Ako liečiť bedrové kĺby

Obsah

  Jednou z najdôležitejších funkcií je bedrový kĺb - držanie telesnej hmotnosti pri chôdzi, behu a státí. Z tohto dôvodu tu často vznikajú rôzne zápalové procesy a zranenia. Čo robiť v takýchto prípadoch a ako liečiť bedrový kĺb, je podrobnejšie opísané v článku.

  Bolesť bedrového kĺbu je častým javom, ktorý sa vyskytuje u každej 10. osoby. Ak sa vyskytne taký príznak, je lepšie poradiť sa s odborníkom, ktorý predpíše najúčinnejšiu liečbu. Výber techniky liečby bolesti závisí od toho, čo spôsobilo, že sa objaví v kĺbe. Mohlo by to byť:

  • trochenteritída,
  • artritída,
  • artróza,
  • burzitída,
  • vrodená dysplázia kĺbu.

  Okrem vývoja chorôb na tomto oddelení často trpí rôznymi zraneniami: zlomeninami, výronmi, dislokáciami a subluxáciami. Bolesť bedrového kĺbu sa vyskytuje tiež s obezitou a prítomnosťou nadváhy, rôznych nádorov, ktoré sa môžu v tejto oblasti vyvinúť. Zaobchádzanie v každom prípade bude odlišné.

  Trocharteritída

  Vývoj choroby je charakterizovaný poškodením svalových šliach, ktoré sa nachádzajú v oblasti prichytenia svalu na hornej časti stehna. Pomerne často sú symptómy patológie zamieňané s prejavmi koxartrózy, pretože sú veľmi podobné. Iba špecialista dokáže správne identifikovať vznikajúce ochorenie a predpísať potrebnú liečbu.

  Akzápal je spôsobený kostnou tuberkulózou v tele, predpisujú sa antibiotiká. Ak ich začnete užívať včas, keď ochorenie pokračuje v počiatočnej fáze, môžete dúfať v priaznivú prognózu a úplnú likvidáciu trochanteritídy. S komplikovaným priebehom choroby nie je možné chirurgický zákrok upustiť, najmä ak sa vytvorili abscesy na kosti a jej hnisanie.

  V iných prípadoch sa predpisujú iné lieky, napríklad nesteroidné protizápalové lieky (ibuprofén, diklofenak, nimesil), ktoré pomôžu eliminovať syndróm bolesti a zápalový proces ako celok. Môže to byť tableta alebo injekcia liečiva. Okrem týchto prostriedkov môžete použiť miestne masti a gély, ktoré majú tiež protizápalový účinok.

  Blokáda s lidokaínom a novokaínom - najúčinnejšia liečba silnej bolesti

  Silnú bolesť vo femorálno-panvovej oblasti je možné odstrániť iba pomocou blokád liekov, ktoré sa vykonávajú na základe glukokortikoidov v kombinácii s lidokaínom a novokaínom. Liek sa vstrekuje do periartikulárneho tkaniva, ktoré je ovplyvnené zápalovým procesom. Účinok blokády je viditeľný po prvom postupe.

  Spolu s hlavnou liečbou sú potrebné vitamínové prípravky, ako aj imunomodulátory, ktoré zvyšujú ochrannú funkciu imunitného systému. Akákoľvek záťaž počas liečby je kontraindikovaná. Po odstránení príznakov akútnej fázy ochorenia lekárpredpisuje cvičebnú terapiu, ktorá pomôže posilniť svaly a väzivo stehien.

  Artritída a artróza

  Artritída u dospelých aj detí je zápalovým procesom v tkanivách kĺbu. Môžete sa ho zbaviť pomocou nasledujúcich liekov:

  • nesteroidné protizápalové lieky, napríklad ibuprofén, ketoprofén, diklofenak (tieto lieky pomáhajú eliminovať zápalový proces, zmierňujú bolesť, opuchy a znižujú vaskulárnu permeabilitu);
  • lieky proti bolesti, napríklad Voltaren, gél Fastum, gél Dolgit (miestne lieky majú menej vedľajších účinkov, pretože ovplyvňujú povrch kože bez toho, aby prenikli do gastrointestinálneho traktu);
  • svalové relaxanciá, napríklad Midokalm, Sirkalud, baklofén (pomáhajú zmierniť svalové napätie, bolesť a pomáhajú obnoviť postihnutý kĺb do predchádzajúcej mobility);
  • mineralizácia, napríklad, Calcimin, vitamín vápenatý, biovital (lieky pomáhajú obnovovať kostné tkanivo, ktoré bolo ovplyvnené zápalovým procesom);
  • antibiotikum alebo antivírus, ktoré by mal predpisovať iba ošetrujúci lekár (ak je ochorenie bedrového kĺbu spôsobené inou patológiou infekčnej povahy, vylučuje sa iba antibiotikami).

  Osteoartritída je degeneratívne ochorenie kĺbov, ktoré vzniká spravidla iba u starších ľudí v dôsledku zmien súvisiacich s vekom. Čo robiť a ako liečiť artrózu súvisiacu s vekom, môže určiť iba odborník.

  Liečba artrózy je v mnohých ohľadoch podobná liečbe artritídy

  .

  V prípade artrózy sa predpisujú tie isté nesteroidné lieky (na odstránenie zápalu), chondroprotektory, ktoré pomáhajú obnoviť poškodené tkanivo, relaxanciá svalov (dilatácia krvných ciev a zmiernenie svalového kŕče), predpisujú sa anestetizačné masti. V prípade vývoja choroby v pokročilom štádiu, napríklad pri artróze 3. stupňa, je potrebné vykonať intraartikulárne injekcie, ktoré sa vyrovnajú aj so syndrómom najťažšej bolesti.

  Bursitída

  Odporúčame prečítať si: Ako liečiť boľavé kolená

  Toto ochorenie je charakterizované zápalovým procesom, ktorý sa vyskytuje v synoviálnom periartikulárnom vaku. Ako liečiť burzitídu, sa určuje s prihliadnutím na to, v akom štádiu ochorenie pokračuje. Napríklad burzitída v 1. štádiu sa lieči pomocou záťažovej terapie, užívania protizápalových liekov, dodržiavania režimu práce a odpočinku. Aj v počiatočnej fáze vývoja patológie je dôležité obmedziť akékoľvek zaťaženie postihnutej časti.

  Nesteroidné protizápalové lieky na burzitídu pomáhajú zbaviť sa zápalového procesu, jeho príznakov: bolesť, opuch, obmedzenie pohyblivosti. Napríklad je predpísaný diclofenak, predpísaný vo forme lokálnej masti. Pri silnej bolesti sa môže použiť 2% roztok novokainu v kombinácii s glukokortikoidovými hormónmi.

  ​​

  Ak je liek neúčinný, vykonávajú sa fyzioterapeutické postupy, napríklad:laserová terapia alebo magnetoterapia. Po odstránení príznakov akútnej fázy ochorenia je predpísaná individuálna cvičebná terapia, ktorej cvičenia pomáhajú posilňovať a trénovať svaly kĺbov. Ak sa burzitída nelieči , môžu vzniknúť celkom nebezpečné následky, napríklad sepsa, nekróza steny, kalcifikácia, jazvovitá adhézia, fistuly.

  Dysplazia bedrového kĺbu

  Bolesť bedrového kĺbu je často výsledkom dysplazie, ktorá nebola v detstve vyliečená. Patológia sa považuje za vrodenú a je zistená už pri prvom vyšetrení dieťaťa po narodení. Niekedy je diagnostikovaná dysplázia, keď dieťa začne robiť prvé kroky.

  Dysplazia bedrového kĺbu je jeho vrodené nedostatočné rozvinutie, ktoré môže spôsobiť (alebo sa už stalo) dislokáciu bedra u dieťaťa. Aby sa zbavili negatívnych dôsledkov choroby, je dôležité začať s primeranou liečbou čo najskôr, a to:

  • vykonávanie terapeutických cvičení;
  • masážne procedúry;
  • pravidelné batoľatá (široké);
  • špeciálne ortopedické pomôcky umiestnené na kĺbe;
  • vykonávanie fyzioterapeutických postupov.

  Doteraz neboli zaregistrované žiadne kontraindikácie na cvičebnú terapiu. Počas sedenia dieťaťa sa nevyskytuje bolesť Cvičenia vyberá ošetrujúci lekár individuálne.

  Fyzikálna terapia dojčiat je predpísaná nielen na liečenie, ale aj na prevenciu príznakov dysplázie u seniorov.vek

  Ak konzervatívny liečebný postup, ktorý sa uskutočnil počas prvých 6 mesiacov života, nepriniesol pozitívne výsledky, je predpísaný chirurgický zákrok - znížená redukcia. Táto technika spočíva v manuálnom nastavení deformovaného spoja. V niektorých prípadoch sa vykonáva otvorená redukcia, počas ktorej lekár prehlbuje dutinu panvovej kosti alebo skracuje samotnú kosť.

  Zranenie

  Postup pri každom zranení sa bude líšiť:

  • modrina (aplikácia chladného obkladu v prvých minútach po poranení na zníženie opuchu, bolesti, podkožného krvácania, použitia protizápalových mastí, napríklad Voltaren alebo Diclofenac, liekov proti bolesti, napríklad Ketorolac, antialergík, napríklad Suprastin);
  • podvrtnutie (obmedzenie akejkoľvek záťaže, použitie liekov proti bolesti, ako sú napríklad masti Brufen, protizápalové lieky, ako sú Novigan a Ibuklin, v závažných prípadoch, sadrové odliatky alebo ortéza);
  • subluxácia (redukcia kosti v stacionárnych podmienkach, jej fixácia pomocou ortopedických pomôcok, používanie liekov proti bolesti v pooperačnom období);
  • zlomenina (použitie sadrového odliatku, v závažných prípadoch, napríklad, pri zlomenine s vytesnením, kostrovým ťahom alebo porovnaním fragmentov kosti).

  Ľudové lieky na liečbu bolesti

  Je možné doma liečiť bolesť bedrového kĺbu? Hlavná terapia predpísaná ošetrujúcim lekárom sa môže doplniť použitím alternatívyfondy. Môže to byť obklad z listov kapusty, roztieraný malým množstvom medu. Na kompresiu musí byť umiestnená plastová taška a na nej teplý šál. Procedúra sa vykonáva pred spaním a kompresiu udržujte až do rána.

  Pri liečbe ľudových liekov môžete použiť bežné kuracie vajcia, ktoré sa musia rozpustiť v octe. Za týmto účelom vložte surové vajíčko so škrupinou do pohára a nalejte ocot tak, aby bol úplne zakrytý. Po trvaní 10 dní sa k produktu pridá maslo (100 g) a odložia sa na ďalšie 3 dni. Potom použite masť tak, ako je určené, namažte postihnutú oblasť.

  Kuchynská masť môže byť založená na bravčovom tuku.

  Na tento účel sa tuk musí roztaviť a zmiešať s rezaným koreňom páchateľa. Potom sa zmes nechá zahriať na dobu 5 minút, ochladí sa a použije sa podľa pokynov.

  Masť vyrobená z olivového oleja a čerstvo odobratej lastovičky sa považuje za ďalší liek, ktorý pomôže zbaviť sa bolesti bedrového kĺbu. Rastlina sa melie spolu s stonkou, vyňatá z produkcie 10 polievkových lyžíc. l. v inej nádobe a nalejte olivový olej v množstve 15 lyžíc. l. Po trvaní 2 týždňov sa hotový produkt používa na určený účel.

  Bedrový kĺb možno trieť petrolejom a rastlinným olejom zmiešaným v rovnakých objemoch. Zloženie trvá 10 dní a je umiestnené na tmavom mieste. V postihnutej oblasti môžete naliať infúziu alkoholu Kalanchoe: alkohol a jemne nasekaná rastlina sa odoberajú v rovnakom objeme,miešanie a trvanie 7 dní.

  Pred použitím ľudových prostriedkov na liečenie bolesti je dôležité poradiť sa s lekárom, pretože aj také zdanlivo neškodné prostriedky môžu byť pre človeka kontraindikované. Kde liečiť príznak - v nemocnici alebo doma, odborník určí, v závislosti od zdroja jeho výskytu.