Ako liečiť alergie

Obsah

  Alergie vážne ovplyvňujú zvyčajný životný štýl človeka. Náhly výskyt výbušného kašľa, vyrážky na koži a slzenie vám nedovoľujú zúčastňovať sa rodinných udalostí, odďaľuje dlho očakávanú cestu. Dokonca aj najmodernejšie antihistamíny niekedy nepomáhajú eliminovať negatívne príznaky, preto dospelý a dieťa potrebujú kvalifikovanú lekársku pomoc. Ako liečiť alergiu je známy iba lekárovi špecializácie - alergistovi. Pacientovi budú pridelené testy na určenie povahy látky, ktorá vyvoláva vyrážky a sčervenanie kože, dýchavičnosť a kýchanie.

  Imunoterapia

  Na otázku pacientov, či môžu byť alergie navždy vyliečené, skúsení lekári odpovedajú kladne. Aby ste nikdy nenapadlo slzenie, kašeľ a kýchanie, je potrebná imunoterapia. Táto technika by sa nemala zamieňať s použitím imunostimulantov, pretože medzi nimi nie je nič spoločné. Imunoterapia sa používa na liečbu iba tých pacientov, ktorí majú životom získanú alergiu. Pri diagnostike autoimunitných patológií sa používajú iné metódy liečby.

  Alergie sa najčastejšie vyvíjajú u detí alebo dospelých žijúcich v miestnosti, kde sa pravidelne vykonáva mokré čistenie. Aby mohol ľudský imunitný systém fungovať aktívne, musí neustále trénovať a bojovať proti prenikaniu do telamimozemské veveričky. Za týchto podmienok je to však nemožné:

  • zvyk osprchovať sa niekoľkokrát denne;
  • nedostatok prechádzok na čerstvom vzduchu;
  • časté čistenie bytu čistiacimi prostriedkami.

  Nedostatok alergických látok negatívne ovplyvňuje fungovanie imunitného systému a rezistencia tela sa znižuje. Preto pri pokusoch o získanie domáceho maznáčika alebo pri konzumácii nového potravinového produktu sa vyvíja prudká senzibilizačná reakcia. Imunoterapia sa dokáže vyrovnať s týmto typom alergie.

  U dospelého alebo dieťaťa sa alergén zistí na začiatku liečby. V tejto fáze buďte trpezliví, pretože laboratórne testy môžu trvať asi mesiac. Ak sa zistí, že kýchanie sa vyskytuje v tesnej blízkosti mačky, pacient sa vstrekne do systémového obehu s minimálnym množstvom špecifického alergénu. Dávka liekov postupne zvyšuje, aby si telo „zvyklo“ na účinnú látku. V konečnom štádiu liečby pacient pokojne kontaktuje mačku bez toho, aby došlo k alergickej reakcii akejkoľvek závažnosti. Tento spôsob liečby je účinný pri diagnostike individuálnej citlivosti na tieto látky:

  • peľ;
  • potraviny;
  • vtáčie perie;
  • srsť mačiek, psov, hlodavcov;
  • domáci prach.

  Injekcia malých dávok alergénu je podobná ako pri homeopatii a vakcinácii. Liečba sa spravidla vykonáva v počiatočnom štádiu v nemocničnom prostredí. Je to takv prípade nežiaducich následkov je potrebné poskytnúť kvalifikovanú lekársku starostlivosť. Imunoterapia je jediný spôsob, ako sa natrvalo zbaviť alergií.

  Imunoterapia pomôže trvalo zbaviť získanej alergie na peľ, chlpy pre domáce zvieratá, vtáčie perie

  .

  Antihistamíny

  Pri liečení alergií u dospelých prevažná väčšina prípadov používa antihistaminiká vo forme roztokov na vnútorné použitie, tabliet, očných kvapiek, nosných sprejov, mastí a gélov. Všetky tieto lieky nie sú schopné eliminovať príčinu patológie a navždy ju zbaviť. Antihistaminiká sa používajú nielen na liečbu alergií, ale aj na jej prevenciu. Napríklad v období kvitnutia ambrózie alebo topoľovej chmýří vo vzduchu lekári odporúčajú, aby pacient s individuálnou predispozíciou injekčne podával Cromoglin alebo Cromohexal do nosa každý deň, aby sa zabránilo rozvoju alergickej reakcie.

  Prvá generácia

  Antihistaminiká prvej generácie sa stále aktívne používajú na liečbu alergií. Sú vysoko účinné a používajú sa na liečbu aj nebezpečných senzibilizačných reakcií - Quinckeho edém, anafylaktický šok, akútna žihľavka. Antihistaminiká prvej generácie zahŕňajú:

  Odporúčame vám prečítať si: Ako liečiť suchú seborrhea
  • Diphenhydramine,
  • Fenistil,
  • Diazolin,
  • Suprastin,
  • Tavegil.

  Hlavnou nevýhodou týchto látok sú výrazné vedľajšie účinky. Pri užívaní lieku sa reakcia spomaľuje, osoba sa ospáva, v ústach sa objaví suchý pocit. Práve z dôvodu týchto vedľajších účinkov regulačný úrad stiahol difenhydramín, ktorý je obľúbený u ľudí so závislosťou od drog, z lekární. Pri používaní antihistaminík na liečbu alergií na studené alebo spoločenské chlpy je zakázané vykonávať prácu, ktorá vyžaduje sústredenie a vedenie vozidiel.

  Druhá generácia

  Antihistaminiká druhej generácie majú širšie spektrum účinku. Účinne zvládajú záchvaty astmy, peľové alergie, atopickú dermatitídu. Táto skupina zahŕňa tieto lieky:

  • Loratadin,
  • Cetrin,
  • Claritin,
  • Zodak,
  • Zirtek.

  Lekári predpisujú drogy najčastejšie na odstránenie alergickej rinitídy alebo červených škvŕn na rukách dospelých a detí. Napriek tomu, že výrobcovia naznačujú nedostatok ospalosti medzi vedľajšími účinkami na obale, vo väčšine prípadov to nie je pravda. Antihistaminiká druhej generácie sú zakázané pre pacientov s patológiami kardiovaskulárneho systému.

  Druhá generácia antihistamínov pomôže rýchlo zvládnuť príznaky alergie

  Tretia generácia

  Antihistamínytretej generácie patria Lomilan, Telfast, Clarotadin, Gistafen, Dizal. Medzi vedľajšími účinkami týchto liekov je sedácia úplne neprítomná. Postačuje, aby pacient užil jednu tabletu lieku, aby zastavil alebo zabránil alergickej reakcii. Antihistamíny tretej generácie nie sú zahrnuté v terapeutických režimoch počas gravidity a laktácie. Pacienti so závažným ochorením pečene by mali užívať antialergické lieky iba podľa pokynov lekára.

  Antihistamíny na lokálne použitie

  Dospelí si môžu prípadne vyvinúť individuálnu citlivosť na alergické látky, ktorá sa prejavuje vo forme chronického nazálneho preťaženia a konštantného toku čírej tekutiny z nej. Na liečbu tejto formy rinitídy vám lekár môže predpísať antihistaminiká:

  • Tizin Allerji,
  • Polydex,
  • Vibracil,
  • Cromohexal,
  • Lecrolin.

  Ak sú alergisti neúčinní, zahŕňajú nosné spreje s glukokortikosteroidmi v terapeutickom režime - Nasobek, Flixonáza, Nazarel, Avamis, Flixotid. Lieky majú široký zoznam kontraindikácií a vedľajších účinkov vo forme akútnej urtikárie, takže ich denné a jednotlivé dávky, ako aj trvanie liečby, určuje lekár. V kombinácii s glukokortikoidmi je možné predpísať vazokonstrikčné kvapky - Galazolín, Xylén, Rinonorm, Xylometazolín, Pinosol s éterickými olejmi. Počas liečby alergickej nádchyodporúča sa časté opláchnutie nosa izotonickým roztokom chloridu sodného.

  Senzibilizačná reakcia je charakterizovaná výskytom červených škvŕn, svrbením kože, silným opuchom. Odstránenie príznakov pomôže nielen pri prijímaní antihistamínových kvapiek a tabliet, ale aj pri použití externých antialergických látok vo forme mastí, gélov alebo krémov. Sú zahrnuté v terapeutických režimoch pacientov pri diagnostike vyrážky lokalizovanej v malých častiach tela. Ako liečiť kožné alergie:

  Ak sú príznaky alergie závažné, tieto prostriedky sa s nimi nemusia vyrovnať. V týchto prípadoch lekár predpisuje masti a krémy s hormonálnymi zložkami - Lokoid, Advantan, Elokom, Lorinden, Fluorocort. Komplexne pôsobia na pokožku osoby, odstraňujú opuchy a zastavujú zápal. Väčšina hormonálnych antihistaminík vykazuje anestetickú aktivitu, ktorá vylučuje neskutočné svrbenie.

  Antihistamínové masti môžu počas alergie rýchlo eliminovať začervenanie a opuchnutie kože

  .

  Gastrointestinálne čistenie

  Liečba alergickej žihľavky umožní pravidelné čistenie tráviaceho traktu. Tento postup je najrelevantnejší na zhoršenie patológie, keď sa v rôznych častiach tela vyskytujú vyrážky a začervenanie kože. Na zníženie závažnosti symptómov alergickej reakcie lekári predpisujú pacientovi priebeh enterosorbentov. Tieto lieky viažu potravinové alergény a odstraňujú ichľudské telo. Aj po jednorazovej dávke vyrážka, opuch a svrbenie pokožky zmiznú. Najúčinnejšie sú tieto enterosorbenty:

  • aktívne uhlie;
  • Polysorb,
  • Polhepan,
  • Smecta,
  • Enterosgel.

  Po vstupe do žalúdka sa enterosorbenty spolu s potravou začínajú pohybovať do konečníka, čím priťahujú všetky toxíny a toxíny nahromadené na slizniciach. Na svojom povrchu adsorbujú konečné a medziprodukty metabolizmu, patogénne baktérie a škodlivé zlúčeniny, ktoré produkujú v procese života. Výsledkom pravidelného čistenia gastrointestinálneho traktu je normalizácia trávenia a peristaltika, ktorá pozitívne ovplyvňuje fungovanie ľudského imunitného systému.

  82. Trvanie liečebného cyklu je 7-10 dní. Na začiatku liečby lekári odporúčajú používať Polysorb vo forme klystíru dvakrát denne a potom zobrať akékoľvek enterosorbenty vo vnútri. Keď používate liek na čistenie tráviaceho traktu, mali by ste piť veľa čistej stojatej vody, pretože viaže tekutinu v črevách. Na zabránenie dehydratácie a posilnenie obrany môžete použiť brusnicovú šťavu, infúziu šípiek a harmančekový čaj.

  Čistenie zažívacieho traktu zabraňuje vzniku sezónnej alergickej reakcie

  Probiotiká a prebiotiká

  Často navždy lieči alergieumožňuje obnovenie črevnej mikroflóry. Aktívne fungovanie ľudského imunitného systému priamo závisí od jeho stavu. Preto lekári pri zostavovaní terapeutického režimu zahrnujú probiotické látky. Dysbakterióza sa vyvíja na pozadí podvýživy, berúc antibiotiká alebo prenikajú črevnými infekciami. Rozmnožovanie patogénnych baktérií vyvoláva mnohopočetné dyspeptické poruchy, ktoré oslabujú imunitu dospelého a dieťaťa. Čo môže predpísať alergológ:

  • probiotiká - Acipol, Linex, Bifidumbacterin, Bifiform, Lactobacterin. Prípravky obsahujú sušené kultúry živých prospešných baktérií. Po preniknutí do hrubého čreva začnú aktívne rásť a množiť sa. V procese života produkujú laktobacily a bifidobaktérie látky, ktoré vytvárajú kyslé prostredie. Je mimoriadne nepriaznivý pre baktérie súvisiace s oportúnnou a patogénnou mikroflórou a vyvoláva ich smrť;
  • prebiotiká - sacharidy, huby acidofilné, laktulóza. Tieto užitočné látky sú súčasťou liekov Dufalac, Normase, Enterol, Narine. Prebiotiká vytvárajú v čreve prostredie, ktoré poskytuje priaznivé prostredie pre rast a aktívnu reprodukciu prospešných baktérií.

  Na zvýšenie terapeutického účinku lekári predpisujú súčasné podávanie prebiotík a probiotík. Priebeh užívania liekov umožňuje nielen liečiť alergie na perách alebo rukách, ale tiež predchádzať ich novýmvzhľadu. Dĺžka liečby sa môže líšiť v závislosti od závažnosti ochorenia a veku pacienta. Priemerná doba liečby je 10 dní.

  Zvýšená imunita

  Keďže časté recidívy alergií úzko súvisia so znížením funkčnej aktivity imunitného systému, lekár môže predpísať imunostimulanty alebo imunomodulátory na posilnenie rezistencie tela. Táto skupina liekov zahŕňa Viferon, Grippferon, Genferon a ďalšie lieky. Ak lekár odporučil liečbu alergií doma pomocou týchto imunostimulantov a imunomodulátorov, mali by ste vyhľadať kvalifikovanú lekársku pomoc od iného špecialistu. Užívanie takýchto liekov spôsobí stimuláciu aktivity imunitného systému. Začne prudšie reagovať na inváziu cudzích proteínov a príznaky alergickej reakcie sa stanú oveľa silnejšími.

  Terapeutická strava

  Často sa dá počuť o výhodách pôstu pri liečbe alergických vyrážok. Lekári varujú pred neprípustnosťou odmietnutia jesť v ktorejkoľvek fáze patologického procesu. Hladovanie spôsobí zníženie rezistencie tela voči alergickým činidlám, oslabenie obranyschopnosti. Tento stav imunity uľahčí prienik vírusov a patogénnych baktérií, čo vedie k rozvoju respiračných a črevných infekcií.

  Pokiaľ ide o príznaky alergie, lekári odporúčajú diétnu liečbu nalačno, najmä pri diagnostikovaní.atopická dermatitída, žihľavka, astma. Táto technika sa používa iba pri liečbe dospelých. Výrobky, ktoré negatívne ovplyvňujú stav imunitného systému, sú zo stravy úplne vylúčené. Tieto zahŕňajú:

  • mastné mäso a ryby;
  • plnotučné mlieko;
  • kapusta, fazuľa, hrach, paradajky, reďkovky;
  • pečivo z masla a lístkového cesta;
  • karamel, čokoláda, smotana a puding.

  Počas stravovania je kategorický zákaz akéhokoľvek alkoholu, kávy, čierneho čaju, rýchleho občerstvenia.

  Je povolené používať iba potraviny, pri ktorých príprave sa margarín, kuchynský olej a nátierka nepoužívali. Na zlepšenie imunitného systému by ste mali jesť fermentované mliečne výrobky, čerstvú zeleninu a ovocie, obilné lepkavé obilniny a nízkotučné polievky. Prednosť by sa mala dať pareným jedlám alebo duseným v malom množstve vody.

  Najdôležitejšie je použiť vykladaciu a diétnu terapiu, ak lekári počas diagnostiky zistili potravinovú alergiu. Z diéty je potrebné natrvalo vylúčiť výrobky, ktoré vyvolávajú vyrážky a začervenanie na pokožke. Najčastejšie sa patologické príznaky vyvíjajú po konzumácii morských plodov, citrusových plodov, jahôd, dokonca aj v minimálnom množstve.

  Pri liečbe je veľmi dôležité vylúčenie potravinárskych výrobkov, ktoré vyvolávajú vývoj alergií

  Predpisy pre tradičnú medicínu

  Alergie sa neliečiažiadne ľudové liečivá, pretože zložky používané na prípravu liečiv nemajú schopnosť normalizovať fungovanie imunitného systému. Preto by sa človek nemal nechať unášať kopaním cibuľovej šťavy do nosa alebo odňatím vzácnych bylín. Vyvolá to iba nové kolo alergickej reakcie. Infúzie liečivých rastlín sú veľmi účinné pri odstraňovaní príznakov atopickej dermatitídy, ekzému a žihľavky, ale iba pri externej aplikácii. Ako liečiť alergie na tvári a tele u dospelých a detí:

  • séria,
  • šalvia,
  • harmanček,
  • dubová kôra,
  • ľubovník bodkovaný.

  Na prípravu liečivej infúzie nalejte do keramickej nádoby 3 lyžice suchého rastlinného materiálu, nalejte do litra vriacej vody a nechajte 2-3 hodiny. Po prefiltrovaní utrite pokožku tváre alebo tela niekoľkokrát denne. Ak je vyrážka silná, sprevádzaná opuchom a svrbením, alergici odporúčajú pripraviť bylinné vody.

  Pri infúzii by sa sterilná vložka mala navlhčiť a aplikovať na sčervenané oblasti 1-2 hodiny. Postup sa musí opakovať 3 až 3-krát denne, až kým úplne nezmiznú patologické príznaky. Infúziu je možné pripraviť vo väčšom objeme a naliať do kúpeľa. Tento spôsob liečby sa odporúča, keď sa na celom tele objaví začervenanie a pupienky, čo sa stáva s vývojom alergie na určitý liek alebo jedlo.

  Aby sa zabránilo svrbeniu kože, vyrážkam, začervenaniu a neustálemu upchaniu nosa, nemalo by to komplikovať život.vyhľadajte pomoc svojho lekára. Lekár vykoná sériu laboratórnych, a ak je to potrebné, inštrumentálnych štúdií na určenie príčiny choroby. Liečba alergie trvá pomerne dlho, ale patológia sa dobre darí imunoterapii, ktorá podlieha všetkým lekárskym odporúčaniam a zdravému životnému štýlu.