Ako liečiť artrózu nôh

Obsah
  6. Artróza chodidiel je chronická patológia kĺbov, ktorá sa vyskytuje pri ničení chrupavky a zápalových procesov v mäkkých tkanivách. Artróza sa môže začať vyvíjať na pozadí iných chorôb, ako je cukrovka alebo kŕčové žily, ktoré spôsobujú zhoršenie mikrocirkulácie krvi v tkanivách a metabolické poruchy v tejto oblasti. Aby sa predišlo nezvratným následkom, je dôležité poradiť sa s lekárom v počiatočnej fáze vývoja patológie. Ako zaobchádzať s artrózou nôh doma av prípade potreby chirurgického zákroku, sa budeme zaoberať podrobnejšie.

  Lieky

  Artrózu chodidiel možno liečiť iba komplexnou metódou, s použitím liekov, vykonávaním predpísanej fyzickej terapie lekárom, masážou, nosením špeciálnej obuvi a správnou výživou.

  Lieky sú základom liečby artrózy nôh. Ošetrujúci lekár predpisuje rôzne lieky, ktoré spoločne pomáhajú zbaviť sa nepríjemných príznakov choroby a urýchliť zotavenie. Napríklad môžu naplánovať stretnutie:

  • nesteroidné protizápalové lieky, ktoré pomáhajú odstraňovať príznaky bolesti a iné prejavy zápalového procesu (neodstraňujú základné ochorenie, ale iba uľahčujú jeho priebeh; táto skupina zahŕňa lieky, ako sú Menovazin, Ibuprofen a Ortofen);
  • analgetiká, ktoré sa používajú hlavne v 2. štádiu vývoja artrózy, keďbolesť sa stáva závažnou a bráni osobe viesť normálny život (tejto skupine liekov možno pripísať Nikoflex, Apizatron, Viprosal atď.);
  • chondroprotektory, ktoré prispievajú k obnove zničeného tkaniva chrupavky a zahŕňajú látky, ktoré sú v ľudskej chrupavke (tie sú účinné iba v počiatočnom štádiu vývoja patológie a sú užívané dlhodobo; táto skupina zahŕňa lieky Don, Arthra , Structum atď.);
  • vitamínové prípravky, ktoré obsahujú minerály užitočné pre imunitu, ktoré zvyšujú obranyschopnosť organizmu a normalizujú metabolické procesy (môžu napríklad predpísať príjem komplexov vitamínu a minerálov, ako sú Oligovit, Vitrum, Bishofit atď.).

  Terapeutický komplex fyzickej aktivity

  Liečba artrózy chodidiel sa môže vykonávať doma metódou vykonávania komplexu fyzioterapie.

  Pri artróze v ktorejkoľvek oblasti vrátane horných končatín je predpísaná záťažová terapia (ďalšie informácie o artróze prstov nájdete v časti tu ). Systematické cvičenie pomôže dosiahnuť tieto výsledky:

  • zníženie intenzity syndrómu bolesti;
  • posilnenie svalov a väzov končatín;
  • zlepšenie krvného obehu v tkanivách okolo zapáleného kĺbu;
  • zlepšenie výživy periartikulárnej chrupavky.

  S cieľom dosiahnuť najvyššiu efektívnosť vykonávania fyzických cvičení odborníci odporúčajú dodržiavaťniektoré pravidlá. Najskôr je potrebné si uvedomiť, že cvičebná terapia by sa mala vykonávať pravidelne alebo skôr denne. Gymnastika sa vykonáva niekoľkokrát denne počas približne 20 minút v jednej relácii.

  Na vykonávanie cvičení neexistujú žiadne vekové obmedzenia. Cvičenie je predpísané starším ľuďom a deťom

  .

  Nemali by ste začať okamžite vykonávať zložité cvičenia, je lepšie začať s najjednoduchšími cvičeniami, ktoré sa v tejto veci pre začiatočníkov ľahko opakujú. Odporúča sa zvyšovať záťaž postupne, začínajúc pomalými pohybmi. Dýchanie počas cvičebnej terapie by malo byť rovnomerné a pokojné.

  Špecialisti určujú terapeutickú gymnastiku až po zastavení akútneho štádia choroby a odstránení výrazných príznakov. Nepokračujte vo výkone, ak je v kĺbe bolesť. V takom prípade je vhodné znížiť amplitúdu pohybov alebo dokonca ukončiť cvičebnú terapiu, aby nedošlo k poraneniu tkaniva.

  Na začiatku cvičebnej terapie špecialista predpisuje cvičenia vykonávané v polohe na chrbte. Postupom času prechádzajú na fyzický komplex vykonávaný sedením na stoličke a potom pomocou gymnastických prístrojov.

  Masáž

  V kombinácii s cvičebnou terapiou sa odporúča vykonať masáž, ktorá sa považuje za jednu z najúčinnejších metód na odstránenie artrózy nôh. Vykonávanie masážnych pohybov prispieva k blahodarnému pôsobeniu na nervy asvalov, čím sa zlepší krvný obeh v postihnutej oblasti.

  Hlavné výhody tejto techniky možno považovať za príležitosť:

  • zmiernenie bolesti a stuhnutosti kĺbov;
  • odstránenie tuhosti kĺbov a obmedzenie jeho pohyblivosti;
  • zlepšenie trofizmu kĺbových tkanív a zabránenie rozvoja svalovej hypertrofie.

  Ak je artróza chodidiel doplnená plochými chodidlami, nohami na nohách alebo bolestivými atakmi, masáž by sa mala vykonávať na celej končatine, počnúc femorálnou oblasťou.

  Masáž môže byť vykonávaná samostatne a špecialistovi sa v tejto veci dá dôverovať

  Zvážte metodiku vykonávania masážnych pohybov v oblasti chodidla:

   51) podrážka: počnúc palcom, končekmi prstov prstov, vyvíjajte mierny tlak smerom k päte a potom ju jemne posúvajte;52) vonkajšia hrana chodidla: vykonáva mierny tlak, začínajúc malým prstom a smerom k časti päty;
  • päta: vykonáva mäkkú, hlbokú alebo rýchlu masáž kosťami alebo vankúšikmi prstov.

  Ortopedická obuv

  Je tiež potrebné liečiť artrózu a osteoartritídu chodidla nosením ortopedickej obuvi, čo výrazne urýchľuje uzdravenie. Pomocou ortopedických vložiek a podpery oblúka môžete vytvoriť správnu oporu a ďalšie tlmenie chodidla, upevniť členok v správnej polohe a zabrániť ďalšej deformácii.

  Ak jev čase rozvoja artrózy, aby ste mohli nosiť nesprávne topánky, môžete iba prehĺbiť priebeh základného ochorenia, zvýšiť riziko vzniku kukurice a kukurice, zhoršiť celkové zdravie. Topánky by nemali byť stiesnené, ich dĺžka a šírka by mala byť v súlade s dĺžkou a šírkou chodidla. Vzdialenosť medzi palcom a špičkou akejkoľvek topánky by mala byť najmenej centimeter. Podrážka je iba pružná a elastická.

  Vložky do topánok musia byť vyrobené na zákazku na základe jednotlivých konštrukčných prvkov chodidla

  Správna výživa

  Strava s rozvojom artrózy samozrejme nie je hlavnou metódou liečby, ale pomôže zmierniť jej priebeh a vyrovnať nedostatok látok užitočných pre kĺby. Správna výživa by teda mala vyzerať takto:

  • vyprážané potraviny nie sú súčasťou stravy, je lepšie variť v pare, variť, piecť alebo dusiť;
  • Odporúča sa jesť často, ale v malých porciách, čo pomôže eliminovať prejedanie sa a priberanie na váhe;
  • Počas jedla nemusíte ponáhľať, ale žuť jedlo, ktoré rýchlo nasýti telo;
  • Počas jedla by sa mali urobiť krátke prestávky, aby sa predišlo ich prejedaniu.

  Pre kĺby budú prospešné tieto potraviny: kuracie, kačacie mäso, nízkotučné ryby, nízkotučné mliečne výrobky, zelenina, orechy, chlieb, pohánka a ryža, ovocie a zelenina, čerstvo vylisované šťavy, vajcia, syr.

  Do stravy pacientov s artrózou by nemali byť zahrnuté tieto potraviny: pečivo, bravčové mäsoa hovädzie mäso, mastné mliečne výrobky, mastné ryby, muffiny, alkohol, silná káva a čaj, zmrzlina, sušienky a hranolky, korenie, sóda, marináda, údené mäso, majonéza a kečup, rastlinný olej, cestoviny.

  Chirurgické ošetrenie

  Operácia je predpísaná, ak konzervatívne metódy neprinášajú želané zotavenie alebo ak je syndróm bolesti taký silný, že bežné lieky a injekcie silných anestetík neprinášajú úľavu. Pomocou chirurgického zákroku môžete nielen zachrániť človeka pred nepríjemnými príznakmi, ale aj úplne obnoviť fungovanie zapáleného kĺbu.

  Aký typ chirurgického zákroku je vhodný pre jednu alebo druhú osobu, sa určuje s prihliadnutím na stupeň rozvoja patologických zmien, funkčné požiadavky pacienta, vek osoby, sprievodné patológie a ďalšie faktory. Aby sa predišlo potrebe chirurgického zákroku a obmedzili sme sa na konzervatívnu techniku, je potrebné čo najskôr prekonzultovať s odborníkom prvé príznaky, ktoré sa objavia.