Ako liečiť bodec na päte

Obsah

  Mnoho ľudí pociťuje bolesť na päte. Príčinou môže byť banálne zranenie (napríklad modrina) alebo špecifické ochorenie. Z toho je potrebné zdôrazniť plantárnu fasciitídu, ktorá sa bežne označuje ako podrážka päty. Je potrebné komplexne liečiť hroty na pätách spôsobené takouto patológiou. Ako - viac v článku.

  Aké metódy existujú

  Plantárna fasciitída sa nevyvíja samostatne, ale pôsobí v dôsledku iného ochorenia. Preto je liečbou v prvom rade odstránenie primárnej patológie. Samotná fasciitída nezmizne, ale postupom času sa komplikácie začnú objavovať vôbec a bude zložitejšie ich riešiť.

  Moderná medicína má mnoho metód, ako sa zbaviť choroby v čo najkratšom čase. Dôvera ľudovým liekom je nevyhnutná iba po konzultácii s lekárom, pretože ako samostatná terapia sú zriedkavo účinné.

  Bolesť sa nevyskytuje na pozadí progresie rastu kostí, ale v dôsledku vývoja zápalového procesu v kostnom tkanive. Stáva sa, že veľký rast nespôsobuje nepohodlie, zatiaľ čo malý nádor môže mať nepríjemnú bolesť.

  Hlavné terapeutické metódy pre plantárnu fasciitídu sú: lieky, fyzioterapeutické postupy, masáž, cvičenie. Niekedy je potrebné nosiť špeciálne ortopedické pomôcky alebo chirurgický zákrok.

  Lieky

  Pri liečení ostružinných výbežkov sa používajú lieky, ktoré pomáhajú eliminovať zápalový proces, zastavujú rast kostného tkaniva a znižujú intenzitu syndrómu bolesti.

  Nesteroidné protizápalové lieky

  Do tejto skupiny patrí liek Ibuprofen. Aktívne zložky pomáhajú znižovať priepustnosť ciev, zlepšujú krvný obeh v postihnutej oblasti, znižujú produkciu látok zodpovedných za zápalový proces. Užívajte liek v lokálnej a orálnej forme:

  • tablety sa užívajú trikrát denne po jedle;
  • Masť sa aplikuje na nemocenské oddelenie dvakrát denne počas celého obdobia liečby.

  Ďalším liekom je ketoprofén, ktorý má analgetické a protizápalové účinky. Želatínové kapsuly sa musia užívať perorálne po jedle trikrát denne. Gél podobné činidlo sa aplikuje na postihnutú oblasť trikrát denne.

  Dôležité!Miestne prípravky môžu spôsobiť alergické prejavy. Preto ich pred použitím musíte konzultovať s lekárom.

  Liečivo diklofenak má rovnaký účinok ako vyššie uvedené lieky, ale s väčšou závažnosťou. Masť s rovnakým názvom sa nanáša v tenkej vrstve na pätu dvakrát denne. Tablety diklofenaku sa užívajú perorálne 1krát denne.

  Kortikoid

  Prečítajte si tiež: Ako liečiť ostruhy

  Liečte bodec na päte pomocou hormonálnych liekov, ktoré sa používajú v miestnych podmienkachalebo systémovo. Prostriedky majú výraznejší účinok ako nesteroidné lieky, preto sa používajú iba s ich neúčinnosťou.

  Predstaviteľom kortikoidov je hydrokortizón vo forme krému alebo gélu. Pomáha znižovať produkciu aktivátorov zápalového procesu, znižuje vaskulárnu permeabilitu, zužuje lúmen kapilár. Aplikujte produkt na nemocenské oddelenie dvakrát denne. Trvanie liečby nie je dlhšie ako 2 týždne.

  Diprospan sa používa vo forme injekčného roztoku. Má dlhodobý účinok, pomáha potláčať činnosť zápalových mediátorov a znižuje intenzitu klinických prejavov. Injekcie sa vložia do päty s prestávkou na 7 dní.

  Lokálne anestetiká

  Do tejto skupiny patrí liek Novocaine, ktorého aktívne zložky spôsobujú blokovanie impulzov v bolestivých nervových zakončeniach a majú analgetický účinok.

  Novokaín sa používa počas fyzioterapeutického postupu, ako je elektroforéza. Manipulácia sa vykonáva 1krát denne počas 7-10 dní.

  Náplasti

  Terapeutické náplasti sa používajú v monoterapii ostrohy na päte, bez použitia liekov alebo v kombinácii s ňou. Zloženie náplastí obsahuje lieky proti bolesti, ako aj antiseptické.

  Doktorské korenie je jednou z lekárskych omietok na plantárnu fasciitídu

  .

  Zariadenie je prilepené na predtým vyčistenú a vysušenú pokožku, kde je lokalizovanépríznaky bolesti. Vydržte náplasť po celý deň. Trvanie liečby je 14-16 dní.

  Napriek účinnosti náplastí používaných pri liečbe plantárnej fasciitídy majú kontraindikácie na použitie, vrátane gravidity a tendencie k alergickým reakciám.

  Fyzioterapia

  Existuje veľa terapeutických metód, ktoré vám umožňujú rýchlo a efektívne zbaviť ostrohy päty. Nasledujúce sa považujú za najobľúbenejšie dnes.

  Ultrazvuková terapia

  Pomocou ultrazvukových vĺn môžete lieky rýchlo dopraviť do hlbších vrstiev epidermy. Okrem toho majú masážny účinok, zlepšujú krvný obeh a ohrievajú postihnutú oblasť. Pomáha to eliminovať zápalový proces a anestéziu.

  Manipulácia sa vykonáva takto: najskôr sa do postihnutého úseku aplikuje liek a potom sa vystaví pôsobeniu ultrazvuku počas 2 až 5 minút. Trvanie liečby je 8 až 12 dní. Medzi kontraindikácie patrí hypertenzia a hypotenzia, diabetes mellitus, ateroskleróza, patológie CNS, tromboflebitída.

  Laserová terapia

  Aktívne bojuje proti bolesti, profylakticky ovplyvňuje tvorbu osteofytov. Pred manipuláciou musí byť koža v postihnutej oblasti odmastená roztokom etanolu. Postup sa uskutočňuje v tmavej miestnosti.

  Jedna manipulácia trvá 5 až 20 minút v závislosti od stupňa poškodenia. trvanielaserová terapia je stanovená lekárom. Spravidla sa jedná o 10 stretnutí, ktoré sa konajú denne.

  V prípade, že sa príznaky patológie po niekoľkých manipuláciách zhoršia, predpíšu sa diuretiká a prípravky na báze kyseliny askorbovej. Prestávka medzi kurzami je 2-4 týždne. Zriedkavo sa vyskytujú nežiaduce príznaky, rovnako ako alergická reakcia.

  Dôležité!Kontraindikácie laserovej terapie sú: SARS, tuberkulóza, syfilis, sklon ku krvácaniu, 1 trimester gravidity.

  Liečba rázovou vlnou

  Opora päty sa lieči terapiou rázovou vlnou, ktorá pomáha aktivovať procesy regenerácie tkaniva, zlepšuje krvný obeh a výživu buniek. Výhodou liečby je stimulácia procesu odvápňovania, to znamená riadený účinok na uvoľnenie a zničenie rastu vápnika.

  Trvanie liečby je 5 relácií, pričom interval medzi nimi by mal byť 5-7 dní. Jedna procedúra trvá 20 minút. Medzi kontraindikácie patria onkologické choroby, infekčné patológie, kožné ochorenia, koagulopatia, cukrovka, tehotenstvo, integrovaný kardiostimulátor.

  Magnetoterapia

  Procedúra zlepšuje metabolické procesy, krvný obeh a odtok lymfy, zvyšuje priepustnosť ciev a kože, resorpciu opuchov a znižuje intenzitu zápalového procesu.

  Magnetoterapia sa vykonáva denne. Trvanie jednej relácie je 10-20 minút. Kurz je 10 - 20 hodín.

  Kontraindikácie sú: tendencia ku krvácaniu, akútne a hnisavé zápalové procesy v oblasti nevyhnutných účinkov, hypotenzia, závažné koronárne ochorenie srdca, arytmia, post-infarkt a post-mŕtvica, aneuryzma veľkých ciev, tehotenstvo.

  Elektroforéza

  Elektroforéza s liečivými látkami pomôže zbaviť sa plantárnej fasciitídy. Tieto sú dodávané do hlbokých vrstiev dermy pomocou jednosmerného elektrického prúdu.

  Trvanie jedného postupu je 10 - 20 minút. Manipulácie sa vykonávajú denne počas 10 dní. Ak dôjde k horeniu, zníži sa intenzita dodávaného prúdu. Normálne - malo by to byť mierne brnenie.

  Elektroforéza urýchľuje dodávanie liečiva

  Medzi kontraindikácie patrí akútny hnisavý proces v oblasti vystavenia elektródam, závažné poškodenie dermy a individuálna netolerancia prúdu.

  Masážna a cvičebná terapia

  Manipuláciu s masážami pomocou pätových ohybov by mal vykonávať iba odborník. Nesprávna masážna taktika môže tento problém zhoršiť a spôsobiť ďalšie zdravotné problémy. Ak nie je možné navštíviť lekára, je potrebné podstúpiť poučenie od špecialistu.

  Počas postupu sa používajú vonkajšie látky (masti alebo gély), ktoré majú protizápalový účinok. To vám umožní zvýšiť účinnosť masáže.

  Manipulácia spôsobuje zvýšený krvný obeh v postihnutej oblasti a poskytuje jej normálnu výživu,zlepšenie metabolických procesov v poškodených tkanivách. Kostná neoplazma sa postupne ničí.

  Na zistenie zlepšenia celkového stavu, zníženia intenzity symptómov bolesti a zvýšenia pohybovej aktivity postihnutého úseku stačí niekoľko postupov.

  Fyzické cvičenie je zamerané na výcvik plantárnej fascie. Jeho elasticita, elasticita sa zvyšuje, stáva sa silnou. Syndróm bolesti zmizne. Pred vykonaním základných cvičení sa musíte zahriať zahriatím svalov. Cvičebnú terapiu predpisuje lekár na základe charakteristík patológie.

  Počas cvičebnej terapie sa musí dbať na to, aby boli topánky, ktoré nosí pacient, správne. Odporúča sa kúpiť si ortopedické modely alebo vložiť špeciálne vložky alebo podpätky do denného páru.

  Ľudové lieky

  V kombinácii s hlavným ošetrením predpísaným ošetrujúcim lekárom sa môžu použiť ľudové lieky:

  • lekárska žlč: po naparení päty sa stlačí lekárska žlč s pridržaním až do rána (postup sa vykonáva pred spaním);
  • med, jablková šťava: miešajte prísady v pomere 1 lyžička. med za 3 lyžičky šťavu a ústne pred jedlom trikrát denne po dobu 1 lyžice. l.;
  • 82. múmia a med: roztavte 5 múmie a 100 g medu vo vodnom kúpeli, použite ako masť a trite ho do postihnutej oblasti trikrát denne;
  • jód, soľ, med: 1 lyžica. l. včelársky produkt zmiešaný s jódom v objeme 50 ml a 1 lyžička. jemná soľ, aplikujte zmesna bandážovom segmente, po - na päte, zaistenie celofánom a teplou handrou (podržte 15 minút, postup vykonávajte každý deň);
  • 84. list z kapusty: namažte list medom, naneste ho ako obklad na boľavú pätu a až potom idete spať, zaistite gázovým kúskom a nechajte stáť do rána.

  Zaujímavé!Môžete použiť červený mletý korenie, ktoré sa naleje do ponožky po nasadení postihnutej nohy. V tejto pozícii, dojčené po celý deň, vedenie procedúry po dobu 2 týždňov.

  Chirurgický zákrok

  Ak konzervatívna liečba neprináša požadované zotavenie, je predpísaný chirurgický zákrok na odstránenie rastu kostí.
  Existuje niekoľko metód, ako sa zbaviť hrotu:

  • otvorená chirurgia s veľkým rezom na koži;
  • endoskopická excízia s niekoľkými mini-rezmi (nie viac ako 5 mm);
  • minimálne invazívne vyrezanie s jedným mini-narezaním (nie viac ako 3 mm).

  Je možné určiť, aká účinná je operácia po 2 - 3 mesiacoch od jej ukončenia. V pooperačnom období sa odporúča nosiť ortopedické vložky, ktoré vám umožňujú vyložiť nohu.

  Chirurgia nie je jediným spôsobom, ako sa zbaviť ostruh. Ak bola patológia diagnostikovaná v počiatočnom štádiu, je možné upustiť od konzervatívnej liečby, čo vo väčšine prípadov eliminuje relaps.