Ako liečiť alergickú nádchu

Obsah

  Podľa štatistík je každá piata osoba na svete tak či onak postihnutá alergickou formou rinitídy. Výskyt alergickej nádchy priamo súvisí s účinkom alergénu na ľudské telo. Všade nás obklopujú dráždivé látky. Sú to peľ rastlín, chlpy domácich miláčikov, obyčajný prach, ktorý sa nenosí z komôr a oveľa viac. Každá osoba reaguje odlišne na patogény a pre každý alergén bude individuálna. Ak sa chcete vyrovnať so prejavmi reakcie na akýkoľvek stimul, musíte vedieť, ako liečiť alergickú nádchu.

  Liečba alergickej nádchy by mala byť komplexná, pretože nosná sliznica trpí patológiou. Eliminujte alergén - v polovici bitky je stále potrebné normalizovať funkciu nosovej sliznice.

  Zásady liečby a diétnej terapie

  Na odstránenie príznakov choroby je potrebné najskôr zastaviť kontakt s alergénom. Ak už niekto vie, čo by mohlo viesť k vzniku alergickej nádchy. Potom môžete cielene minimalizovať účinok alergénu na organizmus. Ak nebolo možné zistiť presný alergén, musí sa vylúčiť kontakt s najpravdepodobnejšími alergénmi. Na tento účel je potrebné:

  • skrývať plyšové hračky, kobercové podlahy a obklady stien - je celkom možné, že sa alergia objavila na prachu alebo na materiáli, z ktorého sú hračky a koberce vyrobené;
  • odstrániť rastliny z miestností -veľmi často to sú častice uvoľňované rastlinami, ktoré vyvolávajú alergickú nádchu u dospelých a detí;
  • nahradiť ťažké záclony alebo poťahy čalúneného nábytku, vákuové pohovky a kreslá, odstraňovať prach z povrchu stolov, komody, police na knihy. Na týchto miestach sa hromadí prach a spôsobuje alergie;
  • meniť posteľnú bielizeň - najmenšie domácnosti sa tu môžu hromadiť - chyby postele, ktoré tiež vyvolávajú alergické prejavy;
  • venujte pozornosť vankúšom s prirodzeným perím, najmä ak sa po spánku objaví alergia - perie môže v tele spôsobiť podráždenie;
  • nepoužívajú agresívne kozmetické výrobky, ak je to možné, zmeňte jeden z fondov na iný s cieľom identifikovať alergén.

  Ak je v dome alergická osoba, vyžaduje sa denné mokré čistenie, priestory by sa mali vetrať. Tieto opatrenia výrazne znížia alergické útoky a zlepšia zdravie pacienta.

  V niektorých prípadoch sú ľudia alergickí na jedlo. V tejto situácii je potrebné vylúčiť z ponuky presne produkt alergénu a riad s ním. Najčastejšie sú alergie spôsobené citrusovými plodmi, medom, paradajkami, orechmi, morskými plodmi, vajciami, mliekom, čokoládou.

  Liečba drog antialergickými liekmi

  Liečba alergickej nádchy je založená na antihistaminikách. Lekári predpisujú pacientom tieto skupiny liekov:

  • miestne antihistaminiká - imzahŕňajú nosné spreje, ktoré aktívne prenikajú do mikrovaskulatúry a nemajú vedľajšie účinky;
  • systémové lieky - prispievajú k blokovaniu produkcie histamínu, čím bránia alergickej reakcii;
  • glukokortikoidové lieky určené na priame použitie na nosnú sliznicu - tieto lieky majú protizápalový účinok, zvyčajne sa však predpisujú, ak iné lieky na liečbu nádchy neboli účinné.

  Na odstránenie príznakov alergickej nádchy môžete použiť liek Cetrin.

  Liek sa vyrába vo forme tabliet a sirupu v 30 a 60 ml fľašiach, takže alergici si môžu vybrať najvhodnejšiu formu na použitie. Aktívnou liečivou látkou liečiva je cetirizín dihydrochlorid. Aktívne pôsobí proti prejavom alergií a pomôže nielen eliminovať alergickú nádchu, ale aj iné príznaky - žihľavku, začervenanie očí atď.

  Cetrin je najnovšou generáciou alergických liekov s najmenšími vedľajšími účinkami

  Drogy môžu užívať deti staršie ako dva roky. Od dvoch do šiestich rokov je indikovaný sirup Cetrin a starším pacientom už môžu byť podávané tablety. Dospelí majú predpísanú jednu tabletu denne a deti túto dávku rozdelia na polovicu. Berte Cetrin ihneď po objavení sa prvých príznakov alergickej nádchy. Keďže liek je dosť silný, stačí jedna tableta,zastaviť útok. V extrémnych prípadoch môžete vypiť druhú tabletu. Počas tehotenstva s Cetrinom nie je možné liečiť alergickú nádchu. Nepoužívajte ho na liečbu dojčiacich matiek.

  Jedným z najúčinnejších prostriedkov nápravy je liek Erius. Používa sa na rôzne prejavy alergickej reakcie vrátane rinitídy. Liečivo sa vyrába vo forme tabliet a vo forme sirupu. Liečivo je desloratadín. Na úspešnú domácu terapiu stačí 5 mg liečiva denne. Nástroj sa dá použiť, keď sa objavia prvé príznaky nádchy. Do krvnej plazmy vstupuje pol hodiny po podaní a najvyššiu koncentráciu dosiahne po troch hodinách.

  Erius sa vylučuje približne jeden deň, takže to, aby sa liek na alergickú rinitídu nezískal viac ako raz za deň, to za to nestojí. Charakteristickým rysom drogy Erius je, že ju možno používať vo forme sirupu aj u detí od šiestich mesiacov veku.

  Protizápalové lieky na nos

  Odporúčame prečítať si: Ako liečiť vazomotorickú rinitídu

  Kvapky a spreje sa používajú ako topický prípravok na ošetrenie nosovej sliznice. Pomerne účinným liekom je liek Flixonáza. Základom lieku je účinná látka flutikazón propionát. Lieky sú dostupné vo forme spreja. Hlavným účinkom lieku je protizápalová látka. Droga pomáha zbaviť pacientov príznakov alergickej nádchy, opuchu sliznicenosná dutina.

  Flutikazónpropionát inhibuje nadmernú drenáž a vývoj zápalovej odpovede. Nástroj sa prakticky neabsorbuje do krvi, všetok jeho účinok sa vyskytuje na povrchu sliznice. Droga môže byť použitá ako predĺžená terapia u detí aj dospelých. Deti od 4 rokov by nemali užívať drogu dlhšie ako dva mesiace a deti od dvanástich rokov - nie dlhšie ako šesť mesiacov.

  Alergická rinitída sa môže liečiť Avamisom. Výrobok je vo forme nosného spreja. Zloženie Avamisu obsahuje kortikosteroid, navyše zloženie lieku obsahuje látku flutikazónfuroát. Má jasný protizápalový účinok. Liek sa používa na systematickú liečbu pacientov trpiacich alergickou rinitídou.

  Droga sa používa pravidelne, pacienti by si nemali nechať ujsť čas podania, aby sa neznížila dávka lieku. Účinok liečiva sa zvyčajne prejaví do ôsmich hodín po prvej injekcii a maximálny účinok sa očakáva na tretí deň liečiva. Jedna dávka sa rovná jednej injekcii. Pred vykonaním postupu musíte nos vyčistiť. Dĺžku liečby Avamisom určuje ošetrujúci lekár v závislosti od závažnosti patológie. Liek sa môže používať u dospelých a detí od šiestich rokov.

  Nasonex Spray bude vynikajúcim preventívnym prostriedkom pre tých, ktorí trpia sezónnou alergickou rinitídou

  .

  Droga je vynikajúci liek.NASONEX. Patrí do skupiny dekongestantov na lokálne použitie obsahujúcich kortikosteroidy. Činidlo je indikované na liečenie alergickej nádchy. Liek môžete používať u detí od dvoch rokov. Pri sezónnej rinitíde sa pred kvitnutím ambrózie a iných bylín odporúča začať užívať liek mesiac pred očakávaným začiatkom pôsobenia alergénu. Zabráni sa tým vzniku závažných alergických záchvatov.

  ​​

  Kontraindikácie tohto lieku sú minimálne, preto sa po konzultácii s lekárom odporúča používať ho dokonca aj u tehotných žien. Typická dávka lieku je jedno kliknutie v jednej nosovej dierke. V tomto prípade sa do nosovej sliznice dostane približne 100 mg liečivej látky obsahujúcej 50 μg mometazónu, aktívnej zložky Nazonexu.

  Pred každým použitím sa injekčná liekovka musí pretrepať, pretože aktívna zložka má tendenciu sa usadiť na samom spodku injekčnej liekovky. Na liečbu alergickej rinitídy sa odporúča podať do každej nosovej dierky 2-krát injekciu a ako profylaxia raz. S oslabením účinku lieku môžete zvýšiť počet injekcií až štyrikrát denne.

  Sinupret je vynikajúce liečivo s imunomodulačným účinkom. Je založený na rastlinných zložkách a má zložitý účinok na organizmus. Vďaka lieku je možné dosiahnuť významný protizápalový účinok, odstrániť opuchy a upchatie nosa, zlepšiť odvodnenie a ventiláciu nosa.dutiny. A ak používate Sinupret spolu s antibakteriálnymi látkami, pomôže to posilniť ich účinok. Nemalo by sa zabúdať na alergikov, ktorých alergická rinitída často končí nachladnutím, pridaním bakteriálnej infekcie a zeleným výtokom z nosa.

  Roztoky na výplach nosa

  Povinným krokom pri liečbe alergickej rinitídy je správne odstránenie výtoku počas alergického záchvatu. V opačnom prípade môže stagnácia hlienu vyvolať vývoj bakteriálnej infekcie a komplikáciu vo forme sínusitídy alebo sínusitídy. Aby ste tomu zabránili, môžete použiť prípravky na umývanie nosa. Pomôže to nielen vyčistenie nosných pasáží hlienu, ale aj posilnenie miestnej imunity.

  Rôzni predstavitelia línie Aqualor umožnia každému pacientovi zvoliť si správny liek

  Aquamaris a Aqualor sa používajú veľmi pohodlne - stačí len jedno stlačenie nebulizátora, aby liek zakryl liečivom celú sliznicu nosných ciest. Tieto lieky môžete používať aj pri malých alergiách. Ďalším dobrým pláchaním je delfín. Pri dennom umývaní nosa týmto liekom sa môžete natrvalo zbaviť alergickej nádchy, pretože liek má preventívne vlastnosti.

  V prípade exacerbácie alergickej rinitídy je obzvlášť dôležité používať liek Dolphin. V čase silných útokov sprej pomôže odstrániť zápalpríznaky a prispeje k regenerácii sliznice nosných ciest. Pretože tento nástroj nemá prakticky žiadne kontraindikácie, môže sa používať dokonca aj u tehotných žien a malých detí trpiacich alergiami. Ak sa objavila senzitivita, zosilnila sa rinitída, zväčšil sa opuch nosných priechodov, objavilo sa kýchanie, svrbenie a pálenie. Neobsahuje bylinné extrakty, takže jemne ovplyvňuje sliznicu nosných ciest.

  Ľudové liečivá

  Aby ste vedeli, ako liečiť alergickú rinitídu s minimálnym poškodením tela, mali by ste venovať pozornosť liečbe ľudových liekov. Existuje niekoľko účinných receptov, ktoré bez poškodenia zdravia pomôžu zvýšiť lokálnu imunitu a vyrovnať sa s prejavmi alergickej rinitídy u dospelých aj u detí. U detí je preferované použitie ľudových prostriedkov, aby sa nazálna sliznica nevysušila farmaceutickými prípravkami.

  Používanie šťavy môže významne zvýšiť imunitu a odstrániť závažné alergické záchvaty rinitídy

  .

  Na úspešnú liečbu alergickej rinitídy pomocou ľudových liekov môžete použiť tieto recepty:

  • na prípravu budete potrebovať štyri polievkové lyžice ľubovníka bodkovaného, ​​jednu polievkovú lyžicu kukuričných stigiem, päť polievkových lyžíc koreňa centaury a tri púpavy, ako aj štyri polievkové lyžice nakrájaného ovocia.šípky. Všetky prísady sa musia zmiešať spolu a naliať 1,5 šálky vriacej vody. Je potrebné trvať na tom, aby bol produkt termosky pevne zakrytý vekom po dobu desiatich hodín. Potom musí byť tekutina prevarená a ponechaná ďalších päť hodín, po ktorej môže byť už použitá. Po prefiltrovaní koláča je pre pacientov užitočné vypiť pol pohára tekutiny trikrát denne pred jedlom;
  • Zelerová šťava má vynikajúcu regeneračnú vlastnosť. Na ošetrenie je potrebné nastrúhať zelerový koreň a šťavu vytlačiť gázou. Výsledná tekutina sa vypije jednu čajovú lyžičku trikrát denne pred jedlom. Po aplikácii zelerovej šťavy si mnohí pacienti všimli, že záchvaty alergickej rinitídy sa začali objavovať menej často a prechádzajú oveľa slabšie;
  • mäta pieporná sa môže použiť na odstránenie choroby. Táto aktívna zložka pomôže zbaviť sa alergických prejavov vrátane rinitídy. Na ošetrenie musíte naplniť 20 gramov suchej mäty pohárom horúceho mlieka a naplniť prípravok asi pol hodiny. Potom to pijú trikrát až štyrikrát denne.

  Liečba alergickej rinitídy je dlhý proces, ktorý si vyžaduje veľa trpezlivosti. Mechanizmy výskytu alergie sú extrémne zložité a lokálnymi liekmi nie je možné ovplyvniť nástup symptómov zo strany nosa. Pacienti musia používať komplexnú terapiu, schému zostavenú lekárom, ktorá bude zahŕňať lieky s rôznym spektrom účinku.