Ako liečiť ARVI u detí

Obsah

  ARVI je najobľúbenejšia detská infekcia. Ochorenie je spôsobené vírusovými organizmami, z ktorých je asi 200 druhov. Patológia ovplyvňuje dýchacie orgány a je dokonale prenášaná vzduchovými kvapkami, čo je obzvlášť dôležité pri úzkej komunikácii v detských skupinách. Aby sa zabránilo šíreniu infekcie, je dôležité vedieť, ako liečiť akútne vírusové infekcie dýchacích ciest u detí.

  Medzi hlavné príčiny akútnych respiračných vírusových infekcií patria rinovírusy, enterovírusy, chrípka, adenovírusy a iné typy patogénov. Vírusy, ktoré infikujú detské telo, sú bunkové parazity. Sú nielen schopné zničiť membránu, ale tiež zasiahnuť bunku zvnútra, úplne ju zničiť. Preto musíte vírusmi dôkladne zaobchádzať.

  Ochorenie prechádza niekoľkými charakteristickými štádiami:

  • V prvom štádiu vírus vstupuje do tela cez sliznice a napadá bunky, kde aktívne množi a ničí hostiteľské bunky. V tejto dobe dieťa pociťuje klinické prejavy. Toto je opuch sliznice, slzenie, kašeľ a kýchanie;
  • keď vírus vstúpi do krvného obehu a cirkuluje v tele, objavia sa príznaky všeobecnej intoxikácie - slabosť, nevoľnosť, uvoľnená stolica, letargia, zvracanie, horúčka;
  • pri poškodení vnútorných orgánov prevažne dýchacieho systému sa objavujú charakteristické zápalové procesy, napríklad hnačka pri vstupe do gastrointestinálneho traktu a bolesti hlavy, poruchy spánku, netolerovateľná bolesť s poškodením mozgovej substancie.v očiach;
  • pri vrstvení bakteriálnej infekcie prežívajú patogénne mikroorganizmy oveľa ľahšie - prenikajú do poškodených buniek a začnú sa aktívne množiť. Navonok to možno vidieť zmenou v povahe sliznice, ktorá sa vylučuje z nosa alebo priedušiek - získava charakteristickú špinavú žltú farbu;
  • ďalšou fázou je vývoj komplikácií. Vďaka vírusom vstupuje patogén nielen do dýchacích ciest, ale môže ovplyvniť aj genitourinárny, endokrinný, tráviaci a nervový systém;
  • posledným štádiom je opačný vývoj choroby, ktorý vedie k uzdraveniu. Vo väčšine prípadov sa nachladenie vylieči samo od seba a dokonca na chvíľu zanecháva imunitu pozadu, ale patogén môže byť na krátky čas v tele chorého dieťaťa. Najodolnejší adenovírus v tomto ohľade.

  Všeobecné zásady liečby

  Všeobecné zásady liečby vírusových chorôb u detí možno rozlíšiť bez ohľadu na to, ktorý vírus infikoval telo dieťaťa. Malo by byť zrejmé, že neexistuje špecifická liečba a pri ochorení je predpísaná iba symptomatická terapia, ktorá pomáha zmierniť negatívne príznaky choroby u dieťaťa.

  V tejto súvislosti je možné s dieťaťom zaobchádzať doma, ako pri akútnych respiračných infekciách, pred spaním, v ťažkom období choroby, je mu zobrazený odpočinok na lôžku a pri pozitívnej dynamike môže byť polovičným lôžkom. Významné obmedzenie motorickej aktivity dieťaťa je veľmi dôležité. Choré dieťa sa musí zaujímať o statické hryalebo mu dať knihu na čítanie, pretože s plytvaním energiou je proces hojenia oneskorený.

  Je tiež potrebné pamätať na časté vetranie miestností a udržiavanie optimálnej vlhkosti v miestnosti, kde sa nachádza choré dieťa. Každý deň je potrebné vykonávať mokré čistenie a podľa možnosti navlhčiť suchý vzduch.

  V prípade SARS by ste nemali nútiť dieťa, aby jedlo.

  Najlepšie je často mu ponúknuť teplý nápoj. Jedlo by malo byť ľahké, ale výživné a nápoj by mal byť veľmi bohatý.

  Na ošetrenie sa môžu vykonať inhalácie sódy, eukalyptu alebo viac ako párov varených zemiakov. Užitočné bude trenie hrude masťami a balzamami obsahujúcimi éterické oleje. Vynikajúcim liekom je Bronchobalm. Môžete tiež aplikovať obklady z liečivých bylín a komponentov na zahrievanie, napríklad Dr. Mom compress. Horčičné omietky sa môžu používať pre staršie deti, ale deti mladšie ako jeden rok sú zakázané.

  Balm Bronchobalm je jedinečný prípravok s aktívnymi zložkami, ktoré naďalej fungujú ako skryté inhalácie niekoľko hodín po rozomletí

  .

  Na rýchle vyliečenie dieťaťa z upchatia nosa je potrebné aktívne vypláchnuť sliznicu liekmi ako No-salt, Salin a Aquamaris. Sú založené na morskej vode, ktorá jemne a jemne pôsobí na sliznicu nosných priechodov dieťaťa a uľahčuje odvádzanie výtoku. Ak nádcha pretrváva, kombinujte kvapky svazokonstrikčné, protizápalové a dezinfekčné účinky.

  Ak dieťa ochorie a má horúčku, potrebuje antipyretické lieky. Najlepšie je podávať vo forme sirupov alebo sviečok. Ľahšie sa prenášajú a začnú konať rýchlejšie. Pre deti sa odporúča Paracetamol a Efferalgan. Dávka u malých detí sa počíta na kilogram hmotnosti a pre staršie deti sa objem lieku môže uvádzať v súlade s pokynmi.

  Ak teplota neklesá a stúpa na kritické úrovne - pod 40 a vyššie, je indikovaná injekcia lytickej zmesi a ak nie sú prítomné prísady na jej prípravu - injekcie sviečok alebo Analdimu. Po takomto prudkom zvýšení teploty je potrebná konzultácia s ošetrujúcim lekárom.

  Ak sa u dieťaťa vyvinie hnačka alebo zvracanie proti ARVI, naznačuje to dehydratáciu. V takom prípade musíte vziať Regidron alebo Smecta. Aby bolo možné obnoviť rovnováhu voda-soľ, musí dieťa piť viac.

  Ak sa u dieťaťa objaví dýchavičnosť, bronchodilatanciá pomôžu zbaviť sa tohto príznaku. Ako bronchodilatanciá, eufillín a efedrín sa môžu používať len tie, ktoré musíte pozorne sledovať vývoj vedľajších účinkov.

  Na zlepšenie zdravia sa deťom ponúka jesť med a citrón v čistej forme a na zvýšenie imunity lekár predpíše imunostimulanty. Ak je choroba zistená v prvých hodinách, môžete podať antivírusové lieky Anaferon aleboAmizon, najväčší úžitok z nich bude v prvých 40 hodinách po rozvoji patológie. Ako antialergické lieky, ktoré pomôžu zmierniť opuchy a upchatie nosa, môžete použiť Fenistil a Claritin.

  Vlastnosti liečby akútnych respiračných vírusových infekcií u dojčiat

  Liečba akútnych respiračných vírusových infekcií u novorodencov a detí do jedného roka má svoje vlastné vlastnosti. Je potrebné poznamenať, že choroba novorodencov a dojčiat je ľahšie prenášateľná a prebieha inak ako v iných vekových skupinách. Ochorenia dýchacích ciest vyvolávajú pomalé prodromálne príznaky - nízka teplota, slabý výtok.

  V tomto prípade je dôležité nevynechať príznaky malátnosti a začať pomáhať čo najskôr. Dieťa môže dostať viac tekutín, musíte to robiť často v malých častiach, aby ste odstránili príznaky intoxikácie. Vírus zanecháva produkty svojho metabolizmu v tele a zabíja bunky, takže všetky výsledné toxíny sa musia odstraňovať tak často, ako je to možné.

  Je možné znížiť teplotu u dieťaťa, keď dosiahne 38,5

  .
  Odporúčame prečítať si: Ako liečiť chrípku u dieťaťa

  Deti mladšie ako 6 mesiacov dostávajú iba prevarenú vodu, môžete ponúknuť slabú infúziu harmančeka alebo psej ruže a starším deťom sušený ovocný kompot a džúsy. Ak je dieťa dojčené, malo by byť kŕmené tak často, ako je to možné. Pomôže to posilniť obranyschopnosť tela.

  Pri prijímaní doplnkových potravín je na tento účel potrebné pripraviť viac obohatených jedálciele môžete použiť zeleninové a ovocné pyré. Zemiaková kaša sa na chvíľu vylučuje, pretože sa ťažko strávi a bude potrebovať energiu. Ak dieťa neprejaví záujem o jedlo a nepožiada oň samo o sebe, potom by nemalo byť kŕmené.

  Pečeň je aktívnym účastníkom boja proti infekcii, pretože je súčasťou imunitného obranného komplexu. Odfiltruje krv a odstraňuje toxíny tvorené počas choroby. Preto na pozadí choroby samotné telo „vypína“ pečeň z procesu trávenia, čo ju núti pracovať na detoxikačných úlohách.

  ​​

  Nedostatok chuti do jedla je fyziologické štádium normálnej regulácie tela v stresovej situácii v podmienkach choroby. Nestojí to za naloženie pečene a jej zaradenie do procesu trávenia potravy. Maximálne množstvo, ktoré možno poskytnúť chorým deťom s nedostatkom chuti do jedla, sú stráviteľné fermentované mliečne výrobky, ktoré pomôžu zlepšiť mikroflóru žalúdka a zachovať tráviace funkcie. Zložité viaczložkové jedlá so zahrnutím bielkovinových potravín sa pre telo stanú ťažkou a zbytočnou záťažou.

  Pri vysokých teplotách by dieťa nikdy nemalo byť balené a ohrievané. Je to spojené s ešte väčším nárastom ukazovateľov teploty. Najlepšie je nosiť oblečenie z prírodnej bavlny a prikryť svoje dieťa strednou prikrývkou.

  Efferalgan pre deti pomôže nielen znížiť teplotu, ale aj zmierniť bolesť

  .

  Teplota v miestnosti, v ktorej je dieťa držané, by sa mala udržiavať na 22 ° Cstupňa. To je dosť, aby sa dieťa ešte viac neochorelo a čo najskôr sa zotavilo. Počas choroby je zakázané chodiť s deťmi, kým teplota neklesne.

  V prípade potreby možno dieťaťu podať antipyretiká Nurofen, Paracetamol a Efferalgan, ak jeho teplota stúpne nad 38 stupňov. Pri teplotách pod týmto ukazovateľom sa oplatí to znížiť. To znamená, že telo bojuje s infekciou. Pri nízkych teplotách obrana tela nefunguje tak efektívne.

  Na hnačky a vracanie sa malým deťom podáva Citroglucosolan, Hydrovit, Humana Electrolyte, Orasan, Glucosolan, Gastrolit alebo Regidron. Ak doma neexistovali žiadne prášky na prípravu roztokov alebo pripravených tekutín, takýto nástroj si môžete pripraviť sami rozpustením dvoch lyžíc cukru, jednej čajovej lyžičky soli a sódy v litri teplej stojatej vody. Po úplnom rozpustení zložiek sa teplý roztok musí dať dieťaťu vypiť do jedného dňa, nezabúdať na to, aby sa množstvo tekutiny doplnilo na jeden a pol až dva litre, pričom sa pridá čaj, kompoty alebo ovocné nápoje.

  Nosné preťaženie sa musí vylúčiť pomocou kvapiek, ale nesmie sa používať dlhšie ako 5 dní, aby sa nosná sliznica nevysušila. ARVI u dojčiat možno liečiť liekmi Viferon, Grippferon a Aflubin. S bolestivým kašľom môžete podať antitusiká. Je veľmi vhodné ich používať v sirupe. Môžu to byť drogy Dr. Taiss, Bronchicum, Dr.

  Pomoc s ARVI pre deti predškolského a školského vekuvek

  Predškoláci a školáci sú obzvlášť chorí so SARS, čo je spojené s tým, že sú v blízkom detskom tíme. Aby bolo dieťa menej choré, je potrebné telo kaliť. Predtým, ako dáte svoje dieťa na záhradu, môžete vykonávať vodné procedúry, cvičiť chôdzu naboso, užívať posilňovacie lieky, aby sa dieťa neinfikovalo. Je veľmi dôležité robiť všetky očkovania včas. Pri návrate z materskej školy sa odporúča vypláchnuť nos roztokom chloridu sodného a predtým, ako idete na ulicu, namažte nos hviezdičkou alebo oxolínovou masťou.

  Žiaci tiež často trpia SARS. Pre túto kategóriu detí je potrebné užívať vitamínové a minerálne komplexy vopred, pred chladným obdobím. Ak je dieťa studené, musí byť držané v horúcom kúpeli, najmä v kúpeli nôh. Deti často potrebujú pripraviť domáce nápoje, ovocné nápoje, med, bobule. Na posilnenie imunity sa odporúča piť bylinky. Zásady liečby akútnej respiračnej vírusovej infekcie sa nelíšia od všeobecných odporúčaní, ako liečiť akútne respiračné vírusové infekcie u detí.

  Liečba akútnych respiračných infekcií u detí si vyžaduje dôkladnú symptomatickú starostlivosť. Je oveľa dôležitejšie nepodávať veľa tabliet, ale pomôcť telu dieťaťa prekonať infekciu samo. Pomôže to nielen vyhnúť sa používaniu agresívnych liekov, ale na chvíľu tiež vytvorí stabilnú imunitu u dieťaťa.