Ako liečiť artritídu prsta

Obsah

  Finger artritída je zápalový proces, ktorý sa vyvíja v kĺbovom tkanive. Podľa štatistík je každý siedmy obyvateľ planéty viac alebo menej postihnutý artritídou. Vyskytuje sa hlavne u starších ľudí. Pred liečením artritídy na prstoch musíte poznať všeobecné princípy a prístupy k liečbe tejto choroby.

  Liečba artritídy prstov by sa mala začať so zreteľom na tieto pravidlá:

  • choroba sa sama seba nelieči, je nutná lekárska konzultácia a dohľad;
  • v počiatočnej fáze a pri liečbe artritídy je potrebné minimalizovať zaťaženie rúk, meniť, pokiaľ je to možné, profesionálnu činnosť, počas zhoršovania choroby, vykonávanie ťažkých operácií s rukami by sa malo delegovať na príbuzných;
  • odporúča sa vykonávať cvičenia denne počas obdobia remisie, odložiť triedy počas exacerbácie;
  • počas liečby musíte dodržiavať diétu, odstraňovať škodlivé potraviny a piť toľko vody, koľko radí lekár.

  Ak sa chcete dozvedieť viac o tom, ako liečiť artritídu, pozri tento článok.

  Drogová liečba choroby

  Artritída je systémová patológia, choroba pokrýva niekoľko kĺbov naraz. U pacientov sa zriedkavo pozoruje iba jeden postihnutý kĺb. V podstate každý prst trpí artritídou a sú postihnuté všetky falangy. Ak dodržiavate všetky odporúčania lekára, potom v mnohých prípadochVyhnite sa účinkom artritídy alebo ich minimalizujte.

  Pri liečení patológie pomocou liekov lekári predpisujú predovšetkým nesteroidné protizápalové lieky. Liečba takýmito prostriedkami zvyčajne vedie k významnému zlepšeniu zdravotného stavu pacienta, ale keď sa situácia zhorší, pacienti sa musia vrátiť k užívaniu tejto skupiny liekov znova.

  Z nesteroidných protizápalových liekov lekári odporúčajú Ketonal, Diclofenac, Naklofen, Voltaren, Ketonal. Ak sú obdobia remisie dlhé a musia sa považovať za NSAIDs ako podporné látky, lekári naznačujú, že pacienti užívajú lieky ako Celebrex a Arcoxia.

  Droga Arkoksia pôsobí na žalúdok šetrnejšie než iné prostriedky

  .

  Jedným z najnovších liekov na liečbu artritídy prstov je artrodarín. Môže byť predpísaný pacientom na dlhú dobu, navyše tento liek nemá negatívny vplyv na zažívací trakt. Ak uvedené lieky nemajú požadovaný účinok, lekári nahradia skupinu steroidnými liekmi.

  Po dosiahnutí remisie so steroidmi je užitočné pochopiť, že vyvolávajú množstvo vedľajších účinkov, ktoré môžu viesť k návratu k používaniu nesteroidných liekov. Tieto procesy riadi ošetrujúci lekár, ktorý bude koordinovať liečbu pacienta. Nedávno sa objavil nový vývoj - monoklonálne protilátky, ktoré odolávajú zápalovým enzýmom.B-lymfocyty.

  Chondroprotektory

  Prečítajte si tiež: Ako liečiť poškodenie kolena

  Ako liečbu artritídy prstov lekári predpisujú lieky s chondroitínom a glukozamínom. Skupina liekov nazývaných chondroprotektory, t.j. lieky na ochranu kĺbov. Tieto lieky ovplyvňujú vývoj ochorenia a progresiu artrózy a tiež zabraňujú degenerácii chrupavky prstov. Je pozoruhodné, že chondroprotektívne lieky nemajú selektívny účinok. Majú všeobecne pozitívny vplyv na všetky kĺby ľudského tela.

  Mnoho liekov z tejto skupiny je prírodných, t.j. sú vyrobené zo zvierat, vo väčšine prípadov - z rýb, morských bezstavovcov. Suroviny pre lieky možno získať aj z rastlín - niektorých druhov strukovín a avokáda. Základom chondroprotektorov je chondroitín a glukozamín.

  Chondroitín pomáha normalizovať metabolizmus chrupavky. Táto zložka stimuluje tvorbu nových chrupavkových buniek a tiež zvyšuje produkciu kolagénu - špecifického proteínu, ktorý chrupavke dodáva elasticitu a pevnosť.

  Okrem výroby kolagénu sa zvyšuje aj výroba kyseliny hyalurónovej. Táto látka inhibuje deštruktívne procesy v kolagéne, umožňuje vám dlhodobo si udržať svoju výkonnosť. Chondroitín tiež stimuluje produkciu synoviálnej tekutiny, ktorá slúži ako mazivo medzi kĺbovými prvkami.

  Druhá aktívna zložkachondroprotektívne lieky - glukozamín. Táto látka podporuje produkciu prírodného chondroitínu v tele. V dôsledku pôsobenia glukozamínu v tele ustupuje zápalový proces a znižuje sa tvorba voľných radikálov, ktoré môžu poškodiť bunkové membrány a prispieť k ich deštrukcii.

  Chondroprotektívne lieky môžu obsahovať tak zložky, ako aj jedno. Faktom je, že nedávne štúdie odhalili antagonizmus medzi chondroitínom a glukozamínom. Pri ich kombinácii tieto zložky navzájom zoslabujú účinok.

  Na liečenie artritídy prstov je potrebné chondroprotektory užívať najmenej tri mesiace. Ďalšie predĺženie liečby závisí od toho, koľko chrupavky sa uzdravilo, či bol zápalový proces eliminovaný.

  Medzi drogami s chondroitínom a glukozamínom sú populárne Don, Alflutop a Chondroitin-Akos. Prostriedky sa tiež menujú Teraflex, Arthra, Rumalon, Inoltra, Elbona, Arthrodar.

  Dodatočné fondy

  Keďže zápalový proces v kĺboch ​​prstov je sprevádzaný problémami s prísunom krvi v tejto oblasti, je nevyhnutné, aby pacienti do liečebného režimu zahrnuli látky aktivujúce krvný obeh. Sú to také lieky, ako je Theonikol, Actovegin, Trental.

  Actovegin aktivuje krvný obeh v kĺbe, čo znamená, že pomáha obnoviť ho

  .

  Liečivá preto prispievajú k rozširovaniu krvných ciev a aktivácii metabolizmu v chrupavkeobnova je aktívnejšia. Tieto činidlá sú väčšinou vo forme injekcií, ktoré sa podávajú intravenózne alebo intramuskulárne. Na dosiahnutie tohto účinku je potrebných najmenej desať injekcií liekov.

  Ak sa príznaky artritídy zhoršia pridaním bakteriálnej infekcie, lekári predpisujú antibakteriálne lieky zo skupiny penicilínov alebo makrolidov. Predpisujú sa doxycyklín, Ofloxacín, erytromycín, Sumamed atď. S ich pomocou je možné zmierniť zápal a neutralizovať aktivitu patogénnych mikroorganizmov v kĺboch.

  Na liečbu artritídy na prstoch na nohách a nohách lekári dodatočne odporúčajú použitie miestnych liekov, ako sú Fastum Gel, Voltaren a iné. Na rozdiel od tabliet účinná látka preniká priamo pod kožu v mieste poškodenia kĺbov a uplatňuje svoj terapeutický účinok. Na účely liečby musia pacienti používať vitamínové komplexy doplnené vápnikovými prípravkami.

  Fyzioterapeutické ošetrenie

  Liečba artritídy rúk by mala byť komplexná, čo znamená, že tu nemožno robiť iba tablety a injekčné lieky. Podporné postupy pomáhajú aktivovať metabolizmus v rukách a kĺboch, zastavujú patologické procesy, ktoré prispievajú k ničeniu chrupavky.

  ​​

  Na ošetrenie sa používa elektroforéza, kremeň, masáž a akupunktúra.

  Pri masáži musíte byť veľmi opatrní, aby ste si prsty neohýbali sami, pretožemôže zhoršiť chrupavku. Okrem vyššie uvedených metód sa používa ultrazvukové ošetrenie. Fyzioterapeutické metódy sa nepoužívajú, ak má pacient kožné lézie, horúčku, artritída prešla do aktívnej fázy.

  Lekári odporúčajú pre pacientov s artritídou gymnastiku na ruky. Lekár prvýkrát ukáže pacientovi cvičenia a potom ich môže samostatne vykonávať doma. Systematické cvičenie pomôže pri liečbe polyartritídy prstov, pri ktorých sú postihnuté všetky kĺby.

  Pre týchto pacientov sa odporúča cvičenie „Ples“, „Tužka“, „Ventilátor“, „Kyvadlo“, „Klavír“, „Ruženec“. Všetky tieto cvičenia rozvíjajú jemné motorické ruky, prispievajú k aktivácii krvného obehu, normalizujú metabolizmus v tkanive chrupavky. Cvičenia sú však účinné iba v počiatočnom štádiu a s progresiou choroby je potrebné prepojiť aj lieky.

  Endoprotetika

  Ak nie je možné liečiť artritídu kĺbov prstov konzervatívnou metódou a patológia stále rastie, môžete použiť endoprotetickú techniku. Lekári vyšetria pacienta a rozhodnú, či je možné vykonať kĺbovú protetiku v konkrétnej oblasti. Po získaní súhlasu od lekára sa pacienti dodatočne vyšetria, aby sa vyvinula individuálna protéza v kĺbe, pričom sa zohľadnia charakteristiky pacienta.

  Spoločná náhrada sa stanevynikajúce riešenie pre pacientov, u ktorých sa vyvinuli ťažké zápalové lézie

  Hlavnou úlohou endoprotetiky je dosiahnuť maximálnu náhradu chorého kĺbu za umelý kĺb, aby sa zachovali všetky motorické funkcie v ruke. Po nainštalovaní nového spoja bude osoba schopná úplne obnoviť pracovnú kapacitu. Jedinou nevýhodou endoprotetického postupu je pomerne vysoká cena a dlhá doba rehabilitácie.

  Počas operácie sa vykoná rez na zadnej strane ruky na boku, lekár otvorí kĺbovú kapsulu. Vyhodnocuje sa stav postihnutého kĺbu, kosti, periartikulárneho tkaniva. Ak je to potrebné, lekár sa rozhodne odstrániť časť prstov prsta, ak patologický proces úplne vyrieši tkanivo a túto oblasť nie je možné obnoviť. Po audite sa protézy vložia do kĺbových kanálikov a tkanivá sa zošijú.

  Táto operácia nie je pre každého. Existujú kontraindikácie, ako je osteomyelitída, tuberkulóza, chronické závažné patológie kože, neuropsychiatrické abnormality, závažné patológie srdca a krvných ciev. Ak je rozhodnutie o operácii pozitívne, pacienti by sa nemali obávať. Vo väčšine prípadov umelé kĺby zakorenia normálne.

  Výživa v strave

  Aby sa obnovili kĺby, nie je možné sa obmedziť na liečbu liekmi, je potrebné sledovať diétu súčasne. Na zlepšenie stavu kĺbov je potrebné jesť morské ryby, pokiaľ možno mastnéodrody. Môže to byť sardinka, tuniak, akýkoľvek zástupca rodiny lososov. Jesť ovocie s vysokým obsahom vitamínov je veľmi dôležité. Môžu to byť broskyne, kivi, papája alebo pomaranče.

  Na zvýšenie úrovne prospešných mikroelementov a vitamínov v tele musíte jesť semená, orechy a mandle. Kurkuma, zázvor, ryža, ovsené vločky, pohánka a cesnak pomôžu zmierniť zápal kĺbov a minimalizovať bolesť.

  Ľudia s artritídou nesmú jesť paradajky, papriku, baklažán, tekvicu, mastné mäso (nie ryby). Nepite alkoholické nápoje, pretože prispievajú k posilneniu zápalového procesu.

  Liečba kĺbov prstov by sa mala začať v ranom štádiu vývoja patológie, keď sa objavia prvé príznaky choroby. Postup v tejto zóne je veľmi rýchly, takže by ste nemali čakať a používať ľudové metódy. Liečba by mala byť výlučne profesionálna.