Ako liečiť artrózu

Obsah

  Zaťaženie kĺbov dolných končatín je veľké zaťaženie, konkrétne udržanie hmotnosti tela pri státí, chôdzi a ohýbaní. S vekom sa kĺbové tkanivo zhoršuje v dôsledku systematického stresu a zmien súvisiacich s vekom. V tomto okamihu sa tkanivo chrupavky začína zrútiť a výsledkom je artróza. Ako liečiť osteoartrózu? Aké lieky môžu byť použité pri liečbe choroby, ako aj alternatívne metódy liečby, budeme analyzovať podrobnejšie.

  nesteroidné protizápalové lieky starej generácie

  nesteroidné protizápalové lieky pomôžu osobe zbaviť sa nepríjemných symptómov vrátane bolesti. Obzvlášť také sú potrebné v období exacerbácie, keď príznaky zosilňujú svoju intenzitu a spôsobujú osobe značné nepohodlie.

  Indometacín, prípravok vo forme masti, ktorý maže choré oblasti, možno klasifikovať ako skupinu liekov. Tento nástroj obsahuje nesteroidné protizápalové zložky s rovnakým názvom indometacín. Hlavným účinkom lieku je anestézia, zmiernenie zápalového procesu a opuch. Vzhľadom na to, že liek je odvodený od kyseliny, môže spôsobiť celý rad vedľajších príznakov. Z tohto dôvodu je potrebné pred použitím pri liečbe artrózy konzultovať s lekárom.

  Naproxén je ďalšie liečivo, ktoré dokáže liečiť artrózu (osteoartrózu). V takomV takom prípade liek pomáha eliminovať syndróm bolesti, ktorý sa vyskytuje v pokoji aj počas námahy, ako aj odstránenie rannej stuhnutosti a opuchu zapáleného kĺbu. To všetko pomôže obnoviť postihnutú mobilitu na jej predchádzajúcu mobilitu. Liek je dostupný v rôznych formách: tablety, gél, suspenzia, čapíky.

  Liek Diklofenak sa používa na liečbu mnohých reumatologických ochorení.

  Pomôže to eliminovať zápal pri artróze, artritíde a iných patológiách kĺbov. Nesteroidné protizápalové liečivo má tiež antipyretický účinok. Prvé pozitívne výsledky z užívania lieku sú viditeľné 2 týždne po začiatku užívania. V počiatočnej fáze vývoja artrózy je vhodné použiť injekcie lieku.

  Ďalším, nemenej účinným prostriedkom je Ketonal, ktorý sa svojím účinkom nelíši od vyššie uvedených liekov. Analógy lieku s totožnou účinnou látkou - Arthrum, Flamax, Febrofid, Quick-gel. Formy uvoľňovania liečiva sú tablety, gél, krém, aerosól, injekcia, rektálne čapíky.

  nesteroidné protizápalové lieky novej generácie

  nesteroidné lieky súvisiace s novou generáciou liekov pomôžu rýchlo vyliečiť artrózu. Ako sa líšia od všetkých známych liekov starej generácie? V prvom rade ide o menšiu toxicitu, lepší účinok na žalúdočnú sliznicu, ako aj možnosť jej dlhodobého použitia.Čas. Napriek tomu nová generácia liekov môže tiež spôsobovať vedľajšie účinky. Môže to byť alergická reakcia na kožu, tachykardia, ospalosť, bolesti hlavy atď.

  Lieky novej generácie sú účinnejšie ako iné protizápalové lieky

  .

  Celecoxib, ktorý je k dispozícii vo forme kapsúl na perorálne podávanie, možno klasifikovať ako novú generáciu liekov. Tento liek má silný protizápalový a analgetický účinok a má tiež antipyretický účinok. Protizápalový účinok sa dosiahne blokovaním produkcie prostaglandínov - látok zodpovedných za vývoj zápalu.

  Ďalším účinným liekom novej generácie je parekoxib, ktorý je k dispozícii vo forme injekčného roztoku. Liek sa spravidla používa na liečbu silnej bolesti s artrózou, keď iné nesteroidné lieky neprinášajú úľavu. Vzhľadom na silný účinok lieku sa často používa na zníženie intenzity pooperačnej bolesti a na odstránenie potreby omamných analgetík.

  Rofecoxib je dobre známy liek používaný na liečenie chorôb kĺbov. Liek je dostupný v rôznych formách: tablety, gél, injekcia, rektálne čapíky. Má protizápalové, analgetické a antipyretické účinky, zmierňuje nepríjemné príznaky artrózy u pacienta.

  Iné lieky na liečbu artrózy

  Odporúčame vám prečítať si: Ako liečiť bedrový kĺb doma

  Pri vývoji ochorenia, ako je artróza, sa používajú nielen lieky proti bolesti a protizápalové lieky. Napríklad to môžu byť prostriedky, ktoré prispievajú k zlepšeniu mikrocirkulácie krvi v postihnutom kĺbe. Patria sem lieky na zubnú medicínu, ktoré sa uvoľňujú vo forme tabliet a vo forme roztoku, ktorý sa používa na injekciu. Droga, krmivo, zlepšuje mikrocirkuláciu krvi, pomáha rozširovať krvné cievy v postihnutej oblasti, znižuje hypertonicitu hladkých svalov. Medzi ďalšie lieky s týmto účinkom patrí Nikoshpan, Heparin, kyselina nikotínová.

  Je tiež potrebné liečiť artrózu kĺbov v kombinácii s liekmi, ktoré zlepšujú proces dodávania kyslíka do tkanív kĺbov. Patria sem vitamíny tiamín, pyridoxín, kyanokobalamín a prípravky na ich báze. Tiamín (vitamín B1) sa nachádza v tvarohu, lieskových orechoch a strukovinách. Pyridoxín (B6) sa nachádza v zemiakoch, banánoch, kapuste, mrkve, vajciach. Kyanokobalamín (B12) sa nachádza v pečeni, ružičkových klíčkoch, bylinách, mliečnych výrobkoch. Môžete užívať akékoľvek vitamínové prípravky, ktoré obsahujú vitamíny B.

  Ak neexistuje spôsob, ako doplniť stravu vitamínovými výrobkami, môžete piť hotové vitamínové komplexy, ktoré Vám predpíše lekár

  Ako sa dá ďalej liečiť artróza? Je potrebné používať lieky, ktoré obnovujú poškodenú chrupavkutkanivo. Inými slovami, chondroprotektory, medzi ktoré patrí Rumalon, Mukartrin, Chloroquine. Takéto liečivá stimulujú produkciu lubrikantu v kĺbe a tvorbu nových buniek v chrupavke. Z týchto dôvodov sú chondroprotektory základom pre liečbu artrózy a iných degeneratívnych zmien kĺbov.

  Špecialista môže tiež predpisovať lieky na báze glukokortikosteroidov. Tieto sú potrebné, ak sa vyvinie chronický zápal v kĺbe a použitie nesteroidných liekov neprináša viditeľnú úľavu a zníženie intenzity symptómov bolesti. Medzi tieto lieky patrí hydrokortizón, kenalog, diprospan, ktoré majú silný protizápalový účinok.

  Fyzioterapeutické cvičenia

  Cvičebná terapia vykonávaná počas rozvoja artrózy je najdôležitejšou metódou na obnovenie funkcií poškodeného kĺbu. Systematické cvičenie pomáha dosahovať tieto ciele:

  • zmiernenie bolesti; obnovenie pohyblivosti kĺbov;
  • zníženie svalového napätia;
  • zlepšenie výživy kĺbových tkanív;
  • zlepšenie celkovej pohody.

  Fyzikálnu terapiu by mal predpisovať iba špecialista. Pri príprave komplexu berte do úvahy, v akom štádiu sa choroba vyvíja: pri akútnej alebo remisii. Počas vývoja akútnych príznakov je potrebné vykonávať cvičenia, ktoré zlepšujú krvný obeh a odtok lymfy v postihnutej oblasti, uvoľňujú svalovú hmotuprístroje, zmierniť bolesť. Vo fáze remisie sa vykonávajú cvičenia, ktoré posilňujú muskulo-väzivový aparát a obnovujú jeho normálnu funkciu.

  Pri vykonávaní cvičebnej terapie sa odporúča dodržiavať niektoré pravidlá, ktoré pomôžu dosiahnuť maximálnu účinnosť tejto liečby:

  • iba pravidelným cvičením je možné dosiahnuť pozitívne výsledky, niekedy dokonca viac ako užívaním liekov;
  • pri vykonávaní cvikov, aj keď je dolná končatina, napríklad koleno alebo noha, postihnutá artrózou (viac informácií o liečbe artrózy chodidiel, pozri tu ), by ste nemali zabúdať na správne držanie tela;
  • ​​
  • zvýšenie zaťaženia postihnutého úseku by malo byť postupné a opatrné (vykonávanie energetických a nútených pohybov poškodí už oslabený kĺb);
  • Ak sa počas cvičebnej terapie vyskytne bolesť, stojí za to zastaviť manipuláciu, ale v žiadnom prípade ju nepokračujte v bolesti.

  V každom prípade je taká technika liečby artrózy účinná iba v počiatočnej fáze vývoja choroby, keď je možné zastaviť ďalšiu deštrukciu chrupavkového tkaniva.

  Cvičenia sa môžu vykonávať pri ležaní, státí, sedení

  Ľudové lieky

  Možno artrózu liečiť ľudovými liekmi? Na túto otázku neexistuje jediná odpoveď. Niektorí ľudia im pomáhajú zbaviť sa choroby, ale iba vtedy, ak sa vyskytnú v počiatočnej fáze. Liečte artrózu doma obklady. Môžekrieda, ktorá sa po pridaní do kefíru alebo fermentovaného pečeného mlieka rozdrví na prášok. Po premiešaní by sa mala získať hmota podobná konzistencii zubnej pasty. Výsledná zmes sa položí na bolesťový spoj, upevní sa polyetylénom a elastickým obväzom zhora. Procedúra sa vykonáva v noci a stojí až do rána.

  Z hustej ovsenej kaše, ktorá sa po úprave pripravuje, sa ochladí a umiestni pred spaním na chorú časť a môže sa uchovávať až do rána. Nemenej efektívna je kompresia z bielej šťavy z kapusty, v ktorej je vlna navlhčená a aplikovaná na zapálenú oblasť.

  Poškodený kĺb je možné trieť alkoholom, jódom a medom v rovnakých pomeroch. Po trvaní niekoľkých hodín môžu produkt trieť kĺb. Ak alkohol nie je k dispozícii, môže sa nahradiť ovocným octom.

  Ďalšia mletá sa pripravuje takto: 2 vajcia sa bijú, až kým sa nevytvorí hustá pena, a zmiešajú sa s terpentínom v množstve 2 lyžice. l. Tam tiež pridať 2 lyžice. l. amoniak, opäť sa miešal a nechal sa vylúhovať 30 minút. Ready znamená, že si vymažete chorý kĺb pred spaním.

  Vo vnútri môžete odoberať tinktúry z liečivých komponentov, ktoré môžu pomôcť posilniť kĺby. Môže to byť infúzia bobkového listu, ktorá sa pripravuje takto: 10 g suroviny sa naleje do pohára vriacej vody a nechá sa vylúhovať 5 hodín. Hotový produkt sa užíva perorálne niekoľko dúškov naraz počas dňa.

  Niekoľkokrát do roka môžete podstúpiť liečbu páleným tvarohom, ktorý sa pripravuje takto: pridajte 3 lyžičky do pohára teplého mlieka. 10% chlorid vápenatý, kmeň, po ponechaní vylúhovať 2 hodiny. Hotový výrobok sa konzumuje perorálne polievkovou lyžicou každý deň.

  Chirurgia

  V niektorých prípadoch je potrebná operácia artrózy, konkrétne:

  • ak sa choroba rozvíja v tretej fáze a pozoruje sa úplné zničenie tkaniva chrupavky;
  • ak choroba pokračuje v 3. etape a užívanie liekov proti bolesti neznižuje intenzitu syndrómu bolesti, ani injekcie silných liekov;
  • , ak choroba pokračuje v 2. štádiu, ale syndróm bolesti je taký silný, že lieky proti bolesti nepomáhajú.

  Existuje niekoľko chirurgických zákrokov. Najefektívnejší z nich môže určiť iba lekár. V žiadnom prípade sa neliečte sami, ale okamžite sa poraďte s odborníkom pri prvých alarmujúcich príznakoch.