Ako liečiť alergiu na dieťa

Obsah

  Alergie u malých detí sa prejavujú vyrážkami a začervenaním pokožky, tokom z nosa, dyspeptickými poruchami - nevoľnosťou, hnačkami a zvracacími útokmi. Pri liečení choroby sa používajú antihistaminiká, glukokortikosteroidy, enterosorbenty. Pred liečením alergií u malých detí lekár zistí alergén, ktorý spôsobí, že sa u dieťaťa prejavia negatívne príznaky. V niektorých prípadoch to nie je možné, preto je všetko úsilie alergikov zamerané na prevenciu patológie pomocou priebehu farmakologických prípravkov, zmeny stravy a posilnenie imunity.

  Správny prístup k liečbe

  Najčastejšie vyrážka na lícach novorodenca a dieťaťa znamená, že alergén vstúpil do tela spolu s materským mliekom. V reakcii na túto „inváziu“ imunitný systém začína vytvárať protilátky na komplexnú ochranu. Po vylúčení určitého produktu zo stravy dojčiacej ženy začervenanie a vyrážky na tvári dieťaťa zmiznú bez stopy. Alergická reakcia najčastejšie vyvoláva morské plody, citrusové plody, lesné plody.

  Nedokonalá imunita dieťaťa však často spôsobuje alergie na peľ, topoľovú chmýří, chlpy pre domáce zvieratá a čistiace prostriedky pre domácnosť. Osobitné ťažkosti pri liečbe dojčiat do troch rokov sú neschopnosť presne stanoviť alergén. V tomto prípade rodičiaby mali byť veľmi opatrní, všimnite si zmeny vo výžive, po ktorých má dieťa vyrážku. Začervenanie kože sa často objaví po získaní domáceho maznáčika alebo po zakúpení nových hračiek. Nasledujúce lekárske odporúčania pomôžu zmierniť príznaky alergií:

  • ťažké koberce, ozdobné vankúše by sa mali odstraňovať z priestorov a je lepšie nahradiť čalúnený nábytok dreveným nábytkom vyrobeným z ekologických materiálov;
  • po návšteve ulice sa musíte osprchovať, vypláchnuť ústa a nos čistou vodou, aby sa odstránili alergické látky;
  • pes alebo mačka sa bude musieť podať v dobrých rukách, ak príčinou alergie sú chlpy zvierat;
  • Počas chôdze by ste sa mali vyhnúť návštevám miest, kde sú vysadené rastliny vyvolávajúce alergickú reakciu u dieťaťa;
  • Exponované povrchy miestnosti utrite každý deň navlhčenou textíliou navlhčenou v čistej vode.

  Alergická vyrážka sa diagnostikuje oveľa častejšie u detí žijúcich v malých a veľkých mestách. Lekári to pripisujú zriedkavým kontaktom s prírodnými alergénmi, ako aj nepriaznivým okolitým podmienkam, ktoré žiadnym spôsobom neprispievajú k tvorbe imunity. Vzťah medzi častým čistením chemikáliami pre domácnosť a vývojom individuálnej intolerancie u novorodencov a dojčiat sa už dávno objavil. Sterilné prostredie v miestnosti, kúpanie detí niekoľkokrát denne, sa často stáva impulzom pre rozvoj alergií.

  Počasdeti by nemali chodiť v parkoch a námestiach, kde rastú rastliny, ktoré v nich vyvolávajú alergie

  Imunoterapia alebo SIT terapia

  V poslednej dobe sa vyvinula jediná technika, ktorá dokáže navždy vyliečiť alergiu na dieťa. Liečba špecifická pre alergény je indikovaná pre deti, u ktorých je diagnostikovaná získaná alergia v dôsledku nadmernej čistoty v priestoroch alebo nízkej odolnosti tela voči alergickým látkam. Tento spôsob liečby sa používa iba u detí od troch rokov, pretože od tohto veku majú lekári možnosť presne určiť alergén:

  • peľ;
  • vtáčie perie;
  • organické alebo anorganické chemické zlúčeniny;
  • domáci prach;
  • vlna hlodavcov, mačiek, psov.

  Imunoterapia sa zriedka používa pri diagnóze potravinovej alergie na proteín z kráv - vo väčšine prípadov sa týka vrodených patológií. Pred začatím liečby alergií je predpísaná séria laboratórnych testov na presnú identifikáciu alergénu. Potom sa dieťaťu zavedie v mikroskopických dávkach. Alergista starostlivo monitoruje reakciu dieťaťa, aby mu v prípade príliš výrazného procesu senzibilizácie dal antihistaminikum.

  Procedúra úpravy sa vykonáva v osobitnej miestnosti vybavenej baktericídnymi lampami, aby sa zabezpečila maximálna sterilita, až kým nezmizne posledný príznak patológie. Postupne sa dávky alergénov zvyšujúaby si telo dieťaťa vyvinulo toleranciu a nereagovalo na cudzí proteín. Účinnosť liečby je vyššia, keď sa vykonáva okamžite po zistení alergénu. Alergická rinitída a bronchiálna astma sa týmto spôsobom liečia obzvlášť dobre.

  Imunoterapia je jedinou liečbou, ktorá dokáže trvalo odstrániť alergie u dojčiat

  .

  Liečebná strava

  Zmeny v strave sú nevyhnutné nielen pri diagnostikovaní detskej alergie na sladké zuby. Správne zložená strava pomáha posilňovať obranyschopnosť dieťaťa, pomáha včas vylučovať alergény z tela. Zahrnutie detskej výživy s vysokým obsahom hrubej vlákniny (zelenina, ovocie, obilniny) do denného menu vám umožní obísť sa bez použitia enterosorbentov pri liečbe. Prirodzené čistenie gastrointestinálneho traktu od alergikov, toxínov, toxických zlúčenín. Výsledok správnej výživy je:

  • posilnenie imunity;
  • normalizácia trávenia a peristaltiky;
  • obnova črevnej mikroflóry.

  Lekár zostavuje iba denné menu.

  Na liečenie potravinovej alergie u dieťaťa by sa malo vylúčiť nielen škodlivé výrobky zo stravy, ale malo by sa tiež zabrániť vytváraniu nedostatku bielkovín, tukov, uhľohydrátov a biologicky aktívnych látok v tele. Lekár pripraví menu, v ktorom zohľadní kalorický obsah jedál, potreby dieťaťa na určité výživové hodnotylátky, ich vek a hmotnosť. Nemenej dôležitá je motorická aktivita detí. Ak je dieťa zapojené do športu, je kalorický obsah jeho denného menu oveľa vyšší ako obsah amatérskeho trávenia času pri počítači alebo čítania kníh.

  Vývoj sladkej alergie by sa mal úplne vylúčiť zo stravy cukroviniek. Lekár odporučí výrobky, ktoré môžu nahradiť sladkosti, perníkové cukrovinky, koláče. Alergici zvyčajne odporúčajú dať dieťaťu sušené ovocie (hrozienka, sušené marhule, sušené slivky) alebo špeciálne tyčinky so sladidlami - müsli so sušenými bobuľami, orechmi, zdravými semenami. Spravidla stačí jedna porcia dobrôt na deň, aby sa znížilo chuť dieťaťa po sladkostiach.

  Ak je u dieťaťa diagnostikovaná alergia na sladkosti, lekár vám pomôže pri výbere potravín, ktoré nahrádzajú zákusky a pečivo

  Liečba alergickej rinitídy

  Vývoj alergickej nádchy u detí sa často nazýva nazálnym prekrvením a neustálym uvoľňovaním čírej tekutiny z nej. Takéto príznaky sú charakteristické najmä na jar a v lete, v období pučania kvetín, kríkov, stromov. Najčastejšie na liečbu a prevenciu choroby alergista predpisuje nielen systémové antihistaminiká, ale aj nosné spreje s podobnou terapeutickou aktivitou:

  • Cromohexal,
  • Lecrolin,
  • Cromoglin.

  Účinnou zložkou liekov je kyselina kromoglová. Použitie nosných sprejov umožňuje stabilizáciu membránybazofilné granulocyty, aby sa zabránilo prenikaniu vápnikovej mikroelementy do nich. Aj jednorazové použitie pomôže eliminovať nádchu a upchatie nosa. Všetky lieky s kyselinou kromoglicitou sa používajú iba na alergie s miernymi klinickými prejavmi. V prípade násilnej reakcie lekári zahrnujú miestne liečivá s glukokortikosteroidmi do terapeutických režimov:

  • Tafen,
  • Nazonex,
  • Flixotide;
  • Avamis,
  • Flixonáza.

  Tieto hormonálne prípravky majú početné kontraindikácie a závažné vedľajšie účinky, preto sa používajú iba pri krátkych liečebných cykloch. Pri liečení alergickej nádchy má veľký význam časté prepláchnutie nosa izotonickým roztokom chloridu sodného alebo prípravky na jeho základe - Rinosol, Aqua Maris, Aqualor, Physiomer. Pri zákroku u dojčiat by sa mali používať iba nosné kvapky. Použitie spreja spôsobí rozšírenie alergénu v horných a dolných dýchacích cestách. Pri silnom upchatí nosa vazokonstriktory (Tizin, Fornos, Galazolin) pomôžu dieťaťu dýchať po dobu 3 až 5 dní.

  Hormonálne antihistamíny sa používajú na liečbu alergií u ťažko symptomatických detí

  Antihistamíny

  Používanie antihistaminík u dieťaťa pomôže liečiť alergie.roztoky alebo tablety. Tieto lieky nie sú schopné eliminovať príčinu patológie, ale rýchlo zvládajú jej príznaky - vyrážky, nádchy, opuchy. Pri výbere liekov bude lekár určite brať ohľad na ich bezpečnosť pre bábätká. Faktom je, že prakticky eso antihistaminiká spôsobujú ospalosť aj pri správnom zaobchádzaní. Táto vlastnosť je charakteristická najmä pre lieky prvej generácie syntetizované pred niekoľkými desaťročiami. Tieto zahŕňajú:

  • Suprastin,
  • Tavegil,
  • Pipalfen,
  • Fenkarol,
  • difenhydramín.

  Vedľajšie účinky sa často vyskytujú po použití moderných liekov, ale ich závažnosť je oveľa menšia. Na liečbu alergií u dojčiat na tvári alebo tele sa najčastejšie predpisujú Loratadín v tabletách, Zodak a Zirtek v roztoku na vnútorné použitie. Ak dieťa po užití antihistaminík neustále spí, odmieta jedlo, rodičia by mali o tom informovať lekára. Alergológ nahradí liečivo bezpečnejšie alebo upraví dennú dávku. Antihistaminiká nielen zastavujú opuchy a zápaly na pokožke, ale tiež bránia novému cyklu alergických reakcií.

  Masti a gély

  Akákoľvek alergická vyrážka je potrebné liečiť nielen systémovými antihistaminikami, ale aj externými látkami. To platí najmä pre malé deti, ktoré trpia neznesiteľným svrbením pokožky. Bez ohľadu na to, ako rodičia požiadajú dieťa, aby tolerovalo, dieťa sa stále začína poškriabaťzapálené oblasti a ich zranenia. Na koži sa tvoria malé rany a praskliny, kde patogénne baktérie rýchlo prenikajú. V tomto prípade je potrebná pomoc alergológa aj dermatológa. Na zastavenie svrbenia pokožky rúk, tváre, chrbta a brucha sa používajú masti a gély bezpečné pre deti:

  • Fenistil,
  • Psilo Balsam,
  • Gistan.

  Vykazujú protizápalové a analgetické účinky a čo je najdôležitejšie, vylučujú svrbenie kože. Takéto antihistamínové masti sú účinné v počiatočnej fáze patologického procesu, napríklad pri vývoji alergie na tváre dieťaťa po konzumácii jahôd. Pomáhajú tiež masti s dexpanthenolom (de-panthenol, Bepanten). Upokojujú podráždenú pokožku, prispievajú k jej rýchlemu uzdraveniu. Ak však alergia zasiahla nielen líce, ale rozšírila sa aj na celé telo dieťaťa, vyžaduje sa použitie silnejších vonkajších prípravkov obsahujúcich hormóny:

  • Elokom
  • Advantan,
  • Triderm,
  • Afloderm,
  • Flucinar.

  Tieto antihistamíny predpisuje iba lekár, pretože môžu vyvolať vedľajšie účinky. V žiadnom prípade by ste nemali prekročiť lekárom odporúčanú frekvenciu nanášania mastí a gélov na pokožku dieťaťa, najmä novorodenca alebo prsníka, kvôli riziku hromadenia hormonálnych liekov v tele.

  Pri liečení detských alergií sa na liečenie pokožky a odstránenie svrbenia používajú vonkajšie antihistamíny

  .

  Enterosorbenty

  Alergiačasto sa stanú deťmi s poruchami trávenia a peristaltikou, sprevádzané smrťou črevnej mikroflóry. Tento stav vedie k prudkému poklesu ochranných síl a prudkej reakcii imunitného systému na prienik alergických látok do tela. Normalizácia práce gastrointestinálneho traktu pomôže pri príjme enterosorbentov v priebehu:

  • Polysorb,
  • polyfán,
  • aktívne uhlie,
  • Enterosgel.

  Enterosorbenty viažu toxické látky, toxíny, alergény na svoj povrch a potom sa vylučujú z tela v nezmenenej podobe. Po 10 až 14 dňoch liečby vyrážka na tvári dieťaťa zmizne, rovnako ako upchatie nosa s nádchou.

  Recepty tradičných liečiteľov

  Infúzie liečivých bylín pomôžu liečiť alergie u dojčiat a starších detí. Sú zobrazené výlučne na vonkajšie použitie - kúpele, obklady, pleťové vody. Zloženie harmančeka, struny, ľubovníka bodkovaného obsahuje flavonoidy, organické kyseliny, vitamíny a stopové prvky. Biologicky aktívne látky urýchľujú hojenie tkanív, majú protizápalové a antiseptické účinky. Vane s infúziami liečivých rastlín sa môžu používať na kúpanie detí do jedného roka a staršie deti s väčšou pravdepodobnosťou používajú jednoduché trenie pokožky alebo obklady.

  Pri príprave bylinného lieku sa postupuje podľa tohto receptu:

  1. Nalejte 4 lyžice do keramickej nádoby. lyžice suchého rastlinného materiálu a zalejeme dvoma šálkami vriacej vody.
  2. Nechajte pôsobiť jednu hodinu, potom pretiahnite adoplňte objem na dva litre prevarenej vody.

  Infúziu môžete naliať do kúpeľa alebo utrieť zapálenú pokožku dieťaťa. Pri obkladoch je potrebné navlhčiť sterilnú handričku v bylinnej medicíne, položiť ju na miesta s alergickou vyrážkou, pripevniť ju obväzom a nechať ju úplne vyschnúť. Liečba urtikárie a atopickej dermatitídy u malých detí s ľudovými liekmi sa vykonáva iba po konzultácii s lekárom.

  Alergie, najmä pri kožných klinických prejavoch, sú ťažko tolerovateľné deťmi akéhokoľvek veku. Preto by sa rodičia mali dohodnúť s lekárom, keď sa objavia prvé príznaky. Čím skôr sa ošetrenie uskutoční, tým väčšie sú šance na úplné a rýchle uzdravenie dieťaťa.