Ako liečiť autoimunitnú tyroiditídu

Obsah

  Autoimunitná tyroiditída (AIT) je ochorenie chronickej etiológie, ktoré sa často vyskytuje u nodulárnych strumníkov. Patológia je spôsobená odmietnutím štítnej žľazy vlastnou imunitou, ktorá ich prijíma ako cudzie. Výsledkom je postupné ničenie orgánov, čo spôsobuje nepríjemné klinické prejavy. Autoimunitná tyreoiditída sa môže liečiť iba symptomaticky.

  Ako liečiť

  Na otázku, či je možné vyliečiť autoimunitnú tyroiditídu, je možné odpovedať záporne. Takúto chorobu bohužiaľ nie je možné úplne odstrániť. Moderná medicína však má metódy, ktoré umožňujú udržiavať normálnu hladinu hormónov počas celého života.

  Pri predpisovaní liekov sa zohľadňujú tieto faktory:

  • aký je vek pacienta, aké je pohlavie a aká je jeho váha;
  • koľko hormónu stimulujúceho štítnu žľazu je v tele obsiahnuté;
  • či sú prítomné ďalšie komorbidity;
  • Či je osoba liečená inými drogami as čím.

  Hormonálne lieky sa považujú za základ liečby liekov. Pri takomto ochorení nie sú imunomodulačné činidlá predpísané kvôli už existujúcemu posunu v imunitnom stave.

  Chirurgická liečba autoimunitnej tyreoiditídy je potrebná v prípade progresie rastu strumy, stlačenia tracheálneho tkaniva, cievnych vetiev krčnej chrbtice v dôsledku zvýšenia objemu žľazy. Okrem toho existujú indikácie pre chirurgický zákrokpodozrenie na vývoj nádoru.

  Lieky

  Pri diagnostikovaní choroby, ktorá sa vyskytuje v skorom štádiu, keď existujú klinické prejavy tyreotoxikózy, sa špecifická terapia nevykonáva. Počas tohto obdobia tyreostatiká nerobia pozitívne zmeny v zdravotnom stave žľazy, pretože zvýšená hladina hormónov je krátkodobým a deštruktívnym javom.

  Dôležité!Plnohodnotná liečba sa vykonáva, keď choroba progreduje do chronického priebehu.

  Hormóny štítnej žľazy

  Autoimunitná tyroiditída sa lieči liekmi, ktoré obsahujú hormóny štítnej žľazy. Toto je hlavná lieková technika používaná pri liečbe choroby. Pozitívny terapeutický účinok týchto látok je nasledujúci:

  • zvýšenie hladín zlúčenín v krvi, ako sú tyroxín a trijódtyronín, v krvi, ktoré pomáhajú inhibovať syntézu a uvoľňovanie hormónu stimulujúceho štítnu žľazu a zastavujú negatívny účinok na žľazu;
  • znížená produkcia zodpovedajúcich protilátok, zvýšené fungovanie supresorových lymfocytov;
  • odstránenie nepríjemných príznakov choroby.
  Odporúčame vám prečítať si: Ako liečiť hypotyreózu

  Táto skupina liekov zahŕňa:

  • L-tyroxín,
  • trijódtyronín,
  • Tireotom,
  • Tireotom-forte.

  Najvyššia imunomodulačná aktivita je prítomná v lieku trijódtyronín. Priradiť pacientom mladším ako 35 - 40 rokov, pretože liek má výrazný účinokna kardiovaskulárny systém, pomáha zvyšovať krvný tlak, zvyšuje spotrebu kyslíka v myokarde.

  Na začiatku liečby sa trijódtyronín predpisuje v malej dávke - pol tablety raz denne. Trvanie liečby v počiatočnej fáze vývoja patológie je až 7 dní. V priebehu času sa dávka zvyšuje na 25 mcg za deň, postupne - až 50 - 150 mcg. Ak je to potrebné, denná dávka je rozdelená do niekoľkých dávok. U pacientov po 60 rokoch je počiatočné množstvo užívaného lieku 2–5 mcg, s časom sa zvyšuje na 25 mcg.

  Trijódtyronín je jedným z hlavných liekov používaných na toto ochorenie

  L-L-tyroxín sa začína užívať v počiatočnej dennej dávke 50 mcg a postupne sa zvyšuje na 150 - 300 mcg. U pacientov, ktorí dosiahli vek 60 rokov, denný objem nie je vyšší ako 50 mcg.

  Lieky Tireot a Tireot-forte sú predpísané pre ľudí, ktorí netrpia koronárnou chorobou srdca, arteriálnou hypertenziou. Množstvo liekov užívaných na začiatku liečby je pol tablety denne. Po týždni liečby sa dávka zdvojnásobí.

  Liečivá štítnej žľazy na autoimunitnú tyroiditídu sa predpisujú na dlhé obdobie, ktoré môže trvať niekoľko rokov. Ak je prítomná hypotyreóza, tieto lieky sa musia užívať po celý život.

  Iné lieky

  V niektorých prípadoch sa predpisujú glukokortikoidy, ktoré sú potrebné na rozvoj autoimunitnej patológie a subakútnej liečby.štítnej žľazy v komplexe. Vo väčšine prípadov používajte prednizón. Denná dávka užívaného lieku je 40 mg, ktorá sa postupne znižuje.

  ​​

  Predpisujú sa aj antioxidačné lieky, ktoré bojujú s voľnými radikálmi, nestabilné zlúčeniny. Podľa výsledkov relevantných štúdií sú tieto lieky účinnejšie ako glukokortikoidy. Vedľajšie účinky počas antioxidačnej liečby sú minimálne, zriedkavo sa vyskytujú.

  Do tejto skupiny patrí selén, látka, ktorá stimuluje ochrannú funkciu orgánu. Riziko vzniku hypotyreózy sa zvyšuje s nedostatočným obsahom takého antioxidantu. Denná dávka užívanej látky je 75 mcg. Trvanie liečby je až 6 mesiacov.

  Látka pomáha pri asimilácii jódu. Preto sa selén často pri liečbe autoimunitného ochorenia kombinuje s jódom. Komplexným prípravkom obsahujúcim obe látky je JoCen.

  Antioxidanty sa predpisujú pre normálnu veľkosť žľazy, prirodzenú funkciu orgánu, ale so súčasným zvýšením titrov protilátok. V tomto prípade nie sú predpísané hormóny štítnej žľazy. Ak je aktivita žľazy znížená, antioxidanty sa kombinujú s levotyroxínom, ktorý je účinnejší ako komplexná liečba glukokortikoidmi.

  Vývoj autoimunitnej tyroiditídy je charakterizovaný zhoršením fungovania tráviaceho systému, čo spôsobuje nedostatočnú absorpciu živín. V takomv prípade predpísaných doplnkov výživy alebo výživy, ktoré dopĺňajú príjem mikro a makroprvkov, vitamíny:

  • omega-3 a mastné kyseliny;
  • vitamín D;
  • železo;
  • selén;
  • zinok;
  • meď;
  • prvky skupiny B, C, E, A, jód;
  • aminokyseliny.

  Poznámka!Keďže cholesterol a mastné kyseliny sa podieľajú na produkcii prohormónov, je dôležité doplniť normálne množstvo zdravých tukov v tele.

  Výživa

  Zbaviť sa choroby môžete iba komplexným spôsobom. Spolu s liečbou liekmi je predpísaná špeciálna strava, ktorá vám umožňuje prispôsobiť priebeh choroby. Osobitné zákazy v tomto prípade nie sú stanovené, je však potrebné počas liečby dodržiavať niektoré odporúčania:

  • jedlo by malo byť frakčné: jedlo berte často po celý deň, ale v malých porciách (optimálne - s prestávkou 2-3 hodiny);
  • zákaz znižovania dennej kalorickej hodnoty, ktorý by mal byť v rozsahu 1 200 kcal (ak sa zníži, bude možné pozorovať zhoršenie celkového stavu a progresiu základnej choroby);
  • Zákaz dodržiavať vegetariánsku stravu.

  Pri autoimunitnej štítnej žľaze budú užitočné tieto potraviny:

  • zelenina a ovocie, bobule bohaté na vlákninu, ktoré pomáhajú odstraňovať toxíny a toxické látky z tela;
  • ryby, rybí olej - jedlo, ktoré obsahuje nenasýtené mastné kyseliny;
  • obilniny, cestoviny, pekárske výrobky, ktoré obsahujúzdravé uhľohydráty;
  • mäso a jedlá z neho;
  • mliečne výrobky, syr, kuracie vajcia;
  • orechy - mandle, pistácie, lieskové orechy;
  • cesnak.

  Je dôležité regulovať režim pitia. Obyčajná voda je výhodná minerálna voda bez pridávania plynu. Je užitočné používať prírodné šťavy z kapusty, repy, mrkvy, citrónu. Môžete variť infúziu šípky, ktorá sa pije namiesto čaju.

  Naopak, takéto výrobky budú v autoimunitnej patológii škodlivé: sójové bôby, párky, polotovary, káva a čaj, čerstvé reďkovky a kapusta, konzervované, korenené, nakladané, údené.

  Ďalšie odporúčania týkajúce sa liečby

  Laserová terapia, jedna z metód fyzioterapeutickej liečby, pomôže liečiť autoimunitné ochorenie štítnej žľazy. Môže to byť miestny alebo všeobecný spôsob. V každom prípade vám táto liečba umožňuje aktivovať krvný obeh v postihnutej oblasti, čím sa zlepší fungovanie žľazy.

  Laserová terapia pomáha znižovať intenzitu zápalového procesu

  Okrem toho má laserová terapia výrazný protizápalový účinok, pomáha eliminovať klinické prejavy choroby - kóma v krku, bolesť. Tieto príznaky vymiznú po 1 cykle liečby (zvyčajne 10 relácií).

  Keďže štítna žľaza poskytuje mnoho vnútorných procesov vrátane energetických a metabolických, laserová terapia pomáha stimulovať ich činnosť.

  Na obdobie liečby sa odporúča vylúčiťstresové situácie, emočné nadmerné zaťaženie, pretože štítna žľaza má vysokú citlivosť. Efektívne bude meditácia, dychové cvičenia, joga, chiropraktika.

  K potlačeniu aktivity štítnej žľazy dochádza zvonka z dôvodu nepriaznivých faktorov. Môžu to byť rôzne toxické látky, ktoré majú negatívny vplyv na organizmus (ťažké kovy, dioxíny atď.), Niektoré lieky, ktoré človek užíva (antibakteriálne, nesteroidné, statíny atď.). Pri takejto chorobe sú vylúčené.

  Chirurgia

  Liečba autoimunitnej tyroiditídy je vo všeobecnosti konzervatívna, ale v niektorých prípadoch nie je možné sa vyhnúť chirurgickému zákroku. Medzi absolútne indikácie pre operáciu patria:

  • rýchla proliferácia štítnej žľazy, ktorá spôsobuje inhibíciu respiračných funkcií a normálne prehĺtanie;
  • neznášanlivosť na liekovú terapiu s výskytom závažných nepriaznivých symptómov;
  • stláčanie cievnych vetiev zväčšením orgánu;
  • nejasná etiológia choroby alebo zriedkavá forma patológie, ktorú je tiež nemožné odstrániť pomocou lekárskeho ošetrenia.

  Po operácii a uvedení pacienta do života po anestézii zaujme polosedaciu polohu a pritlačí si bradu k hrudníku. Doba rehabilitácie je až 5 dní, počas ktorých sa vykonáva obväz, kontrola exsudátu vylučovaného drenážou.

  Poznámka!Pochirurgický zákrok na liečenie autoimunitného ochorenia u ľudí je registrovaný u endokrinológa na pravidelné klinické skúšky hormonálneho stavu (krvný test, analýza moču, ultrazvuk atď.).

  Ak operácia nespôsobila komplikácie, samotná operácia bola úspešná, môžeme dúfať v priaznivú prognózu a úplné uzdravenie. Osoba bude môcť viesť známy životný štýl a zapojiť sa do minulých profesionálnych aktivít. Na prevenciu recidívy ochorenia sa však vyžaduje kontinuálna hormonálna substitučná terapia.

  Pomôžu ľudové lieky

  Nepríjemné príznaky choroby sa môžu zmierniť pomocou ľudových liekov. Okamžite stojí za zmienku, že takáto liečba pôsobí iba symptomaticky, bez toho, aby mala terapeutický účinok na príčinu.

  Éterické oleje, ako je mäta pieporná, mäta pieporná, myrha, klinček, budú užitočné pri autoimunitnej tyroiditíde. Tieto prostriedky sa aplikujú lokálne na oblasť nad štítnou žľazou alebo na odparovanie používajú špeciálne zariadenie - difuzér.

  Zníženie intenzity klinických prejavov choroby pomôže kvetinovým esenciám týchto zložiek:

  • divoká ruža - 2 - 3 kvapky esencie sa zmiešajú s vodou v malom množstve, konzumujú sa naraz, berú sa každý deň na lačný žalúdok (pravidelné používanie drogy vylučuje všeobecný nevoľnosť, depresívny stav);
  • Elm - spôsob prípravy a podávania lieku je totožnýpredchádzajúci (nástroj vám umožňuje zvýšiť vitalitu);
  • divoký jabloň - sú pripravené rovnakým spôsobom ako esencia divej ruže a brestu (liek dobre čistí telo).

  Namiesto pravidelného čaju sa po celý deň odporúča čaj z rastlín, ako je bodliak z mlieka. Nástroj pomáha odstraňovať škodlivé toxické látky z tela, znižuje intenzitu bolesti, zvyšuje emocionálnu náladu.

  Denné používanie jabĺk a hrušiek vám umožňuje kontrolovať množstvo hormónov v tele. Posledne menovaný sa odporúča ženám jesť, pretože sú účinnejšie proti ženským hormónom.

  Záver

  Autoimunitnú tyroiditídu je ľahké liečiť. Stačí sa poradiť s lekárom pri prvých alarmujúcich príznakoch a vykonať všetky jeho vymenovania. Okrem toho má moderná medicína metódy, ktoré vám umožňujú rýchlo a efektívne sa zbaviť choroby.