadoch sa na úľavu od bolesti používajú tieto:

  Prečítajte si tiež: Ako liečiť bedrovú osteochondrózu
  • Paracetamol,
  • Analgin.

  Používanie kombinovaných liekov proti bolesti - Hext (Paracetamol a Ibuprofen), Panoxen (Paracetamol a Diclofenac) pomáha liečiť choré koleno. Pre všetky patologické ochorenia kĺbov sa vitamíny skupiny B nevyhnutne používajú pri terapii, obnovovaní inervácie a urýchľovaní regenerácie tkanív. Na začiatku liečby sa prípravky Combilepen alebo Milgamma používajú v injekčných roztokoch. Po týždni sa parenterálne látky nahradia kapsulami alebo tabletami.

  Na liečbu chorých kolien sa praktizuje denné podávanie rektálnych čapíkov - diklofenaku, voltarenu, indometacínu - do konečníka. Účinná látka čapíkov rýchlo preniká do systémového obehu a dodáva sa do tkanív postihnutých zápalom.

  Lekári sa najčastejšie zaoberajú bolesťou kolenasú predpísané nesteroidné protizápalové lieky

  Masti, gély, krémy, balzamy, odreniny

  V štádiu rehabilitácie, ako aj pri prevencii relapsu chorôb pohybového ústrojenstva, traumatológovia a reumatológovia predpisujú masti a gély pacientom s glukozamínom a (alebo) chondroitínom. - Teraflex, Chondroxide, Chondroitin-Akos. Aplikácia vonkajších prostriedkov v kurze vám umožní posilniť kostné, kĺbové a chrupavkové tkanivá a zabrániť ich ďalšiemu zničeniu. Na prevenciu sa používajú aj homeopatické masti a gély, napríklad Traumeel. Ak však kolená bolia a kŕčia, musíte použiť liek s analgetickým účinkom.

  Nesteroidné protizápalové lieky

  Masti s NSAID sú prvou voľbou na zmiernenie zápalu a rýchle odstránenie bolesti v kolene. V lekárňach sú prezentované v širokom sortimente. Ak chcete zmierniť menšie nepohodlie, je lepšie kúpiť 1% liek a pri silnej bolesti pomôže iba 2% masť. Veľmi populárny je 5% diklofenakový gél, ktorý má analgetický účinok 20-30 minút po trení do kolena. Lekár môže na vonkajšie použitie predpísať aj tieto lieky:

  • gél Voltaren;
  • masť indometacínu;
  • Masť alebo gél ibuprofénu.

  Vo všeobecnosti sa vonkajšie protizápalové lieky používajú spolu s NSAID v tabletách alebo injekciách. Trvanie liečebného cyklu závisí od stupňadeštruktívne-dystrofické zmeny v tkanivách a štádium priebehu patológie kolena.

  Pri komplexnej liečbe bolesti kolien sa používajú masti, gély a krémy s analgetickými a protizápalovými účinkami

  Otepľovacie látky

  Pred liečením bolesti kolena diagnostika odhalí prítomnosť akútneho zápalového procesu v kĺbe. V prípade jeho neexistencie lekári odporúčajú, aby si pacienti každý deň vmasírovali masti s účinkom otepľovania. Môžu obsahovať extrakt z papriky, kyselinu salicylovú, terpentínovú gumu, kombináciu éterických olejov. Najlepší výsledok pri eliminácii bolesti je použitie takýchto externých činiteľov:

  • Capsicam, Finalgon,
  • Finalgel,
  • Efkamon,
  • Revmalgon zo série 911.

  Po nanesení masti začne do chorého kĺbu prúdiť väčší objem krvi a spolu s ním výživné a biologicky aktívne látky, molekulárny kyslík. Intenzita bolesti, závažnosť opuchov sa postupne znižuje. Podobný terapeutický účinok poskytujú masti, ktoré zahŕňajú jed včiel a hadích - Nayatoks, Viprosal, Apizartron. Takéto lieky môžu vyvolať alergie, takže ich možno používať iba podľa predpisu lekára.

  Chondroprotektory

  Táto skupina liekov sa nepoužíva pri akútnom zápalovom procese alebo bakteriálnej infekcii kolenného kĺbu. Použitie chondroprotektorov je v rehabilitačnej fáze dôležité pre zotaveniepoškodené tkanivá alebo prevencia ich ďalšieho ničenia. Prípravky obsahujú jednu alebo dve účinné látky, zvyčajne glukozamín a chondroitín. Lieky na regeneráciu kĺbového a chrupavkového tkaniva sa predpisujú pacientom s artrózou, artritídou, Becketovou cystou. Najvyššia terapeutická aktivita sa pozorovala v prípade týchto liekov:

  • Alflutop,
  • Don,
  • Structum,
  • Chondroitin,
  • Teraflex.

  Ak koleno často napučí a bolí, na relapsu sa používajú chondroprotektory v injekčných roztokoch.

  Trvanie liečby je 2 až 3 týždne, po ktorom je podávanie týchto liekov vo forme tabliet predpísané na niekoľko mesiacov, niekedy roky. Chondroprotektory nie sú schopné obnoviť kĺby, ktoré prešli významnými degeneratívnymi zmenami pri artritíde, osteoporóze a artróze.

  Pomocou chondroprotektorov nemôžete odstrániť hlavnú príčinu bolesti kolena - postupné ničenie kĺbov

  Liečba doma

  Napriek tomu, že doma nie je možné odstrániť príčinu chorôb pohybového aparátu, použitie ľudových prostriedkov pomôže zmierniť zápal a zmierniť bolesť. Jednou z najúčinnejších metód znižovania závažnosti symptómov je každodenné natieranie extraktu z lastovičníka do opuchnutého kolena. Na prípravu lieku budete potrebovať čerstvé rastliny zozbierané v období pučania a kvitnutia. V tejto dobe v nichakumulovalo sa obrovské množstvo biologicky aktívnych zlúčenín:

  • éterické oleje,
  • bioflavonoidy,
  • horkosť,
  • taníny,
  • fytoncidy.

  Je potrebné naplniť nádobu z tmavého skla lastúrnikom, kondenzovať a naliať všetok rastlinný olej, pokiaľ možno extra panenský olivový olej, až po krk. Potom musíte dať nádobu na teplé miesto po dobu 2-3 týždňov. Po filtrovaní je skvelý prostriedok na koleno pripravený na použitie. Celandínový olej sa môže použiť na liečbu nepohodlia, ktoré sa vyskytuje pri artritíde, artróze, osteoporóze, burzitíde a napínaní šliach. Ak sa vaše kolená zrania pri ohýbaní, pravdepodobne nahromadili veľa škodlivých solí. Na ich odstránenie v tradičnej medicíne sa aktívne používajú mladé čerstvé listy chrenu. Ako vykonať postup ošetrenia:

  • opláchnuť rastlinný materiál a vysušiť uterákom;
  • listy mierne rozdrvte, až kým sa neobjavia kvapky šťavy;
  • namažte koleno tenkou vrstvou medu a naneste chren.
  • zakrývajú obklad plastovým obalom a zabezpečujú obväzom;
  • nechajte úplne uschnúť.

  Po odstránení listov z chorého kolena sú na ich povrchu jasne viditeľné soľné kryštály extrahované z chorého kĺbu. Takáto terapeutická manipulácia by sa mala robiť denne po dobu 2 až 3 týždňov. Na zastavenie opuchu sa používajú aj ľudové liečivá na vnútorné použitie. Zahŕňajú liečivé rastliny, ktoré vykazujú protizápalovú a antiseptickú aktivitu. V prípade potreby termoskynaliať 2 lyžice. lyžice nechtíka lekárskeho, hypericum, brusnicového listu a nalejte do litra vriacej vody. Po trvaní 3 hodín by sa mal zdravý nápoj prefiltrovať a po raňajkách, obede a večeri užiť v 0,5 šálky.

  Koleno nebude bolieť, ak ho vyšetrí lekár, ktorý vyhodnotí stupeň poškodenia kĺbových a chrupavkových tkanív a vypracuje primeraný terapeutický režim. Takmer všetky patológie muskuloskeletálneho systému rýchlo postupujú bez včasnej a vhodnej liečby. Neustále odkladanie návštevy u lekára spôsobí vážne komplikácie vrátane nezvratných komplikácií.