Ako liečiť alergický kašeľ

Obsah

  Pri znížení funkčnej aktivity imunitného systému ľudské telo nesprávne reaguje na neškodné potravinové výrobky alebo peľ rastlín. Neprimerané reakcie sa vyskytujú vo forme kožných vyrážok a nadmerného slzenia. Jedným z bežných symptómov alergie je suchý štekajúci kašeľ. Telo sa pomocou svojej pomoci snaží zbaviť látok, ktoré dráždia sliznicu hrtanu.

  Ľudia často zanedbávajú návštevu lekára a liečia alergický kašeľ konvenčnými expektorančnými liekmi alebo tradičnou medicínou. Takáto „terapia“ je úplne zbytočná, pretože sa nevylučuje faktor vyvolávajúci vznik nepríjemného symptómu.

  Charakteristiky

  Pred liečením bolestivého alergického kašľa by sa mala objasniť jeho príčina. Po vylúčení pôvodcu zo života osoby zmiznú po krátkej terapii všetky súvisiace príznaky. Alergické reakcie sa spravidla vyskytujú u ľudí, ktorých telo spôsobuje narušenú imunitnú odpoveď na bežné látky rastlinného alebo živočíšneho pôvodu, domáci prach a farmakologické prípravky. Ak sa patologický proces vyvinul prvýkrát, musí sa pacient podrobiť kompletnej diagnóze, aby zistil povahu alergického činidla.

  Ako zistiť, že príčinou kašľa bola porucha imunitného systému:

  • prekvapenie. Alergický kašeľ sa vyskytuje samostatne, nie je komplikovaný príznakmirespiračná choroba (horúčka, suchá sliznica, slabosť a únava);
  • záchvaty. Náhle sa objaví suchý kašeľ a náhle zmizne. Jeho trvanie sa môže líšiť od jedného dňa po niekoľko mesiacov;
  • zosilnenie v noci. V tme, zvyčajne po zaspávaní, sa alergický kašeľ zosilňuje, u ľudí sa často vyskytujú záchvaty dusivého kašľa;
  • nedostatok spúta. Alergický kašeľ je suchý, hrubé hlieno nevyniká ani po dlhodobom kašľaní;
  • príznaky spojené. Nesprávna imunitná reakcia vyvoláva nadmerné slzy, bolesti v krku, žihľavku, upchatie nosa.

  Ak tieto príznaky sprevádzajú suchý kašeľ, pravdepodobnosť jeho alergického pôvodu je veľmi vysoká.

  Pri výbere liekov na liečbu lekár zohľadňuje jeho intenzitu, povahu a trvanie. Veľmi dôležitá je povaha alergického činidla a možnosť jeho eliminácie z okolitého priestoru chorej osoby.

  Eliminačná terapia

  Aby sa vyliečil suchý alergický kašeľ, vykonávajú sa testy rozškrabania kože, aby sa identifikovala zlúčenina, ktorá spôsobila nepríjemný symptóm. Ak sa obyčajný domáci prach stal provokujúcim faktorom, musíte sa rýchlo zbaviť predmetov, ktoré sú rýchlo kontaminované. Prach sa hromadí v kobercoch, kobercoch, knihách. Pri diagnostikovaní osoby týmto alergickým činiteľom každý deň mokré čistenie všetkýchdostupné miesta.

  Ak po konzumácii potravinového výrobku dôjde k suchému kašľu, musí byť trvalo vylúčený zo stravy. Majitelia mačiek, psov, vtákov a hlodavcov majú najväčšie ťažkosti, keď sa ukáže, že srsť alebo perie domáceho maznáčika sa stali príčinou suchého kašľa. Ľudia čelia ťažkej voľbe - dať zvieratám v dobrých rukách alebo vziať antihistaminiká na celý život.

  Adsorbenty a enterosorbenty pomôžu rýchlo očistiť telo alergických látok:

  • aktívne uhlie;
  • polyfepán;
  • Enterosgel;
  • Smecta.

  Priebeh podávania týchto liekov je indikovaný u pacientov s diagnostikovanou potravinovou alergiou. Keď sa peľ rastlín stane príčinou suchého kašľa, lekári odporúčajú, aby osoba zmenila oblasť pobytu a niekedy aj klimatickú zónu.

  Bez ohľadu na to, aké je to ťažké, musíte prestať fajčiť. Toxické látky obsiahnuté v tabakovom dyme silne dráždia sliznicu horných a dolných dýchacích ciest. To je produkcia hlienu a zhoršuje závažnosť suchého kašľa.

  U niektorých pacientov vyvoláva alergická reakcia niekoľko látok rôzneho pôvodu naraz. Postupy na čistenie krvi ich pomáhajú rýchlo odstrániť z tela: hemosorpcia, imunosorpcia. Princíp týchto techník je založený na použití špeciálnych spojív. Na svojom povrchu absorbujú zlúčeniny, ktoré spôsobujú alergický kašeľ. Čistená krv sa vracia do telaosoba.

  Antihistamíny sa používajú na zmiernenie záchvatov alergického kašľa

  Antihistamíny

  V prípade alergického suchého kašľa sa používajú desenzibilizačné metódy, ktoré sa vykonávajú iba v nemocničnom prostredí. Telo pacienta je postupne „zvyknuté“ na látku, ktorá spôsobila nepríjemný symptóm. Takéto postupy však trvajú dlho, preto sa na odstránenie alergického kašľa používajú antihistaminiká. V závislosti od závažnosti symptómov a výskytu chorôb pri anamnéze sa pacientovi odporúča epizodické alebo priebehové podávanie antialergických liekov.

  Napriek syntéze moderných antihistamínov sa niekedy používajú tablety prvej generácie. Majú nielen širokú škálu terapeutických účinkov, ale tiež výrazné vedľajšie účinky. Aj pri jednorazovej dávke difenhydramínu sa u pacientov často vyskytujú:

  • ospalosť;
  • inhibícia;
  • apatia, slabosť;
  • závraty.

  Pri používaní týchto liekov na liečbu alergického kašľa by ste nemali viesť vozidlá alebo vykonávať práce, ktoré si vyžadujú koncentráciu alebo rýchlu reakciu. Preto lekári čoraz viac predpisujú lieky, ktoré nemajú sedatívne vlastnosti a neznižujú kvalitu ľudského života. Okrem toho sa takéto lieky predlžujú - užívajte iba jednu tabletu denneterapeutický účinok. Medzi tieto lieky patria:

  • Zodak;
  • Zirtek;
  • Claritin;
  • Tsetrin.
  • ​​

  Antihistaminiká sa nemôžu užívať bez lekárskeho predpisu. Lieky prvej generácie sa postupne vyraďujú práve z dôvodu prívržencov samoliečby. Pacienti nezávisle zvyšovali dávky a predlžovali priebeh liečby, pretože sa u nich vyvinula stabilná závislosť od vedľajšieho sedatívneho účinku, podobná závislosti od drogovej závislosti.

  Lieky s bronchodilatačným účinkom

  Niekedy pacienti vyhľadávajú lekársku pomoc, keď sa vyskytnú závažné komplikácie. Suchý alergický kašeľ sa stáva jedným zo symptómov astmy, nebezpečným ochorením s častými záchvatmi udusenia, pocitom nedostatku vzduchu. V tomto prípade sa pacientom odporúča používať lieky, ktoré uvoľňujú hladké svaly priedušiek a znižujú závažnosť bronchospazmu. Tieto lieky sú dostupné vo forme aerosólov s rôznymi dávkami účinných látok pre deti a dospelých.

  Najefektívnejšie sú:

  • Berotek;
  • Salbutamol;
  • Berodual.

  Eufillín má podobný účinok, ktorý je k dispozícii vo forme tabliet a parenterálneho roztoku. Stimuluje dýchacie centrum a zlepšuje pľúcnu ventiláciu. Krv je nasýtená kyslíkom a jej koncentrácia oxidu uhličitého klesá. To umožňujeuľahčiť dýchanie a zastaviť záchvaty alergického kašľa.

  Doterajšie lieky a liečivé byliny

  Kôra štekania je príznakom alergie, takže expektorančné lieky ho pomáhajú eliminovať. V respiračnom trakte osoby sa hromadí husté hlien. Telo sa snaží odstrániť pomocou reflexnej ochrannej reakcie - kašeľ. Je to však také viskózne a koncentrované, že je veľmi ťažké sa ho zbaviť. Pri liečení suchého alergického kašľa sa používajú lieky na riedenie spúta, ktoré pomáhajú jeho rýchlej eliminácii.

  Tieto prostriedky zahŕňajú:

  • Bronchorus (Ambrobene, Ambroxol);
  • brómhexín;
  • Acetylcysteín.

  Na zníženie viskozity spúta sa lieky musia brať do úvahy s pitím veľkého množstva tekutín. Môže to byť nielen čistá nehybná voda. Ovocné nápoje a kompóty z bobúľ a ovocia pomáhajú odstraňovať hustý hlien z dýchacích ciest a dopĺňajú v tele prísady vitamínov a minerálov. Je racionálne používať pri liečbe infúzií alergického kašľa a odvarov liečivých rastlín, ktoré majú expektoračný účinok.

  Schopnosť skvapalniť sputum a uľahčiť dýchanie je:

   73. rozmarín;
  • podkolienky;
  • fialová;
  • šalvia;
  • eukalyptus.

  Zber liečivých rastlín v prsníku je možné kúpiť v lekárni alebo si vybrať liečivé bylinky sami. Vdýchnutie pomôže znížiť frekvenciu relapsov alergického kašľa. preRoztoky Ambrobene alebo Lazolvan sa používajú pre ultrazvukové a kompresné rozprašovače. Ak sa inhalačná procedúra vykonáva pomocou hrnca alebo čajníka, potom sú infúzie a odvar z vyššie uvedených bylín skvelé.

  Dekorácie sušených bylín rýchlo odstránia alergický kašeľ

  Posilnenie imunitného systému

  Posilnenie odolnosti organizmu proti alergickým látkam a posilnenie imunity pomáha pri dlhodobom príjme komplexných vitamínov a minerálnych zlúčenín. Takmer všetky tieto látky sa zúčastňujú metabolizmu a ich nedostatok vedie k narušeniu všetkých životne dôležitých systémov.

  Najvyváženejšie zloženie biologicky aktívnych látok v takýchto prípravkoch:

  • Vitrum;
  • Selmevit;
  • Complivit;
  • Centrum.

  Suchý kašeľ je jedným z hlavných príznakov poruchy imunitného systému, ktorá sa prejavuje vo vývoji alergií. Aby sa zvýšila jeho funkčná aktivita, lekári odporúčajú používať tinktúru echinacea, Immunal, Tsitovir. Lieky majú vlastnosti imunostimulantov a imunomodulátorov, znižujú nielen frekvenciu záchvatov kašľa, ale aj frekvenciu recidívy vírusových a bakteriálnych infekcií.

  Ľudové liečivá

  Pred liečením alergického kašľa liekmi vyrobenými podľa receptov tradičných liečiteľov je potrebné poradiť sa o vhodnosti takejto liečby. Lekári spravidla nie sú proti užívaniu drograstlín a čerstvo vylisovaných štiav, za predpokladu, že pacienti nemajú individuálnu citlivosť na tieto látky. Nepočítajte však s vysokým výkonom odvarov a infúzií. Možno ich použiť iba ako doplnkovú terapiu alergického kašľa. Útoky astmy prieduškovej astmy sa dajú eliminovať iba farmakologickými prípravkami.

  Pomáha znižovať závažnosť bolestivého alergického kašľa pri oplachovaní. Polievkovú lyžicu jedlej sódy by ste mali rozpustiť v pohári teplej vody a spracovať dutiny a hrdlo. Tento nástroj eliminuje opuch vnútornej steny hrtanu, umožňuje vám naplno sa nadýchnuť.

  Suchý kašeľ silne dráždi sliznicu dýchacích ciest. Nie je prekvapujúce, že so zníženou imunitou sa alergia spája s bakteriálnou infekciou a vytvárajú sa zápalové ložiská. Pre oslabené telo je použitie antibiotík, ktoré vyvolávajú rozvoj dysbiózy, nežiaduce. Na záchranu prichádzajú prostriedky tradičnej medicíny, ktorých infúzie a nálezy obsahujú azulén. Prírodná látka v zmesi:

  • lekáreň harmančeka;
  • palina;
  • eukalyptus;
  • Ľubovník bodkovaný.

  Azulén má antialergické, baktericídne a protizápalové vlastnosti. Priaznivo pôsobí na sliznice dýchacích ciest, odstraňuje zápaly, riedi a odstraňuje sputum. Pri infúzii liečivých bylín s azulénom umyjú nos a liečia hrdlo. Horúce odvary sú skvelé prepožití.

  Liečitelia pri liečbe paroxysmálneho bolestivého kašľa odporúčajú inhaláciu pomocou horúcich zemiakov:

  • varené nešúpané hľuzy;
  • na zemiaky posypte 2-3 špetky jedlej sódy;
  • Zakryte sa uterákom a vdychujte horúcu paru počas 10-15 minút.

  Bezprostredne po zákroku by ste mali ísť do postele po navinutí do teplej prikrývky. Vdýchnutie zemiakov uľahčuje dýchanie, znižuje viskozitu spúta. Suchý alergický kašeľ sa stáva vlhkým a produktívnym.

  Suchý kašeľ často odchádza bez liečby farmakologickými liekmi a ľudovými prostriedkami. Stačí z vášho života vylúčiť látku, ktorá prispieva k rozvoju alergií. A poznať jeho povahu môže iba skúsený lekár po vykonaní biochemických štúdií. Preto by ste nemali trpieť bolestivými útokmi a utrácať peniaze za drahé lieky. Včasné kontaktovanie lekárskeho zariadenia zníži pravdepodobnosť alergických komplikácií.