Ako liečiť alergie u tehotných žien

Obsah

  Výskyt alergických prejavov u žien počas tehotenstva je nepríjemný fakt, môže sa však vyskytnúť. Často sa stáva, že žena nemala žiadne alergie na určité dráždivé látky pred tehotenstvom, ale jej počatie výrazne ovplyvnilo jej imunitu, takže dokonca aj kabát jej milovanej mačky spôsobuje alergickú reakciu. Ak chcete pomôcť nastávajúcej matke stráviť týchto deväť mesiacov čo najlepšie, musíte vedieť, ako liečiť alergie počas tehotenstva, aby ste nepoškodili plod a pomohli matke.

  Zásady liečby

  Závažné zmeny hormonálnych hladín u každej tretej tehotnej ženy prispievajú k alergickej reakcii. Zintenzívňujú sa staré alergie alebo sa objavujú nové. Pri nosení dieťaťa u pacientov sa intenzívne vyrába kortizol, ktorý pomáha tlmiť alergické reakcie, ale v niektorých prípadoch ani toto prirodzené ochranné opatrenie nechráni ženu pred alergiami.

  Alergie nastávajúcich matiek môžu mať rôzny stupeň závažnosti. Mierny priebeh patológie zahŕňa alergickú nádchu, konjunktivitídu, žihľavku, dermatitídu. Závažnejšia forma priebehu ochorenia sa prejavuje Quinckeho edémom, obrovskou urtikáriou pokrývajúcou celé telo, opuchom slizníc, vážnymi respiračnými poruchami.

  Osobitné nebezpečenstvo predstavujú dýchacie ťažkosti, pretože môžu spôsobiť opuch až do úplného zablokovania dýchacích ciest.Zhoršenie závažného štádia je možné vo forme anafylaktického šoku, keď tehotné ženy stratia vedomie, ich krvný tlak prudko poklesne. Preto by sa alergická terapia počas tehotenstva mala začať úplne v prvom ľahkom štádiu prejavu príznakov alergie. Pomôže to zastaviť útok a zabrániť vzniku bolestivých symptómov.

  Liečba počas prvých troch mesiacov tehotenstva

  Prvý trimester je najnebezpečnejší z hľadiska účinku alergických reakcií na plod.

  V tejto dobe je dieťa mimoriadne zraniteľné, a preto by sa alergické príznaky mali liečiť čo najskôr, a to iba liekmi schválenými pre tento prípad. V druhom a treťom trimestri nie sú alergické prejavy u budúcich matiek pre plod tak nebezpečné, pretože už vytvorená placenta pôsobí ako ochranný štít.

  V prvých troch mesiacoch tehotenstva sa musia dodržiavať všetky preventívne opatrenia, aby alergény nemohli mať vplyv ani na telo tehotnej ženy. Ak ste v minulosti boli alergickí na kvitnutia, je vhodné nechodiť po miestach, kde je veľa vegetácie, ale keď sa vrátite domov, umyte si topánky a prezlečte sa. Ak sa nedá vyhnúť kontaktu s alergénom, pomôže lekárska maska. Nehanbite sa nosiť takúto masku - zdravie dieťaťa a matky je oveľa dôležitejšie ako verejná mienka.

  Ak sa alergická rinitída vyvinie v prvom trimestri, mala by sa poskytnúť pomoc s kvapkami do nosa. Najviac postihnuté budú tie, ktoré vo svojom zložení obsahujú morskú soľ.Sú to kvapky Delfín, Aqua Maris, Marimer. Dobrým účinkom je sprej Dr. Tyssa - Allergol. Môžete tiež použiť liek Pinosol. Obsahuje extrakt eukalyptu a mätu, dokonale zmierňuje zápal nosovej sliznice v prípade alergickej nádchy u tehotných žien.

  Sprej prevalín svojím účinkom vytvára najtenšiu vrstvu na nosnej sliznici, ktorá blokuje negatívny účinok alergénu. Tento liek môžete použiť ako profylaktický prípravok skôr, ako idete na prechádzku.

  Lekári odporúčajú používať Salin, ktorý je k dispozícii vo forme kvapiek. Hlavnou účinnou látkou lieku Salin je chlorid sodný, prispieva k aktívnemu čisteniu nazálnych pasáží z hlienu vzniknutého pri alergickom záchvate. Ak je útok sprevádzaný sčervenaním očí, je možné použiť Innoxa Drops. Sú založené na prírodných zložkách a neexistujú kontraindikácie pre použitie u tehotných žien.

  Modré kvapky Innoxa vám pomôžu rýchlo a bezpečne zmierniť príznaky alergickej konjunktivitídy u tehotných žien

  .

  Svrbenie a odlupovanie pokožky sa dá odstrániť zinkovou masťou. Ide o úplne bezpečný liek, ktorý pomôže zmierniť podráždenie, zmierniť svrbenie a pálenie. Aplikujte zinkovú masť na kožnú dermatitídu, alergie, žihľavku. Stačí naniesť malú vrstvu lieku a po niekoľkých minútach sa začne svrbenie znižovať. Podobné lieky sú krémy na báze rastlinných prísad - Sudokrem apri atopickej dermatitíde bude liek Physiogel pomáhať vyrovnať sa s alergickými prejavmi.

  Ak je tehotná žena v prvých troch mesiacoch predstieraná potravinovou alergiou alebo reakciou na drogy, potom je potrebné najprv detoxikovať telo. V počiatočnom štádiu sa zastaví príjem alergénu do tela a potom sa uskutoční určitý druh očistenia - na tento účel pijú lieky Lactofiltrum, Enterosgel a ak sú alergické prejavy veľmi závažné, môžete vziať dvojitú dávku liekov, napríklad aktivovaného uhlia. Na výpočet zdvojnásobenej dávky by sa hmotnosť tehotnej ženy mala vydeliť 5 - získaná hodnota a bude označovať počet tabliet aktívneho uhlia, ktoré sa musia vziať na alergie.

  Antihistamíny pre tehotné ženy

  Základom na liečbu alergií akéhokoľvek pôvodu sú antihistamíny. Blokujú tvorbu histamínu, ktorého uvoľňovanie je hlavným spúšťačom alergických symptómov. U tehotných žien nie je možné použiť všetky antihistamíny, preto, ak sa vyskytnú akékoľvek prejavy alergie, musíte sa najskôr poradiť s lekárom a až potom si kúpiť lieky, ktoré odporúča. Samoliečba u tehotných žien môže viesť ku komplikáciám plodu, najmä počas prvých troch mesiacov tehotenstva.

  Zirtek sa dokonale vyrovná s alergiami a nepoškodí matku a plod

  .

  Zameriavajú sa na prípravky ich skupiny blokátorov H1-histamínublokovanie uvoľňovania histamínu, ktoré automaticky inhibuje rozvoj alergických záchvatov. Dnes boli vydané štyri generácie antihistamínov. Prvá generácia zahŕňa:

  • Liečba difenhydramínom sa používa iba ako posledná možnosť v druhom trimestri podľa predpisu lekára. Dávka liečiva je menšia ako 50 mg.
  • Suprastin je kontraindikovaný aj počas tehotenstva, ale lekári ho môžu ako poslednú možnosť predpísať.
  • Druhú generáciu predstavujú drogy:
  • Claritin - používa sa veľmi opatrne, keďže sa nevykonali štúdie na tehotných ženách. Liek môže vyvolať neprimeranú odpoveď.
  • Terfenadín - používa sa, iba ak jeho účinok výrazne prevyšuje možné riziká pre dieťa.
  • Tretia generácia zahŕňa lieky:
  • Zyrtec - liek môže prechádzať do materského mlieka, preto sa neodporúča používať na laktáciu, ale neexistujú kontraindikácie na užívanie lieku počas tehotenstva.
  • Allertec - liek sa môže užívať v druhom a treťom trimestri gravidity.

  Kortikosteroidné lieky sa používajú aj na odstránenie príznakov alergie. Sú dostupné vo forme tabliet, mastí a krémov, takže je vhodné ich používať pri rôznych príznakoch alergií - na liečenie nádchy a na odstránenie príznakov kožných vyrážok, dermatitídy, žihľavky. Svojou činnosťou táto skupina antialergických liekovblokuje cytokíny, čo vyvoláva vznik záchvatov. Kortikosteroidné lieky, ako napríklad Dexametazón a Metipred, sa zriedkavo predpisujú tehotným ženám, ak sa iná liečba nedokáže vyrovnať s alergickými prejavmi.

  Alternatívne metódy

  Oveľa výhodnejšie sú alternatívne metódy na liečbu alergických reakcií u tehotných žien, pretože môžu pôsobiť jemne a úplne bezpečne na zdravie plodu a nastávajúcej matky. Ak máte alergický kašeľ, môžete použiť minerálnu vodu Borjomi alebo Essentuki 17 po pretrepaní, aby unikli plyny. Voda sa potom vloží do inhalátora a uskutoční sa niekoľko inhalačných sedení. Hodinu po vdýchnutí vodou je možné postup zopakovať s aromatickými olejmi - broskyňou alebo eukalyptom.

  Ak urtikária v priebehu tehotenstva poškodí ženu, mentol olej alebo roztok kyseliny salicylovej pomôže zbaviť sa svrbenia. Pri bežnej bavlnenej podložke je potrebné utrieť miesta postihnuté alergiami - nepohodlie, svrbenie pokožky a pálenie prebehne za pár minút. Pri silnom svrbení môžete pokožku utrieť pomocou infúzie semená jabĺk a kôpru. Jedna polievková lyžica každej zložky sa naleje do pohára vriacej vody, udržuje sa pod vekom po dobu dvoch hodín a potom sa postihnuté miesta utierajú výsledným produktom.

  Pri alergickej dermatitíde pomôže dubová kôra vyrovnať sa s nepríjemnými pocitmi. Používa sa tiež na utieranie pokožky. Na varenieliečivý prípravok bude musieť brať v rovnakom množstve nechtík, ľubovník bodkovaný, dubová kôra, šalvia a harmanček. Všetky zložky produktu sa dobre premiešajú a potom sa lyžica suchej zmesi naleje vriacou vodou. Výsledná tekutina sa udržiava pod vekom, až kým úplne nevychladne, a vypije jednu tretinu pohára trikrát denne. Takáto terapia pomôže prekonať alergie u tehotných žien, ktoré sa prejavujú na pokožke.

  ​​

  Plantain je vynikajúcim antialergickým liekom. Mieša sa v rovnakých pomeroch s harmančekom a nechtíka a potom sa dve polievkové lyžice produktu varia dvoma pohármi vriacej vody. Po ochladení prostriedku môžu povrch pokožky utrieť a pri veľkom poškodení sa aplikujú obklady.

  Dubová kôra má výrazný antialergický účinok. Za účelom liečby choroby môžete použiť odvar z dubovej kôry s extraktom z ruží. Na prípravu produktu je potrebné variť pol hodiny sto gramov dubovej kôry v litri vody, potom pridať do mierne vychladeného roztoku 5-10 kvapiek extraktu šípkového oleja a pokožku utrieť alergickou vyrážkou, žihľavkou, dermatitídou.

  Trenie s kôprom a psyliom rýchlo odstráni svrbenie kože a normalizuje stav

  Alergický ekzém sa dá odstrániť použitím listov kapusty - šťavnaté listy (nie horné) sa odstránia z čerstvej kapusty a tesne sa pripevnia k miestu lézie kože. List musí byť ponechaný jeden deň a nahradený ďalším dňom.Ekzém zvyčajne zmizne po niekoľkých dňoch.

  V prípade alergie u tehotnej ženy pomôže ďalší jedinečný liek - kapusta a vaječné bielky. Ak chcete variť, musíte nasekať kapustu a oddeliť vaječné biele od žĺtka. Na jeden proteín sú potrebné tri polievkové lyžice kapusty - všetky sú dobre premiešané, umiestnené v tenkej vrstve a aplikované na miesto kožnej lézie.

  Ďalším rastlinným doplnkom na liečbu tehotných alergií sú rakytník, fenikel a iné liečivé byliny. Na prípravu produktu je potrebné vziať dve polievkové lyžice feniklu a rakytníka, pridať jednu časť listov hodiniek, čakanky a koreňa púpavy. Po zmiešaní zložiek na homogénnu hmotu sa lyžica liečiva naleje do pohára vriacej vody a uchováva sa v smaltovanej miske pri nízkej teplote ďalších 30 minút. Je potrebné piť tri štvrtiny tohto lieku denne.

  Na boj proti alergénu môžete použiť ocot jablčný mušt zmiešaný so surovým vaječným proteínom. Niektorí populisti odporúčajú pridávať do tohto receptu aj brezovú šťavu - tento produkt pôsobí jemne na pokožku a pomáha normalizovať reakciu a eliminovať škvrny.

  Na odstránenie alergie je potrebné venovať pozornosť vitamínom a minerálom, ktoré minimalizujú pôsobenie alergénov. Napríklad vitamín C môže zastaviť bronchospazmus a znížiť množstvo výtoku z nosa pri alergickej nádche. Ak užijete kyselinu linolovú a rybí olej, pomôžu sa zbaviť svrbenia, alergickéhokonjunktivitída, slzenie. Vitamín B12 pomôže prekonať alergickú astmu. Prípravky zinku však pomôžu neutralizovať účinok agresívnych chemických zlúčenín. Na alergické záchvaty menej narušené počas tehotenstva sa odporúča použiť olivový olej. Kyselina olejová, ktorá je súčasťou olivového oleja, je vynikajúcim antialergikom.

  Liečba alergií u tehotných žien by sa mala vykonávať so zreteľom na vplyv liekov na vývoj plodu. Všetky prostriedky predpísané počas tehotenstva by nemali predstavovať riziko pre vývoj plodu. Zistilo sa, že tieto lieky liečia každý typ alergickej reakcie. Ak je možné nahradiť liek ľudovým liekom, lekári sa rozhodnú pre bylinné prípravky.