Ako liečiť aterosklerózu

Obsah

  Aterosklerotické vaskulárne ochorenie sa stáva jednou z hlavných príčin úmrtí v rozvinutom svete. Dôvodom je iracionálna výživa, nedostatok fyzickej aktivity a veľa zlých návykov. Mnohí pacienti s bolesťou srdca ani netušia, že ide o aterosklerózu aorty a pijú nepotrebné lieky. Otázka, ako liečiť aterosklerózu, sa objavila na vrchole lekárov, takže v súčasnosti bolo vyvinutých niekoľko progresívnych konzervatívnych a chirurgických metód na liečenie patológie.

  Zásady liečby choroby

  Pri liečbe aterosklerózy je dôležité dodržiavať niekoľko zásad, ktoré pomôžu rýchlejšie dosiahnuť pozitívny výsledok. Medzi základné princípy patrí:

  • obmedzenie používania potravín obsahujúcich veľké množstvo cholesterolu;
  • 11. aktívna eliminácia samotného cholesterolu a jeho produktov rozkladu z tela;
  • vykonávanie estrogénovej terapie u žien počas menopauzy.

  Dodržiavanie týchto pravidiel významne zlepšuje prognózu účinnosti liekovej terapie u pacientov s rôznymi stupňami vaskulárnej aterosklerózy.

  Lieky

  Lekári používajú medzi liekmi proti ateroskleróze niekoľko hlavných skupín liekov. Líšia sa svojou orientáciou, úrovňou vystavenia tela. Za zmienku tiež stojí, že všetky skupiny drogmajú vedľajšie účinky, takže ich môžete používať iba podľa pokynov lekára, ktorý vyberie optimálny liek na liečbu patológie.

  1. Niacín a deriváty tejto látky sa aktívne používajú pri liečení patológie. Pomocou týchto liekov môžete dosiahnuť významné zníženie hladiny cholesterolu a triglyceridov v krvi. Niacín blokuje proces lipolýzy - uvoľňovanie mastných kyselín z tkanív a ich vstup do krvného obehu. Lieky s kyselinou nikotínovou prispievajú k zvýšeniu lipoproteínov s vysokou hustotou - tzv Telo potrebuje „dobrý“ cholesterol. V priemere stúpa o 30 percent. Niacín je tiež schopný znížiť krvný tlak, ktorý ľudia s aterosklerózou často trpia. Stáva sa to vďaka zosilneniu stien krvných ciev a ich expanzii. Zvláštnosťou predpisovania liekov tejto skupiny je to, že ich nemôžu užívať osoby trpiace ochoreniami pečene (môžu vyvolať mastnú hepatózu), žalúdočné vredy. Najznámejšie sú niacín.
  2. Fibráty sú lieky na zníženie produkcie tukov v tele. Podľa štúdií, ľudské telo v súčasnom prostredí prijíma dostatok tuku s jedlom, takže nie je potrebné produkovať vlastné lipidy. Pri miernom poklese tejto funkcie telo nielenže netrpí, ale vyrovnáva rovnováhu lipidov. Príkladom takýchto liekov je clofibrát. Jedinou nevýhodou tejto skupiny liekov sú negatívneúčinky na pečeň a možnosť cholelitiázy. Fenofibrát je účinný nástroj na liečbu mozgovej artériosklerózy.
  3. Sekvestranty žlčových kyselín sú látky, vďaka ktorým sa žlčové kyseliny viažu na chemické zlúčeniny a vylučujú ich telo. Telo sa teda dokáže zbaviť určitého množstva tuku a cholesterolu. Hlavnou nevýhodou týchto liekov je výskyt nadúvania alebo zápchy u pacientov pri nadúvaní. Populárnymi drogami v tejto skupine sú Colestipol, Tribusponin, Polisponin, Cholestyramine, Leskol,.
  4. Statíny sú najviac propagovanou skupinou drog, ale tiež najúčinnejšou vo vzťahu k patológii. Statíny znižujú tvorbu cholesterolu. Bežné názvy liekov sú Simvastatin, Pravastatin, Lovastatin, Atorvastatin, Cardiostatin a ďalšie.

  Účinní predstavitelia skupiny statínov na liečenie patológie

  Okrem liekov, ktoré sa používajú na zníženie cholesterolu v tele, je dôležité obnoviť normálne fungovanie krvných ciev pri liečbe aterosklerózy.

  Nie je možné vyliečiť aterosklerózu bez normalizácie krvného obehu, pretože cievy by sa po patológii mali čo najviac zotaviť.

  Na takúto terapiu existuje aj zoznam skupín liekov, ktoré určujú spôsob liečby vaskulárnych patológií. Medzi nimi sú pacienti. Jednotlivé lieky sa vyberajú s prihliadnutím na porušenia, ku ktorým došlo v priebehu časupriebeh aterosklerózy:

  • vazodilatátory - skupina liekov zameraná na zvýšenie lúmenu krvných ciev pre maximálny prísun krvi. Obnovenie plnej cirkulácie je nesmierne dôležité, pretože pri ateroskleróze niektoré bunky nemajú dostatok kyslíka a živín. Zvýšenie klírensu vám tiež umožní upraviť krvný tlak a odstrániť ďalší stres na srdci. Medzi dobre známe lieky patria Papaverín, No-Shpa, Nikoshpan, Galidor a ďalšie;
  • lieky, ktoré ovplyvňujú periférny nervový systém, sú predpísané na reguláciu nervových impulzov zodpovedných za svalový tonus. Pri odstraňovaní svalového tonusu je oveľa ľahšie obnoviť krvný obeh v cievach predtým postihnutých aterosklerózou. Prípravy tejto skupiny - Diprofen, Midokalm, Beznotol, Andekalin a ďalšie;
  • Vitamínové prípravky, najmä tie zo skupiny B, zlepšujú metabolické procesy v srdcových tkanivách, pomáhajú posilňovať imunitný systém a sú určené na ischémiu a trofické poruchy. S pomocou vitamínu B2 sa aktívne stimulujú regeneračné procesy, vitamíny B6 a B12 zlepšujú metabolizmus fosfolipidov v krvi. Vitamíny A a E sú silné antioxidanty a vitamín F bráni tvorbe cholesterolových plakov, a je preto najlepším spôsobom, ako zabrániť ateroskleróze;
  • lieky zo skupiny angioprotektorov sa aktívne podieľajú na intravaskulárnej lýze a zabraňujú tvorbe krvných zrazenín, čo je veľmi dôležité pre pacienta trpiaceho aterosklerózou.poškodenie ciev. Angioprotektívne lieky sú prodektín, anginín, liparoid, parmidín, andekalin, ktoré sú dostupné ako vo forme tabliet, tak aj vo forme injekcií;
  • protidoštičkové lieky na zlepšenie mikrocirkulácie krvi - Reopoliglyukin, Theonikol, Trental, Curantil atď .;
  • antikoagulanciá - lieky, ktoré znižujú zrážanlivosť krvi, sa predpisujú pacientom so závažnou hyperkoaguláciou. Pri hyperkoagulácii existuje vysoká pravdepodobnosť, že sa krvná zrazenina vytvorená v cievach sama nezmieša a prietok krvi môže dosiahnuť úzku časť krvnej cievy a upchať ju. V tomto prípade bude miesto tkaniva trpieť nedostatkom kyslíka a živín. Ak dôjde k upchatiu mozgových ciev, môže dôjsť k mozgovej príhode;
  • Osobitne stojí za to izolovať liek Vazoprostan, ktorý sa môže použiť na liečbu aterosklerózy ciev dolných končatín. Tento nástroj má jedinečný antisclerotický účinok, aktivuje resorpciu krvných zrazenín, zlepšuje metabolizmus v tkanivách vystavených ischémii. Ateroskleróza obliterans s liekom Vazoprostan sa lieči s použitím iných liekov.

  Chirurgická liečba

  Je možné vyliečiť aterosklerózu konzervatívnymi metódami, ktoré sú predmetom záujmu mnohých pacientov. Ateroskleróza môže byť prekonaná bez chirurgického zákroku včasnou diagnózou, odmietnutím zlých návykov a účinnou liečbou. Chirurgia pre aterosklerózu je oneskorená, až kým sa neuvoľní rizikooklúzia tepny s cholesterolovým plátom alebo krvnou zrazeninou. K tomu dochádza v dôsledku ostrého zúženia krvných ciev a stáva sa smrteľným po celý život pacienta. Ak sa v ktorejkoľvek časti krvnej cievy nachádza aterosklerotický plak, nie je to dôvod na okamžitý chirurgický zákrok.

  V tomto prípade lekári vykonajú konzervatívnu liečbu s cieľom znížiť ukladanie, dosiahnuť čo najvyšší možný krvný obeh v tejto oblasti a odstrániť príznaky aterosklerózy. Operácia sa vykonáva takmer v sto percentách prípadov, ak aterosklerotické ukladanie v cievach blokuje výživu a prístup kyslíka do mozgu a srdcového svalu. V týchto situáciách lekári neodporúčajú váhať s chirurgickým zákrokom, pretože plavidlo je kedykoľvek schopné upchať krvnou zrazeninou, ktorá môže viesť k smrti.

  Chirurgia pre pacienta s aterosklerózou sa stáva významnou záťažou, takže lekári starostlivo preštudujú všetky indikácie operácie a pokúsia sa ju čo možno najbezpečnejšie pre život pacienta. Všetky operácie sa vykonávajú v celkovej anestézii, pacienti sa podrobujú pooperačnej rehabilitácii. Výber kliniky, kde sa má ateroskleróza liečiť, by sa mal zastaviť v špecializovaných nemocniciach a lekárskych strediskách.

  Ak je potrebný zásah do tepny, vykonávajú sa dva typy chirurgických zákrokov:

  Odporúčame prečítať si: Prečo sú bolesti v pečeni
  • endarterektómia - otvorený zásah do plavidla;
  • endovaskulárna chirurgia je diaľkové ovládanie chirurga v mieste problému.

  Vykonáva sa endaretrektomia, aby sa odstránila stena tepny, ktorá obsahuje usadeniny cholesterolu, usadeniny vápnika a vláknité tkanivo. V procese chirurgického zákroku lekár urobí rez v postihnutej oblasti, upne cievu a poškriabe usadeniny na stene cievy. Potom sa významne rozšíri lúmen cievy a zlepší sa prietok krvi. Táto technika je napriek potrebe komplexnejšieho prieniku cievy v mnohých prípadoch účinnejšia ako iné spôsoby liečby aterosklerózy. V niektorých prípadoch chirurgovia kombinujú endarterektómiu s bypassom alebo s inými technikami.

  ​​

  Endarterektómia

  Endarterektómia sa zvyčajne používa na liečbu aterosklerózy krčných tepien a racionálna bude aj liečba dolných končatín, renálnej artérie a iliakálnych ciev. Príprava na operáciu sa vykonáva podľa štandardných protokolov - pred zákrokom sa určí miesto, kde je lokalizovaný aterosklerotický plak, pacienti dostávajú lieky na riedenie krvi, vykonávajú sa štandardné testy (duplexné skenovanie, magnetická rezonančná angiografia, kontrastná angiografia).

  Počas operácie je zablokovaný krvný obeh v postihnutej nádobe, vykoná sa incízia a usadeniny cholesterolu na stenách ciev sú zoškrabané pomocou špeciálnych nástrojov. Po vykonaní postupu sa plavidlošitá, obnovuje sa krvný obeh.

  Vklady cholesterolu z krčnej tepny odstránené endarterektómiou

  Operácia zvyčajne poskytuje dobré výsledky, ale nie všetci pacienti s aterosklerózou ju môžu vykonávať. Zákrok proti malígnym novotvarom, diabetes mellitus, angína pectoris, hypertenzia, srdcové zlyhanie, progresívne mozgové patológie je kontraindikovaný. Operácia je kontraindikovaná aj pre tých, ktorí sa za posledných šesť mesiacov stali obeťou infarktu. Operácia je možná nejaký čas po rehabilitačnej terapii.

  Po chirurgickom zákroku sa počas prvého dňa pozorujú pacienti v jednotke intenzívnej starostlivosti a potom sa premiestnia na všeobecné oddelenie. Liečba stehu sa zvyčajne uskutočňuje bez komplikácií. Po mesiaci sú potrebné opakované konzultácie so srdcovým chirurgom a duplexné skenovanie.

  Najnebezpečnejšou komplikáciou po endarterektomickom postupe je rozvoj infarktu myokardu. Lekári trvajú na okamžitej návšteve kliniky po operácii, ak má pacient:

  • silná slabosť;
  • bolesť za hrudnou kosťou v oblasti srdca;
  • pocit znecitlivenia končatín;
  • problémy s rečou, zrakom;
  • ťažkosti s dýchaním.

  Riziko vzniku komplikácií sa pohybuje od jedného do troch percent, preto sa endarterektomická chirurgia považuje za jednu z najúspešnejších metód boja proti ateroskleróze.

  Endovaskulárna liečba patológie

  Postup endovaskulárnej liečbyateroskleróza začína punkciou femorálnej artérie ako najvhodnejšieho chirurga pre prácu. Do tepny sa zavedie katéter a uskutoční sa arteriografia, v ktorej je možné stanoviť stupeň zúženia cievy a lokalizáciu ukladania cholesterolu. Cez miesto lézie sa tiahne špeciálna kovová šnúra s mäkkou špičkou. Balónikový katétrový balón je nafúknutý na určitú veľkosť a tým rozširuje zúžený lúmen cievy.

  Toto nafúknutie cievy vzduchom sa vykonáva niekoľkokrát. Počas postupu je balónik tak blízko steny steny nádoby, že plaky cholesterolu sú vystavené tlaku, sploštené a pevnejšie priliehajú k stenám nádoby. Vďaka tomuto postupu sa výrazne zväčšuje lúmen cievy, zlepšuje sa prietok krvi. Ak oklúzia cievy nezmizne, lekári nainštalujú stent na podporu stien cievy v požadovanej veľkosti.

  Balón v mieste tvorby cholesterolových plakov

  Po odstránení aterosklerózy a obnovení prietoku krvi sa všetky nástroje odstránia a rana sa prišije alebo jednoducho zovrie prstom. Pacienti zvyčajne na klinike nestrávia dlho a pokračujú v liečbe doma. Komplikácie po zákroku sú mimoriadne zriedkavé a súvisia s tvorbou modrín v oblasti vpichu.

  74. Bypassová operácia

  Ak je diagnostikovaná ateroskleróza aorty srdca, potom je v tomto prípade pacient vystavený riziku infarktu. Táto patológia sa eliminuje posunovaním.Bypassová operácia sa často používa pri srdcovej ischémii, ktorá je výsledkom aterosklerózy. Srdce trpí výrazným nedostatkom kyslíka a živín. Ak má jeho hlavná cieva - aorta - usadeniny cholesterolu na svojich stenách, srdce už nie je úplne vybavené potrebnými látkami.

  Znakom posunu je, že sa vytvára obchádzanie toku krvi, ktoré obchádza problémové miesto. Na posunovanie môžete použiť vlastnú zdravú cievu aj protézu.

  Pred chirurgickým ošetrením aortálnej aterosklerózy sa vykonávajú štandardné testy, pomocou ktorých sa srdcovým pacientom robí elektrokardiogram, koronárna angiografia a ultrazvuk srdca. Lekári zvyčajne radšej používajú časť femorálnej cievy, ktorá má široký lúmen, na vytvorenie riešenia.

  Čas na chirurgický zákrok je približne dve hodiny.

  Počas tejto doby sa pacientovi vytvorí skrat, srdce sa spustí a skontroluje sa prísun krvi. Ak je výsledok liečby úspešný, pacient je nejaký čas sledovaný na jednotke intenzívnej starostlivosti a potom premiestnený na všeobecné oddelenie. Priemerný pobyt v nemocnici je asi desať dní. Pri takýchto operáciách je percento pozitívneho výsledku liečby vysoké, takže by ste sa nemali báť posunu - pre mnohých zložitých pacientov je posun iba jedinou možnosťou na záchranu života.

  Pri správnej rehabilitácii sa komplikácie prakticky nevyskytujú. Iba oU malého percenta pacientov došlo k zvýšeniu krvného tlaku, hlbokej žilovej trombóze a zhoršenej funkcii obličiek.

  Alternatívne metódy liečby

  Aterosklerotické cievy sa môžu liečiť nielen tradičnými metódami, ale aj pomocou tradičných liekov. Ateroskleróza je už dlho známa na svete, preto naši predkovia mali vo svojom arzenáli aj lieky proti tejto patológii.

  Cibule s medom - „ťažké“ delostrelectvo v boji proti ateroskleróze

  Liečba aterosklerózy ľudovými prostriedkami je možná iba so súhlasom lekára. Lekári zvyčajne odporúčajú používať alternatívne metódy na liečbu počiatočného štádia aterosklerózy, keď je oklúzia ciev zanedbateľná a neexistuje žiadne riziko rýchlej progresie ochorenia. Tu je niekoľko účinných receptov, ktoré vám pomôžu zbaviť telo zlého cholesterolu:

  • tinktúra brezových púčikov - jedna lyžička sušených brezových púčikov sa naleje pohárom vody a varí sa štvrť hodiny. Potom musíte produkt nechať hodinu vychladnúť a potom z koláča odstúpiť. Liek sa užíva v pol pohári štyrikrát denne;
  • tinktúra z kvetov hlohov - nalejte jednu čajovú lyžičku sušených kvetov hlohov pohára s vodou, privarte do ohňa a nechajte 15 minút variť. Potom sa produkt uzavrie vekom a nechá stáť ďalšiu hodinu. Potom sa tekutina filtruje a pije dvakrát do pohára dvakrát denne pred jedlom;
  • tinktúra pohánky - jednaPolievková lyžica pohánkových kvetov sa varí s dvoma pohármi vriacej vody a pevne sa uzavrie vekom. Tekutina musí vydržať niekoľko hodín. Odporúča sa vypiť liek v pol pohári štyrikrát denne, pri vysokom tlaku na pozadí aterosklerózy môžete do zmesi pridať močiarnu trávu;
  • Koreň Elecampanu bude vynikajúcim prostriedkom na potlačenie aterosklerózy. Na prípravu produktu potrebujete 30 gramov koreňov elecampanu a fľašu vodky. Korene rastliny sa rozdrvia a naleje vodkou. Zmes sa nechá stáť na tmavom mieste 40 dní. Na konci tohto obdobia vypijú pred jedlom 25 kvapiek lieku. Narodnikovia odporúčajú tento liek najmä tým pacientom, ktorí trpia mozgovou artériosklerózou;
  • Jahody budú vynikajúcim pomocníkom v boji proti ateroskleróze ciev nôh. Vysušený koreň rastliny sa melie a jedna lyžička sa naleje do pohára vody. Pridajú sa sem aj jahodové listy - dve čajové lyžičky. Produkt sa varí 20 minút a potom trvá ďalšie dve hodiny. Je potrebné užiť 50 ml štyrikrát denne;
  • Cibulová šťava je tiež užitočná pri ateroskleróze. Musí sa konzumovať s medom. Zložky sa odoberajú v rovnakých pomeroch a miešajú sa do hladka. Denne sa odoberajú tri polievkové lyžice zmesi;
  • Cibuľa s cukrom sa vyrovná aj s aterosklerózou. Aby ste to dosiahli, musíte nastrúhať sto gramov cibule na strúhadle tak, aby hlava dala šťavu a naplňte šťavu pohárom cukru. Je potrebné trvať na tom, že liek bude trvať štyri dničo sa odporúča vziať polievkovú lyžicu štyrikrát denne.

  Pri liečbe ľudových liekov je potrebné mať na pamäti, že ateroskleróza je vážna vaskulárna patológia, ktorá ohrozuje ľudský život. Nie vždy je možné túto chorobu prekonať ľudovými metódami. Aby sa choroba nezhoršovala a nezmeškal drahocenný čas na liečbu, vykonávajú sa ľudové liečivá pod dohľadom lekára.

  Ateroskleróza ciev ich ovplyvňuje kdekoľvek. Najnebezpečnejšie pre ľudský život sú cholesterolové plaky, ktoré bránia krvnému obehu v mozgu a srdci. Na liečbu tohto ochorenia lekári používajú rôzne metódy, ktoré pri včasnom ošetrení dávajú pozitívne výsledky.