Ako liečiť angínu pektoris

Obsah
  6. Ak má osoba koronárne srdcové ochorenie, určite sa bude obávať angíny pectoris. Toto je najbežnejší klinický prejav IHD. Symptóm je charakterizovaný tlakom alebo kontrakciou hrudníka zvnútra, v oblasti srdca, ktorá sa postupne mení na syndróm bolesti. Neprestávajte také nepohodlie, pretože moderná medicína má veľa spôsobov, ako sa toho rýchlo zbaviť. Ako liečiť angínu pectoris, viac v článku.

  Lieky

  Akákoľvek patológia, ktorá sa vyskytuje pri narušení kardiovaskulárneho systému, sa musí liečiť liekmi niektorých skupín súčasne. Angina pectoris nie je výnimkou. Interakcia s liekom zvyšuje terapeutický účinok užívaných liekov.

  Dusičnany

  Dusičnanové prípravky pomáhajú uvoľňovať myokard, čo znižuje potrebu kyslíka a zmierňuje bolestivé kŕče srdcového svalu. Okrem toho tieto lieky ovplyvňujú expanziu periférnych ciev, regulujú krvný obeh v tele.

  Jedným zo zástupcov dusičnanov je nitroglycerín, ktorý odborníci považujú za najúčinnejší pri zmiernení záchvatov bolesti pri angíne pectoris. Hlavnou výhodou lieku je rýchla absorpcia slizníc. Dávka sa počíta s prihliadnutím na indikátory tlaku a na aké sprievodné ochorenia sa v tele vyskytujú.

  Iné liekynáradie - Nitrosorbid. Aktívne zložky pomáhajú znižovať tlak v pľúcnom obehu, a tým vykladajú myokard. V porovnaní s nitroglycerínom má Nitrosorbid nízku absorpciu, čo ovplyvňuje rýchlosť nástupu terapeutického účinku. Jedna dávka je 10 mg počas útoku.

  Nitroderm TTS, ktorý sa tiež používa na liečbu angíny pektoris, je rovnako účinný. Liek sa uvoľňuje vo forme náplasti s účinnými látkami vo svojom zložení, ktoré pomaly dodáva dusičnany do vrstiev dermy. Náplasť sa používa ako terapeutická aj profylaktická látka. Dávku účinných látok môžete upraviť výberom veľkosti doštičky, ktorá môže byť malá alebo veľká.

  Beta-blokátory

  Takéto lieky sú zahrnuté v povinnej liečbe angíny pectoris, a teda koronárnej choroby srdca. Beta-blokátory majú účinok závislý od dávky, a preto sa dávka vyberá s prihliadnutím na klinický účinok prijatia.

  Lieky znižujú srdcový rytmus a silu, ako aj krvný tlak. Užívanie liekov nespôsobuje zvýšenie stresu v metabolických procesoch v myokarde. To znižuje potrebu kyslíka a odstraňuje nerovnováhu medzi touto potrebou a jej dodávaním koronárnym krvným tokom.

  Anaprilín pomôže zmierniť príznaky angíny pectoris

  .

  Inderal beta-blokátor má antianginálny, antihypertenzívny a antiarytmický účinok.Vystavenie aktívnym zložkám zvyšuje tón hladkých svalov, čo môže spôsobiť zhoršenie akéhokoľvek obštrukčného ochorenia (napríklad chronickej astmatickej bronchitídy alebo astmy).

  Ďalším liekom je anaprilín, ktorý je v tele dobre znášaný a môže sa vybrať vo vhodnej dávke. Má antianginózne, hypotenzívne a antiarytmické účinky. Forma na uvoľnenie - tablety. Denná dávka sa počíta individuálne pre každého pacienta a spravidla je 20 až 40 mg.

  Liečba angíny pectoris sa môže vykonávať pomocou lieku Andarilin, ktorý obsahuje látku propranolol. Pomáha znižovať krvný tlak, znižovať srdcový výdaj a inhibovať aktivitu baroreceptorov aortálneho oblúka. Počiatočná denná dávka je 40 mg trikrát denne s postupným zvyšovaním na 160 mg.

  Ďalším betablokátorom je Pindolol. Má slabší terapeutický účinok ako iné lieky z tejto skupiny, ale zvyšuje bezpečnosť pri liečbe angíny pectoris, ktorá sa vyskytuje v kombinácii s diabetes mellitus alebo bronchospazmom.

  Blokátory vápnikových kanálov

  Je možné vyliečiť angínu pectoris takými liekmi, ako sú blokátory vápnikových kanálov. Obzvlášť účinné lieky majú vo vzťahu k vývoju variantnej angíny pectoris, ktorá sa vyznačuje kŕčmi koronárnych ciev. Blokátory sa používajú ako v monoterapii, tak aj v kombinácii s dusičnanmi alebo betablokátormi. Propagácia droguvoľňuje hladké svaly, zlepšuje krvný obeh v obličkách, odstraňuje prebytočnú vodu a soľ z tela. S angínou pectoris môžu blokátory znižovať srdcový rytmus.

  Adalat sa bežne používa vo forme tabliet

  Liek Nifedipín má rozširujúci účinok na cievy, ich inotropný účinok nespôsobuje antiarytmickú aktivitu. Periférne tepny sa rozširujú v dôsledku mierneho zvýšenia kontrakcií srdca. Jedna dávka lieku sú 2 tablety, ktoré sa neumývajú vodou, ale uchovávajú sa v ústach, kým sa úplne nerozpustia.

  Ďalším liekom je Adalat, ktorý môže mať formu tablety, zapuzdrenej formy alebo infúzneho roztoku. Perorálne lieky sa používajú pri liečení akéhokoľvek typu angíny pectoris, zatiaľ čo parenterálne lieky sú potrebné iba na zmiernenie kŕčov koronárnych tepien a hypertenznej krízy.

  Blokátor vápnikových kanálov Nifelat je dostupný vo forme tabliet, ktorých účinnou látkou je nifedipín. Liek sa používa ako na liečenie ataku choroby, tak na prevenciu.

  Antiagreganty

  Podobný článok: Ako liečiť tachykardiu

  Ošetrujúci lekár môže predpísať protidoštičkové látky, ktorých hlavnými účinkami sú prevencia trombózy a zníženie rizika infarktu myokardu. Aktívne zložky liekov, keď vstúpia do tela, interferujú s adhéziou červených krviniek a prispievajú k nimzlepšenie koronárneho prietoku krvi.

  Jedným zo zástupcov protidoštičkových látok je dobre známy aspirín, ktorý sa užíva večer po jedle v jednej dávke 75 - 150 mg. Droga má napriek svojej účinnosti negatívny vplyv na gastrointestinálnu sliznicu. Z tohto dôvodu nie je liek predpísaný dlho a najčastejšie sa používajú enterosolventné tablety (napríklad Thrombo-ACC alebo Cardi-ASA).

  Diuretiká

  V dôsledku diuretického pôsobenia týchto liekov opuch zmizne z arteriálnych stien spazmom. Diuretiká sa používajú pri komplexnej liečbe choroby spolu s inými liekmi.

  Tablety Lasix sa používajú na úľavu pľúcnej tepny a ľavej srdcovej komory

  .

  Chlortalidón sa často predpisuje v dennej dávke 1 tableta. Ak je to potrebné, zvýšte dávku (zvyčajne ak sú pozorované závažné záchvaty). Tablety neprispievajú k vylúhovaniu sodíka a draslíka z tela, ako je napríklad liek Lasix, ktorý sa používa v extrémnych prípadoch.

  Vitamínové prípravky

  Je možné úplne obnoviť normálne fungovanie kardiovaskulárneho systému v kombinácii s užívaním vitamínových prípravkov na báze skupiny B, kyseliny askorbovej a polynenasýtených mastných kyselín. Aktívne sa predpisujú napríklad lieky ako Milgamma, Doppelherz, Magnerot, Asparkam, Direct atď.

  Strava a životný štýl

  Je možné angínu natrvalo vyliečiť? Je to možnéiba s pomocou komplexnej terapie, keď je užívanie liekov kombinované s dodržiavaním správneho životného štýlu a stravy.

  Správna výživa ľudí s angínou pectoris je dôležitým prvkom jej liečby. Výrobky by sa mali vyberať tak, aby ich konzumácia neprispela k zvýšeniu normálnej hladiny cholesterolu v tele. Odborníci odporúčajú, aby ste nezneužívali mastné potraviny a neprehrali sa.

  Po prvé, do stravy by malo byť zahrnuté ovocie a zelenina, ktoré sú bohaté na vitamíny a antioxidanty. Cesnak a cibuľa obsahujú draslík, ktorý je dobrý pre fungovanie srdca. Musia byť tiež súčasťou dennej výživy. Cesnak a cibuľa navyše pomáhajú znižovať krvný tlak a cholesterol.

  Vyprážané a mastné na obdobie liečby choroby z potravy sú vylúčené

  .

  Fyzická práca počas obdobia liečby angíny pektoris sa musí vylúčiť. Minimálne zaťaženie je povolené, ale len po dohode s lekárom.

  Ľudové liečivá

  Liečba doma môže byť doplnená ľudovými liečivami. Pri liečbe angíny pektoris je mäta, z ktorej sa čaj vyrába, účinná. Rastlina sa vyrovná s bolesťou srdca a chorobami pľúcneho systému. Pripravte si ľudový liek, ako je tento:

  • odoberte 5 lyžičiek suroviny;
  • naliať vriacu vodu v objeme 1 liter;
  • Trvajte na tom, že trvajú 2 hodiny.

  Infúzia pripravená na použitie namiesto čaju po celý deň.

  Druhým spôsobom liečby choroby je infúzia vyrobená z cesnaku, medu a citróna:

  • olúpať 4 hlávky cesnaku a 10 citrónov;
  • z nich vytlačte šťavu;
  • zmiešané s medom v objeme 1 liter.

  Zmes umiestnite na 7 dní na tmavom a chladnom mieste. Hotový produkt sa užíva perorálne na 2 lyžice. Raz denne.

  Treťou liečbou doma je konzumácia citrónovej kôry pred jedlom. Je potrebné použiť malý kúsok (z jedného plátku citrusov). V kombinácii so správnou výživou prinesie citrónová terapia pozitívny výsledok v krátkom čase.

  Môžete pripraviť šťavu z aloe (3 listy) a citrón (2 kôry) s medom (500 g). Výslednú zmes vložte na chladné miesto a trvať na tom, aby ste celý deň pracovali. Vezmite ľudový liek pred jedlom 1 lyžička.

  Operácia

  Liečba liekom je často neúčinná. V takýchto prípadoch je jediným východiskom chirurgický zákrok. Existujú 2 najúčinnejšie metódy:

  • balónová angioplastika;
  • štepovanie bypassu koronárnej artérie.

  Balónová angioplastika pomáha obnoviť normálne zásobovanie krvi myokardom. Operácia je nasledovná: pomocou špeciálneho katétra, ktorý sa zavedie femorálnou artériou do oblasti zúženia koronárnej artérie, sa nainštaluje vypustený balónik, ktorý sa postupne rozširuje a drví aterosklerotickým plakom. V tomto prípade sa pozoruje obnovenie narušeného toku krvi.

  Štepovanie bypassu koronárnej artérie pomáha obnoviťprísun krvi myokardu pod oblasťou, kde sa nachádza aterosklerotické zúženie. Počas operácie chirurg vytvára inú cestu pre prietok krvi do postihnutej oblasti. Spravidla sa takáto operačná technika používa v prípadoch sprievodného priebehu diabetes mellitus a pri dlhšej arteriálnej obštrukcii.

  Je možné vyliečiť angínu pectoris, ale iba v prípade, že sa liečba začína včas, v počiatočnej fáze vývoja. V tomto prípade sa môžete obmedziť na lieky, zatiaľ čo v pokročilom štádiu sa nemôžete obísť bez chirurgického zákroku.