Ako liečiť ankylozujúcu spondylitídu

Obsah

  Ankylozujúca spondylitída alebo, ako sa nazýva aj ankylozujúca spondylitída, sa považuje za chronické ochorenie kĺbov chrbtice, ktoré je svojou povahou zápalové a častejšie u mužov. Ako liečiť ankylozujúcu spondylitídu, závisí od stupňa patologických zmien.

  Spôsoby liečby

  Je ťažké povedať, či je možné takúto chorobu vyliečiť. Prognóza spondylitídy závisí od štádia, v ktorom bola diagnostikovaná a od toho, ako správne sa vykonali menovania ošetrujúceho lekára. Ak je choroba zistená v štádiách 1 - 2, môžete sa obmedziť na konzervatívne metódy:

  • lieková terapia s použitím liekov, ktoré eliminujú symptomatické prejavy;
  • fyzioterapeutické metódy, ktoré pomáhajú potláčať aktivitu zápalového procesu a urýchľujú regeneráciu;
  • fyzikálna terapia a masáže, ktoré vám po aktivácii aktívnej fázy umožňujú aktivovať lokálny prietok krvi a metabolické procesy.

  V pokročilom štádiu vývoja choroby sa vyžaduje chirurgický zákrok, aby sa normalizovala pohyblivosť stavcov a zlepšila kvalita života pacienta.

  Lieky

  Pri liečení ankylozujúcej spondylitídy sa používajú lieky z rôznych skupín. Sú to nesteroidné protizápalové lieky, kortikoidy, nová generácia liekov.

  Protizápalové a analgetiká

  nesteroidnéprotizápalové lieky pomáhajú zastaviť zápalový proces a znižujú intenzitu syndrómu bolesti. Napriek tomu, že tieto lieky neovplyvňujú príčinu patológie, stále pomáhajú udržiavať správnu polohu chrbtice.

  Zaujímavé!Prijímanie protizápalových liekov sa vykonáva na celý život a nepretržite, najmä v akútnom štádiu. To spomalí degeneratívne zmeny pri spondylitíde.

  Účinné látky liekov negatívne ovplyvňujú iné orgány a systémy tela. Kardiovaskulárny systém a gastrointestinálny trakt sú postihnuté predovšetkým. V prípade porúch v stave srdca alebo krvných ciev sú predpísané neselektívne NSAID, napríklad Diclofenac, s gastrointestinálnymi patológiami, selektívne napríklad nimesulid.

  NSAID často spôsobujú vedľajšie účinky z gastrointestinálneho traktu. Preto sa do komplexu prijímajú gastroprotektory (omeprazol, ranitidín alebo iné).

  Ak konvenčné NSAID nie sú účinné pri odstraňovaní bolesti a potláčaní zápalového procesu, používajú sa základné nesteroidné lieky, ktorých príjem by mal monitorovať lekár. Môže to byť sulfasalyzínový liek užívaný počas 4-6 mesiacov.

  Lieky s analgetickým účinkom majú obmedzený účinok a prispievajú iba k zníženiu závažnosti bolesti. Používajú sa, ak je NSAID z konkrétneho dôvodu zakázané na liečbu choroby. Analgetiká zahŕňajú paracetamol.

  Hormonálne

  Hormonálne lieky sa môžu používať podľa pokynov poskytovateľa zdravotnej starostlivosti. Patria sem látky podobné prírodným hormónom produkovaným ľudským telom.

  Kortikoidy sa predpisujú na neúčinnosť protizápalových nesteroidných liekov. Ich pôsobenie je rovnaké, ale má výraznejšiu intenzitu. Prostriedky aktívne bojujú so zápalovým procesom, ale ich podávanie je predpísané na krátku dobu.

  Inak dôjde nielen k zníženiu účinnosti a negatívnemu vplyvu na iné orgány a systémy, ale aj k duševnej závislosti. Okrem toho telo naruší svoje vlastné hormóny.

  Zástupca hormonálnych liekov - Prednizolón

  Keď sa hormonálne prípravky zrušia alebo sa dávka výrazne zníži, vyskytne sa exacerbácia iných sprievodných chorôb. Kortikoidy narušujú všeobecné hormonálne pozadie, spôsobujú obezitu, vyvolávajú poruchu v žalúdku, obličkách, pečeni, kostnom tkanive.

  Lieky novej generácie

  V posledných rokoch sa na liečbu chorôb chrbtice aktívne používajú geneticky upravené látky. Patria sem inhibítory TNF, ktoré pomáhajú blokovať syntézu zápalových mediátorov bez nepriaznivého vplyvu na imunitný systém.

  Zaujímavé!Pri porovnaní bežných imunosupresív s génovými prípravkami majú tieto imunologické prípravky cielený účinokšpecifická oblasť patogenézy choroby. Pomáha to znižovať riziko vedľajších účinkov.

  Vo väčšine prípadov sa inhibítory TNF používajú ako monoterapia, ale môžu sa použiť aj pri komplexnej liečbe. Inhibítory interagujú dokonale s NSAID, hormónmi a inými liekmi. Finančné prostriedky sa spravujú subkutánne.

  Použitie inhibítorov TNF má určité kontraindikácie:

  Prečítajte si viac: Ako liečiť zakrivenie miechy
  • obdobie po závažnom infekčnom ochorení a závažnom chirurgickom zákroku;
  • imunodeficiencia;
  • kardiovaskulárne zlyhanie;
  • akútne alergické ochorenie;
  • závraty;
  • porucha tráviaceho traktu.

  Kontraindikácie zahŕňajú nízky obsah leukocytových buniek v krvi.

  Predpisujú sa povinné chondroprotektívne látky, ktoré stimulujú regeneráciu chrupavky a bránia rozvoju degeneratívnych procesov. Môže to byť chondroitínové liečivo.

  Fyzioterapia

  Ankylozujúcu spondylitídu je možné liečiť iba komplexne. Fyzioterapeutické postupy zvyšujú účinnosť liekovej terapie. Ktoré metódy budú pre konkrétneho pacienta najúčinnejšie, závisí od štádia, v ktorom ochorenie pokračuje, od formy, od akej miery je stupeň zápalovej aktivity.

  V akútnom štádiu patológie sú predpísané cykly ultrafialového žiarenia postihnutej oblasti. Podobné lúče prispievajústimulácia fungovania kôry nadobličiek, zrýchlenie imunologických reakcií. UV terapia pomáha znižovať intenzitu symptómov bolesti, potláča aktivitu zápalového procesu, urýchľuje regeneračný proces.

  Výrazný syndróm bolesti veľmi dobre reaguje na elektroforetickú liečbu. Počas procedúry sa používajú novokain a Parfenova tekutina. Dĺžka jednej relácie je až 20 minút. Pri aktívnom zápalovom procese v periférnych kĺboch ​​je predpísaná ultrafrekvenčná terapia.

  Po poklese výrazných klinických prejavov spondylartrózy sa zoznam riešiteľných fyzioterapeutických postupov rozširuje. Počas remisie môžete použiť induktotermickú, mikrovlnovú a decimeterovú terapiu, ultrazvukové ošetrenie, ultrafonoforézu (s hydrokortizónom).

  Účinná bude aj terapeutická bahenná terapia, ktorá sa vykonáva v kombinácii s ultrazvukom, mikrovlnami. Môžete aplikovať parafínové a ozokeritové aplikácie, vykonávať balneoterapiu. Kúpeľ s terpentínom, radónom, dusíkom, chloridom sodným má výrazný terapeutický účinok.

  cvičebná terapia a masáž

  Masážne postupy pri ankylozujúcej spondylitíde sú predpísané iba pri chronickom a subakútnom kurze. Dĺžka jednej manipulácie je až 20 minút. Počet relácií - 20 - 25, ktoré sa uskutočňujú každý druhý deň. Prestávka medzi kurzami - najmenej 2 - 3 týždne.

  Je lepšie zveriť masáž odborníkovi

  Hlavnou technikou masáže ankylóznej spondylitídy jetrenie. Počas zasadnutia by jej malo byť pridelených 50% času. Trenie pomáha zvyšovať elasticitu a pohyblivosť postihnutého chrbtice.

  Masáž sa vykonáva nielen ležaním na stole, ale aj kúpeľom s vodou, bazénom. Kombinácia postupu je možná s induktotermiou, bahennou terapiou, diadynamickými prúdmi, ultrazvukom. Obzvlášť účinná je masáž v kombinácii s cvičením.

  Fyzioterapeutické cvičenia pomáhajú:

   73. zníženie miery progresie choroby;
  • zabrániť závažnej deformácii chrbtice;
  • budovanie svalov v oslabenej oblasti;
  • znižujú intenzitu symptómov bolesti a odstraňujú svalové kŕče.

  Cvičenia z komplexu fyzioterapie sa vykonávajú každý deň, napriek všeobecnému zdravotnému stavu.

  Operácia

  Chirurgia na ankylozujúcu spondylitídu je predpísaná pre neúčinnosť konzervatívnej liečby a pre významné zmeny v chrbtovej kolóne spôsobené primárnou chorobou (stenóza miechového kanála, zlomenina stavcov, atď.).

  Nie v každom prípade je operácia predpísaná, pretože takýto zásah môže byť kontraindikovaný:

  • s anamnézou rakoviny;
  • v obdobiach po infarkte a po mŕtvici;
  • pri ochoreniach mozgu, ako je encefalopatia;
  • pri závažnom nervovom zlyhaní;
  • s infekčným procesom v chrbtovej kolóne alebo v inej oblasti tela (zub, genitourinárny systém)alebo iné);
  • s abscesmi, dermatózou, zraneniami v nevyhnutnej oblasti, na ktorej je potrebný chirurgický zákrok;
  • pri dekompenzovanom chronickom ochorení (cukrovka, hypertenzia, astma);
  • pri ťažkej žilovej trombóze;
  • v patológii zrážania krvi;
  • , ak z dôvodu neznášanlivosti nie je možné zvoliť anestetikum.

  Dôležité!Niektoré kontraindikácie sa považujú za relatívne a operácia sa môže vykonať po ich odstránení.

  Vzhľadom na osobitosti rozvoja spondylartrózy, úroveň patologických zmien v chrbtovej kolóne predstavuje najúčinnejšiu techniku. Ak dochádza k osifikácii stavcov, predpisuje sa ankylóza vo veľkých kĺboch, neurochirurgická operácia a ortopedická intervencia. Niektoré z nich sú:

   97) fúzia chrbtice: používa sa na nestabilitu stavcov, na vývoj lordózy a kyfózy;
  • vertebrotómia: používa sa na ohýbanie chrbtice;
  • protetika: predpísaná pre významné zmeny, ktoré sa dajú stále opraviť nahradením postihnutej kosti umelým implantátom;
  • dekompresia chrbtice: vykonáva sa operácia na odstránenie príčiny stlačenia miechy.

  Ktorákoľvek z prevádzkových techník môže zlepšiť fungovanie chrbtice v postihnutej oblasti a zabrániť negatívnym následkom. Okrem toho chirurgické ošetrenie koriguje držanie tela odstránením viditeľných deformácií stĺpca.

  Ľudové lieky

  Alternatívna liečba nepomôže vyliečiť ankylozujúcu spondylitídu, ale bude stále účinné znižovať intenzitu klinických prejavov. Doma si môžete pripraviť infúzie a odvar z bylín a ďalších zložiek používaných na drhnutie postihnutej oblasti, požitie, pridanie do kúpeľa.

  Ručne vyrobený mlecí olej bude účinný. Pripravte to takto:

  • vziať slnečnicový olej v množstve 5 lyžíc. l.;
  • zmiešať s koreňom tamusu (predtým nasekaným);
  • Nechajte vylúhovať 14 dní na chladnom a tmavom mieste.

  Prípravok sa používa na silnú bolesť, ktorá sa vtiera do pokožky. Počas masáže sa môže používať olej.

  Ďalšia drvina sa pripravuje takto:

  • vezmite kalamisový olej v množstve 5 lyžíc. l.;
  • zmiešané s takými rozdrvenými bylinkami, ako je ľubovník bodkovaný, nechtík, lopúcha, palina, palina;
  • Nechajte vylúhovať 14 dní na chladnom a tmavom mieste.

  Hotový výrobok sa používa na vtieranie do postihnutej oblasti, keď sa vyskytne syndróm bolesti. Bolesť v škvrne sa dá trieť lastúrnikovou šťavou. Infúzia slnečnicových semien pomáha obnoviť pohyblivosť kĺbov:

   117) odobrať jedno slnečnice, extrahovať z neho semená;
  • nalejte vodku v objeme 1 liter;
  • Nechajte vylúhovať 30 dní na chladnom a tmavom mieste.

  Hotový výrobok sa užíva perorálne po 1 lyžici. l. trikrát denne. Účinný čaj vyrobený z hroznalisty, ktoré sa užívajú počas dňa namiesto pravidelného čaju.

  Môžete si pripraviť vyhrievaciu masť:

  • berú rovnako horčicu a gáfor;
  • zložky sa zmiešajú, pridá sa 1 kurací proteín;
  • použitie na vtieranie do postihnutej oblasti.

  Mletie na báze chrenu pomáha: ovocná šťava sa zmieša s alkoholom v pomere 1: 1. Výsledný produkt sa vtiera do postihnutej oblasti. Ďalej je ošetrené oddelenie izolované teplým šatkou.

  Záver

  Prečo sa vyskytuje ankylozujúca spondylitída, nie je možné s istotou povedať. Preto sa na začatie liečby odporúča včas podstúpiť kontrolné vyšetrenia chrbtice najmenej raz ročne. Identifikáciou choroby v počiatočnej fáze môžete zlepšiť prognózu a zabrániť nebezpečným následkom.