Ako liečiť artrózu kolena

Obsah

  Artróza je časté ochorenie pohybového ústrojenstva a je sprevádzané riedením a ďalšou deštrukciou chrupavky. Patologický proces je sprevádzaný silnou bolesťou a obmedzenou pohyblivosťou. Podľa štatistík sa takéto degeneratívne zmeny môžu objaviť úplne kdekoľvek, ale jednou z najčastejších lokalizácií je kolenný kĺb.

  Gonartróza - to sa nazýva artróza kolenného kĺbu - sa javí v rôznej miere takmer v jednej tretine svetovej populácie. Ochorenie je sprevádzané rozvojom nepohodlia počas chôdze. Pacienti sa spravidla dostávajú do počiatočných štádií vývoja choroby, čo značne uľahčuje liečebný proces.

  Ako liečiť artrózu kolena? Špecialisti používajú konzervatívne aj chirurgické metódy liečby. Hlavné ošetrenie dopĺňa fyzioterapia, masáže a diéta. Pozrime sa podrobnejšie na účinné a overené metódy.

  Kontrola drog

  Liečba gonartrózy liekmi má tieto úlohy:

  • boj proti bolesti;
  • zlepšenie prepravy poškodenej chrupavky;
  • normalizácia mikrocirkulácie;
  • obnovenie normálneho objemu fyzickej aktivity.

  Lieky sa môžu používať v ktorejkoľvek fáze gonartrózy, ale prinesú veľké výhody, keďdrobné lézie.

  Chondroprotektory

  Znakom tejto skupiny liekov je, že priamo ovplyvňujú príčinu artrózy kolena. Ak sa začnú aplikovať v prvom stupni deformačného procesu, potom je vysoká pravdepodobnosť dosiahnutia vysokých výsledkov. Existuje šanca nielen spomaliť deštrukciu chrupavkového tkaniva kíbu, ale tiež ho čiastočne obnoviť.

  Je potrebné poznamenať, že pravidelné používanie chondroprotektorov počas krátkeho obdobia neprináša požadované výsledky. Prostriedky sa používajú v dlhých intervaloch najmenej jedného roka, iba v takom prípade môžu ochorenie vyliečiť.

  Ak hovoríme o treťom stupni gonartrózy, potom chondroprotektory napriek svojim jedinečným vlastnostiam nebudú robiť zázraky, pretože chrupavka je takmer zničená, čo je dôvod, prečo je také dôležité problém nezačať, ale konať, keď sa objavia prvé znaky.

  Nesteroidné protizápalové lieky

  Ak chondroprotektory pôsobia na príčinu patologického procesu, potom sú nesteroidné protizápalové lieky symptomatickejšie. Zmierňujú zápaly a bolesti. Vďaka vysokej účinnosti týchto liekov je možné uskutočňovať aktívne metódy terapeutickej liečby, najmä cvičebnú terapiu a masáže.

  Na zníženie pravdepodobnosti vedľajších účinkov sa môžu použiť iné liekové formy, ako sú čapíky alebo injekcie. Tieto formy sa vyznačujú vysokouúčinnosť, ale neprichádzajú do styku so žalúdočnou sliznicou.

  Ak hovoríme o géloch a krémoch, potom majú, samozrejme, horší terapeutický účinok ako iné dávkové formy. Iba niekoľko percent liečiva je schopné preniknúť do intraartikulárnych štruktúr povrchovými tkanivami.


  Neodporúča sa používať nesteroidné protizápalové lieky dlho, pretože poškodzujú steny žalúdka
  .

  Kortikosteroidné hormóny

  Hlavným účelom použitia tejto skupiny liekov je potreba čo najskôr odstrániť príznaky gonartrózy. Hydrokortizón a celestón sú populárne kortikosteroidné hormóny, ktoré sa injikujú priamo do kĺbu.

  Iné lieky

  Vasodilátory, ktoré sa používajú topicky, poskytujú dobré výsledky pri osteoartritíde. Táto skupina liekov zlepšuje mikrocirkulačný proces v postihnutej oblasti a tiež uľahčuje lymfatickú drenáž.

  Odporúčame vám prečítať si: Ako liečiť dnu na nohách

  Na dosiahnutie týchto cieľov sa používajú nasledujúce obklady založené na týchto látkach:

  • dimeskid. Táto liečivá látka má protizápalové a analgetické vlastnosti. Okrem toho dimexid zlepšuje výživu tkanív a je schopný preniknúť hlboko do tkanív;
  • lekárska žlč. Má otepľovacie a absorpčné vlastnosti;
  • bischofit. Tento minerálmá otepľovacie vlastnosti a zlepšuje mikrocirkuláciu.

  Poslednou inovatívnou technikou pri liečbe osteoartrózy bolo intraartikulárne podávanie kyseliny hyalurónovej. Táto technika pomáha znižovať mazanie chrupavky, pretože práve táto kyselina je hlavnou zložkou synoviálnej tekutiny kĺbu. Náklady na samotný postup sú pomerne vysoké a je dôležité, aby odborníci zabezpečili, aby kyselina hyalurónová nevnikla do krvného obehu, pretože to môže viesť k vážnym poruchám.


  Bischofit je prírodný minerál, na základe ktorého sa vyrábajú obklady

  Stretch

  Pri osteoartritíde sa intraartikulárna rozštep stáva oveľa menšou, čo vedie k tomu, že kĺbové povrchy začínajú proti sebe. trieť. To vedie k zníženiu rozsahu pohybu a zvýšeniu bolesti.

  ​​

  Hardvérová trakcia zväčšuje vzdialenosť medzi chrupavkami. Výsledkom je, že záťaž na chrupavku je výrazne znížená a klinické príznaky osteoartrózy sú zmiernené. Zvyčajne stačí päť až sedem takýchto postupov.

  Masáže a manuálna terapia

  Masáže kombinované s manuálnou terapiou prispievajú k dosiahnutiu týchto cieľov:

  • analgetický účinok;
  • antispasmodický účinok;
  • obnova objemu motorickej činnosti.

  Napriek tomu je potrebné poznamenať, že tieto postupy sú uplatniteľné v počiatočných fázach patologického procesu, pretože pri výrazných deformujúcich zmenách v kĺbe sa vykonávanie takýchto postupov uplatňuje.postupy sa stávajú ťažkými.

  Hirudoterapia

  Znakom hirudoterapie je dosiahnutie týchto účinkov:

  • zlepšenie krvných vlastností;
  • normalizácia miestneho prietoku krvi;
  • aktivácia regeneračných procesov v chrupavke;
  • zvýšenie množstva synoviálnej tekutiny;
  • zlepšila výživu chrupavky.

  Fyzioterapeutické postupy

  Fyzioterapia je skôr doplnkovou liečbou. Elektroforéza je populárny postup. Vďaka tomu liečivé látky, ktoré sa aplikujú topicky, lepšie prenikajú do tkanív.

  Používajú sa aj postupy, ako sú ultrazvuk, magnetoterapia a laserové žiarenie. Zlepšujú mikrocirkuláciu a výživu v kĺbe a tiež spomaľujú proces deformácie.

  Chirurgický zákrok

  Pomoc chirurgov je nevyhnutná iba pri závažnej deformácii a takmer úplnej nehybnosti. Prebytočné tkanivo, ktoré bráni motorickej aktivite, sa počas operácie jednoducho odstráni. Zvyčajne už v druhom stupni patologického procesu nestačia konzervatívne techniky, preto sa pomocou optických zariadení vykonávajú minimálne invazívne zásahy.

  V pokročilých štádiách patologického procesu sa používajú endoprotetiká využívajúce titánové štruktúry. Spravidla sa takýto postup vykonáva s tretím stupňom gonartrózy. Táto metóda pomáha obnoviť spoločné funkcie, ako sa zdá, jednoducho v beznádejných situáciách. Všetky rovnakéNevýhody tejto metódy sú tiež: samotný postup je dosť traumatizačný a doba rehabilitácie je niekoľko mesiacov.


  Chirurgia pri osteoartritíde je extrémne opatrenie, ktoré sa používa v prípade, že konzervatívne metódy sú neúčinné
  .

  Domáca starostlivosť

  Domáca starostlivosť zahŕňa:

  • diétna strava;
  • cvičebná terapia;
  • fyzioterapia;
  • ľudové techniky.

  Túto chorobu je možné liečiť doma, ale aby sa situácia nezhoršila, je lepšie poradiť sa so špecialistom.

  Výživa

  Strava zohráva v procese liečby dôležitú úlohu, pretože potrebné látky vstupujú do tela spolu s potravou, čo prispieva k obnove chrupavkových a kostných buniek. Potraviny by mali byť vyvážené a obohatené. Vyhnite sa mastným, vyprážaným, údeným, rýchlym jedlám atď. Ak máte nadváhu, je dôležité ju normalizovať, aby sa predišlo zbytočnému zaťaženiu pohybového aparátu.

  cvičebná terapia

  Správne vybrané fyzické cvičenia prispejú k splneniu týchto úloh:

  • posilňovanie svalov dolných končatín a stehien;
  • zvýšená pohyblivosť nôh;
  • zvýšené dodávanie kyslíka a živín;
  • zlepšenie stavu väzivového aparátu.

  Je dôležité pravidelne vykonávať také cvičenia a inštruktor by mal vyberať individuálny postup. Najlepšie samozrejmezapojiť sa pod dohľadom špecialistu, ktorý bude monitorovať správnosť cvičenia a upraví schému počas cesty.


  Terapeutické cvičenie je neoddeliteľnou súčasťou procesu liečby

  Fyzioterapia

  Fyzioterapeutické postupy sa síce vykonávajú prevažne v špecializovaných zariadeniach, ale môžu sa používať aj doma, napríklad pomocou prenosných UHF, malých magnetov a parafínových obkladov.

  Počas týchto postupov je dôležité snažiť sa čo najviac uvoľniť. V priebehu liečby je dôležité znížiť zaťaženie postihnutého kĺbu. Trstina môže byť dobrým riešením, ktoré pri chôdzi po kolene takmer zaťaží takmer polovicu. Hlavná vec je zvoliť ten pravý trstina pre svoju výšku.

  Tradičná medicína

  Liečba osteoartritídy ľudovými liekmi pomôže bezpečne a účinne zmierniť nepríjemné príznaky choroby. Nezabudnite, že nekonvenčné metódy neodstraňujú samotnú príčinu patologického procesu, ale môžu zmierniť iba klinické príznaky.

  Poďme hovoriť o osvedčených receptoch, ktoré priniesli hmatateľné výhody:

  • chren. Potrebujete koren chrenu, ktorý je rozdrvený a zohriaty. Produkt by mal byť pripevnený k poškodenému kolenu a ponechaný cez noc;
  • Cibuľa. Vývar z cibule si môžete urobiť z výpočtu, že liter vody sa dostane na dve stredne veľké cibule. Pre bolesť by ste mali vypiť liečivý vývar trikrát;
  • Slad Sen a tráva. Najprv by ste mali urobiť odvartieto liečivé rastliny, po ktorých sa kúpajú na základe nich;
  • s výrazným zápalovým procesom môžete utrieť chorý kĺb citrónom alebo urobiť obklady na báze ovsených vločiek.

  Používajte ľudové liečivá po konzultácii s lekárom

  Recenzie

  Recenzia pacientov, ktorí sami prekonali gonartrózu, pomôže pochopiť účinné metódy liečby.

  Julia, 55 rokov.
  Pred rokom som mala diagnostikovanú „artrózu kolenného kĺbu“.
  Lekár mi povedal, že som sa na neho obrátil včas a mám iba prvú fázu. Predpísali mi lieky, vzali som nesteroidné protizápalové lieky a chondroprotektory. Okrem toho som išiel do fyzickej miestnosti. Liečba chondroprotektormi stále pokračuje, ale bolesť je preč a cítim sa oveľa lepšie.

  Eugene, 46 rokov.
  Bola mi diagnostikovaná gonartróza. V skutočnosti ide o deštrukciu chrupavky a samotný proces sa deformuje. Toto ma, samozrejme, vyľakalo, a tak som sa rozhodol prísne dodržiavať pokyny lekára. Dlho som bol predpísaný chondroprotektor. Ďalej mi boli predpísané kortikosteroidné hormóny na úľavu od bolesti a nesteroidné protizápalové lieky boli predpísané na úľavu od zápalového procesu. Okrem toho mi boli predpísané fyzioterapeutické cvičenia a gymnastika. Aj keď som stále v štádiu liečby, cítim sa oveľa lepšie a všetkým odporúčam, aby sa najskôr poradili s odborníkomnepríjemné príznaky.

  Jednoznačná odpoveď na otázku, ako liečiť gonartrózu, neexistuje. Mnoho expertov nedávno tvrdilo, že je úplne nemožné úplne vyliečiť chorobu, všetko, čo sa dá urobiť, je zastaviť ďalšie ničenie chrupavky a čiastočne obnoviť stratené funkcie. Preto je od útleho veku také dôležité nezabúdať na základné preventívne opatrenia, pretože ako viete, sto gramov prevencie je lepších ako kilogram liečby!