Ako liečiť anémiu

Obsah

  Anémia je ochorenie krvi, ktorého vývoj sa znížil v množstve hemoglobínu so znížením počtu červených krviniek. Ako liečiť anémiu u dospelých a dieťaťa, lekár určí, v závislosti od formy ochorenia. Vo väčšine prípadov ide o užívanie liekov, dodržiavanie správnej výživy a používanie ľudových liekov doma.

  Drogy pri liečbe rôznych typov anémie

  Ktoré lieky špecialista predpíše na odstránenie choroby, závisí od toho, aká je jej forma alebo skôr príčina vývoja. Existuje teda niekoľko foriem: nedostatok železa spojený s nedostatkom železa v tele, choroba spôsobená nedostatkom vitamínu B12 a choroba spôsobená nedostatkom kyseliny listovej. Liečba bude v každom prípade pozostávať z užívania liekov obsahujúcich nedostatok vitamínov.

  Okrem toho existuje určitá forma anémie, ktorá je spôsobená rozsiahlou stratou krvi a je tiež spojená s vývojom úplne iného ochorenia v tele. V prvom prípade je nutná krvná transfúzia a príjem liekov obsahujúcich železo. S rozvojom anémie spôsobenej inými patológiami je potrebné odstrániť príčinu ochorenia a kompenzovať chorobu vhodnými liekmi.

  Liečba anémie s nedostatkom železa

  Pri liečbe anémie s nedostatkom železa sa uprednostňujú lieky s dvojmocným obsahom.železo. Pre dospelých by denné množstvo spotrebovaného železa malo byť 2 mg /kg. Celková doba liečby takýmito liečivami je najmenej 3 mesiace. V niektorých prípadoch sa trvanie liečby predlžuje na 6 mesiacov.

  Pri výbere lieku obsahujúceho železo pre anemického pacienta lekár zohľadňuje počet možných vedľajších príznakov, ktoré môžu sprevádzať jeho príjem, ako aj množstvo obsahu hlavnej látky. Vo väčšine prípadov sa predpisujú tablety. Môžu to byť také lieky, ako sú Maltofer, Feramid, Ferrum Lek, Zhektofer, Sorbifer, Totem a iné.

  Jedným z najúčinnejších spôsobov liečby anémie z nedostatku železa sú tablety. Maltofer

  Ak z akéhokoľvek dôvodu nie je možné lieky vo forme tabliet, predpisuje sa parenterálne podávanie. Je tiež možné v prípade malabsorpcie aktívnych zložiek tabliet, ktorá sa pozoruje pri ulceróznej kolitíde, enteritíde a iných chorobách, ak sa v akútnom štádiu vyvinie peptická vredová choroba a patológia dvanástnikového vredu. Absolútna indikácia na podávanie liečiv je parenterálne považovaná za ťažkú ​​anémiu a nevyhnutnú potrebu rýchlej výmeny železa v tele.

  Anémia s nedostatkom železa sa dá liečiť v kombinácii so zavedením iných liekov, menovite antioxidantov, membránových stabilizátorov, cytoprotektorov, antihypoxantov, ktoré predpisuje lekár. Budete tiež musieť brať lieky, ako sú vitamíny B (B1, B2, B6, B15), lipoickékyselina.

  Ochorenie zapríčinené nedostatkom vitamínu B12 v tele si vyžaduje kompenzáciu jeho nedostatku vhodnými liekmi. Vzhľadom na to, že ochorenie tejto formy je charakterizované zníženou absorpciou vitamínu B12 v črevách, nie sú používané orálne lieky, ale injekčné roztoky. Na začiatku liečby sa liečivá podávajú každý deň alebo každý týždeň počas 2 až 3 týždňov, čo určí lekár v závislosti od charakteristík vývoja anémie. V priebehu času sa zavádzanie liekov uskutočňuje raz za mesiac. Liečba anémie spôsobenej nedostatkom vitamínu B12 sa vykonáva na celý život.

  Celkové trvanie liečby anémie spôsobenej nedostatkom vitamínu B12 je 4–6 týždňov. Prvé pozitívne výsledky sú viditeľné po týždni užívania lieku. Počiatočná dávka sa zvyšuje s rozvojom ťažkej anémie (počas tehotenstva sa môže rovnať 15 mg v prvý deň liečby). Celková doba užívania liekov obsahujúcich B12 môže dosiahnuť 3 mesiace.

  Odstraňovanie nepríjemných príznakov anémie spôsobenej nedostatkom kyseliny listovej v tele pomocou liekov obsahujúcich túto látku. V miernej forme ochorenia sa tablety predpisujú v dennej dávke 1 až 5 mg vitamínu. Ak z nejakého dôvodu osoba nemôže užívať tablety, liek sa podáva intravenózne alebo intramuskulárne v rovnakej dávke.

  Liečba anémie spôsobenej veľkou stratou krvi

  .

  Anémia spôsobená anémiou v dôsledku veľkého krvácania,vyžaduje špecifickú terapiu. Predovšetkým je to transfúzia červených krviniek, ktorá sa považuje za najúčinnejšiu metódu liečby tejto formy choroby. Odporúča sa čo najskôr zastaviť krvácanie, aby sa zistil a odstránil zdroj straty krvi.

  Na zabránenie rozvoja anémie spôsobenej stratou krvi je potrebné včasne zastaviť krvácanie

  .

  Ak krv vychádza pomaly a v malom objeme a stupeň anémie nie je komplikovaný, telo si môže vyvinúť potrebný počet červených krviniek, aby kompenzovalo svoju stratu. V čase krvácania telo stráca železo, ktorého objem sa môže doplniť užitím vhodných liekov, zvyčajne vo forme tabliet (Maltofer, Sorbifer, atď.).

  Liečba anémie spôsobenej inými chorobami

  Anémia sa môže rozvíjať na pozadí iných chorôb, čo je jeden z ich príznakov.

  Toto možno vysvetliť skutočnosťou, že zápalový proces v určitej oblasti zavádza kostnú dreň do lézie a narúša jej prirodzenú funkciu. Anémia sa často vyskytuje pri onkologických patológiách, autoimunitných ochoreniach, ako je reumatoidná artritída alebo lupus erythematodes, pri chronických bakteriálnych zápaloch, plesňových a vírusových infekciách, chorobách obličiek a gastrointestinálnych ochoreniach.

  Aplastická anémia spôsobená autoimunitnými poruchami alebo expozíciou toxickým látkam v tele si vyžaduje transplantáciu a podávanie kostnej drene.imunosupresíva. Uskutočňuje sa tiež symptomatická terapia, ktorá spočíva v transfúzii krvných doštičiek a červených krviniek.

  Hemolytická anémia spôsobená dedičnými príčinami alebo autoimunitnými chorobami si vyžaduje použitie glukokortikoidov a imunosupresívnych liekov, ktoré by mal predpisovať iba odborník v závislosti od charakteristík vývoja základnej patológie.

  Ak sa vyvinie anémia spôsobená autoimunitným ochorením, predpisujú sa imunosupresíva, ako je azatioprín

  .

  Je možné vyliečiť anémiu spôsobenú užívaním určitých liekov? V takom prípade ich používanie pozastavte. Jediným spôsobom, ako sa dostať von, je pravidelná transfúzia červených krviniek.

  Diéta ako spôsob liečby choroby

  Odporúčame prečítať si: Ako liečiť cholesterol

  Liečba anémie doma je nevyhnutná prostredníctvom správnej výživy. S pomocou výrobkov obsiahnutých v strave si môžete vyrovnať nedostatok vitamínu v tele, ktorého nedostatok spôsobil rozvoj choroby (B12, kyselina listová, železo).

  Ak sa zistí nedostatok vitamínu B12, do stravy je potrebné zahrnúť hovädzie mäso, ryby a iné morské plody, kuracie vajcia. Najcitlivejšie na vývoj tejto anémie sú vegetariáni, ktorí nejedia mäso a ryby. V takom prípade môžete užívať lieky na báze vitamínov alebo výživové doplnky.

  Ak sa anémia vyskytne v nedostatočnej mieres obsahom železa sa odporúča konzumovať čo najviac pečene, červené mäso, ustrice, šošovica, hrozienka. Železo sa nachádza aj v ovsených vločkách a cereáliách. Pri nedostatku kyseliny listovej v tele je potrebné konzumovať dostatočné množstvo listovej zelenej zeleniny a bylín (šalát, petržlen, kapusta), repa, hrach, mrkva a uhorky, banány, pomaranče, marhule.

  Okrem zdravých potravín, ktoré musia byť zahrnuté do diéty počas obdobia liečby anémie, sú tiež zakázané. Patria sem tie, ktoré obsahujú oxaláty - látky, ktoré bránia vstrebávaniu železa, a to sú orechy, čokoláda, mandarinky, bobule, špenát a varené fazule.

  Ľudové liečivá

  Liečba ľudovými liečivami sa môže vykonávať pomocou špeciálneho vitamínového koktailu, ktorý sa osvedčil iba na pozitívnej strane. Systematickým používaním sa pozoruje normalizácia hladiny hemoglobínu v tele a celkový stav pacienta. Môžete to pripraviť týmto spôsobom: zoberte 200 ml šťavy z granátového jablka, zmiešajte s citrónovou šťavou (100 ml), jablkovou a mrkvovou šťavou (vždy 100 ml), ako aj s medom (70 g). Šťavy sa odporúčajú konzumovať iba čerstvo. Hotový liek na použitie za 2 lyžice. l. trikrát denne.

  Cesnak a prípravky na jeho základe pomôžu liečiť anémiu

  Ďalším ľudovým liekom, ktorý prispieva k liečbe anémie, je užitočná masa, ktorá sa môže aplikovať na chlieb a môže sa konzumovať ako sendvič a je pripravená takto: 6 zelených jabĺknakrájajte, pridajte 400 g sadla, stmavte v rúre po dobu 30 minút, potom pridajte 12 žĺtkov zmiešaných s cukrom, ako aj 400 g čokolády (predtým strúhanej). Výsledná hmota sa konzumuje s chlebom a horúcim mliekom po celý deň. Samozrejme, takýto ľudový liek môže spôsobiť priberanie na váhe, ale toto nie je najdôležitejšia vec. A čo je dôležitejšie, za mesiac môžete vidieť prvé pozitívne zmeny v krvnom obraze.

  Jedným z najúčinnejších spôsobov liečby anémie je cesnak. Ak nie je možné použiť ovocie v jeho čistej forme, môžete z neho urobiť infúziu. Lieky na báze cesnaku pomáhajú čistiť krvné cievy a zlepšujú zdravie organizmu. Infúziu pripravte nasledovne: umyte 300 g cesnaku, kôry, nalejte alkohol v objeme 1 liter a nechajte vylúhovať 3 týždne. Pripravené na použitie vnútri trikrát denne po dobu 1 čajovej lyžičky.

  Anémia je dosť nebezpečné ochorenie, ktoré, pokiaľ sa nelieči, môže spôsobiť nebezpečné následky. Preto je pri prvých alarmujúcich príznakoch lepšie konzultovať s odborníkom.