Ako liečiť ARVI

Obsah

  Akútna respiračná vírusová infekcia sa aktivuje najmä v chladnom jesennom a zimnom období, keď je najľahšie stať sa obeťou vírusu v dôsledku zníženia imunity. Najbežnejšími patogénmi pre akútne respiračné vírusové infekcie sú chrípkové vírusy, adenovírusy, nosorožce a vírus parainfluenzy. Liečba ARVI musí byť komplexná a čo najskôr, aby nedošlo k zhoršeniu zdravotného stavu pacienta.

  Príznaky akútnych respiračných vírusových infekcií u dospelých a detí už dlho neprichádzajú - už od prvých hodín, keď vírus prenikol do ľudského tela, pacienti začínajú pociťovať vážnu nevoľnosť. Hlavnými oblasťami poškodenia sú hrdlo, nos, priedušky a priedušnica, hrtan, so zhoršujúcou sa situáciou sa môže vyvinúť vírusová konjunktivitída. Príznaky choroby začínajú nepríjemným pocitom v nose, bolestiach v krku, svrbením a kýchaním.

  Ak osoba ochorie, všeobecná symptomatológia sa výrazne zhoršuje - pacienti sa sťažujú na slabosť, ospalosť, bolesti hlavy, bolesti tela. Telesná teplota stúpa na 38 stupňov a viac, čo naznačuje začiatok boja tela s patogénom. Toto ochorenie je obzvlášť ťažké u malých detí - komplikuje ho žalúdočné ťažkosti, nespavosť, úbytok hmotnosti.

  Všetky príznaky pripomínajú akútne infekcie dýchacích ciest a pojem prechladnutie je u ľudí častejší. ARI a SARS sú v mnohých ohľadoch podobné pojmy, ale akútne ochorenie dýchacích ciest zahŕňa bakteriálnu a vírusovú etiológiu choroby. Najčastejšie toDiagnóza sa vykoná, keď nie je možné zistiť príčinu. Ale pokiaľ ide o SARS, tu je dôvod celkom jasný. Toto je ochorenie vírusového pôvodu.

  Liečba choroby

  Zásady liečby choroby by sa mali zakladať na jej etiológii. Ako viete, príznaky akútnych respiračných vírusových infekcií nie je možné vyliečiť antibakteriálnymi liekmi, ak sú vinníkmi vírusy. Antibiotiká jednoducho neovplyvňujú vírusy, hoci s baktériami vynikajúco pracujú. Ak však bola prechladnutím komplikovaná bakteriálna infekcia, môžu sa tu už použiť antibiotiká.

  Keď vírus vstúpi do ľudského tela, usadí sa v samotných bunkách. Je chránený pred účinkami mnohých liekov a imunitných zabíjačských buniek. Baktérie sú schopné žiť mimo buniek, kde je oveľa ľahšie s nimi bojovať. Preto lekári pri predpisovaní liečby určujú úroveň potreby používania antibakteriálnych liekov, zisťujú, či je možné upustiť od antivírusových liekov atď.

  Používanie antivírusových liekov

  Nástup SARS je vhodnejší na liečbu antivírusovými liekmi.

  Budú schopné potlačiť poškodenie buniek vírusom, ktoré sa zvyšuje každou dobou exponenciálne. Ak je poškodenie buniek zastavené v čase, potom môže byť vírusové zaťaženie kontrolované a úplne zastavené.

  Medzi antivírusové lieky patria lieky s preukázanou účinnosťou a také, ktorých účinnosť sa nepreukázala, ale pomáhajú zmierniť príznaky akútneho dýchania.vírusová infekcia. Najúčinnejšou látkou je oseltamivir. Je súčasťou drogy ako Tamiflu.

  Účinnosť oseltamiviru sa preukázala a je potrebné užívať liek počas prvých štyridsiatich hodín, keď sa objavia prvé príznaky prechladnutia. Ak preskočíte užívanie drogy a pijete liek vo výške infekcie, účinnosť lieku bude oveľa nižšia, pretože počet buniek infikovaných vírusom je príliš veľký.

  Napriek vysokej účinnosti Tamiflu je liek schopný bojovať proti vírusom typu A a B. Tieto druhy vírusov sú samozrejme najbežnejšie, ale moderné mutujúce N a H, ktoré spôsobujú veľkú úmrtnosť, sa s Tamiflu ťažko liečia. Aj keď sa vyvíjajú nové lieky, ktoré dokážu rýchlo liečiť ARVI, je potrebné liečiť ich dostupnými prostriedkami. Aké lieky môžu stále ovplyvňovať patológiu a ako liečiť akútne vírusové infekcie dýchacích ciest počas tehotenstva a dojčenia, sa nachádzajú v tohto článku.

  Detoxikácia tela

  Pri liečení akútnej respiračnej vírusovej infekcie je veľmi dôležité z tela odstrániť toxíny, ktoré sa tvoria počas rozkladu buniek infikovaných vírusom, a sprevádzať prechladnutie. Účelom týchto opatrení je zmierniť zdravotný stav pacienta a znížiť syndróm intoxikácie.

  Akútnu intoxikáciu je možné odstrániť pomocou najjednoduchších prostriedkov - silného pitia. Ak do tela pacienta vnikne veľké množstvo tekutiny, bude môcť bežať rýchlejšietelo a vylučuje výsledné toxíny močom. Okrem toho voda kompenzuje stratu tekutín, čo je mimoriadne dôležité pre reologické vlastnosti krvi.

  Najlepším nápojom je čistá voda, lekári však odporúčajú piť, čo sa mu páči. Veľké množstvá vody nie sú vždy príjemné ani pre dospelých, pacient sa môže začať cítiť nevoľne, najmä u detí trpiacich monotónnym pitím. Preto na doplnenie tekutín môžete piť nielen vodu, ale aj ovocné nápoje, ovocné nápoje, minerálnu vodu, sladký čaj.

  Prirodzene sú vylúčené alkoholické nápoje, sladké nápoje a káva. Množstvo tekutiny nie je možné obmedziť, ak pacient netrpí chorobami obličiek a močového mechúra. Ak dôjde k zlyhaniu obličiek, lekár by mal tekutinu opraviť.

  Pokiaľ ide o jedlo, je lepšie nenútiť pacienta, aby jedol. Štúdie ukazujú, že to spomaľuje proces hojenia. Môžete jesť, keď príde chuť do jedla. Vtedy bude jedlo zdravé.

  Hydratácia slizníc

  Sliznice sú prvými, kto ranu pri akútnych vírusových infekciách dýchacích ciest. Preto nie je možné správne liečiť chorobu bez lokálneho liečenia nosných a krčných dutín. Ošetrenie nosa zvlhčujúcimi prípravkami umožní systému fungovať lepšie.

  Sekrečné imunoglobulíny sa vyrábajú v nosných slizniciach, ktoré odstraňujú toxíny z povrchu, ale priedušnica a priedušky sú vybavené hustou sieťou mikroskopických rias, ktoré pomáhajú eliminovaťcudzie častice smerom von a zabraňujú prenikaniu do priedušiek a pľúc. Ak včasne a pravidelne zvlhčujete sliznice, môžete zaistiť ich hladký chod a eliminovať výtok z nosa.

  Ako hydratačné spreje môžete použiť najjednoduchšie prostriedky, ktoré sa môžete pripraviť aj doma. V prípade potreby si ich môžete kúpiť v lekárni. Základňa sprejov obsahuje stolovú soľ a morskú vodu, vďaka ktorej sú produkty mäkké a hypoalergénne. Výber takýchto nástrojov je dostatočne široký, pokiaľ ide o cenu aj zloženie, výrobca. Každý pacient si ľahko vyberie ten správny nástroj pre seba.

  Fyziomer sa môže používať dokonca aj u novorodencov vo veku od dvoch týždňov

  .

  Užívanie liekov je potrebné iba ako súčasť pokynov, neuplatňuje sa príliš často, aby nenarušilo miestnu imunitu. Stáva sa, že častá hydratácia bráni tvorbe špecifických imunoglobulínov, takže pacient nemôže dlhodobo liečiť SARS.

  Na zvlhčenie priedušnice a priedušiek je najlepšie používať zvlhčovače vzduchu - špeciálne zariadenia, ktoré sú umiestnené v pacientovej izbe a uvoľňujú vlhkosť do vonkajšieho prostredia. Vďaka tomu je aktivita dýchacích orgánov normalizovaná, pretože nadmerne suchý vzduch vyvoláva zvýšenú sekréciu. Neschopnosť odvodiť tajomstvo, keď je hojne oslobodená, naopak prispieva k zvýšeniu jeho viskozity, stagnácie a priľnavosti.bakteriálna infekcia. Takéto procesy môžu ľahko viesť k pneumónii, ktorá je najzávažnejšou komplikáciou zdanlivo neškodného respirátora.

  Ak z nejakého dôvodu nie je možné nainštalovať zvlhčovač, je potrebné v miestnosti, kde sa pacient nachádza čo najčastejšie, vykonávať mokré čistenie, dať tam umývadlo s tromi litrami vody a nádobu. Je dobré, ak je v miestnosti akvárium, ktoré môže pôsobiť aj ako zvlhčovač. V chladnom období, keď akumulátory aktívne vykurujú miestnosť a vysušujú vzduch, môžu byť navrchu prikryté vlhkou utierkou.

  Ľudia si mylne myslia, že vdychovanie sa rovná hydratácii, takže aktívne začínajú dýchať na zemiakoch, sú vdychovaní olejmi a inými „dobrými vecami“. V tomto prípade môže mať inhalácia opačný účinok - prenikajú málo do priedušiek a pľúc a para sa zväčša hromadí v nosohltane, čo vyvoláva ešte väčší opuch sliznice a zhoršenie príznakov choroby. Preto pri inhalácii musíte byť veľmi opatrní.

  Symptomatická starostlivosť

  Pri liečbe akútnych respiračných vírusových infekcií je veľmi dôležité bojovať nielen s patogénom, ale aj so symptómami, ktoré túto chorobu sprevádzajú. Samotný vírus nie je pre pacientov taký náročný - v ranom štádiu so silnou imunitou akútna vírusová infekcia dýchacích ciest pokračuje aj bez teploty. Ale u detí a ľudí so slabou imunitou sú príznaky vírusu určujúcimi faktormi, ktoré menia chorobu na vážny test na tele.

  Po prvé, pacienti trpia horúčkou. V tomto prípade sú čísla celkom individuálne a závisia od imunity a rozsahu poškodenia tela vírusom. Je potrebné pripomenúť, že teplota je nešpecifická ochrana ľudského tela - vírusy sa pri nízkych teplotách cítia oveľa ľahšie.

  Zvýšenie počtu teplomerov naznačuje, že telo aktívne bojuje s ochorením dýchacích ciest. Zároveň vysoká teplota môže ohroziť samotného pacienta, preto sa odporúča kriticky ho znížiť. Pre deti mladšie ako dva roky je to 38 rokov, ale hodnota 38,5 predstavuje limit pre deti staršie ako dva roky a dospelých. Pred dosiahnutím týchto ukazovateľov je lepšie neznižovať teplotu.

  Tradičný paracetamol pomôže vyrovnať sa s teplotou

  Na zníženie teploty sa môžu použiť paracetamol alebo ibuprofén, a ak je potrebné rýchlo znížiť kritické ukazovatele, potom môžete použiť Analdim alebo lytickú zmes. Tieto rovnaké lieky môžu eliminovať ďalšie príznaky vírusového poškodenia tela - bolesti svalov, bolesti hlavy.

  ​​
  Odporúčame prečítať si: Ako zaobchádzať so zachrípnutím

  Pri výbere liekov sa musíte zamerať na tie lieky, ktoré neobsahujú kyselinu acetylsalicylovú a neužívajú samotný aspirín. Tento liek je kontraindikovaný najmä u detí mladších ako dvanásť rokov, pretože má vysoké riziko Reyeovho syndrómu - akútnej hepatálnej encefalopatie (mastná hepatóza), ktorá môžesa vyskytujú u detí pri liečbe antivírusových ochorení pomocou kyseliny acetylsalicylovej.

  Opuchy nosa obťažujú pacientov nie menej ako iné príznaky, preto sa musia prijať opatrenia na jej zmiernenie. Dekongensanty sú predpisované pacientom - prostriedky, ktoré eliminujú opuch nosovej sliznice.

  Ak sa tieto lieky používajú správne a včas, je možné vyhnúť sa závažným komplikáciám, ako je sinusitída a zápal stredného ucha. Je lepšie liečiť opuchnutú nosnú dutinu pomocou sprejov - rovnomerne zavlažujú povrch sliznice, majú presnejšie dávkovanie a sú vhodné na použitie. V moderných prípravkoch sa pridáva rastlinná báza - éterické oleje, ktoré pomáhajú udržiavať vlhkosť nosnej sliznice dlhšie.

  Ak sa u pacienta vyvinie kašeľ, potom je používanie antitusických látok povinné. Môžete používať lieky založené na glaucíne, dextrometorfáne, prenoxdiazíne. Takéto lieky majú kontraindikácie, preto ich pred použitím musíte konzultovať s lekármi.

  Liečba choroby ľudovými liekmi

  SARS doma možno liečiť nielen liekmi, ale aj ľudovými liekmi. Za týmto účelom si môžete vziať v rovnakom pomere elecampánový koreň, mätu piepornú, púčiky borovice, kvety nechtíka lekárskeho, listy plantajnu, koreň sladkého drievka, perforovanú ľubovník bodkovaný, tymiánovú trávu. Polievkovú lyžicu trávy je potrebné variť pohárom vriacej vody, zakryť a vychladnúť. Vezmite tretinu pohára vo forme tepla triraz denne.

  Malo by sa zmiešať 15 gramov tymiánu, harmančeka lekárne, koreňa anýzu obyčajného, ​​20 gramov šalvie, 10 gramov kvetov nechtíka a listov podkolienky, naliať do vriacej vody a vylúhovať dve hodiny. Hotová infúzia sa zo zvyšku vypustí a trikrát denne sa vyberie do štvrtiny pohára.

  Pri liečbe akútnych respiračných vírusových infekcií by sa nemali zanedbávať ľudové metódy - bylinkové odvary dokonale posilňujú imunitný systém a pomáhajú bojovať proti chorobe

  .

  V rovnakých častiach by sa mal marsh rozmarín, listy podstavca, trikolóra fialová, kvety nechtíka, obyčajný aníz, korene sladkého drievka, listy plantajnu, mäta mäty piepornej, korene vysokej elecampanu zmiešať a naliať do vriacej vody, a potom trikrát denne vezmite tretinu pohára.

  Ako profylaktický prostriedok môžete použiť nasledujúcu kolekciu - calendula officinalis (20 g), trojfarebná fialová (15 g), trojdielna séria (10 g). Všetky zložky sa zmiešajú a potom sa 20 g produktu naleje do pohára vriacej vody a trvá na tom dve hodiny.

  Na vyrovnanie sa s kašľom môžete použiť zbierku listov veľkej plantejny, puky obyčajnej borovice, listy podstavca. V rovnakých častiach sa všetky zložky zmiešajú a potom musíte naliať polievkovú lyžicu produktu a naliať pohár vriacej vody a trvať na tom, aby ste pracovali dve hodiny. Potom musíte piť tretinu pohára produktu päťkrát denne.

  Pred liečbou SARS u dospelých s ľudovými liekmi je potrebné stav pacienta ustáliť.pozitívna dynamika, po ktorej sa pridávajú ľudové lieky ako ďalšie lieky na liečbu choroby. Je prísne kontraindikované, ak sa lieči iba jednou ľudovou metódou.

  Ak je potrebná druhá konzultácia s lekárom

  Pri prvých príznakoch akútnej respiračnej vírusovej infekcie je potrebné privolať lekára. Existuje významný rozdiel medzi niektorými nebezpečnými infekčnými chorobami, ktoré dokáže určiť iba lekár. Preto by ste nemali nezávisle posudzovať situáciu a robiť diagnózy - nesprávne zaobchádzanie môže mať katastrofálne následky.

  Ak nedôjde k zlepšeniu zdravia pacientov

  , je potrebné zavolať lekára.

  Pri všetkých menovaniach by sa mala očakávať pozitívna dynamika. V nasledujúcich prípadoch je potrebné sa obávať o zdravie pacienta a privolať lekára.

  • ak v štvrtý deň choroby nedochádza k zlepšeniu zdravia pacienta;
  • ak horúčka pretrváva aj pri pozitívnej dynamike siedmeho dňa choroby;
  • s objavujúcou sa pozitívnou dynamikou sa objavilo prudké zhoršenie;
  • je ťažké tolerovať aj mierne príznaky choroby;
  • sa objavili komplikácie, ako je bledosť pokožky, dýchavičnosť, hnisavý výtok z nosa, smäd a silná bolesť hlavy;
  • sa vlastnosti kašľa zmenili, stal sa namáhavejším a menej produktívnym, a dokonca aj zhlboka nadýchaný vzduch vyvoláva silné záchvaty kašľa;
  • drogy ako ibuprofén a paracetamol sa s nimi nezaoberajúteplota alebo na krátku dobu znížiť;
  • sa zvyšuje teplotný index na pozadí horúčky, zimnice.

  Nezanedbávajte zbytočné lekárske rady - včasná reakcia na negatívne zmeny pomôže zabrániť zhoršeniu choroby.

  Preventívne opatrenia

  Prevencia choroby je omnoho jednoduchšia ako liečba SARS u dospelých liekmi, ktoré nie vždy pomáhajú. Toto pravidlo platí najmä pre akútne respiračné vírusové ochorenia, ktoré bránia osobe v produktívnej práci a aktívnom spoločenskom živote. Preto je prevencia mimoriadne dôležitá.

  Aby sa neinfikovalo, je potrebné:

   89) pred chladným obdobím piť komplexné vitamínové prípravky, používať prírodné antibiotiká;
  • Keď deti roubia zuby, imunita sa zníži, takže v tejto chvíli musíte obzvlášť pozorne sledovať prvé prejavy SARS;
  • počas epidémie nosí masky;
  • menší kontakt s pacientmi, ktorí žijú v rovnakej miestnosti;
  • vyhnúť sa preplneným miestam, používať verejnú dopravu menej;
  • Ak sa objavia príznaky prechladnutia, obráťte sa na lekára.

  Po prijatí schôdzky musia pacienti zostať doma, až kým sa nezotavia a nevykonajú všetky postupy. Iba v tomto prípade sa môžete zbaviť choroby rýchlejšie a s najmenšími komplikáciami pre telo.