Ako liečiť bolesť kĺbov na prstoch

Obsah

  Ak sú kĺby na prstoch boľavé, môže to naznačovať vývoj jednej z mnohých chorôb. Najčastejšie s diagnostikovanou artritídou a artrózou. Dôvodom je každodenný stres, ktorý prežívajú kĺby v tejto oblasti. Môžu sa opuchnúť a bolieť, čo ovplyvňuje celkový blahobyt človeka a vedenie každodenných vecí. Ako zmierniť tieto príznaky a ako sa ich zbaviť, budeme podrobnejšie analyzovať.

  Lieky

  Najúčinnejšiu metódu liečby bolesti kĺbov prstov rúk možno určiť iba s prihliadnutím na závažnosť príznaku, prítomnosť alebo neprítomnosť zápalového procesu a tiež na základe individuálnych charakteristík tela pacienta.

  nesteroidné protizápalové lieky sa predpisujú vo forme tabliet.

  Pomáhajú odstraňovať bolesť, zastaviť zápalový proces a eliminovať opuch, ak je opuch kĺbov. Môžu to byť také lieky, ako je diklofenak, ibuprofén, ketorolak, indometacín. Často nariadil novú generáciu fondov, napríklad Movalis.

  Lekár predpisuje okrem nesteroidných liekov aj vazodilatátory. Môže to byť Trental alebo Theonikol. Lieky pomáhajú zlepšovať miestny krvný obeh, zmierňujú kŕče. Lieky s týmto účinkom nie sú predpísané, ak má človek nízky krvný tlak, to znamená, že sa vyvíja hypotenzia a tiež ak existuje zvýšené riziko krvácania.

  Chondroprotektory sú potrebné na regeneráciupoškodené tkanivo. Lieky sa predpisujú na liečbu kĺbov po dlhú dobu. Môže to byť Structum, Don, Teraflex, Chondroxide.

  Kapsuly Teraflex sa často predpisujú na bolesti kĺbov spôsobené artritídou alebo artrózou

  .

  Dimexid, ktorý môže pomôcť liečiť opuchy a zápalový proces, by sa mal odlíšiť od vonkajších liekov. Často predpísané na použitie v synovitíde a používané ako obklady. Existujú tiež masti a gély, ktoré ošetrujú postihnutú oblasť. Medzi ne patrí Voltaren, Diklak, Finalgel.

  V závažných prípadoch, keď sú kĺby bolestivé a opuchnuté a také príznaky sa nedajú liečiť masťami a tabletami, sa predpisujú injekcie glukokortikoidových liekov (hydrokortizón, prednizolón), ktoré prispievajú k rýchlemu odstráneniu syndrómu bolesti.

  Masážna a cvičebná terapia

  Ako liečiť bolesť kĺbov rúk, okrem liekov? Masážne manipulácie prídu na pomoc. Táto technika pomáha dosiahnuť tieto výsledky:

  Odporúčame vám prečítať si: Ako liečiť artrózu prstov
  • zníženie rizika atrofie svalov;
  • zlepšujú výmenu kyslíka vo svalovom tkanive;
  • odstránenie bolesti;
  • na zlepšenie eliminácie exsudátu nahromadeného v zapálenom kĺbe;
  • zabrániť stagnácii;
  • zlepšujú krvný obeh;
  • na návrat prirodzenej pohyblivosti chorému prstu (palec, malý prst atď.).

  Pri liečbe nemastitebolestivé príznaky v kĺboch ​​rúk, ak základné ochorenie (artritída, artróza atď.) pokračuje v akútnom štádiu, so zvýšenou telesnou teplotou, so sklonom ku krvácaniu, so zlým celkovým zdravotným stavom, závažným prepracovaním, syndrómom zvracania na zvracanie spôsobeným sprievodným ochorením, kožnými patológiami ,

  Liečba bolesti kĺbov rúk sa môže vykonávať aj pomocou fyzioterapeutického komplexu predpísaného lekárom. Celkové trvanie cvičenia, intenzita záťaže a mnoho ďalších faktorov závisí od toho, v akom štádiu sa vyskytuje základné ochorenie, ktoré je sprevádzané bolesťou a aká je závažnosť degeneratívnych zmien kĺbov.

  Je zakázané masírovať zápalnú oblasť v akútnom štádiu choroby

  .

  Pravidelným vykonávaním cvičení predpísaných lekárom môžete zlepšiť krvný obeh a znížiť intenzitu zápalového procesu, čo zase pomôže eliminovať opuchy a bolesti. V každom prípade odborníci kategoricky zakazujú vykonávanie cvičení prostredníctvom bolesti.

  Ľudové lieky

  Bolesť v kĺboch ​​rúk sa dá liečiť ľudovými liekmi, ale iba vtedy, ak základné ochorenie pokračuje v počiatočnej fáze. Napríklad môžete použiť nasledujúce komponenty:

  • med (zložka sa v rovnakom pomere zmieša so soľou, po ktorej sa v pripravenom roztoku navlhčí vatový tampón a aplikuje sa na postihnutú oblasť; obklad sa fixuje na vrchu pomocou šálu, pričom sa udržiavapočas 3 hodín; postup možno vykonať pred spaním);
  • íl (hotová hlina, kúpená v lekárni, nariedená v súlade s pokynmi a nanesená na postihnuté oblasti rúk, naviazaná na vrchu; obklad sa udržuje 2 hodiny);
  • lopúch (pomocou plachty zabalia choré ruky niekoľkokrát denne);
  • horčica (suchý prášok v objeme 100 g sa zmieša s rovnakým množstvom gáforového oleja, až kým sa nedosiahne homogénna konzistencia; potom sa k výslednej zmesi pridajú 2 rozbité vajcia z kuracích vajec; pred spaním sa získaný produkt nanesie na postihnuté miesta a udržuje sa stlačený až do rána). , upevnené na vrchu celofánom alebo teplým šatkou);
  • krieda a kefír (kriedu je potrebné rozdrviť na prášok a zrieďovať s kefírom, až kým sa nedosiahne hustá konzistencia; hotový výrobok položte na celofán, potom na kĺby, pripevnite ho navrchu teplou handrou a držte ho do rána).
  • ​​

  Okrem obkladov možno pripraviť domáce brúsky na báze prírodných ingrediencií. Napríklad môžete použiť Kalanchoe: rozdrvte list rastliny pomocou mlynčeka na mäso, potom pridajte vodku v pomere 1: 2 a nechajte vylúhovať 4-5 dní. Po uplynutí tejto doby sa postihnutá oblasť otrie hotovým výrobkom.

  Telesný tuk sa môže použiť ako drvina. Pred použitím sa odporúča naparovať oblasť, na ktorú bude potrebné ju aplikovať, aby sa zabezpečil lepší prístup živín k postihnutým kĺbom. Tuk opatrnevotrel do kože po dobu 1-2 mesiacov.

  Ďalším nemenej účinným nástrojom, na základe ktorého sa pripravujú mleté, sú brezy. Suroviny sa odoberajú v objeme 1 šálka (200 ml) a naplnia sa vodkou až po okraj. Náradie trvá 2 týždne na tmavom mieste, občas sa trasie. Hotová drvina je vtieraná do postihnutej oblasti niekoľkokrát denne.

  Ako liečiť kĺby rúk prírodnými šťavami a infúziami? Takéto ľudové lieky pomáhajú nielen zbaviť sa nepríjemných symptómov, ale tiež usmerňujú obranu tela v boji proti základnej chorobe. Môžete pripraviť infúziu lopúch: rozdrviť jeho koreň, naliať horúcu vodu a nechať vylúhovať niekoľko hodín. Pripravené na použitie vo vnútri lyžice 5-krát denne.

  Pred jedlom môžete piť šťavu z červenej repy, ale iba vtedy, ak neexistujú žiadne problémy s gastrointestinálnym traktom a tlakom. Nemenej účinná tinktúra lila na kĺby, čo sa deje takto: niekoľko polievkových lyžíc rozdrvených kvetov sa naleje vodkou a nechá sa vylúhovať 7 dní. Užívajte infúziu každý deň, 30 kvapiek pred jedlom.

  Do kúpeľa pre ruky sa môže pridať infúzia podkolienky

  Môžete si kúpať ruky, čo pomôže znížiť intenzitu syndrómu bolesti. Pridávajú špeciálne pripravené infúzie založené na prachu zo sena alebo podbeľa. Prvá zložka sa naleje vriacou vodou a nechá sa vylúhovať30 minút, potom sa pridajú do kúpeľa, ktoré sa uskutočňuje počas 20 minút. Infúzia podkolienky sa pripravuje nasledovne: 2 lyžice. l. sušené bylinky sa vylejú vriacou vodou v objeme 1 liter a nechajú sa vylúhovať 30 minút. Napriek efektívnosti ľudových prostriedkov musíte ich pred použitím konzultovať s lekárom.

  Ak je potrebný chirurgický zákrok

  Syndróm bolesti spôsobený chorobami kĺbov ruky (palca alebo iného) sa môže v priebehu času zvýšiť. Lieky, ktoré sa používajú skôr, už neprinesú úľavu, ani fyzioterapeutické postupy. Okrem toho sa môžu vyskytnúť ďalšie príznaky, napríklad silný opuch a hyperémia kože.

  Ak konzervatívna liečba neprináša pozitívne výsledky, bolesť je konštantná a spôsobuje obmedzenú pohyblivosť ruky, lekár môže predpísať chirurgický zákrok. Spravidla je to potrebné v pokročilom štádiu artrózy alebo artritídy. Operácia sa v takýchto prípadoch nazýva „artrodéza“.

  Počas operácie lekár fixuje chorý kĺb do normálnej polohy, čo zabezpečuje odstránenie bolesti a obnovenie jej prirodzenej pohyblivosti. Môžu tiež predpísať implantáciu implantátu v oblasti s chorým kĺbom - endoprotetikou. V tomto prípade sa tiež môžete zbaviť bolesti, eliminovať deformáciu prstov a navrátiť kĺb do pôvodnej pohyblivosti.

  Aký je presne spôsob odstránenia bolestipreferuje sa syndróm v kĺboch ​​ruky, ošetrujúci lekár určí. Ak sa obrátite na špecialistu v ranom štádiu vývoja choroby, môžete sa obmedziť na operačné techniky.