Ako liečiť akútnu alebo chronickú tracheitídu u dieťaťa?

Zdá sa, že choroba je pozadu a môžete relaxovať. Nie je to však také jednoduché. Po bakteriálnej alebo vírusovej infekcii u detí je imunitný systém často významne oslabený. To platí najmä pri použití antibiotickej liečby. Koniec koncov, nielen účinne bojujú proti patogénnym mikroorganizmom, ale tiež potláčajú mnohé funkcie imunitného systému. A keď ustúpilo základné ochorenie (zimnica a bolesti hlavy zmizli, teplota sa vrátila do normálu), dieťa má často nepríjemný nosový kašeľ. To naznačuje, že sa vyvíja tracheitída - zápalový proces, ktorý ovplyvňuje sliznicu priedušnice. V tomto článku sa bude diskutovať o tom, ako liečiť priedušnice u dieťaťa.

Tracheitída u detí - príznaky

Aby ste mohli účinne bojovať proti tejto chorobe, musíte najskôr zistiť, ako sa prejavuje a aké formy sú častejšie.

Rozlišuje sa chronická a akútna tracheitída.Posledne menované sa najčastejšie vyvíja po vírusovom ochorení. Zvyčajnými patogénmi sú stafylokok a streptokok. Akútna tracheitída sa môže vyvíjať izolovane aj v kombinácii s faryngitídou a /alebo laryngitídou.

Chronická forma choroby je oveľa menej častá. Často sa stáva dôsledkom akútnej tracheitídy. Vývoj udalostí je pravdepodobný najmä vtedy, ak sa dieťaťu nedostalo náležitej starostlivosti a liečby včas, ale ak sa začalo viesť aktívnym životným štýlom. Preto lekáriDôrazne odporúčame, aby ste počas choroby udržiavali pokojný odpočinok a minimalizovali záťaž tela až do konečného uzdravenia.

Obe formy tracheitídy sa vyznačujú silným suchým kašľom. Navyše sa prvé príznaky choroby najčastejšie vyskytujú v noci alebo neskoro popoludní. Tracheitída sa môže prejaviť aj ako ťažký pocit pálenia v oblasti hrudníka. Pri auskultácii (počúvaní) lekár zvyčajne počuje pískot. Ak sa komplexná liečba nezačne včas, potom bude mať dieťa čoraz bolestivejšie a veľmi bolestivé záchvaty kašľa, ktoré môžu trvať približne 20 minút.

Príčiny tracheitídy u detí

Najbežnejšie príčiny tracheitídy sú:

 • podchladenie;
 • Vdýchnutie studeného vzduchu;
 • Dlhodobý pobyt v prašnej miestnosti.

Okrem toho s vírusovým ochorením alebo po ňom je sliznica priedušnice obvykle hyperemická a na jej povrchu sa často objavujú bodové krvácania. To všetko je výsledkom „práce“ vírusu. To je dôvod, prečo sa tracheitída spravidla vyvíja niekoľko dní po vzniku choroby - vírus musí rásť a šíriť sa po celom tele, aby mohol vyvolať vývoj zápalového procesu. Okrem toho sa tracheitída často vyvíja ako komplikácia tej istej chrípky.

Ako as čím má zaobchádzať priedušnica u detí?

Najskôr by sa malo chápať, že je veľmi nebezpečné vyberať lieky na liečbu sami. Koniec koncovkaždá z nich má veľa kontraindikácií a kompatibilita liekov je iná. Okrem toho nezabudnite, že lieky pre dospelých môžu výrazne poškodiť telo dieťaťa.

Hlavným cieľom liečby je zvýšenie imunity dieťaťa a doplnenie jeho vitamínovej batožiny. Antibakteriálne látky sa v takýchto prípadoch spravidla nepoužívajú. Ak je však všetko zlé a vyvíja sa hnisavá tracheitída, potom antibiotiká jednoducho nedokážu.

Tracheitída sa však dá liečiť ľudovými prostriedkami, čo vôbec nie je kontraindikované. Boj proti tejto chorobe však musí byť komplexný. Preto by klasické lieky mali byť doplnené ľudovými receptami.

Takže na liečbu kašľa, ako hlavného prejavu choroby, sa zvyčajne predpisuje:

 • sirupy (stoptussín, koreňový sirup sladkého drievka);
 • bujóny (zber prsníkov);
 • Vypláchnutie úst (s furatsilinom alebo harmančekom);
 • Vdychovanie rôznymi éterickými olejmi a bylinkami;
 • Častý teplý nápoj, väčšinou zásaditý.

Okrem uvedených liekov pomáha pri kašli aj čaj s malinami, kalina alebo lipa, ako aj teplé mlieko s medom.

Malé deti často odmietajú kloktať. V takýchto prípadoch je potrebné podávať nie príliš horúci bylinkový čaj, a čím častejšie, tým lepšie. Odporúča sa tiež denne liečiť deti vitamínmi skupiny A a C trikrát denne, pretože prispievajú k rýchlemu obnoveniu imunity.

Ak ide o chronickú tracheitídu, potom lekári častomajú tendenciu predpisovať rôzne antivírusové a aerosólové lieky (zanamivir, oseltamivir alebo Tamiflu).

Pri tejto chorobe veľa pomáha trieť detskú hruď oteplujúcimi balzamami (Asterisk, Dr. Mom). Tento postup by sa mal vykonávať každý deň, počnúc prvým dňom choroby. Navyše, jedno z mletia sa odporúča vykonať pred spaním.

Vdychovanie parou je jednou z najúčinnejších metód liečby priedušnice.

Ak je však dieťa veľmi malé, vdychovanie nebude možné v klasickej podobe. Existuje však aj iná alternatíva. Na oheň je potrebné položiť panvicu s vodnými komponentmi. Dvere pevne zatvorte. Vezmite dieťa do náručia a nechajte ho stáť asi 10 minút v blízkosti vriaceho vývaru. Pre dieťa staršie ako 2 roky sa môžu robiť klasické inhalácie. Nižšie sú uvedené najpopulárnejšie a najúčinnejšie možnosti ich zloženia:

 • Vdychovanie medu . Možno najúčinnejšou možnosťou, ktorá dieťaťu umožní zbaviť sa choroby v čo najkratšom čase. Aby ste takúto inhaláciu pripravili, musíte rozpustiť 10 g kvetového medu vo vode a pridať tam 5 ml vápenatej soli. Potom sa zmes zahrieva vo vodnom kúpeli. Dieťa by malo dýchať výpary 7 minút, ktoré sa uvoľňujú súčasne;
 • Vdýchnutie šalvie alebo eukalyptu . V piatich pohári vody sa zriedi 25 kvapiek jódu a dve polievkové lyžice šalvie trávy alebo eukalyptu. Niekedy sa tam pridá čajová lyžička anízového oleja. Vdychovanie sa vykonáva najmenej 7minúty;
 • Vdýchnutie olejom čajovníka . 5 kvapiek oleja z čajovníka sa pridá do šálky horúcej vody. Dieťa dýcha parou asi 6 minút.

Pri liečení tracheitídy sa môžu použiť aj obaly na otepľovanie. Musia sa aplikovať medzi lopatky a na hrudnú kosť. Niekedy sa používajú horčičné kúpele.

Pokiaľ ide o ďalšie opatrenia, často je potrebné miestnosť vetrať, zvlhčovať vzduch a vykonávať v nej mokré čistenie. Prispieva to k výraznému skráteniu trvania choroby.

Ak budete postupovať podľa všetkých vyššie uvedených pokynov, ako aj podľa predpisov a rád lekára, dieťa sa s touto chorobou rýchlo vysporiada a svoju rodinu opäť poteší radostným smiechom a nekonečným úsmevom.