Ako liečiť anorexiu

Obsah

  Ako autonómna porucha je anorexia nervosa častejšia u žien ako u mužov. Ovplyvňuje 1,2% ženskej populácie a iba 0,29% mužskej populácie. Štatistika prevalencie syndrómu je omnoho vyššia, pretože sa často vyskytuje u pacientov s inými duševnými poruchami. Podľa mechanizmov výskytu sa anorexia zvyčajne delí na tieto typy:

  • neurotický;
  • neurodynamický;
  • neuropsychic.

  Je ťažké liečiť anorexiu akéhokoľvek druhu a medzi trpiacimi ľuďmi je veľmi vysoká úmrtnosť.

  Najmenej 40% z nich zomrie.

  Čo sa stane po hospitalizácii?

  Pacienti sa často nepovažujú za takých a lekársky zásah sa začína iba vtedy, keď existujú jasné známky vyčerpania. Aj v tomto prípade však nie je vždy možné hovoriť o liečbe v úplnom zmysle slova. Uskutočňuje sa intenzívna korekcia stavu voda-elektrolyt, obnovenie iónovej rovnováhy a niekedy parenterálne podávanie živín.

  Stáva sa to u pacientov, ktorí odmietajú jesť s vytrvalosťou hodnou lepšieho využívania. Jedlo sa odporúča hlavne bielkoviny. Vitamíny sú tiež predpísané. Táto metóda sa praktizuje. Pacient je uzamknutý na oddelení a chodí, komunikácia s niekým umožňuje iba formu ocenení a bonusov. Niektorí pacienti sami chcú byť zachránení, takže sa aktívne podieľajú na takejto „hre“.

  Takto je možnénapraviť následky vo forme dystrofie a kachexie, ale neodstrániť psychologické príčiny. Komplexná analýza individuálnych charakteristík ukazuje, že takmer každý anorexikum má príznaky takýchto porúch:

  Odporúčané čítanie: Ako liečiť bolesť uší
  • depresívne;
  • obsedantno-kompulzívne;
  • rušivé;
  • bipolárny afektívny;
  • schizoid.

  Možno, že prítomnosť fóbií, ktoré nijako nesúvisia s potravinami, je agorafóbia a thanatofóbia. Je zrejmé, že v inom mentálnom stave by jedlo vzali tí, ktorí premenili túžbu pracovať ako model na super nápad, a tí, ktorí pociťujú negatívne emócie stimulujúce nadmerné vzrušenie mozgovej kôry, a tí, ktorí sú v stave veľkej depresívnej poruchy. Nejde o „nezmysel“, nemyslia na chuť do jedla. Celá otázka je, ako sa dostať do stavu, ktorý potrebujete pre život, a nie plaziť sa na pokraj hrobu.

  Najskôr dobrovoľne. Dokiaľ pacient nesúhlasí s duševnou poruchou, lekári ho môžu zachrániť iba pred srdcovým zlyhaním. Liečba by mala byť komplexná a nejde iba o frázu v službe.

  Príbeh jedného pacienta

  Stalo sa tak, že dievča skutočne chcela splniť normy krásy na stupňoch víťazov a bola unesená špeciálnymi diétami. Je lepšie nazvať ho touhou po móde, ale experimentom s telom. Samozrejme, zažila komplex emócií, fyzických pocitov. To istéSvojím spôsobom vyriešila aj problém sebarealizácie. Ako liečiť tento typ anorexie?

  V počiatočnej fáze sú rozhovory so stenami úspešnejšie, keď hovoríme o informovaní pacienta. Na prvých reláciách je možné počúvať iba pacienta z nášho príkladu. Je ešte príliš skoro na to, aby sme sa odvolali na zdravý rozum.

  Je však potrebné niečo urobiť s „narušením“ myšlienok a emócií. Pomáhajú antipsychotiká, ktoré sa tiež nazývajú antipsychotiká. Vzhľadom k tomu, že dievča je slabé, tie, ktoré sú niekedy predpísané aj deťom. Hovorí sa, že sú „mäkké“ a je to pravda. A potom musíte trpezlivo čakať. Skôr alebo neskôr určite dá znamenie, že potrebuje pomoc. Toto znamenie pravdepodobne príde nevedome. Takže stále viac hovoríme o psychike a menej o samotnom nervovom systéme.

  Jedlo a jeho absencia je niečo, čo jednoducho nemôže mať charakter archetypu. Signály sa môžu veľmi líšiť. Po jej naučení, ako s nimi pracovať, sa tiež dá naučiť prestavať individuálny komplex motivácií, ktorý ovplyvní aj správanie. Používa to, čo je bližšie k samotnému psychoterapeutovi. Ak je predstaviteľom školy existenciálnej terapie, potom metódou dynamickej psychoterapie a ak je kognitívna, potom vhodným prístupom. Ale hlavná vec je, že pacient si uvedomuje svoje problémy, dokonca to nemôžete nazvať poruchou nahlas, prijať pomoc, súhlasiť, aby ste sa naučili, ako byť so sebou a svojimi neprimeranými túžbami.

  Algoritmus komplexnej terapie

  Získali sme niečo podobnéalgoritmus na nájdenie odpovede na otázku, ako liečiť poruchu:

  1. Práce na somatickej úrovni. Záchrana srdcového zlyhania, obnova gastrointestinálneho traktu a ďalších systémov.
  2. Identifikácia prítomnosti patológií nervového systému a prípadná korekcia situácie.
  3. Lieky na úrovni psychiatrie a psychoterapie. Antipsychotiká, ak jedlo a telo získali „rituálny“ význam super nápadu. V prípade úzkostných porúch existujú tiež antidepresíva s antipokojovými vlastnosťami. Úlohou liekov je vytvoriť „lúmen“ v porozumení a správaní, rozšíriť ho.
  4. A túto medzeru už používame na to, aby sme si človeka uvedomili jeho problém, aby sme mu pomohli, čo znamená, že všetko nie je také beznádejné. Akonáhle pomôžu, môžu pomôcť. A potom začína korekcia myslenia, emocionálnej sféry. Aké metódy je možné použiť? Urobia sa všetky kvalitné vrátane hypnoterapie. Samozrejme, ak odborník vie túto techniku.

  Nuž, potom život a to, čo sa nazýva „pozorovanie“. Neurológ a psychoterapeut ich nejaký čas sledujú. Ukázalo sa, že je to dobrá pripomienka pre tých, ktorí majú v úmysle liečiť anorexiu doma. Ak je váš dom ako klinika, tak prečo nie? Je pravda, že je lepšie začať stacionárne a potom v psychoterapeutickej kancelárii, kde sa odohrá hlavná práca.