Ako liečiť artrózu kolena

Obsah

  Deformujúca sa artróza kolenného kĺbu je ochorenie pohybového ústrojenstva, ktoré postihuje každú piatu osobu staršiu ako 45 rokov. Podľa závažnosti a zložitosti liečby je artróza kolenného kĺbu na druhom mieste po koartróze. Nie je možné úplne vyliečiť chorobu v štádiách 2 - 3, keď už kĺbové štruktúry prešli nezvratnými zmenami. Ale vďaka moderným metódam liečby pomocou integrovanej a konzistentnej schémy je možné zastaviť progresiu patológie, zabrániť zhoršovaniu stavu a operácií pacienta a v skorých štádiách kolennej artrózy úplne obnoviť kĺb a jeho funkcie.

  Poznámka:príznaky gonartrózy kolenného kĺbu v skorých štádiách sú zvyčajne rozmazané a objavujú sa až pravidelne po cvičení, keď sa zmení počasie alebo podchladenie. Proces deštrukcie kĺbov sa však už začal, a preto, ak sú kolená často boľavé a krútia sa, nohy sa unavujú rýchlo a ráno sa cítia stuhnuté, mali by ste sa poradiť s rodinným lekárom. Povie vám, ktorý lekár lieči spoločné problémy na vašej klinike, a vypíše všetky potrebné pokyny.

  Ciele a smery komplexnej liečby

  Liečba artrózy kolenného kĺbu bude trvať dlho - pacient by sa mal na to okamžite pripraviť a naladiť na čo najväčšiu možnú spoluprácu s lekárom. Každá fáza a každá použitá metóda je dôležitá, jediný spôsob, ako sa bolestivo zbaviťpokračujúca akútna artróza kolenného kĺbu a obnovenie funkčnosti končatín bez chirurgického zákroku.

  Účinné zaobchádzanie sa zvažuje, ak sa tieto ciele dosiahnu:

  • Čiastočné alebo úplné zmiernenie bolesti.
  • Odstránenie príznakov zápalového procesu - opuch, opuch, sčervenanie a zvýšenie miestnej a všeobecnej teploty.
  • 16. Normalizácia krvného obehu v kĺbových tkanivách.
  • Obnovenie plnohodnotných motorických funkcií bez stuhnutosti a bolesti.
  • Predchádzanie ďalšiemu ničeniu chrupavky, pokiaľ je to možné, jej regenerácii.
  • 19. Posilňovanie tkanív obklopujúcich kĺb - svaly a väzivo, kostné prvky.
  • Všeobecné zvýšenie imunity, najmä ak sa pri liečbe použili antibakteriálne lieky.

  Čo by sa malo liečiť kvôli osteoartritíde kolenného kĺbu, aby sa dosiahli tieto výsledky, lekár určí na základe výsledkov vyšetrenia pacienta a jeho analýz. Kľúčovým bodom je samozrejme lieková terapia - bez nej sa nemôžete obísť. Uplatňuje sa tiež:

  • fyzioterapeutické postupy - UHF, elektroforéza, elektromagnetická terapia, akupunktúra, bahenná terapia;
  • masáže, terapeutické cvičenia kĺbov;
  • ľudové liečivá.

  Ďalej uvádzame podrobne každú metódu, jej vlastnosti, výhody a nevýhody a určujeme, či je možné zbaviť sa artrózy bez chirurgického zákroku a protetiky.


  Gonartróza nie je vetamôžete ho prekonať, ak zozbierate všetku vôľu, komunikujete s lekárom v maximálnej možnej miere a naladíte sa na dlhý a zložitý proces spoločného obnovenia kĺbov

  Lieky na liečenie artrózy

  Liečba drogami je potrebná v prípade zhoršenia patológie a v období remisie, ak bolesť a obmedzenie pohyblivosti takmer nerušia, pretože mnoho liekov má kumulatívny účinok, musí sa užívať niekoľko mesiacov v rade. Používajú sa tri skupiny liekov:

  • nesteroidné protizápalové lieky.
  • Chondroprotektory.
  • Kortikosteroidy.

  Liečba bude účinná iba vtedy, ak sa v komplexe použijú lieky s rôznymi účinkami

  Dopĺňa sa liečba farmaceutickými drogami, vitamínovými komplexmi a imunomodulátormi. Ak je artróza komplikovaná bakteriálnou infekciou, lekár môže predpísať antibiotiká. V takom prípade je potrebné piť liečivá, ktoré obnovujú a zvyšujú imunitu organizmu.

  Poznámka:podľa svedectva lekára môžu byť chondroprotektory injektované priamo do kĺbovej alebo periartikulárnej oblasti. Priebeh takejto terapie zahrnuje 10 - 20 injekcií v závislosti od stavu pacienta.

  Nesteroidné protizápalové lieky

  Môžu sa sem zaradiť aj analgetiká, pretože lieky týchto dvoch skupín sa používajú predovšetkým na zmiernenie bolesti. Tiež znižujú opuch postihnutého kĺbu a znižujú teplotu,ak je nad normálne. Krátko po podaní pacient trpí výraznou úľavou. To však neznamená, že sa problém vyriešil. NSAID odstraňujú iba príznaky choroby, ale neovplyvňujú jej príčinu. Preto sa liečba neobmedzuje na tieto lieky, používajú sa na zmiernenie a stabilizáciu stavu pacienta. A po niekoľkých dňoch začnite s úplnou adekvátnou liečbou.

  Nesteroidné protizápalové lieky sa predpisujú v krátkych cykloch - nie dlhšie ako sedem dní. Dlhodobé používanie týchto liekov môže vyvolať vznik nepríjemných a nebezpečných vedľajších účinkov:

  • podráždenie sliznice pažeráka a žalúdka, exacerbácia gastritídy a peptického vredu;
  • dysfunkcia obličiek;
  • ​​
  • poruchy fungovania srdca a krvných ciev;
  • alergické reakcie, ako je žihľavka.

  Z tohto dôvodu lekár najskôr odporúča lieky s minimálnymi dávkami, ktoré šetria najviac. Pokiaľ to nestačí, liek sa nahradí silnejším alebo sa dávka zvýši.

  Čo sa ponúka vo farmácii od tejto skupiny: aspirín, Nurofen, ibuprofén, diklofenak, butadión, ketoprofén, indometacín.


  Užitočné informácie: NSAID sú k dispozícii vo forme tabliet, práškov na vnútorné použitie, ako masti a gély na vonkajšie použitie a ako injekcie
  . rýchly efekt. S ťažkou bolesťou protizápalové liekypodávané intramuskulárne alebo intraartikulárne.

  Chondroprotektory

  Toto je jedinečná nová generácia liekov, ktoré nahrádzajú organické látky, ktoré telo zdravého človeka produkuje nezávisle. Hlavnými zložkami týchto liekov sú chondroitín a glukozamín. Obe látky sú potrebné pre štruktúru a normálne fungovanie kĺbových chrupavkových buniek. Ak ich je dosť, tkanivá sú optimálne navlhčené, zachovávajú si elasticitu a pružnosť, úplne sa vyrovnávajú s odpisovými funkciami a sú včas aktualizované.

  Pri nedostatku chondroitínu a glukozamínu tkanivá nedostávajú dostatok výživy a nemajú čas na regeneráciu, čo vedie k predčasnému opotrebovaniu chrupavky. Na obnovenie nedostatku týchto látok pomáhajú syntetické analógy vo forme tabliet alebo práškov. Aby sa dosiahol hmatateľný účinok, mali by sa užívať najmenej 4 - 6 mesiacov, častejšie lekári odporúčajú ich neustále piť v udržiavacej dávke. Chondroprotektory môžu obnoviť postihnuté kĺby v 1. štádiu artrózy a zabrániť novému poškodeniu. V štádiách 2 - 3 sú predpísané viac, aby sa zabránilo progresii a komplikáciám patológie.

  V lekárňach by sa mali hľadať tieto lieky: Chondroitín, glukozamín, Teraflex, chondrolon, Don, Arthra.


  V núdzových prípadoch sa chondroprotektory podávajú intraartikulárne

  Hormonálne lieky

  Kortikosteroidy sa predpisujú ako posledné, ak protizápalové lieky nepomáhajú zmierniť bolesť, achondroprotektory ešte nezačali konať. Pred rozhodnutím o užívaní drog tejto skupiny sa odporúča znova vykonať testy a vyhodnotiť situáciu s prihliadnutím na tieto nedostatky kortikosteroidov:

  • hormonálne lieky rýchlo zmierňujú bolesť, najmä pri intraartikulárnej injekcii, ale súčasne urýchľujú degeneratívne zmeny v tkanivách kĺbov, čo sa potvrdilo testovaním a výskumom;
  • kortikosteroidy sú návykové;
  • nemôžu sa používať na liečbu detí, tehotných žien, dojčiacich žien;
  • intraartikulárna injekcia je mimoriadne bolestivá procedúra;
  • hormóny nie sú vždy dobre tolerované, ich podávanie často sprevádza prudké zhoršenie pohody - bolesti hlavy, nevoľnosť, apatia, poruchy spánku a trávenia.

  V lekárňach sú hormonálne lieky dostupné iba na lekársky predpis. Na zmiernenie akútnej bolesti sa predpisujú hydrokortizón, Dispropan a Kenologist vo forme injekčného roztoku.


  Ak nemožno upustiť od hormonálnych prípravkov, na lokálnu topickú aplikáciu by sa mali uprednostniť masti a gély
  .

  Inovačné lieky proti artróze kolena

  V posledných rokoch sa na trhu objavila nová generácia liekov na liečbu artrózy. Pôsobia komplexne, odstraňujú príznaky choroby a súčasne ovplyvňujú jej príčinu. Nové slovo v liečbe gonartrózy bol liek Nifluril. Hlavnou aktívnou zložkou liečiva je kyselina niflumová.Liečivo Ponstan obsahujúce kyselinu mefenámovú je tiež súčasťou komplexnej terapie. Obidve liečivá sú dostupné na orálne podávanie vo forme tabliet a kapsúl.


  Nápravný prostriedok pomáha oveľa rýchlejšie zbaviť bolesti kĺbov

  Blokovanie novokainu postihnutého kolenného kĺbu sa týmto ošetrením dopĺňa - v prípade potreby sa môže vykonávať každé 3 až 4 dni. Na obnovu chrupavkového tkaniva a na kompenzáciu nedostatku synoviálnej tekutiny sa intraartikulárne zavádzajú prípravky kyseliny hyalurónovej - Ostenil, Fermatron a Hyastat. Je dôležité, aby liek prepadol presne do kĺbovej dutiny, v opačnom prípade neprinesie žiadny úžitok a môže dokonca poškodiť, zatiaľ čo pacient bude opäť trpieť nezdravou bolesťou v nezdravom kolene.

  Pozor!Farmaceutické lieky by sa mali dopĺňať komplexmi vitamínu a minerálov a biologicky aktívnymi prísadami, aby sa obnovili kĺby a normalizovali metabolické procesy. Venujte pozornosť prípravkom obsahujúcim síru, zinok, meď, bór, vitamíny skupín B, C a E.

  Fyzioterapeutické metódy

  Fyzioterapeutické postupy sa začínajú ihneď po odstránení alebo znížení syndrómu bolesti. Zahrievanie, vystavenie prúdom a magnetickým vlnám tiež pomáha zmierniť príznaky gonartrózy, stimuluje metabolické procesy a urýchľuje zotavenie pacienta. Aké postupy sa používajú pri modernej liečbe osteoartritídy kolena:

  Odporúčame vám prečítať si: Ako liečiťartróza kolena
  • elektroforéza;
  • magnetoterapia;
  • kryoterapia;
  • vystavenie laserom;
  • UHF;
  • hyperbarická oxygenácia;
  • hydroterapia.

  Aby sa dosiahol maximálny účinok, fyzioterapeuti často kombinujú použitie lokálnych prípravkov a zahrievania alebo vystavenia laserovým, prúdovým a magnetickým pulzom. Tento spôsob fyzioterapie umožní liečivám prenikať rýchlejšie a hlbšie do tkanív a začať ich priaznivý účinok v ohnisku zápalu.

  Masážna a cvičebná terapia

  Manuálna terapia je jedným z nevyhnutných momentov pri komplexnej liečbe choroby. Masáž pomocou terapeutických mastí a olejov pomáha obnoviť svalový tonus, posilňuje väzivo, stimuluje krvný obeh v končatinách. Ak pacient vyhľadá lekársku pomoc v skorých štádiách, podstúpi adekvátne lekárske ošetrenie, masážny kurz bude posledným štádiom komplexnej terapie a pomôže obnoviť spoločné funkcie o 100%.

  Terapeutické cvičenia sú rovnako užitočné. Fyzická aktivita v prípade gonartrózy nie je kontraindikovaná, naopak, kĺb sa musí neustále rozvíjať, aby sa nestratila jeho mobilita natrvalo a aby sa posilnilo okolité tkanivo. Musíte to však robiť opatrne pod dohľadom inštruktora. Základné cvičenia sú založené na ohybe a roztiahnutí nohy v kolene v polohe na chrbte, ako aj na zdvíhaní a spúšťaní končatín v polohe na sedenie. S pozitívnou dynamikou ochorenia prechádzana drepy, cvičenia na špeciálnych simulátoroch.

  Odborníci odporúčajú túto schému: terapeutické gymnastické sedenie pre kolenné kĺby, masážne sedenie a nakoniec terapeutické kúpele s bylinkovým alebo ihličnatým extraktom. Potom sa škáry optimálne zahrejú a navrhnú, bez preťaženia a stresu. Ak na koleno nanesiete po kúpeli anti-artritický gél, jeho účinnosť bude niekoľkokrát silnejšia.


  Dobre navrhnutý súbor cvikov niekoľkokrát urýchli zotavenie

  Hodnota výživy

  Dietová terapia je tiež dôležitá pre spoločné patológie. Existujú produkty, ktoré prispievajú k vylúhovaniu výživných látok z kĺbov ak deštrukcii chrupavky - spravidla obsahujú alkoloidy, veľa solí a cukrov. Existujú také produkty, ktorých použitie podporuje regeneráciu chrupavkového tkaniva, zvyšuje ich pružnosť a tlmiace vlastnosti. Sú bohaté predovšetkým na flavonoidy.

  Čo musíte zahrnúť do svojej každodennej stravy:

  • černice, čučoriedky, čerešne, čierne ríbezle;
  • biela kapusta, ružičkový kel;
  • cibuľa a cesnak;
  • strukoviny;
  • morské plody.

  Čo je potrebné obmedziť, ale je lepšie ho úplne vylúčiť:

  • baklažán, paradajky a ostatné nočné tiene;
  • zemiaky;
  • reďkovky a reďkovky;
  • akékoľvek uhorky, konzervy, marinády, údené mäso.

  Zahrnutie výrobkov prospešných pre spoločnú výživu do každodennej stravy zlepší účinnosť liečby drogami a zabráni relapsu

  Akékoľvek alkoholické nápoje sú absolútne kontraindikované na lézie kolenných kĺbov. Prispievajú k deštrukcii vrstvy chrupavky. A okrem toho sa nekombinujú s liekmi a znižujú ich účinnosť. Pacient by sa mal okamžite naladiť na skutočnosť, že svoju výživu bude musieť kontrolovať až do konca svojho života. Je to ťažké len na začiatku, ale keď zmizne bolesť a obnoví sa pohyblivosť kĺbov, keď vám lekár umožní, aby ste sa denne vyhli hrsti piluliek a mastí, nechcete sa vrátiť k svojim starým nezdravým stravovacím návykom.

  Je potrebné si uvedomiť, že:odborníci na výživu a ľudový liečiteľ odporúčajú pravidelne používať želatínu vo forme aspiku, želé a želé na problémy s chrupavkou. Existuje dokonca priebeh liečby kĺbových patológií želatínou.

  Tradičná medicína

  Alternatívna medicína ponúka množstvo jednoduchých a dostupných receptov na opravu kĺbov. Kvalifikovaní lekári nepopierajú výhody ľudových liekov. Pripomínajú vám však, že týmto spôsobom sa nemôžete úplne zbaviť patológie. Používa sa púpava a lopúcha, zeler a cesnak, citrón, topinambur. Osvedčené recepty sú uvedené v samostatnom článku.


  Recepty alternatívnej medicíny sa považujú výlučne za pomocné a profylaktické ošetrenie

  Recenzie

  Preskúmania pacientov pomôžu riadne sa pripraviť na nadchádzajúce liečenie, zbaviť sa predsudkov a falošných obáv.

  Vika, 35, Moskva:
  „Dali madiagnostika gonartrózy pred rokom. Koleno ma veľmi zle bolelo, takže doktor mi bodol Diprospanom. A keď bolesti ustúpili, bolo predpísané celý rad procedúr fyzioterapie. Strávil som s nimi mesiac a potom som išiel do sanatória. A celú tú dobu vypila Teraflex. Teraz sa cítim dobre, moje koleno je normálne, nedošlo k ďalším relapsom. Myslím si, že najdôležitejšie je dostať sa k kompetentnému špecialistovi. A samozrejme neodkladajte. ““

  Sergey, 33, Tver:
  „Navštívil som štyroch rôznych lekárov a každý z nich identifikoval gonartrózu rôzneho stupňa. Raz som bol vyčerpaný tekutinou, dvakrát bola blokáda. Ale necítil som špeciálny efekt, stále to bolí, drví a opuchy. Lekár tvrdí, že je potrebná artroskopia. Ale chcem vyskúšať viac ľudových liekov, hovoria, že sú tu masti, ktoré pomáhajú. A možno aj manuálna terapia. Všeobecne povedané, skúsení ľudia mi povedali, že gonartróza, ako aj choroby kĺbov sú všeobecne nevyliečiteľné, jediným výsledkom je operácia. “

  Zhrnutie:DOA kolenného kĺbu nemožno úplne vyliečiť, najmä ak proces už prebieha a chrupavka je veľmi poškodená. S pomocou komplexnej liečby je však možné zastaviť progresiu choroby a zabrániť zdravotnému postihnutiu. Schéma liekovej terapie vyberie ošetrujúci lekár po úplnom vyšetrení, striktne sa neodporúča meniť ju. Fyzioterapia, fyzioterapeutické cvičenia a bylinné liečivá ju doplnia. Je tiež dôležité dodržiavať špeciálnu stravu, zbaviť sa zlých návykov. Artróza je patológia po celý zvyšok života, a to iba od pacientazáleží na tom, aký aktívny a kvalitný je.