Ako liečiť artrózu bedra

Obsah

  Artróza bedra postihuje hlavne starších ľudí. Tento spoj nesie obrovské zaťaženie a počas života sa „opotrebuje“. Deštruktívne zmeny v kĺbe spôsobujú nedostatok chrupavkového tkaniva a existujúca chrupavka sa stáva jednoducho nevhodnou pre výkon zaťaženia, ktorému čelia skôr. Komplikáciou priebehu choroby je skutočnosť, že ide o progresívnu patológiu, t.j. Každý deň, každý rok sa zhoršujú a zhoršujú stavy kĺbov a stav kĺbov neúprosne vyvoláva čoraz viac porušení.

  Vzhľadom na takéto porušenia pacientov nevyvoláva otázka, ako liečiť artrózu bedrového kĺbu a obnoviť jeho funkčnosť. Zvážte, aké liečebné metódy sa používajú na liečbu artrózy a ako najrýchlejšie spomaliť progresiu choroby.

  8. Ciele a metódy

  Vo väčšine prípadov liečba artrózy bedrového kĺbu začína použitím konzervatívnych metód. Pre pacienta musia vyriešiť tieto problémy:

  • odstránenie bolesti počas pohybu;
  • zintenzívniť procesy regenerácie a metabolizmu pri kolapsu chrupavky;
  • aktivuje cirkuláciu škáry;
  • uvoľňujú mechanický tlak na spoj;
  • obnoviť anatomickú vzdialenosť medzi chrupavkovým tkanivom a acetabulum;
  • posilnenie svalového korzetu v blízkosti postihnutého kĺbu;
  • zvyšujú mobilitu kĺbov.

  Pomocpacient s príznakmi artrózy nie je ľahký, ale nie je to nemožná úloha. Pri liečbe je možné použiť nesteroidné protizápalové lieky, svalové relaxanciá, chondroprotektory, manuálnu terapiu, hirudoterapiu, masáže a mnoho ďalších metód. Správnou kombináciou terapeutických metód môžete zostaviť schému, v ktorej v krátkom časovom období dosiahnete vynikajúce výsledky pri liečbe artrózy bedrového kĺbu.

  Terapia nesteroidnými protizápalovými liekmi

  Túto skupinu liekov predstavujú také dobre známe názvy ako diklofenak, indometacín, piroxikam, movalis, butadión a ďalšie lieky. Lekári aktívne používajú protizápalové lieky pri liečbe pacientov s artrózou bedrového kĺbu na zmiernenie bolesti v oblasti nôh, stehien, dolnej časti chrbta a triesloviny. Tieto lieky neobsahujú hormóny, súčasne aktívne pôsobia proti nepohodliu a stuhnutosti kĺbov, takže takmer v každej inštitúcii, kam pacient ide, sa liečba začne touto konkrétnou skupinou liekov.

  Diklofenak je jedným z najpopulárnejších nesteroidných protizápalových liekov

  .

  Pri používaní liekov by pacienti mali pochopiť, že predpisovanie protizápalových liekov je opodstatnené na odstránenie bolesti počas exacerbácie patológie. Často je to bolesť, ktorá je hlavným kameňom úrazu, ktorý bráni pacientom prejsť na iný produktívnejší produktmetódy liečby. Kým sa nepríjemné pocity v kĺbe nedajú eliminovať, môže sa zabudnúť na produktivitu ďalšieho liečenia - ani masáž, ani gymnastické cvičenia ani trakcia neprinášajú pacientovi úžitok, kým z jeho života nezmizne bolesť.

  Nesteroidná terapia však nie je samotnou liečbou artrózy. Veľkou výhodou je odstránenie bolestivých symptómov, ale pokiaľ ide o konkrétnu pomoc s artrózou, táto skupina liekov je bezmocná. Pri liečbe nesteroidnými protizápalovými liekmi bolesť zmizne, nepohodlie sa takmer necíti, ale keď pacient užije tablety, všetky príznaky patológie sa opäť vrátia.

  Vedci nedávno dostali dôkazy, že skupina nesteroidných protizápalových liekov negatívne ovplyvňuje tvorbu proteoglykánov, ktoré sú zodpovedné za zásobovanie chrupavky vodou. Preto s artrózou lekári neodporúčajú pacientom, aby užívali protizápalové lieky na dlhú dobu, aby sa situácia nezhoršila. Konkrétna dávka a výber liečiva je ponechaná na špecialistu, ktorý vedie pacienta.

  Chondroprotektory

  Skupina chondroprotektorov je nevyhnutná pri liečbe artrózy.

  Chondroprotektory sú látky, ktoré kŕmia chrupavku a nasýtia ju všetkými potrebnými užitočnými látkami. Pomocou týchto liekov môžete dokonca obnoviť určité množstvo poškodeného tkaniva chrupavky. Chondroprotektory zahŕňajú glukozamín a chondroitín sulfát.- Práve tieto zložky sa považujú za najužitočnejšie na regeneráciu chrupavky postihnutej artrózou.

  Na rozdiel od nesteroidných liekov, ktoré zmierňujú bolesť a zápal kĺbov, skupina chondroprotektorov pôsobí priamo na príčinu choroby. Chondroprotektory dokážu nielen eliminovať negatívne symptómy - tieto lieky ovplyvňujú regeneračné procesy v chrupavke, prispievajú k aktívnej tvorbe kĺbovej tekutiny, pozitívne ovplyvňujú jej kvalitatívne zloženie, čo umožňuje lepšie lubrikovať priestor medzi chrupavkou a kosťou.

  Účinok kombinovaného liečiva sa zvyšuje začlenením ibuprofénu, ktorý má analgetický účinok

  .

  Najväčší účinok liekov sa pozoruje, ak sa lieči koxartróza bedrového kĺbu 1. stupňa. Na samom začiatku vývoja patológie je možné zastaviť progresiu choroby, s ktorou sa chondroprotektívne lieky úspešne vyrovnávajú. Účinok liekov je však pomerne pomalý, takže nie je potrebné hovoriť o začiatku rýchleho účinku.

  Ak sa však pozoruje koxartróza bedrového kĺbu stupňa 3, potom aj v tomto prípade budú aj najúčinnejšie chondroprotektory bez sily pred deštrukčným účinkom patologického procesu.

  Na to, aby pacienti mali terapeutický účinok, je potrebné podstúpiť aspoň dva až tri liečebné cykly s touto skupinou liekov. Napriek tomu, žereklama z médií už doslova druhý deň po chondroprotektívnej terapii sľubuje pacientovi úplné vyslobodenie z patológie, účinok sa prejaví až po niekoľkých mesiacoch. V zložitých prípadoch môže trvať až jeden a pol roka, kým sa liek dostane z patológie do požadovaného stavu. V súčasnosti pacienti neužívajú chondroprotektory samotné - pacientom je predpísaná komplexná liečba patológie.

  Na dosiahnutie maximálneho účinku liečby liekmi je potrebné brať od 1 000 do 1 500 mg glukozamínu denne a chondroitín sulfát by sa mal do tela pacienta dodávať v množstve 1 000 mg denne. V takýchto dávkach bude mať liek najúčinnejší účinok na kolabujúcu chrupavku.

  Nasledujúce lieky sa môžu používať ako činidlá na liečbu choroby:

  • Arthra - liek sa vyrába v Amerike, tablety obsahujú polovicu dennej dávky chondroitín sulfátu a glukozamínu. Na zabezpečenie terapeutického účinku lieku Arthra musíte piť dve tablety denne;
  • Taliansky prípravok Don obsahuje výlučne glukozamín. Tento liek je dostupný vo forme injekcií na intramuskulárne podanie. Jedna ampulka obsahuje 400 mg látky. Injekcie sa podávajú trikrát týždenne, pričom sa obsah ampulky zmieša so špeciálnym rozpúšťadlom. Aby bol účinok hmatateľný, budete musieť absolvovať niekoľko cyklov ročne na 12 injekcií v každom cykle. Na liečenie osteoartritídy existuje alternatívna forma uvoľňovania - Don prášok,obsahujúce 1 500 mg glukozamínu. Jeden prášok sa má užiť denne. Don kapsuly obsahujú 250 mg. Bude potrebné, aby poskytli dennú dávku štyri až šesť kusov, v závislosti od závažnosti patologického procesu;
  • Structum je francúzsky liek na artrózu. Je založený iba na chondroitín sulfáte. Jedna kapsula lieku obsahuje buď 250 alebo 500 mg účinnej látky. Užívajte 2 - 4 tablety Struum denne;
  • Teraflex - liek vyrobený vo Veľkej Británii. Jedná sa o kombinovaný produkt obsahujúci obe zložky - glukozamín (500 mg) a chondroitín sulfát (400 mg). V deň, keď potrebujete užiť dve kapsuly lieku;
  • ​​
  • Chondrolon je domáci produkt obsahujúci chondroitín sulfát. K dispozícii v ampulkách po 100 mg, na liečbu je potrebné urobiť najmenej 20 injekcií;
  • Chondroitín AKOS je ruská droga s chondroitín sulfátom. Jedna kapsula obsahuje 250 mg účinnej látky. Mali by ste užiť 4 kapsuly liekov denne.

  Značná časť lekárov odporúča liek Arthra na obnovu chrupavkového tkaniva, pretože ho považuje za najúčinnejší nástroj

  .

  Zoznam liekov na liečbu patológie je pomerne rozsiahly. Ak chcete určiť výber fondov, musíte sa poradiť s lekárom. Na základe závažnosti artrózy bedrového kĺbu vám povie, ktorý liek a aký režim majú pacienti užívať.

  V každom prípade každé z týchto liekov prinesieurčité výhody, aj keď sa u pacienta rozvinul nielen prvý stupeň, ale aj koxartróza bedrového kĺbu druhého stupňa. Tieto lieky majú menšie kontraindikácie a sú vhodné pre väčšinu pacientov, ktorí podstupujú patologickú liečbu. Chondroprotektory nemôžete použiť iba pre tých, ktorí sú chorí s fenylketonúriou alebo trpia individuálnou neznášanlivosťou na drogu.

  Vedľajšie účinky takýchto liekov sú slabo vyjadrené. Chondroitín sulfát spôsobuje u pacientov alergickú vyrážku len zriedkavo a glukozamín môže mať negatívny vplyv na gastrointestinálny trakt a spôsobiť bolesť hlavy alebo ospalosť. Pri priemernom trvaní liečby päť až sedem mesiacov nevznikajú pri užívaní lieku významné negatívne pocity.

  Svalová relaxancia

  Svalová relaxancia hrá v terapii zásadnú úlohu. Tieto lieky môžu eliminovať svalové kŕče, ktoré pacienta chránia od bolesti bedrového kĺbu. Najznámejšie drogy sú Sirdalud a Midokalm.

  Prípravky na relaxáciu svalov v mnohých ohľadoch nielen odstraňujú bolesť a svalové kŕče, ale pomáhajú tiež obnoviť krvný obeh v postihnutej oblasti, pretože nespasmodické svaly nestláčajú krvné cievy a zabezpečí sa prísun krvi do kĺbu. Svalové relaxanciá sa používajú veľmi opatrne, pričom sa berie do úvahy skutočnosť, že svalová reakcia je primárne ochranná, pretože svaly chránia kolabujúci kĺb pred ďalším zničením.

  Ak iba odstránite svalpri kŕčoch bude kĺb úplne bezbranný a môže sa ešte viac poškodiť. Preto sa svalové relaxanciá musia užívať v malých dávkach. Najlepšie je skombinovať ich činnosť s chondroprotektormi alebo ich použiť v štádiu spoločného rozšírenia. Ako monoterapia sa svalové relaxanciá prakticky nepoužívajú a niektorí lekári ich vôbec nepridávajú do liečebného režimu.

  Masti, krémy a injekcie

  Na ošetrenie artrózy bedrových kĺbov sa aktívne propagujú rôzne masti a krémy. U týchto liekových foriem nie je možné liečiť artrózu. To však neznamená, že masti nepomáhajú a nemôžete ich používať. Naopak, veľa liekov vo forme mastí alebo krémov má otepľovací účinok, ktorý vám umožňuje zmierniť bolesť, zlepšiť krvný obeh. Pri vtieraní liekov do pokožky sa u ľudí uvoľňujú endorfíny - hormóny zodpovedné za odstránenie bolesti, zmiernenie podráždenia a kŕče. Endorfíny upokojujú pokožku a zmierňujú bolesť okolo nej.

  Pokiaľ ide o injekčné ošetrenie, používajú sa veľmi obmedzene. Bedrový kĺb sa vyznačuje úzkou medzerou kĺbov as vývojom patológie zostáva lúmen medzi chrupavkou a kosťou omnoho menší. Je možné sa dostať na také neprístupné miesto. Počas injekcie si lekári všimnú vysoké riziko poškodenia nervov, takže ak je to potrebné, jedná sa o druh terapie, pri ktorej lekári nevyberajú inguinálny prístup, ale injekčne podávajú liek do stehna. To vám umožní dodať účinnú látku do periartikulárneho vaku.

  Injekcie na artrózumusí sa používať iba s úplnou dôverou v vysokú účinnosť liekov, inak existuje riziko vyvolania komplikácií

  Lekári používajú ako injekciu hydrokortizón, kenalog, phlosterón, diprospan. Pri použití finančných prostriedkov by sa malo pamätať na to, že ide o sprievodné opatrenia, ktoré však nie sú nevyhnutné na liečbu choroby. Preto, ak bolesť pri artróze nie je veľmi výrazná, lekári uprednostňujú odmietnutie injekcií hormonálnych liekov v prospech zavedenia chondroprotektorov. Môže ísť o Alflutop, chondrolonové prípravky, ktoré sa musia absolvovať v kurzoch. Celková dĺžka príjmu je najmenej tri roky. Pre jeden chod je potrebné vykonať päť až pätnásť injekcií ročne - dva až tri cykly.

  Na rozdiel od hormonálnych liekov chondroprotektory nielen odstránia zápal, ale prispejú aj k regenerácii chrupavkového tkaniva. Tiež vďaka chondroprotektorom je metabolizmus v kĺbe normalizovaný. Významnou nevýhodou takejto liečby je účinnosť iba v polovici prípadov a účinok liečby nemožno predvídať.

  Vzhľadom na to, že účinok lieku sa vyvíja pomerne pomaly, možno ho užívať pri prvom stupni artrózy, keď má pacient dočasnú vôľu na dlhodobú liečbu. V druhom stupni rozvoja artrózy je potrebné používať silnejšie a rýchlejšie pôsobiace lieky, aby pacient nemal nezvratné zmeny. V opačnom prípade pomôže iba chirurgický zákrok.

  Chirurgia

  Ak je liečba bedrového kĺbu bez chirurgického zákroku neúspešná, lekári pripravia pacienta na chirurgický zákrok. V takom prípade odporúčajú náhradu bedrového kĺbu. Pre mnoho pacientov je chirurgia jediným spôsobom, ako zlepšiť ich zdravie. Počas operácie je postihnutý kĺb nahradený umelým kĺbom, ktorý úplne napodobňuje fyziologický kĺb.

  Chirurgia pre pacientov s rýchlo progredujúcou artrózou je jedinou možnosťou, ako zostať zdravým

  .

  Protézy sú vyrobené z kovu, polymérov alebo keramiky - materiály majú vysokú pevnosť, dobre korenujú. Prípady odmietnutia protézy sú zriedkavé. Takáto protéza slúži už asi dvadsať rokov. Keď sa opotrebuje, môže sa vymeniť za nový. Ak je u pacienta zničená iba chrupavka, lekári môžu navrhnúť vyliečenie koxartrózy bedrového kĺbu inštaláciou protézy viečok. Tým sa maximalizuje vlastné kostné tkanivo pacienta, zatiaľ čo motorická aktivita v kĺbe sa obnoví.

  Deň pred navrhovanou operáciou je pacient hospitalizovaný, podpíše sa v priebehu zásahu a vykonáva potrebné štúdie. Anestézia počas operácie je všeobecná, intervencia v priemere trvá asi jednu hodinu. Počas postupu sa odstráni kĺb postihnutý artrózou a vytvorí sa nový dizajn. Potom, čo pacient získa vedomiev prípade potreby sa vykoná ďalšie zmiernenie bolesti.

  Obväzy sa začínajú nasledujúci deň a trvajú dva týždne s intervalom niekoľkých dní. O dva týždne neskôr sa zo pooperačnej rany odstráni šijací materiál a začne sa aktívny proces obnovy kože. Po zlepšení zdravotného stavu pacienta sú predpísané fyzioterapeutické cvičenia a ďalšie doplnkové metódy pooperačného zotavenia.

  Ľudové techniky

  Artrózu bedrového kĺbu je možné liečiť ľudovými liekmi. Je potrebné poznamenať, že ľudové metódy majú najväčší účinok s prvým stupňom artrózy, keď sa choroba práve začala prejavovať. Druhý a tretí stupeň sa liečia výlučne liekmi alebo chirurgicky. Medzi účinné recepty patrí:

  • ošetrenie bežnou prachovkou - je veľmi jednoduché zbierať túto trávu - rastie v záhradách ako burina. Namiesto čaju sa používajú sušené sušené bylinky, ktoré v malej šálke vriacej vody uvaria niekoľko štipcov. Terapia sa uskutočňuje až do odstránenia príznakov choroby;
  • druhý recept odporúča zvýšiť účinok sna s trikolórovou fialovou - obe bylinky sa zmiešajú v rovnakom množstve a pripravia sa z tohto zberového čaju alebo liečebnej infúzie;
  • Bude užitočné aj pre pacientov so zábalmi lopúch - stačí si vybrať čerstvý veľký list lopúchy a ovinúť ho okolo kĺbu. Môžete použiť koreň lopúcha - rozdrvený koreň sa zmieša s medom v pomere jedna ku jednej a spotrebuje sajednu čajovú lyžičku ráno vo vnútri.

  Terapia artrózy bedrového kĺbu je viacstupňovým komplexom terapeutických opatrení na obnovenie pohyblivosti kĺbov. Lekárska, chirurgická a alternatívna liečba patológie je len jedným z aspektov komplexnej schémy pomoci pacientovi s artrózou. Ak sa budete riadiť všetkými pokynmi lekára, vo väčšine prípadov sa pacientom podarí zastaviť progresiu choroby.