Ako liečiť akútnu bronchitídu

Obsah

  Akútny zápal prieduškovej sliznice je ochorenie známe takmer každému človeku. Podobne ako iné choroby dýchacích ciest môže bronchitída začať bez zjavného dôvodu, ale častejšie ako nie, kašeľ sa stáva spoločníkom chrípky alebo bežného prechladnutia. Vedieť, ako správne liečiť akútnu bronchitídu, môžete eliminovať nepríjemné príznaky choroby v priebehu niekoľkých dní. V opačnom prípade ochorenie nadobudne chronický priebeh, ktorý je oveľa ťažšie zbaviť sa.

  Čo môžem kúpiť v lekárni?

  Nedávne štúdie ukázali, že akútna nekomplikovaná bronchitída by sa mala považovať skôr za zápalový proces, než za infekčný. Preto je dnes antimikrobiálna liečba považovaná za najmenej účinnú ako protizápalová. V niektorých situáciách je však menovanie antibiotík základom liečebného postupu. Patria sem pacienti, ktorí majú nasledujúce príznaky za týždeň:

  • horúčka;
  • rozsiahle prepúšťanie spúta, niekedy so zelenkavým odtieňom;
  • dýchavičnosť s malou fyzickou aktivitou (napríklad pri presune z jednej miestnosti do druhej);
  • všeobecná nevoľnosť a únava.

  Ak sa v hliene, ktorý sa vylučuje kašľom, objavia nazelenalé škvrny, odporúča sa navštíviť nielen terapeuta, ale aj pulmonológa. Špecialista predpíše sputum na prítomnosť patogénov. V prípade pozitívneho výsledkuVýsledkom bude predpísaná antibiotická terapia. Vo väčšine prípadov sú pacientmi so zápalom priedušiek predpísané lieky zo skupiny penicilínov (Augmentin, Amoxicilín) alebo viacerých makrolidov (Macropen a Sumamed).

  Pri výbere spôsobu liečby zápalu sliznice priedušiek je potrebné mať na pamäti, že vo väčšine prípadov nie je choroba spojená s životne dôležitou činnosťou baktérií. Najčastejšie je nástup symptómov choroby spôsobený vírusovou infekciou. Ak sa antivírusová terapia bronchitídy spôsobenej respiračnou infekciou začala včas, je vysoko pravdepodobné, že sa choroba dá vyliečiť čo najskôr. V prípade, že začnete užívať lieky eliminujúce vírus iba 2 dni po nástupe príznakov zápalového procesu v prieduškách, bude liečba zbytočná.

  Liečebný cyklus zápalových ochorení dýchacích ciest sa často dopĺňa nesteroidnými protizápalovými liekmi, ako sú ibuprofén a paracetamol. Tieto lieky, ktoré majú decongestantové a antipyretické účinky, však môžu spôsobovať vedľajšie účinky, ktoré zhoršujú celkový stav pacienta. Jedným z liekov, ktoré pacienti dobre liečia pri liečbe priedušiek, je kombinovaný liek Erespal. Droga spôsobuje najmenšie množstvo nežiaducich vedľajších účinkov a poskytuje dobrý protizápalový účinok, pomáha pri uľahčovaní dýchania a eliminuje opuch bronchiálnej sliznice.

  Po zistení, že hlien začal vylučovať, je potrebné obrátiť sa na lieky týchto skupín:

  • mukolytiká,
  • expektoranty,
  • mukokinetika.

  Lieky potrebné na zmiernenie zápalového procesu priedušiek by mal vybrať ošetrujúci lekár. Nasledujúce lieky majú dobrý terapeutický účinok pri zápale bronchiálnej sliznice:

  • expektorantné liečivo - Ambroxol;
  • činidlo s mukolytickým účinkom - brómhexín;
  • Protizápalovým liekom je Erespal.

  Bylinná medicína a iné liečebné metódy

  Najčastejšie je akútna bronchitída diagnostikovaná u dospelých a detí so slabou imunitou.

  Preto je dôležitým bodom v boji proti respiračným ochoreniam posilnenie imunitnej obrany tela. Existuje niekoľko spôsobov, ako posilniť imunitný systém. Jedným z nich je bylinný liek. Malo by sa pamätať na to, že zložky rastlín môžu spôsobiť závažnú alergickú reakciu. Aby ste úplne neoslabili zdravie, musíte pred použitím bylín na liečbu respiračného ochorenia konzultovať s lekárom. Toto odporúčanie sa týka najmä detí a žien, ktoré sa pripravujú na to, aby sa stali matkou.

  Na porazenie choroby v počiatočných fázach jej vývoja úspešne pomáhajú tieto rastliny:

  • koreň sladkého drievka,
  • podkožie,
  • marshmallow root,
  • thermopsis.

  Na liečbu akútnych aj chronických foriem choroby je vhodný zber,pozostávajúce z týchto bylín: 130 g listnatých listov;

  1. 20 g letákov podbradníkov;
  2. 20 g fialovej trávy;
  3. 30 g koreňa sladkého drievka.

  Na prípravu infúzie nalejte lyžicu suchých drvených surovín do 200 ml vriacej vody a potom trvajte štvrťhodinu. Prefiltrovaný liek sa užíva 3 x denne vo forme tepla (asi ⅓ šálky pred jedlom).

  Štatistiky hovoria, že v 40% prípadov je akútna bronchitída výsledkom výtoku z nosa

  .

  Tri dni po nástupe prvých príznakov akútnej bronchitídy pomocou bylinných odvarov si možno všimnúť, že kašeľ už nie je suchý a bolestivý, pretože sa začalo s vyprázdňovaním spúta. Počas tohto obdobia sa odporúča opustiť antitusiká a prepnúť na lieky na rýchle odstránenie spúta.

  Číselné rastlinné prípravky, ktoré sa dajú ľahko nájsť v každej lekárni, pomôžu vyliečiť zápal prieduškovej sliznice:

  • Ak je kašeľ bolestivý a nesprevádza ho spúta, sú vhodné poplatky za prsia č. 1 a č. 2;
  • Ak sa začal proces skvapalňovania a odstraňovania hlienu, odporúča sa kúpiť zbierka č. 3 alebo č. 4.

  Telo ľudí, ktorí veľmi často užívajú antibiotiká, má horší terapeutický účinok rastlinných zložiek ako ostatní.
  Existuje názor, že vdychovanie v domácnosti nijakým spôsobom neprispieva k zotaveniu pri akútnom zápale sliznice.priedušiek, to však zďaleka nie je. Pridaním niekoľkých kvapiek borovice, eukalyptu alebo silice mäty piepornej do roztoku určeného na inhaláciu získate dobrý terapeutický účinok: znížením kašľa a zvýšením výtoku spúta. V miestnosti, kde chorá osoba trávi čas, je tiež užitočné namontovať aróma lampu.

  Dobré antitusické účinky sú známe aj tým, že sa oblasť hrude otrie kafrovým olejom. Tento liek má lokálne dráždivé účinky a stimuluje dýchacie centrum. Na implementáciu postupu potrebujete 3 lyžice. polievkové lyžice gáforového oleja zahriateho (nie vyššie ako 30 stupňov) vo vodnom kúpeli. Pomocou tohto nástroja je potrebné dobre trieť chodidlá, chrbát a hruď a potom si obliecť bavlnené tričko, ponožky a zabaliť ich do prikrývky. Najlepšie je manipulovať pred spaním. Otepľovanie trením gáforom je užitočné aj pre deti trpiace kašľom, avšak ak dieťa nedosiahlo vek 2 rokov, postup sa nedá vykonať.

  Návšteva soľnej jaskyne pomáha pri obnove tela po ťažkom bronchiálnom poranení. Takéto zariadenia sú často vybavené veľkými rehabilitačnými strediskami. Počas liečebného sedenia v takejto miestnosti dochádza k deštrukcii patogénnych mikroorganizmov a všeobecne priaznivému účinku na dýchací systém. Dobrý terapeutický účinok sa dosahuje vďaka soliam, ktoré pokrývajú steny tzv. Jaskyne.

  Kašeľ krvi pomocou spúta môže naznačovaťrozvoj tuberkulózy alebo malígnej patológie pľúc

  Aké sú spôsoby, ako zmierniť stav pacienta?

  Zápal sliznice priedušiek v akútnom štádiu dáva chorému veľa nepríjemností. Na produktívny boj proti akútnej bronchitíde doma sú potrebné určité priaznivé podmienky:

   67) protidrogová liečba akútneho respiračného ochorenia sa stane najúčinnejšou, ak sa chorému poskytne primeraný odpočinok. Nemocná osoba by mala spať najmenej 7 hodín denne a počas dňa sledovať odpočinok na posteli;
  • Fajčenie tabaku má negatívny vplyv na priedušky, čím viac ochorenie oslabuje. Počas obdobia zotavovania sa odporúča znížiť počet cigariet alebo úplne opustiť závislosť. Aby sa pacientovi uľahčilo dýchanie v miestnosti, kde sa nachádza, neodporúča sa fajčiť iným ľuďom;
  • Ak chorá osoba nemá prudký nárast telesnej teploty a celkové zdravie je blízko uspokojivého stavu, mali by sa počas dňa podniknúť krátke prechádzky. Najužitočnejšou akútnou bronchitídou je les alebo morský vzduch, preto je lepšie prechádzať sa v parku, háji alebo na pobreží, ak je to možné;
  • v miestnosti, kde dospelý alebo dieťa prežíva akútnu bronchitídu, sa nesmie sušiť vzduchom. Zabránenie bolestivému kašľu a odstránenie hlienu v kratšom čase pomôže zaistiť dobrú vlhkosť v miestnosti. V blízkosti radiátora môžetevložte vedro naplnené studenou vodou, ktorá sa bude postupne odparovať. Okrem toho si môžete kúpiť špeciálne zariadenie, ktoré zvlhčuje vzduch, alebo zavesiť mokré uteráky do miestnosti;
  • u ľudí trpiacich zápalom bronchiálnej sliznice sa zvyčajne potí. Aj keď s trochou námahy alebo kašľaním môže dôjsť k navlhčeniu odevu chorého, je potrebné sledovať jeho stav. Veci pacienta sa musia včas zmeniť na suché a čisté, aby sa predišlo podchladeniu jeho tela;
  • jedlo konzumované počas akútneho respiračného ochorenia by nemalo byť nadmerne pikantné a korenené, aby sa nespôsobilo ďalšie dráždivé účinky na bolesť hrdla;
  • Nemocný by mal vypiť veľa (od 2 do 4 litrov za deň) čerstvo vylisovaných nekyslých štiav, bylinkových čajov a nápojov bez kofeínu. Preferovaný by mal byť teplý čaj s prídavkom suchého kvetu lipy, malín, prírodného medu. Ďalej je užitočná mierne zahriata alkalická minerálna voda.

  Medzi chronickými nešpecifickými ochoreniami dýchacieho systému zaujíma vedúce postavenie pretrvávajúca bronchitída. Hovoríme o chronickom priebehu kašľa, ak sa hľuza naďalej vylučuje po dobu dvoch rokov alebo dlhšie (obdobia najmenej troch mesiacov).

  Na pozadí zápalu pľúc alebo iných chorôb horných dýchacích ciest je možné pozorovať vývoj chronickej bronchitídy. Opakujúce sa lézie často vedú k takému ochoreniu.vírusy, ako aj nepriaznivé pracovné podmienky a dlhodobé vystavenie chladu.

  Hlavnou vecou, ​​ktorú je potrebné urobiť pri liečbe chronických respiračných chorôb, je odstránenie spúšťacieho faktora, ako je fajčenie tabaku. Ľudia, ktorí sú mučení dlhodobým kašľom, by mali pracovať na miestach, kde nie je vysoká koncentrácia priemyselného prachu alebo iných chemických nečistôt. Na liečenie choroby, ktorá získala chronickú formu, sú tiež uvedené bronchodilatačné a antibakteriálne činidlá.

  Kašeľ, ktorý trvá niekoľko mesiacov, môže spôsobiť astmu

  Zápal bronchiálnej sliznice, ktorý netrvá dlho, sa odporúča liečiť v teplej klíme. Ideálne pre osoby oslabené priedušiek sa považuje za vzduch na pobreží Stredozemného mora nasýtený jódom a zápornými iónmi.

  Prevencia relapsu bronchitídy

  U detí a dospelých, ktorí majú slabú imunitnú obranu tela, sa často vyskytujú časté prechladnutia (viac ako 3-krát ročne), ktoré sú sprevádzané zdĺhavým účinkom (viac ako 30 dní). kašeľ.

  Na ochranu dieťaťa alebo dospelého pred opakujúcou sa bronchitídou sa musia prijať tieto opatrenia:

  • plne jesť a kupovať vitamínové a minerálne komplexy, aby sa zabránilo sezónnemu nedostatku vitamínov;
  • počas epidémie používajte oxolinovú masť pred návštevou preplnených miest;
  • úplne eliminuje nástup zápalových procesov, najmä priedušiek;
  • používajú imunostimulačné činidlá, napríklad ženšenovú tinktúru;
  • zvyknúť si seba a dieťa na popúšťacie postupy, chodiť naboso po piesku, vziať vzduchové kúpele, utrieť studenou vodou;
  • eliminujú ložiská pomalej infekcie, napríklad chronická tonzilitída alebo sínusitída;
  • venujú viac času fyzickej aktivite;
  • zostavujú dennú rutinu tak, aby existoval čas na správny odpočinok a spánok (najmenej 7 hodín denne).

  Zhrnutie

  Je potrebné liečiť kašeľ, ktorý sa začal, včas, aby sa choroba nezmenila na dlhodobú bronchitídu. Pomocou moderných liekov predpísaných lekárom môžete výrazne znížiť nepríjemné príznaky choroby. Ne-liekové spôsoby riešenia problému tiež pomôžu urýchliť zotavenie pacienta.