Ako liečiť alopéciu

Obsah

  Alopécia sa nazýva patologický stav tela, ktorý sa prejavuje stratou vlasov na hlave a na iných častiach tela. Vo väčšine prípadov je patológia diagnostikovaná v mužskej populácii, ale ženy nie sú výnimkou. Ako zaobchádzať s alopéciou stojí za zváženie podrobnejšie.

  Charakteristiky liečby

  Allopécia u žien a mužov by sa mala liečiť iba komplexnou metódou. Vzhľadom na príčinu patológie budete možno potrebovať liečbu jedným z nasledujúcich liekov: psychotropné, multivitamíny, hormonálne, angioprotektory. Môže tiež vyžadovať ošetrenie lokálnymi drogami: tinktúry, masti, gély alebo krémy. V niektorých prípadoch sú predpísané fyzioterapeutické procedúry a mezoterapia.

  Ak je plešatosť zhubná, keď dôjde k smrti vlasových folikulov v samostatnej oblasti, lieky budú neúčinné. Jediným východiskom je transplantácia vlasov.

  Na to, aby liečba priniesla pozitívny výsledok, je potrebné riadiť sa niekoľkými jednoduchými odporúčaniami:

  • prevencia vystavenia pokožky chladom;
  • odstránenie zlých návykov (najmä fajčenia);
  • 14. dodržiavanie režimu práce a odpočinku;
  • pravidelné vetranie priestorov;
  • denné prechádzky na čerstvom vzduchu;
  • obmedzenie používania parfumov s parfumami a chemikáliami;
  • obmedzenie traumatického účinku na pokožku;
  • vykonávanie masáží na zlepšenie krvného obehu;
  • odstránenie stresových situácií.

  Dôležité! Pri liečbe alopécie je zahrnutá aj správna výživa. To platí najmä pre ženy, ktoré trpia týmto problémom a zneužívajú rôzne stravovacie návyky s prísnymi obmedzeniami.

  Nedostatok životne dôležitých vitamínov a minerálov v tele má nepriaznivý vplyv nielen na stav vlasovej línie, ale aj na všetky systémy v tele (tráviaci, endokrinný, hematopoetický). Z tohto dôvodu je potrebná strava.

  Lieky

  Ak sa patológia rozšírila na malé oblasti, lekár s najväčšou pravdepodobnosťou predpíše liečbu medikáciou. Typ liekov sa určuje s prihliadnutím na hlavnú príčinu choroby.

  Prostriedky, ktoré normalizujú emocionálny stav

  Fokálna alopécia u mužov, žien a detí sa môže vyvinúť na pozadí akútneho stresu a dlhotrvajúcich psychoemocionálnych účinkov na organizmus, ktoré spôsobujú periférne vaskulárne kŕče a narušujú proces dodávania živín. do folikulov.

  V takýchto prípadoch sa predpisujú antidepresíva (napríklad Novopassit, Lerivon), trankvilizéry (napríklad Grandaxin, Atarax), bylinné sedatíva (napríklad infúzia pivónie alebo materskej vody, Persen).

  Multivitamínové komplexy

  Niektoré vitamíny majú pozitívny vplyv na stav vlasov. Môžete použiť napríkladoddelene od hotových vitamínových výrobkov a od prírodných produktov.

  Užitočné sú tieto vitamíny a minerály:

  Odporúčame prečítať si: Ako odstrániť zarastený necht
  • A: podieľa sa na stabilizácii sekrécie mazových žliaz, posilňuje vlasové folikuly, urýchľuje rast vlasov;
  • C: normalizuje výživu buniek a prietok krvi, znižuje vypadávanie vlasov;
  • E: pri androgénnej alopécii u žien sa podieľa na regulácii rovnováhy hormónov;
  • Vitamín B2: vyživuje folikuly, zlepšuje prietok krvi kapilárami;
  • Vitamín B5: pomáha zlepšovať rast vlasov, regeneráciu cibúľ;
  • Vitamín B6: považovaný za adjuvans v liečbe androgénnej alopécie;
  • Vitamín B9: regeneruje vlasové folikuly;
  • Vitamín B12: pomáha posilňovať vlasové folikuly a urýchľuje ich rast;
  • N: pomáha zrýchľovať rast vlasov, normalizuje proces vylučovania kože;
  • RR: Podieľa sa na normalizácii hormonálneho pozadia, ak je zdrojom alopécie jeho porušenie;
  • zinok: pomáha normalizovať hormonálne pozadie a eliminuje zápalové procesy vo folikuloch;
  • kremík: podieľa sa na výrobe keratínu, posilňovaní vlasových folikulov;
  • ​​
  • síra: zlepšuje vzhľad vlasov a profylakticky ovplyvňuje ich vypadávanie;
  • železo: normalizuje produkciu hemoglobínu a saturuje žiarovky kyslíkom.

  V lekárňových kioskoch si môžete kúpiť špeciálne vitamínové komplexy vrátane mnohých vitamínov a vitamínovminerálov. V každom prípade je zloženie liečiva stanovené trichológom na základe individuálnych charakteristík vývoja patológie. Medzi vitamínové komplexy patria Pantovigar, Anacaps atď.

  Hormonálne lieky

  Androgénna alopécia si vyžaduje liečbu hormonálnymi liekmi. Tento typ patológie je spojený s hormonálnym zlyhaním. Lekár môže predpísať lieky ako Rigayne, Cosilon, Alopexy, v ktorých je hlavnou účinnou látkou minoxidil. Táto zložka prebudí oslabené vlasové folikuly a vyživuje ich.

  Opravné prostriedky z línie Derkos (Vichy) dokonale zvládajú alopéciu.

  Ak sa patológia vyskytla u ženy v popôrodnom období, ktoré je tiež spojené s hormonálnym zlyhaním, môže byť potrebná liečba špeciálnymi ampulkami nazývanými Rinfoltil, Derkos, Alerana, Fitoval. Zloženie prípravkov obsahuje látky, ktoré úplne vyživujú a posilňujú vlasy, ich cibule.

  Nezneužívajte hormonálnu liečbu, pretože tieto lieky môžu až do onkológie spôsobiť nebezpečné následky. Je možné vyliečiť androgénnu alopéciu? Aj keď je tento typ patológie ťažko liečiteľný, stále sa ho môžete úplne zbaviť.

  Iné lieky

  Ak je alopécia spôsobená plesňovou infekciou kože (kandidóza, mikropóry atď.), Predpisujte lieky, ako je napríklad Naftifin, Fluconazole, Ketoconazole, Thioconazole, Chloronitrophenol.

  S kožnými léziami s psoriázou, atopickou dermatitídou - kožnými chorobami,ktoré môžu spôsobiť alopéciu, môže byť potrebná liečba antihistaminikami (Loratadin, Feniramin, atď.), glukokortikosteroidmi (Dexametazón, Lorinden, Triacort atď.).

  Na úpravu imunity (ak je alopécia spôsobená poruchou jej činnosti) môže byť potrebná liečba Eleutherococcus, Echinacea, Ženšen, citrónová tráva, Dibazol. Na aktiváciu humorálnej imunity sa predpisujú deriváty Derinat, Vigam, Likopid, Chigain, Mielopid. Na aktiváciu bunkovej imunity budú účinné Imudon, Pyrogenal, Ribomunil, Granotsit.

  Výživa

  Homeopatia sa môže liečiť vhodnou výživou. Je to strava, ktorá pomáha postupne zlepšovať vlasovú líniu, ktorá sa stane viditeľnou do niekoľkých mesiacov od začiatku jej dodržiavania.

  Vzhľadom na to, že telo potrebuje pri vývoji patológie vitamíny, je vhodné zahrnúť do stravy potraviny bohaté na stopové prvky A, B, C: surové ovocie a zeleninu, citrusovú šťavu, chudé mäso (kurča, hovädzie mäso atď.). , ryby, napríklad, losos, vajcia, chlieb, obilniny.

  Užitočné budú mastné omega kyseliny, rastlinné oleje nachádzajúce sa v morských rybách (makrela, treska atď.), Orechy, morské plody (ustrice, chobotnice, chobotnice atď.), Olivové, slnečnicové a kukuričné ​​oleje. , Telo musí mať tiež dostatočné množstvo takýchto látok:

  • uhľohydráty (greeny, kapusta atď.);
  • vlákno (cuketa, uhorky, tekvica, mrkva, repa atď.);
  • strukoviny (hrach, fazuľa atď.);
  • bifidobaktérie a vápnik, ktoré sa nachádzajú vo fermentovaných mliečnych výrobkoch (kefír, fermentované pečené mlieko, kyslá smotana atď.).

  Nelegálne potraviny zahŕňajú rýchle občerstvenie, potraviny bohaté na uhľohydráty, sladkosti (najmä pečivo), ľahké jedlá, alkohol, silnú kávu a čaj.

  Nezabudnite, že odstránenie alopécie je možné iba pri správnej výžive. Tento problém si vyžaduje integrovaný prístup so súčasným podávaním liekov a posilnenie postupov. Jeden z posledných je považovaný za fyzioterapiu.

  Fyzioterapia

  Ak človek začne strácať vlasy (lokálne aj masívne), môžete skúsiť podstúpiť liečbu fyzioterapiou.

  Zaujímavé! V prípade alopécie používajú priamo pôsobiace metódy (laserová stimulácia, darsonvalizácia, diadynamická terapia atď.) A metódy, ktoré priamo neovplyvňujú postihnutú oblasť (elektrospánok, imunokorekcia, haloterapia atď.).

  Hlavné výhody takejto liečby alopécie možno nazvať:

  • bodový dopad na problémové oblasti bez možnosti ovplyvnenia iných orgánov a zdravých oblastí;
  • minimálne riziko alergických reakcií;
  • absolútna neškodnosť;
  • terapia je povolená pre ľudí všetkých vekových skupín;
  • účinok na dlhú dobu;
  • možnosť kombinovať fyzioterapiu s inými terapeutickými metódami.

  Metóda úpravy, ako je elektrická stimulácia, zahŕňa vystavenie veľkým cievam s pulzným prúdom.V tomto prípade sa obnoví normálne fungovanie kožných tkanív, zníži sa objem tukových buniek a vyrovná sa hladina hormónov.

  Často sa predpisuje darsonvalizácia, ktorá spočíva v vystavení pokožky malým prúdom s vysokým napätím. V tomto prípade je blokovaná činnosť periférnych nervových zakončení, krvné cievy sa rozširujú, produkcia mazových sekrétov klesá a zvyšuje sa produkcia ozónu.

  Ionoforéza nie je o nič menej účinná - postup zahŕňajúci zavádzanie liekov, ktoré posilňujú vlasové folikuly, pomáhajú urýchľovať krvný obeh, stimulujú bunkové delenie a metabolické procesy.

  Mikroprúdové ošetrenie spočíva v vystavení postihnutých oblastí nízkofrekvenčným modulovaným pulzným prúdom, ktoré urýchľujú metabolizmus buniek, syntetizujú živiny a pomáhajú odstraňovať metabolické produkty.

  Kryoterapia sa používa aj na alopéciu. V tomto prípade sa na postihnuté oblasti aplikuje tekutý dusík. Tento postup je najobľúbenejší u rôznych alopécií, ako sú kruhové a hniezdne.

  Kozmetologické postupy

  Mezoterapia sa môže podrobiť mužom a ženám s plešatosťou. Pomáha to zlepšovať pokožku a zastaviť vypadávanie vlasov. Počas terapeutického javu sa mezokoktail zavádza pod dermu metódou ihly alebo špeciálnej pištole. Mikrotrauma kože prispieva k aktivácii metabolických procesov, k posilneniukrvný obeh a urýchlenie obnovy buniek.

  Okrem toho látky obsiahnuté v mezokokte (zinok, aminokyseliny atď.) Pomáhajú zbaviť sa lupín, normalizujú proces tvorby tuku v pokožke a zlepšujú stav epidermy ako celku. Tento postup je vynikajúci profylaktický prípravok proti šedým vlasom.

  Jeden postup má priemerné trvanie približne 40 - 45 minút. Napriek účinnosti mezoterapie na alopéciu môže spôsobiť nepríjemné následky. Jedným z nich sú hematómy, ktoré sa tvoria v mieste vpichu ihly. Tento dôsledok zmizne sám asi po týždni a nevyžaduje osobitnú terapiu.

  Po mezoterapii počas prvých 12 hodín je zakázané vykonávať vodné procedúry, niekoľko dní byť v soláriu alebo na otvorenom slnečnom svetle, počas 12 hodín používať akékoľvek kozmetické prostriedky.

  Prvé pozitívne výsledky je možné vidieť už po 8 až 10 zasadnutiach mezoterapie

  Tento postup má kontraindikácie. Patria sem obdobia tehotenstva, laktácie, menštruácie, prítomnosť nádoru v tele, vývoj chronického ochorenia v akútnej fáze, zápalové procesy. Kontraindikácia sa považuje za koagulopatiu, ako aj za epilepsiu.

  Ľudové lieky

  Terapia ľudovými liekmi sa môže vykonávať doma. Takéto komponenty budú napríklad účinné:

  • cibuľa (2 ks), koňak (sklo): zmiešajte prísady,predtým, ako sa cibuľa nechá prejsť mlynčekom na mäso, potom pomocou nástroja na trenie pokožky plešatosťou;
  • paprika (1 ks), vodka (100 ml): do vodky pridajte korenie, trvajte na tom jeden deň a potom použite prostriedok na drhnutie pokožky;
  • ricínový olej (50 ml), horčičný prášok (1 polievková lyžica L.): Zmiešajte prísady, nechajte vylúhovať pol hodiny a potom ich votrite do plešovej pokožky;
  • cibulová kaša: vtierajte produkt do kože po 2 hodinách odchodu;
  • med (1 lyžička), rastlinný olej (1 lyžička), vaječný žĺtok: zmiešajte ingrediencie a potom ich použite na vtieranie do pokožky.

  Akýkoľvek ľudový liek sa musí používať po dlhú dobu. Početné prehľady potvrdzujú, že alternatívna terapia je obzvlášť účinná, ak sa vykonáva v kombinácii s inými liečebnými metódami.

  Radikálna liečba

  Ak vo vlasových folikuloch existuje nezvratný degeneratívny proces a konzervatívna terapia neprináša požadované zotavenie, jediným spôsobom bude radikálna terapia, konkrétne transplantácia vlasov. Ak vlasy vypadávajú v parietálnych a frontálnych lalokoch, materiál z týlnej oblasti sa transplantuje do týchto oblastí.

  Toto ošetrenie má niekoľko nevýhod:

  • formy jaziev a jaziev;
  • zmeny farby vlasov;
  • neimplantácia folikulov;
  • vysoké náklady na liečbu;
  • v budúcnosti opakovaná plešatosť, ak bola transplantácia vykonaná bez zohľadnenia zdroja patológie.

  Alopécia nie je nebezpečnou chorobou, ale spôsobuje jej fyzickému aj psychickému nepohodliu. Nie je potrebné dúfať v nezávislý liek, ale stojí za to navštíviť špecialistu. Lekár určí príčinu tohto patologického stavu a predpíše najúčinnejšiu terapiu.