Ako liečiť bolesť hrdla antibiotikami

Obsah

  Antibiotiká sa podávajú pacientom, u ktorých bola diagnostikovaná angína, spôsobená patogénnymi baktériami. Najčastejšie sa patológia vyskytuje po preniknutí streptokokov, stafylokokov, pneumokokov do horných dýchacích ciest. Pri vyšetrení pacienta lekár zistí patogénnu mikroflóru v mandlích nachádzajúcich sa v podnebí a hltane.

  V procese života baktérie produkujú špeciálne zlúčeniny - hlavný dôvod rozvoja príznakov všeobecnej intoxikácie tela. Primárnym cieľom terapie je preto ničenie patogénnych mikroorganizmov. Pred začatím liečby angínou antibiotikami sa z hltana pacienta vyberie sputum, aby sa zistil druh infekčného agens. To lekárovi umožňuje vybrať si správne liečivo, vypočítať dávku a trvanie liečebného postupu.

  Ak sú potrebné antibakteriálne lieky

  Klinický obraz bakteriálnej a vírusovej angíny je dosť podobný.

  Diferenciácia sa zvyčajne vykonáva prostredníctvom laboratórnych štúdií biologických vzoriek. Testy však niekedy trvajú niekoľko dní a lekári sa sami poistia, čím okamžite odporučia, aby pacienti užívali antibiotiká. Takéto neprimerané vymenovanie vedie k rozvoju rezistencie patogénnych baktérií na najmodernejšie lieky. To znamená, že pri vývoji život ohrozujúcej infekcie, napríklad tuberkulózy, je použitieantibakteriálne látky neprinášajú pozitívny výsledok.

  Ak sa stav pacienta rýchlo zhorší, lieky s baktericídnou aktivitou sa môžu predpísať na tieto príznaky:

  • prudká teplota vyskočí na 39,5 - 40 ° C;
  • výskyt bolesti v krku, horšie pri hovorení alebo prehĺtaní;
  • zvýšenie krčných a submandibulárnych lymfatických uzlín, ich bolesť pri stlačení;
  • neprítomnosť nádchy a (alebo) kašľa;
  • slabosť, únava, ospalosť.

  Lekár môže predpísať antibiotiká na kombináciu príznakov bakteriálnej tonzitídy, ktoré nie sú komplikované ani vysokou telesnou teplotou. Tieto lieky sa predpisujú pacientom, ak nedôjde k zlepšeniu pohody po 1-2 dňoch liečby inými liekmi. Použitie antibiotík iba na lokálnu aplikáciu zvyčajne neprináša výsledky, pretože pri lokálnom použití na mandle sprejov si mikroorganizmy rýchlo vyvinú rezistenciu na svoje aktívne zložky.

  Prečo sa podáva antibiotická liečba?

  Pacienti, najmä staršia generácia, majú na pozore antibiotiká, pretože majú širokú škálu kontraindikácií a vedľajších účinkov. Ale pri akútnej forme angíny sa tieto lieky nemôžu obísť. Pre pacientov je vždy ťažké vyhodnotiť ich účinnosť, pretože pozitívny výsledok liečby sa neobjaví okamžite. Keď človek vezme tabletku na bolesť hlavy, cíti sa lepšie po 10-15 minútach. Cíťte liečivý účinok antibiotík tak rýchlonemožné.

  Zlyhanie financovania baktericídnou aktivitou vo veľkej väčšine prípadov povedie k vzniku týchto komplikácií:

  • akútna reumatická horúčka. Včasné podávanie antibiotík zabráni prudkému zvýšeniu teploty na nebezpečné hodnoty;
  • paratonsilárny absces. Patologický proces sa vyznačuje závažným zápalom a tvorbou vredov. Aby sa to zastavilo, lekári sa často uchyľujú k chirurgickému zákroku;
  • závažné príznaky. To platí najmä pre bolesti v krku, ktoré zosilňujú každý deň choroby. Použitie antibiotík v počiatočnom štádiu choroby pomáha rýchlo odstrániť nepríjemné pocity;
  • patológia kardiovaskulárneho a močového systému. Nedostatok antibiotickej liečby a zanedbanie odporúčaní lekára na odpočinok v posteli často spôsobujú nezvratné narušenie fungovania krvných ciev, myokardu a obličkových štruktúr.

  Neprijatie antibakteriálnych liekov prispeje k šíreniu respiračných infekcií vzduchovými kvapkami kvôli ich vysokej infekčnosti. Ohrození sú rodinní príslušníci, kolegovia v službe a náhodní spoločníci v oblasti verejnej dopravy.

  Prípravky na resorpciu angínových antibiotík sú pri perorálnom podaní neúčinné z dôvodu rýchlej závislosti baktérií na ich účinku

  .

  Nebezpečenstvo samoliečby

  Lekári sa neunaviavarovať pred nebezpečenstvom samoliečby. Niektorí ľudia dokonca ani neuvažujú o tom, aké antibiotiká potrebujú na liečbu bolesti hrdla. Konzultujú so susedmi o pristávaní, s priateľmi a lekárnikmi v lekárňach, ale nie s terapeutom alebo otolaryngológom, ktorý dokáže patológiu správne diagnostikovať.

  Takéto „ošetrenie“ v najlepšom prípade neprináša žiadny výsledok, čo vedie k tomu, že osoba napriek tomu ide do kvalifikovanej pomoci do nemocnice. Bezmyšlienkové používanie antibiotík postupne obmedzuje škálu liekov, ktoré môžu pomôcť pri rozvoji závažnej infekcie.

  Užívanie týchto liekov je obzvlášť nebezpečné, ak je osoba infikovaná infekčnou mononukleózou. Jeho príznaky v počiatočnej fáze patológie sa prakticky nelíšia od príznakov bakteriálnej angíny. Dospelý alebo dieťa trpí týmito klinickými prejavmi:

  • pot a bolesť hrdla;
  • opuchnuté a citlivé lymfatické uzliny;
  • horúčka.

  Okrem toho sa pri vyšetrení mandlí vizualizuje biely plak charakteristický pre angínu. Samostatne diagnostikovala akútnu formu angíny pectoris, osoba ide do najbližšej lekárne na antibiotiká. Farmaceuti odporúčajú lieky zo skupiny penicilínov (Flemoclav, Amoxicilín) z dôvodu širokého spektra účinku. Samozrejme nie sú schopní zvládnuť mononukleózu z dôvodu jej vírusovej etiológie. Toto nie je najhoršie - ľudské telo je celkom schopné zničiťpatogény infekcie samotné. Nie však v kombinácii s penicilínovými antibiotikami. Užívanie prvej dávky liekov vyvolá silnú červenú vyrážku na celom tele osoby, ktorá vyžaduje ďalšiu liečbu.

  Tetracyklín amoxicilín je prvou voľbou pri liečbe angíny

  .

  Spôsob liečby bolesti v krku u detí je podrobne opísaný v tohto článku.

  Charakteristiky použitia antibakteriálnych liekov

  Lekár určuje denné a jednotlivé dávky, berúc do úvahy veľa faktorov. V prvom rade ide o výsledky laboratórnych testov, ktoré odhalia nielen výskyt patogénnych mikroorganizmov, ale aj ich citlivosť na antibakteriálne lieky. Napríklad penicilíny a cefalosporíny sú pri infikovaní intracelulárnymi agens bezmocné, pretože nie sú schopné preniknúť bunkovými membránami. U niektorých mikroorganizmov sa rýchlo vyvinie rezistencia na pôsobenie antibiotík, preto sa baktericídne látky predpisujú v komplexe alebo sa nahrádzajú v prípade zlyhania liečby.

  Ťažká angína pectoris sa u dospelých lieči vysokými dávkami liekov vzhľadom na celkový zdravotný stav pacienta a anamnézu chorôb. Počet prijatých antibiotík nemôže byť vysoký, ak pacient trpí chronickými patológiami pečene, obličiek alebo močového mechúra. To isté platí pre staršie a staršie osoby v dôsledku zmien metabolizmu. Pri vykonávaní antibiotickej liečbyNasledujúce faktory:

   56) frekvencia použitia. Maximálna terapeutická koncentrácia aktívnej zložky v systémovom obehu závisí od frekvencie užívania antibiotík. Nedávno syntetizované lieky, ktoré možno užívať iba raz denne. Toto množstvo je dostatočné na akumuláciu účinnej látky v bunkách a tkanivách a na zabezpečenie dlhodobého terapeutického účinku;
  • trvanie liečby. Antibakteriálne činidlo by malo úplne zničiť všetky streptokoky, stafylokoky alebo pneumokoky. Ak v horných dýchacích cestách zostane niekoľko mikrobiálnych buniek, potom na pozadí poklesu imunity začnú aktívne rásť a množiť sa.

  Trvanie liečebného cyklu závisí od štádia bolesti v krku a od jeho foriem, ako aj od príslušnosti k určitej skupine antibiotík. Zvyčajne stačí na úplné odstránenie patogénnych baktérií týždeň, ale s rizikom komplikácií sa toto obdobie zvyšuje na 10 - 14 dní. Niektorí pacienti robia typickú chybu a ukončujú liečbu antibiotikami zmiznutím hypertermie a nepohodliami v hrdle. Po niekoľkých dňoch si množené baktérie pripomínajú výskyt výraznejších symptómov. V dôsledku vyvinutej rezistencie patogénnych mikroorganizmov musíme znova začať s liečbou účinnejšími prostriedkami.

  Kombinované formy amoxicilínu pri liečbe angíny pectoris zabraňujú tvorbebaktérie rezistencie

  Aké antibiotiká môže lekár predpísať

  Antibiotiká na liečbu angíny by mali vykazovať bakteriostatickú a baktericídnu aktivitu proti širokému spektru patogénnych mikroorganizmov. Tonzilitída sa často vyvíja pod vplyvom niekoľkých druhov baktérií. Napríklad v 10% diagnostikovaných prípadoch fungovali streptokoky aj stafylokoky okamžite ako infekčné patogény. Antibiotiká musia tiež spĺňať tieto požiadavky:

  • boli čo najdlhšie rezistentné na enzýmy produkované patogénnymi baktériami;
  • majú vysoký stupeň absorpcie do krvného riečišťa a infikovaného tkaniva;
  • Predĺžené obdobie v tele pri vysokej terapeutickej koncentrácii.

  Pri predpisovaní liekov s baktericídnym účinkom sa vždy berie do úvahy pravdepodobnosť vedľajších účinkov, z ktorých sú najnebezpečnejšie pečeň a obličky. Nie je žiadnym tajomstvom, že niektorí pacienti odmietajú užívať antibiotiká z dôvodu vysokého rizika rozvoja dysbiózy a zníženia odolnosti organizmu proti vírusovým a bakteriálnym infekciám. Pre ošetrujúceho lekára bude ľahké zvoliť lieky s nízkou toxicitou, navrhnúť spôsoby, ako minimalizovať negatívne účinky antibiotickej liečby.

  Antibiotiká penicilínového typu

  Amoxicilín je účinné diagnostické antibiotikum prvej voľby.streptokokov a iných druhov akútnej angíny. Vďaka svojmu širokému spektru pôsobenia rýchlo ničí grampozitívne a gramnegatívne patogénne mikroorganizmy. Amoxicilín je u pacientov s vysokou chronickou chorobou vysoko biologicky dostupný a dobre tolerovaný.

  Penicilíny však majú závažnú chybu. Ak sa bolesť v krku nelieči alebo nastane jej relaps, potom antibiotiká tejto skupiny nemusia mať predchádzajúcu terapeutickú účinnosť. Pri bolestivých baktériách sa v krátkom čase vyvinula rezistencia na ich baktericídne pôsobenie. V takýchto prípadoch lekár urýchlene nahradí lieky linkosamidmi (Clindamycín) alebo penicilíny v kombinácii s kyselinou klavulanovou.

  Kombinované penicilíny

  Používanie kombinovaných alebo chránených penicilínov sa praktizuje s cieľom zabrániť zvyknutiu patogénnych baktérií na antibiotiká. Úvod do zloženia liečiva kyselina klavulanová pomáha udržiavať integritu beta-laktámového kruhu. Chemická zlúčenina a jej soli nemajú liečivé vlastnosti, nemajú žiadny vplyv na ľudské telo. Hlavnou úlohou kyseliny klavulanovej je ochrana antibakteriálnych liekov pred penicilinázovým enzýmom produkovaným bakteriálnou bunkou.

  Najúčinnejšie v liečbe streptokokovej a stafylokokovej tonzitídy sú také kombinované penicilíny:

  • Augmentin,
  • Flemoklav,
  • Panklav,
  • Augmentin.

  Prípravky sú vo forme bežných a dispergovateľných tabliet, práškov na prípravu perorálnych suspenzií a roztokov na intramuskulárne podanie. Penicilíny chránené kyselinou klavulanovou sa takmer vždy predpisujú pacientom, u ktorých je diagnostikovaná folikulárna alebo hnisavá tonzilitída. Príčinou závažnej recidívy tonzitídy je často beta-hemolytický streptokok. Uskutočnenie terapeutického kurzu s kombinovanými antibiotikami série penicilínov vám umožňuje liečiť bolesti v krku a zbaviť sa mandlí.

  Cefalosporínové antibiotiká rýchlo a účinne ničia patogény angíny.

  Cefalosporínové antibiotiká

  Dobrou alternatívou k konvenčným a kombinovaným penicilínom sú antibakteriálne lieky súvisiace s cefalosporínmi. Lekári ich klasifikujú podľa veku syntézy:

  • prvej generácie - cefazolín, cefalexín, cefadroxil;
  • druhá generácia - cefuroxim, cefaclor, cefamandol;
  • tretej generácie - cefotaxím, cefoperazón, ceftriaxón, ceftibuten, ceftazidím;
  • štvrtá generácia - Cefpir, Cefepim;
  • piata generácia - Cefpir, Cefepim.

  Lekár vyberie cefalosporíny, ak je pacient precitlivený na penicilíny. Lieky sa môžu predpisovať aj na zlyhanie liečby angíny antibiotikami účinnou látkou amoxicilín.Terapie akútnej a chronickej angíny sú dobre zavedené antibakteriálne lieky druhej a tretej generácie cefalosporínov. Pri odporúčaní lieku sa lekár zameriava na výsledky laboratórnych testov. Ak sa zistí gramnegatívna patogénna mikroflóra, vymenovanie cefpodoxímu a cefixímu je opodstatnené. A keď sú mandle naočkované grampozitívnymi baktériami, uskutočňuje sa ošetrenie cefuroxímom.

  Hlavnou nevýhodou tejto skupiny antibiotík je nízky stupeň absorpcie v gastrointestinálnom trakte, ktorý vyžaduje orálne podávanie vysokých jednorazových a denných dávok. Mnoho lekárov nedávno praktizovalo podávanie cefalosporínov vo forme intramuskulárnych injekcií, ktoré sa vyznačujú extrémnou bolestivosťou. Skúsení lekári považujú túto terapiu za nevhodnú, pretože existujú lieky s vyššou biologickou dostupnosťou vo forme tabliet, napríklad kombinované penicilíny.

  Linkosamidové antibiotiká na liečbu angíny pectoris sa predpisujú pacientom citlivým na penicilíny

  .

  Antibiotická liečba zmiešaných infekcií

  Najčastejšou príčinou akútnej angíny je zápal streptokokov v horných dýchacích cestách. Riziko angíny u dospelých však nie je vylúčené v dôsledku infekcie mykoplazmami a chlamydiami, ktoré sú intracelulárnymi patogénmi. Použitie penicilínov a cefalosporínov v týchto prípadoch neprináša pozitívny výsledok, pretože ich aktívne zložkynemôže preniknúť do bunkových membrán. Nesprávny výber antibiotík vyvolá iba zníženie imunity pacienta a smrť prospešnej mikroflóry v čreve.

  Pri spájaní bolesti v hrdle s intracelulárnymi mikroorganizmami sa vyžaduje osobitný prístup k liečbe. Je potrebné správne diagnostikovať patológiu a identifikovať patogény. V prípade zmiešanej infekcie sa praktizuje priebeh podávania antibiotík zo skupiny makrolidov:

  • klaritromycín, Klacid;
  • Azitromycín, Sumamed.

  Tieto lieky sa vyznačujú dlhým polčasom rozpadu a širokým spektrom účinku. Trvanie liečby azitromycínom zriedka presahuje 3 dni a denná dávka je obsiahnutá iba v jednej tablete. Po prvom dni liečby je rast a aktívna reprodukcia anaeróbnych a aeróbnych mikroorganizmov významne znížená, čo spôsobuje ich smrť.

  Linkosamidy

  Lekári predpisujú pacientom linkosamidy, ak užívanie cefalosporínov alebo penicilínov v nich vyvoláva nadmerné vedľajšie účinky - dyspeptické poruchy, bolesti hlavy, alergické reakcie. Tieto antibakteriálne lieky boli nedávno zriedkavo predpísané pre dospelých a deti na liečbu angíny, napriek ich vysokej baktericídnej aktivite proti beta-hemolytickým streptokokom skupiny A, pomocou ktorých je možné rýchlo liečiť antibiotiká, glykozamidy a angínu:

 1. klindamycín;
 2. Lincomycín.
 3. Odporúčajú sa antibakteriálne látkyv diagnostike recidivujúceho ochorenia v kombinácii s kombinovanými penicilínmi. Biologická dostupnosť klindamycínu v tabletách je taká vysoká ako v prípade injekčných foriem. Vykazuje baktericídnu aktivitu proti mikroorganizmom, ktoré sa vyznačujú rýchlym aj pomalým delením. Nevýhodou sú aj linkosamidy - frekvencia ich podávania je 4 až 5 krát denne. Lekári však predpisujú túto konkrétnu skupinu liekov kvôli ich vysokej účinnosti a nízkej toxicite pre ľudské telo.

  Ak sa na mandlích nachádza biely plak, mali by ste sa okamžite obrátiť na otolaryngológa alebo terapeuta, aby sa dôkladne vyšetrili. Iba lekár vie, ako liečiť bakteriálne bolesti v krku, ktoré lieky pomôžu urýchliť regeneráciu. Užívanie správnych antibiotík v ranom štádiu patológie pomôže zabrániť všeobecnej intoxikácii tela a rozvoju závažných komplikácií.