Ako liečiť Beckerovu cystu pod kolenom

Obsah

  V popliteálnej fosílii sa vytvára cysta Becker (hernia, burzitída) a môže sa výrazne zväčšiť. Patológia prebieha na pozadí akútneho alebo chronického zápalového procesu, ktorý sa často stáva jeho príčinou. U starších pacientov môžu choroby pohybového aparátu vyvolať deštruktívne-dystrofické zmeny v kĺbových, chrupavkových alebo kostných tkanivách. Pred začatím liečby cysty Becker pod kolenom lekár predpíše pacientovi sériu laboratórnych a inštrumentálnych štúdií. Ich výsledky pomáhajú určiť štádium patologického priebehu a zohľadňujú sa aj pri príprave terapeutického režimu.

  Konzervatívna liečba

  Beckerove cysty sa vyznačujú akumuláciou synoviálnej tekutiny v popliteálnej fosílii, ktorá je vizualizovaná výrazným príznakom - tuberkulózou na koži. Takáto formácia je veľmi nebezpečná, pretože patogénne mikroorganizmy často prenikajú do kýlovej dutiny, čím sa zvyšuje zápalový proces. Preto primárnou úlohou lekára je extrahovať nahromadenú synoviálnu tekutinu. Na tento účel sa používa široká ihla vybavená čerpacím zariadením. Potom sa do prázdnej dutiny zavedú glukokortikoidy:

  • Diprospan. Liečivo vykazuje výraznú protišokovú, desenzibilizujúcu a protizápalovú aktivitu. Hlavná zložka hormonálneho liečiva - betamazón fosfát - pomáha znižovať závažnosť bolestia opuch mäkkých tkanív. Napriek svojej účinnosti má Diprospan vážne kontraindikácie. Glukokortikosteroid sa nepoužíva na rozvoj bakteriálnej infekcie v kĺbovej dutine, nedávno vykonanej operácii kolena a na hematopoézu.
  • Hydrokortizón. Účinná látka liečiva vykazuje aktivitu podobnú hormónu syntetizovanému v kôre nadobličiek. Hydrokortizón významne urýchľuje metabolizmus a prispieva k rýchlej regenerácii tkanív. Po zavedení roztoku glukokortikosteroidov do dutiny cysty sa začnú liečebné procesy, mikrocirkulácia sa normalizuje a zápalový proces sa zastaví. Hydrokortizón je tiež charakteristický výrazným dekongestantným a analgetickým účinkom. Pravdepodobnosť vedľajších účinkov neumožňuje použitie hormonálneho liečiva pri liečbe pacientov so žalúdočnými vredmi, eróznou formou gastritídy, akútnym alebo chronickým zlyhaním obličiek.

  Keď sa tieto glukokortikosteroidy zavedú do synoviálneho vaku, zriedkavo sa objavia bolestivé alebo iné nepríjemné pocity. V niektorých prípadoch sa však na zabránenie ich rozvoja používa kombinácia injekčných hormonálnych a anestetík (prokaín, lidokaín).

  Jedným z účinných spôsobov liečby cyst Beckers je vykonanie vpichu na čerpanie synoviálnej tekutiny

  .

  Antibiotická terapia

  Ak sa synoviálna tekutina naliala do mäkkých tkanív, potom vo väčšine diagnostikovaných prípadochvyvíja sa bakteriálna infekcia. Antibiotiká a antimikrobiálne látky sa používajú na ničenie patogénov. Pred vypracovaním terapeutického režimu sa uskutočňujú laboratórne štúdie na zistenie príslušnosti k infekčnému patogénu medzi druhmi a jeho rezistencie (rezistencie) na antibakteriálne látky. V súlade s výsledkami testu je pacientovi predpísaný cyklus antibiotík týkajúci sa týchto skupín liekov:

  Čítaj viac: Ako liečiť koleno
  • makrolidy - azitromycín, klaritromycín;
  • cefalosporíny - ceftriaxón, cefazolín, cefotaxím;
  • semisyntetické penicilíny - Amoxiclav, Panklav, Augmentin.

  V prípade rýchleho priebehu bakteriálnej infekcie kolenného kĺbu môžu byť do liečebného režimu zahrnuté sulfonamidy (ko-trimoxazol) a antimikrobiálne látky (metetridazol).

  Nesteroidné protizápalové lieky

  Použitie liekov zo skupiny NSAID v počiatočnej fáze tvorby Beckerových cýst môže dobre inhibovať zápalový proces. Používanie týchto liekov však má vážne obmedzenia. Kontraindikácie zahŕňajú laktáciu, tehotenstvo, obličkovú a pečeňovú nedostatočnosť, dvanástnikový vred a žalúdok, gastritídu s vysokou kyslosťou. Ak pacient nemá takéto patológie, predpíšu sa tieto NSAID:

  • Meloxicam,
  • Ketoprofen,
  • Diclofenac.

  Ak je akútnyzápalový proces je sprevádzaný silnou bolesťou a opuchom, potom sa nesteroidné protizápalové lieky podávajú intramuskulárne.

  Chondroprotektory a vitamíny

  Dlhodobé používanie NSAID, antibiotík, glukokortikosteroidov spôsobuje poškodenie pečeňových buniek, smrť prospešnej črevnej mikroflóry a zníženie rezistencie tela voči vírusovým a bakteriálnym infekciám. Tento stav môže spôsobiť recidívu choroby. Aby synoviálna tekutina znovu nenaplňovala popliteálnu fosíliu, pacientom sa predpisujú lieky:

  • vyvážené komplexy vitamínov a mikroelementov - Selmevit, Macrovit, Centrum;
  • hepatoprotektory - Carsil, Phosphogliv Forte, Essential Forte, Resalut;
  • Probiotiká a prebiotiká - bifidumbakterín, laktobaktín, enterol, normáza, línia.

  Lekári pri diagnostikovaní akejkoľvek patológie muskuloskeletálneho systému, vrátane Beckerových cýst, zahrnujú do terapeutického režimu chondroprotektory (Don, Arthra, Structum). Ich použitie je najdôležitejšie pre rýchly progres choroby a jej časté relapsy. Dlhodobé používanie chondroprotektorov slúži ako vynikajúca prevencia deštruktívnych a degeneratívnych zmien chrupavky a kĺbov.

  Priebeh chondroprotektorov môže pomôcť zabrániť bolestivým relapsom v Beckerových cystách

  Ošetrenie mastí, gélov, balzamov a krémov

  Pri liečbe Beckerových cýst, vonkajšiafondy, ktoré umožňujú v skorom štádiu patológie zastaviť zápalový proces. Lekár ich spravidla predpisuje ako súčasť komplexnej liečby spolu s glukokortikoidmi, NSAID, chondroprotektormi. Lieky prvej voľby sú externé protizápalové lieky:

  • gél Voltaren,
  • Fastum gél,
  • masť indometacínu,
  • piroxikam,
  • Ketonal.

  Pri diagnostikovaní cystického tlaku na malých a veľkých krvných cievach sa pacientom odporúča používať externé látky, ktoré zlepšujú mikrocirkuláciu - Indovazin, Troxevasin, Lyoton. Na odstránenie bolesti sa používa opuch kĺbov, stuhnutosť pohybov, časté trenie s krémami a balzamami s obsahom medveďa, zlatý fúzy, tuk zo žralokov, saberfish, konský gaštan.

  Chirurgický zákrok

  Operácia sa vykonáva v neprítomnosti účinnosti fyzioterapeutických procedúr a použitia farmakologických prípravkov. V niektorých prípadoch lekári neuvažujú o konzervatívnej liečbe a pacient je okamžite predpísaný chirurgický zákrok. Dôvodom sú nasledujúce diagnostické výsledky:

  • významná veľkosť popliteálnej prietrže;
  • stlačenie cysty veľkých krvných ciev;
  • pretrhnutie menisku kolenného kĺbu;
  • silné obmedzenia pohybu;
  • rýchly nárast vefkosti novotvarov;
  • pravidelné exacerbácie a relapsy patológie.

  KedyChirurgia používa iba lokálne anestetiká. Po narezaní mäkkých tkanív sa Bakerova cysta vyreže špeciálnymi chirurgickými nástrojmi. V procese manipulácie sa používa artroskop, ktorým je tenká trubica s priemerom niekoľkých milimetrov. Zariadenie je vybavené miniatúrnou videokamerou a zariadením na osvetlenie chirurgického poľa. Po odstránení popliteálnej prietrže sa švy aplikujú na oblasti, kde sa šľachy spájajú so spojmi.

  Trvanie operácie sa líši od počtu degeneratívnych-degeneratívnych zmien, ktoré sa vyvinuli, ale manipulácia zriedka trvá viac ako 30 - 40 minút. Ovládané koleno je znehybnené pomocou omietky alebo tesného obväzu. Chirurgický zákrok spravidla nevyžaduje, aby bol pacient v rehabilitačnej fáze v nemocnici. Osoba je doma prepustená na účely ďalšieho uzdravenia. Po niekoľkých dňoch sa môže postaviť na nohy, ale po ďalších 5 až 7 dňoch sú švy odstránené.

  V prípade neúčinnej liečby Beckerových cýst konzervatívnymi metódami sa vykonáva chirurgická operácia

  Recepty tradičnej medicíny

  Nie je možné vyliečiť Beckerovu cystu ľudovými liekmi, pretože účinné látky v nich obsiahnuté nemôžu preniknúť do tkanív chrupavky a kĺbov. Ale zmierniť príznaky pomocou liečivých bylín a včelích produktov je celkom možné. Najúčinnejšie sú časom testované prostriedky na zmiernenie bolesti a opuchu -listy kapusty, púpavy, lopúcha, skorocelu. Mali by sa rozdrviť do stavu hustej kaše a položiť na boľavé koleno, kým nie sú úplne suché, pričom sa zabezpečí nepremokavý obväz. Čo iné možno použiť na odstránenie bolesti a zápalu:

   73. alkoholová tinktúra propolisu zriedená rovnakým množstvom vody;
  • šťava z listov aloe zmiešaná s rovnakým množstvom hustého medu;
  • teplá husacia alebo jazvová tuk.

  Tradiční liečitelia odporúčajú robiť pleťové vody 2 - 3-krát denne so silnou infúziou elekampanu.

  Na jej prípravu sa uvarí 0,5 l vriacej vody 5 lyžíc. lyžice suchého rastlinného materiálu a nechajte pôsobiť 5 hodín. Po namáhaní je liečivá infúzia pripravená na použitie.

  Cyst Becker dobre reaguje na liečbu s včasnou diagnózou. Preto je pri výskyte bolesti v kolene a stuhnutosti pohybov potrebné dohodnúť si stretnutie s neurológom alebo chirurgom. Lekár vám pomôže nielen zbaviť sa choroby, ale tiež poradí, ako zabrániť jej recidíve.