Ako liečiť alergiu na slnko

Obsah

  U ľudí s predispozíciou na alergie sa môže prejaviť takáto reakcia na čokoľvek. Najčastejšie sú to zložky potravín, lieky, chemikálie. Málokto vie, že pacienti môžu byť alergickí na slnko. Tento jav sa nazýva fotodermatitída a nemá nič spoločné s spálením od slnka na pláži, hoci je možné nakresliť niektoré paralely. Pretože takáto odchýlka je pomerne zriedkavá, málokto vie, ako liečiť alergie na slnko a ako zabrániť vývoju negatívnych prejavov.

  Aby bolo možné vedieť, čo treba liečiť, patológia sa musí správne rozpoznať. Alergia na slnko sa prejavuje sčervenaním končatín, výskytom svrbenia a olupovania kože, opuchy a malých pľuzgierov. Fotodermatitída niekedy vyvoláva zvýšenie teploty, ako aj výskyt malých červených škvŕn v tele podobne ako u bodnutí hmyzom. Všetky tieto príznaky fotodermatitídy môžu pacienta zmiasť.

  Niektorí lekári sa domnievajú, že spúšťacím mechanizmom na objavenie sa fotodermatitídy je predtým prenesené nadmerné žiarenie, keď osoba „vyhorí“ pod páliacim slnkom. Nedávno sa v etiológii alergií na slnko uprednostňuje dysfunkcia obličiek, pečene a endokrinného systému.

  Predpokladá sa, že práve tieto patológie u pacienta vyvolávajú fotodermatitídu. Existuje tiež teória, že fotodermatitída sa vyskytuje u ľudí, ktorí užívajú perorálnu antikoncepciu dlhodobo.boli liečení antibakteriálnymi liekmi, trpia hormonálnou nerovnováhou a majú citlivú a spravodlivú pokožku.

  Liečba miernych foriem fotodermatitídy

  Pri miernej forme fotodermatitídy sa môžu alergie na slnko vyliečiť doma bez použitia liekov. Na dosiahnutie tohto cieľa stačí dodržať niekoľko pravidiel, ktoré pomôžu vyrovnať sa s prejavmi alergií.

  Ihneď po poškodení a počas prvého dňa je potrebné alergickú oblasť zabaliť navlhčenou bavlnenou handrou.

  Pomôže to zmierniť podráždenie a suchosť pokožky. Vlhkosť v tkanive vyživuje bunky vodou, takže prejavy fotodermatitídy sa do konca prvého dňa výrazne znížia.

  Niekoľko dní s fotodermatitídou nemôžete ísť von na slnko v otvorenom oblečení, opaľovať sa alebo plávať. Toto preventívne opatrenie je potrebné, pretože patologický proces sa už začal v tele pacienta a hladina histamínu je v kritickom bode. Akýkoľvek negatívny účinok môže vyvolať výskyt nových príznakov fotodermatitídy.

  Počas obdobia regenerácie sa odporúča piť viac tekutín. Lekári odporučia najmenej dva a pol litra, ak nie je problém s odstraňovaním tekutiny. Pomôže to eliminovať dehydratáciu a odstrániť metabolické produkty, ktoré sa vytvorili v priebehu alergickej reakcie. Voda významne pomôže pokožke zotaviť sa, zbaví ju sucha, prasklín.

  Pri veľkom poškodení pokožky sa v kúpeli môže nariediť 400 gramovsóda a ležať v ňom pol hodiny. Soda je dobrým sedatívom, takže pomôže zmierniť opuchy, svrbenie a pálenie. Sodový kúpeľ tiež pomôže eliminovať mikróby z povrchu kože, čo môže viesť k infekcii vezikúl, ktoré sa vyskytujú počas fotodermatitídy.

  Sodový kúpeľ je vynikajúci spôsob, ako zmierniť zápal po fotodermatitíde

  .

  Účinné odporúčania

  Po zistení príznakov alergie môže byť pokožka utretá mentolovým olejom alebo namazaná čerstvou paradajkovou šťavou, aloe šťavou. Tieto výrobky pomáhajú ochladzovať pokožku, ktorá je na dotyk s fotodermatitídou horúca. Mentol olej vytvorí príjemné chladenie na povrchu pokožky, aloe zmierňuje zápaly a paradajková šťava eliminuje opuchy. Každá z týchto súčastí sa môže striedať.

  Ak bol povrch pokožky pri interakcii s alergénmi pokrytý malými pľuzgiermi, mal by sa použiť harmančekový obklad. Štandardný recept - 1 polievková lyžica. l. sušené kvety harmančeka v pohári vriacej vody, potom sa produkt prikryje vekom a nechá sa pôsobiť dvadsať minút. Potom sa koláč odfiltruje a gáza, preložená do niekoľkých vrstiev, sa namočí do čistej kvapaliny. Kompresia sa dá udržať dlhšie, tým lepšie. V prípade neprítomnosti harmančeka sa podľa rovnakého receptu odporúča pripraviť infúziu dubovej kôry alebo borievky na utieranie.

  Ak sú pľuzgiere boľavé, ich povrch sa dá ošetriť.cestoviny lassara. Je založený na zinku, ktorý napomáha vyschnutiu lézie, jej znecitliveniu. Pasta Lassara prispieva k rýchlemu uzdraveniu pleti. Paralelne s použitím tejto pasty môžu byť postihnuté oblasti pokožky namazané masťami a krémami Advantan, Flucinar, Fluorocort, Oxycort, Lorinden. Jedná sa o antihistamínové protizápalové lieky na liečenie kožných prejavov alergií.

  Súbežne sa u pacientov berú vitamíny B, najmenej kyselina listová, a sú potrebné aj antialergické lieky, ako sú Fenkarol, Tavegil, Suprastin, Claritin. Štandardné antihistamíny môžu pomôcť znížiť hladinu histamínu v tele a zmierniť príznaky alergií.

  Liečba perzistentných foriem

  V prípade pretrvávajúcich alergií na slnko sa poraďte s lekárom a používajte krémy, ktoré pôsobia proti škodlivým účinkom slnka na pokožku. Petržlen sa môže pridávať do stravy týchto pacientov, pretože znižuje náchylnosť pokožky na ultrafialové žiarenie.

  Flucinar je vynikajúca liečba fotodermatitídy, pomáha stabilizovať stav pokožky, zmierňuje zápaly a podráždenie od slnka

  .

  Alergické prejavy sa môžu liečiť miestnymi drogami vrátane Desitinu, Fenistilového gélu, Dekspantenolu, Elidelu, balzamu na balzam. Ak lekár predpísal kortikosteroidné lieky, nemali by ste ich používať na liečbu dlhšie ako päť dní, pretože tieto lieky môžu spôsobiť kožný erytém (pretrvávajúceneprechádzajúca červená škvrna), zvýšené kozmetické defekty kože.

  Fotodermatitída je zriedkavý prejav alergickej reakcie. Ľudia, ktorí sú náchylní na alergie, by mali byť na slnku obzvlášť opatrní a sledovať ich príznaky. Možno sa ďalšie opálenie môže zmeniť na príznaky alergie, takže sa s týmito problémami okamžite poraďte s lekárom.