Ako liečiť bolesť hrdla a nádchu

Obsah

  Každý človek zažil bolestivé pocity v hrdle a upchatí nosa, ale nie každý sa dokáže vyrovnať s príznakmi respiračného ochorenia. Bežné prechladnutie sa často premieňa na sínusitídu alebo čelnú sínusitídu a bolesť v hrtane je prvým príznakom bolesti v krku alebo priedušiek. Vedieť, ako rýchlo liečiť upchatie nosa a nepohodlie v krku, môžete nielen predísť komplikáciám, ale tiež obnoviť pracovnú kapacitu v čo najkratšom čase.

  Ako zjemniť bolesti v krku?

  Vďaka mnohým liekom, ktoré sa dnes nachádzajú v lekárňach, je možné rýchlo a účinne eliminovať výskyt angíny a chorôb, pri ktorých je hrtan podráždený. Najpopulárnejšie lieky dnes:

  • Agisept. Tablety sa odporúčajú, ak bolesť hrdla a výtok z nosa narúšajú normálny život. Absorpcia takýchto cukroviniek zmierňuje podráždenie a bolesť v hrtane. Okrem toho liek zlepšuje celkovú pohodu. Agisept môžu liečiť dospelí aj malí pacienti (starší ako 6 rokov). Dražé sa majú absorbovať každé 3 hodiny (nie viac ako 8 kusov denne).
  • Gramidín. Ruský liek, ktorý je účinný proti mnohým ochoreniam hrdla v dôsledku aktívneho účinku na bakteriálnu mikroflóru. Je k dispozícii ako v klasickej verzii, tak s pridaním anestetika. S veľmi silnou bolesťoukrku sa odporúča kúpiť druhú možnosť tabliet. Ošetrenie gramidínom sa uskutočňuje počas 5 alebo 6 dní (2 tablety na dávku 4-krát denne).
  • Strepsils. Lízanky majú rôzne príchute, ale ak je prechladnutie sprevádzané nielen bolesťou v krku, ale aj výtokom z nosa, mali by sa zvoliť dražé s mentolom a eukalyptom. Absorbciou takýchto tabliet sa dá nazálne dýchanie uľahčiť na dlhú dobu bez použitia ďalších finančných prostriedkov
  • Carmolis. Vhodný na liečbu ľudí, ktorí uprednostňujú bylinné lieky pred modernými liekmi, pretože v zložení lízatiek je prítomných desať odrôd vysokohorských bylín. Možnosť tabliet určených pre dojčatá neobsahuje mentol (citrón poskytuje účinnosť spolu s medom), takže aj najmenšie pacientky budú mať radi dražé.
  • Lysobact. Sú jedným z liekov povolených počas tehotenstva a dojčenia. Majú dobrý antiseptický účinok, navyše obsahujú pyridoxín, ktorý podporuje regeneráciu sliznice. Tablety sa rozpúšťajú pomaly, pokiaľ je to možné, oddialenie rozpusteného liečiva v ústnej dutine. Liečebný cyklus nie je dlhší ako 8 dní.
  • Pharyngosept. Vhodný na liečbu malých detí (od 3 rokov). Majú bakteriostatický účinok a spôsobujú minimálny počet nežiaducich účinkov. Faringosept je potrebné liečiť do 3 až 4 dní.
  • Tantum Verde. Je to liek pôsobiaci proti širokému spektru mikroorganizmov. Droga má nielenanestetický, ale aj protizápalový účinok. Pokračovanie v liečbe (1 tableta 3-krát denne) by nemalo byť dlhšie ako týždeň.

  Rozpustením lízatiek sa dá liečiť bolesť v hrdle až po konzultácii s lekárom. Mnoho ľudí považuje takéto tablety za jeden z najbezpečnejších liekov, ale ani zďaleka to tak nie je. Lieky, ktoré odstraňujú nepríjemné pocity v hrtane, majú niekoľko kontraindikácií, takže väčšina z nich je zakázaná používať u tehotných žien a malých detí. Existujú tiež tabletky, ktoré sa nedajú liečiť a plánujú doplnenie v rodine. Napríklad Stopangin a akékoľvek ďalšie tablety, ktoré majú vo svojom zložení fenol, zahŕňajú také lieky.

  Lekár vám pomôže nájsť lízatka po vyšetrení

  Nepriaznivé pocity v hrtane je možné odstrániť pomocou moderných aerosólov, z ktorých každý je určený pre rôzne prípady:

  • pre potenie a sucho v krku budú účinné Kameton a Proposan;
  • ak je bolesť spojená s angínou, vyžaduje sa hexaspray, Lugol sprej alebo chlorofyliptický sprej;
  • pre veľmi silnú bolesť a potenie sú uvedené lieky, ako sú Strepsils Plus a Tantum Verde.

  V akej situácii sú potrebné antibiotiká?

  Odporúčame tiež prečítať si: Ako liečiť bolesť v krku

  Ľudia, ktorí sa snažia liečiť nádchu a neznášateľnú bolesť v hrtane, často používajú antibakteriálne látky. Takáto terapia nie je vždy opodstatnená. Je potrebné používať antibiotikápremýšľať o tom, či teplota prekročila značku 38 stupňov. Tento príznak môže naznačovať, že bakteriálna infekcia sa v tele „usadila“. Laboratórnou štúdiou si môžete byť istí, či je to možné. Medzi choroby, pri ktorých eliminácii je potrebná antibiotická liečba, patrí: faryngitída, meningitída, angína a iné. Osoba postihnutá takýmto ochorením pociťuje veľmi rýchly pokles pohody. Ak sa nezačal včasný boj proti baktériám, mikroorganizmy môžu preniknúť do pľúc alebo prieduškového stromu a spôsobiť zápal pľúc alebo sliznice priedušiek.

  V mnohých prípadoch sú antibiotiká potrebné aj na upchatie nosa. Berúc na vedomie, že pri výtoku z dutín sa získal žlto-zelený odtieň, a v oblasti krídiel z nosa a na čele je prasknutie, je potrebné bezodkladne navštíviť lekára. Zmena farby nazálneho hlienu naznačuje pripojenie infekcie a vytvorenie hnisavého substrátu. Podobné príznaky spojené s prudkým nárastom telesnej teploty sú charakteristické pre čelnú sínusitídu alebo sínusitídu. Zápalný proces v paranazálnych dutinách vyžaduje vymenovanie antibakteriálnych látok, ktoré sa uskutočnia po stanovení typu infekčného patogénu.

  Na odstránenie rastu patogénnej mikroflóry v ústach a nose sa najčastejšie používajú lieky z nasledujúcich sérií:

  • penicilín (Amoxiclav, Flemoxin, Augmentin);
  • Cefalosporín ("Cefatoxim", "Suprax Solutab");
  • fluórchinolón (ciprofloxacín,"Gatifloxacín");
  • Makrolid (Summamed, Azitromycín).

  Ako dezinfikovať hrdlo?

  Opláchnutie hrtanu dezinfekčnými roztokmi, napríklad pridaním furatsilínu, účinne lieči bolesť. Pre každý postup je potrebná čerstvo pripravená zmes pohára teplej vody a 1. tableta furacilínu. Aby sa produkt rýchlejšie rozpustil v tekutine, môže sa tableta rozdrviť na jemný prášok a dôkladne premiešať vo vode.

  Je možné vykonať dezinfekciu, zmierniť zápal a nepohodlie v hrtane pomocou roztoku sódy. Na jej prípravu potrebujete 1 lyžičku sódy, 200 ml prevarenej vody a 1 lyžičku soli. Po dôkladnom rozpustení všetkých zložiek sa musí do kvapaliny pridať kvapka jódu a zmes sa mieša až do dosiahnutia hladkého stavu. Opláchnutie takýmto nástrojom dobre čistí zapálené mandle z plaku, môže však poškodiť sliznicu, takže by ste sa nemali unášať pomocou roztoku sódy.

  Jedným z najúčinnejších antimikrobiálnych liekov je chlorofylipt.

  Na ošetrenie krku bude potrebných iba niekoľko kvapiek liečiva zriedeného v polovici pohára teplej vody. Počas dňa sa odporúča postupovať najmenej 4-krát, kloktať po dobu 5 minút.

  Dobrý terapeutický účinok sa dá dosiahnuť aj použitím sušených kvetov harmančeka a nechtíka na ošetrenie zapáleného hrtanu. Príprava infúzie liečivých rastlín je celkom jednoduchá: každá 1 čajová lyžičkadruh suchej suroviny sa naleje do pohára prevarenej vody, ponechá sa štvrtinu hodiny, prefiltruje sa a aplikuje, kým je liek ešte teplý.

  Po konzultácii s lekárom sa môžu počas tehotenstva používať iba hrdlové aerosóly na báze morskej vody

  .

  Ako odstrániť upchatie nosa?

  Moderné tabletky a nosné spreje pomáhajú liečiť nachladnutie, ktoré je sprevádzané silným zápalom dutín. Medzi prostriedky, ktoré majú výrazné dekongestívne a protizápalové účinky, patria tablety Sinupret. Liečivo je tiež vhodné na liečenie rinitídy bakteriálneho alebo vírusového pôvodu. Liečebný cyklus trvá 7 až 14 dní. Ako účinné látky obsahujú tablety rastlinné zložky (koreň horca, tráva verbeny, kvety bazy bazalky atď.).

  Napriek prirodzenému zloženiu je Sinupret v období dojčenia kontraindikovaný. Byliny prítomné v lieku môžu vyvolať rad alergických reakcií. Počas tehotenstva by mal takéto tabletky predpisovať iba lekár a hodnotil očakávaný účinok na matku a možné riziká pre dieťa.

  V období, keď sa začala aktívna produkcia hlienu z nosných priechodov, je užitočné pravidelne premývať dutiny. Na tento postup je najlepšie použiť dezinfekčné roztoky lekární, napríklad Aqualor Forte, ale môžete použiť aj improvizované prostriedky - jedlá soľ. Na vypláchnutie je potrebné použiť lekársku striekačku bezihly alebo gumená žiarovka.

  V prípade, že sa paranazálne dutiny upchajú nadmerne viskóznym hlienom, je potrebné pred začatím postupu ošetriť sliznicu vazokonstrikčným sprejom. V opačnom prípade voda, ktorá sa dostala do nazálneho priechodu, z druhej nosovej dierky netečie, čo sa môže zmeniť na zápalový proces v strednom uchu.

  Po tom, čo pociťujú prvé príznaky nádchy, veľa ľudí začína používať kvapky a spreje na zmiernenie upchatia nosa bez premýšľania o dôsledkoch. Takéto lieky majú iba dočasný vazokonstrikčný účinok a ich dlhodobé užívanie je spojené s rozvojom chronického opuchu nosovej sliznice. Aby sa zabránilo rozvoju rebound rebému, je potrebné vyhnúť sa liečbe vazokonstrikčnými kvapkami dlhšie, ako je odporúčané obdobie v priložených pokynoch.

  Ako zrýchliť zotavenie

  Čo robiť, ak je bolesť hrdla a nádcha? Ak je bolesť v krku so zvýšenou telesnou teplotou, pacient potrebuje odpočinok na lôžku. V tomto prípade bude telo bojovať proti prejavom choroby oveľa efektívnejšie. Nasledujúce tipy pomôžu zmierniť stav dospelého alebo dieťaťa, ktoré má nachladnutie.

  • Chorá osoba musí piť veľa tekutín (najmenej 2 litre denne). Brusnicová šťava, ktorá má antibakteriálne účinky, sa môže používať ako nápoj, ktorý podporuje regeneráciu. Čaj je tiež užitočný pri bolestiach v krku, najmä zázvorovom čaji alebo s pridaním prírodného medu.
  • Podaním môžete rýchlo zastaviť zápalový procesdostatok času na vypláchnutie hrtanu dezinfekčnými prostriedkami.
  • Opitý pohár teplého mlieka s malým množstvom medu pomôže upokojiť bolesť v krku.
  • Miestnosť, v ktorej pacient trávi čas, sa musí neustále vysielať (v neprítomnosti chorej osoby). Patogénne mikroorganizmy sa nemôžu množiť na chladnom vzduchu, takže pri angíne a nádche je takéto opatrenie nevyhnutnosťou.
  • Nezvyšujte okamžite stúpajúcu teplotu, ak neprekročí 38 stupňov. V takých podmienkach kauzatívne činidlá choroby navyše imunitný systém dáva stabilnú odpoveď a produkuje sa interferón. Ženy nesúce dieťa a deti prvého roku života musia znížiť telesnú teplotu už na 37,6 stupňa.

  Nepriaznivé pocity v hrtane spôsobené životnou aktivitou baktérií sa môžu transformovať na zápal pľúc alebo priedušiek a nosné zápchy môžu byť príznakom sinusitídy. Aby sa zabránilo vzniku takýchto komplikácií proti nachladnutiu, je potrebné liečiť nádchu včas a eliminovať príčiny bolesti v krku.