Ako liečiť akné na tvári u dospievajúcich

Obsah

  Dospievanie nie je len časom prvého zamilovania a nových emócií, ale aj vážneho boja proti hlavnému spoločníkovi adolescentov - akné. Vyskytujú sa v celom tele, na tvári a krku, stávajú sa nielen kozmetickým defektom, ale tiež príčinou vážnych psychologických problémov. Ako liečiť dospievajúce akné u chlapcov, aby sa zabránilo ich masívnemu vzhľadu a zabránilo sa tvorbe jaziev na tvári?

  7. Hlavné metódy zaobchádzania s akné mladistvých

  Hlavnou príčinou vyrážok u dospievajúcich na tvári a tele je nadmerné vylučovanie mazových žliaz vyvolané hormonálnymi zmenami v tele. Pre správnu liečbu je potrebné poradiť sa s lekárom, pretože ustanovenie účinného liečiva je možné iba po presnej diagnóze.

  Na liečbu akné v tomto veku je dôležitý integrovaný prístup, pretože samotné lokálne pôsobiace lieky sa nedokážu vyrovnať s patológiou. Lekári trvajú predovšetkým na regulácii výživy - nejedzte príliš veľa tukových, vyprážaných alebo sladkých jedál, pretože podľa lekárov spôsobuje zvýšenú sekréciu mazu a predĺžený priebeh zápalového procesu.

  Pri správnej výžive sa počet akné u dospievajúcich zníži asi o dvadsať percent, čo predstavuje významný úspech v boji proti patológii. Použitie veľkého množstva bielkovín, rovnako ako zvýšenie pitnej čistej vody2-3 litre za deň. Bude schopná z tela odstrániť toxíny, metabolické produkty a dodať pokožke zdravý vzhľad.

  Konzervatívna liečba

  Spočiatku by sa malo dospievajúce akné liečiť konzervatívnymi metódami. Farmaceutický priemysel vyvinul dostatok liekov, ktoré pomôžu vyrovnať sa s vyrážkami na tvári a tele. Najobľúbenejšie drogy sú Baziron a Differin. Tieto fondy odvedú vynikajúcu prácu so zápalovými procesmi, preto lekári odporúčajú ich použitie spoločne, aby sa dosiahol čo najlepší účinok. Takže s Differinom musíte ráno liečiť svoju tvár a Baziron večer liečiť.

  Baziron je najobľúbenejší liek na akné a dospievajúci ho dobre znášajú

  .

  Lekári okrem týchto liekov odporúčajú používať na liečbu pokožky aj iné terapeutické látky. Masti Skinoren, Zinerit, Fusiderm, Curiosin, Bactroban, Dalacin, Oxy-5, Zeraklin, Isotretinoin majú dobrý účinok. Tieto lieky predpisuje lekár výlučne individuálne, v závislosti od závažnosti ochorenia. Používajú sa hlavne v prítomnosti hnisavého zamerania. S výrazným hnisavým pôsobením na pokožku sa akné lieči liekmi obsahujúcimi antibiotiká.

  Ak je akné závažné, lekári predpisujú antibiotiká vo forme tabliet.

  Medzi topickými prípravkami majú dobrý účinok masti Levomekol, Erytromycín, Hyoxyson, Syntomycín, Clindovit alebo Masť.Klindomitsin. Tieto liečivá je potrebné liečiť najmenej dva mesiace, každý deň aplikovať masť na miesto zápalu. Masti môžu vďaka svojmu bakteriostatickému účinku ničiť patogénnu mikroflóru, znižovať výskyt nových papúl a uzlín. Veľkosť zapáleného akné je výrazne znížená, sčervenanie a opuch zmiznú.

  S cieľom eliminovať opuchy a začervenanie v blízkosti akné, sú mazané prípravkami Advantan, Triderm, Akriderm, Prednisolon. Trenie s chlórhexidínom bude užitočné, ale v súvislosti s tým je potrebné pamätať na to, že chlorhexidín sa nepoužíva dlho, pretože môže vysušiť pokožku a patogénne mikroorganizmy si naň zvyknú pomerne rýchlo.

  Ak dospievajúci ochorel vírusovým ochorením na pozadí objavenia sa akné, vo väčšine prípadov sa aktivuje akné a k nemu sa pripájajú zápalové formácie vírusovej etiológie. Aby ste mohli takéto akné ovplyvniť, môžete ich namazať pomocou acykloviru alebo oxolínovej masti.

  Väčšina dospievajúcich sa obáva nielen samotného akné, ale jeho dôsledkov. Nechajú pupienky na mojej tvári jazvy a jamy? Aby sa tomu zabránilo, po odstránení akútnej fázy ochorenia sa akné rozmazáva dexpantenolom, traumeelom alebo kuriosínom. Tieto prostriedky pomôžu zbaviť sa škaredých účinkov akné, vďaka použitiu mastí a gélov v pokožke sa aktivuje krvný obeh, stáva sa rovnomernejším a pružnejším.

  Curiosín je vynikajúci prostriedok na regeneráciu pokožky

  .

  Teenageřipri liečbe akné sa kyselina salicylová často používa príliš často. Tento nástroj môžete použiť, pretože vysušuje pokožku a odstraňuje uvoľnený tuk z jeho povrchu. Je však lepšie obmedziť používanie kyseliny salicylovej, pretože môže nadmerne vysušiť pokožku, čo vedie k ešte väčšiemu zápalu. To isté sa dá povedať aj pre peelingy. Účinne čistia pokožku od prebytočného tuku, ale zároveň môžu poškodiť tenkú ochrannú vrstvu pokožky.

  Vitamín A (retinol), ktorý prispieva k regenerácii kože, zohráva pri liečbe tohto ochorenia dôležitú úlohu. Lekári odporúčajú pacientom, aby užívali lieky, ako sú Airol, Roaccutane, Isotrex, Locacid. Určité množstvo retinolu je tiež obsiahnuté v diferenciíne. Použitie týchto liečiv inhibuje vývoj a rast epitelových buniek, ktoré tvoria kanáliky mazových žliaz. V dôsledku tohto mazu sa produkuje omnoho menej, čo znamená, že intenzita zápalového procesu klesá. V ohnisku zápalu sa zlepšujú ukazovatele imunitnej rezistencie. Rany u dospievajúcich, ktoré sa tvoria pri zápale, sa pri používaní týchto liekov hojia oveľa rýchlejšie a pokožka sa stáva mäkšou a hladšou.

  Liečba akné je možná nielen farmaceutickými výrobkami, ale aj alternatívnymi metódami. Dobré sušiace účinky majú rôzne odvary a infúzie bylín. Lekári odporúčajú dospievajúcim, aby sa umývali vodou s pridaním harmančeka. Tiež užitočnéutrite čerstvou brezovou šťavou alebo infúziou nechtíka. V prítomnosti veľkého akné sa môžu aplikovať s čerstvým rezaným listom aloe.

  Ako príklad môžeme odporučiť niekoľko receptov na liečbu akné na tvári u dospievajúcich pacientov:

  • Liečba tinktúry nechtíka je jedným z najúčinnejších prostriedkov na nápravu akné u dospievajúcich. K tomu je potrebné naliať jednu polievkovú lyžicu sušených kvetov rastliny s dvoma pohármi vriacej vody a nechať ju variť pol hodiny pod vekom. Ukáže sa silná infúzia, ktorá sa vypustí z koláča a otretých častí kože, ktoré sú zapálené. Okrem trenia sa môžu vytvárať aj obklady - rovnako účinný spôsob liečby akné. Vďaka tejto liečbe je možné obnoviť normálne fungovanie mazových žliaz a zmierniť bolesť v oblasti zápalu.
  • Maska furatsilínu a zmes liečivých rastlín má priaznivý vplyv na pokožku. Ak chcete pripraviť masku, musíte zmiešať dve rovnaké časti suchého harmančeka a nechtíka (pol lyžice), nalejte pohár vriacej vody a trvať na veka, kým úplne nevychladne. Potom sa do stále teplej kvapaliny (1 polievková lyžica L.) umiestnia tri drvené tablety furacilínu a miešajú sa, až kým sa úplne nerozpustia. Ukazuje sa, že hustá zmes sa nanáša na tvár a zostáva cez noc. Ráno sa maska ​​jemne premyje zvyšným bylinkovým roztokom pripraveným deň predtým.
  • Vynikajúcim liekom na akné sú kuracie bielkoviny. Proteín jedného vajca je oddelený od žĺtka,dôkladne poraziť, kým hustá pena a pridajte 1 lyžica. l. šťava z aloe. Po dôkladnom premiešaní sa produkt nanáša na pokožku tridsať minút, potom sa pri izbovej teplote premyje vodou. Tento postup sa odporúča robiť dvakrát denne počas ôsmich týždňov.
  • Akné možno liečiť aj cesnakom. Na tento účel je potrebné odlúpnuť 4 - 5 veľkých strúčikov cesnaku, preniesť ich do stavu šťavy v cesnaku a výslednú hmotu položiť na tvár - miesto, kde sa koncentruje akné. Pred nanesením cesnaku sa odporúča pokožku namazať olivovým olejom, aby nedošlo k páleniu. S cesnakom je potrebné ľahnúť si asi pätnásť minút, potom sa maska ​​odstráni, tvár sa umyje studenou vodou a lubrikuje zvlhčovačom.
  • Trenie aloe šťavou dáva vynikajúci účinok. Na tento účel nakrájajte hustý list z rastliny, ktorá má najmenej 4 až 5 rokov, vložte list do chladničky na pár dní a potom ho pomelte a šťavu vytlačte cez tenkú fazuľku. Výsledná šťava sa utiera akné dvakrát denne.
  • V boji proti akné môžete použiť masku z modrého ílu. Predáva sa v lekárni. Do lyžice modrej hliny je potrebné pridať lyžičku citrónovej šťavy, rovnaké množstvo tinktúry nechtíka a zamiešať do stavu buničiny. Aplikuje sa na problémové oblasti po dobu desiatich minút, po ktorých očistia pokožku masky a namazajú zvlhčovačom.

  Postup čistenia tváre hardvéru poskytuje vynikajúci výsledok v porovnaní s pôvodným stavom pokožky

  Ďalšie spôsoby, ako sa zbaviť akné

  Ak sa konzervatívne metódy nemôžu zbaviť akné, lekári odporúčajú kozmetické postupy, ktoré môžu túto chorobu vyliečiť. Takéto postupy sa vykonávajú v kozmetologickom úrade kliniky. Na odstránenie akné existuje niekoľko spôsobov, ako ich odstrániť:

  • v prítomnosti bielych alebo čiernych komedónov sa uvádza extrakcia komedónov. Pokožka je vopred naparená, aby otvorila svoje póry, a potom odborník ručne odstráni obsah pórov. Procedúra je dosť nepríjemná, pleť tváre nejaký čas vyzerá bolestivo, zapálená, ale potom obnovená. V súčasnosti sa táto technika používa zriedka;
  • Chemický peeling tváre zahŕňa ošetrenie pokožky účinnými látkami, ktoré stimulujú regeneráciu. Obvykle sa postup vykonáva po predbežnom odstránení najväčších útvarov. Chemický peeling by sa mal vykonávať iba na klinike, aby lekári mohli zvoliť najlepší spôsob liečby tváre;
  • mechanické čistenie tváre sa vykonáva pomocou rôznych nástrojov, pomocou ktorých sa extrahuje akné. Procedúra je tiež poznačená bolesťou, ale je účinnejšia ako manuálne odstránenie;
  • Kryoterapia zahŕňa ošetrenie pokožky pri nízkych teplotách. Pri kryoterapii môže mínus dosiahnuť 110 stupňov, čo priaznivo ovplyvňuje krytie pokožky. Vylučovanie mazu je znížené a póry kože sú podstatne stiahnuté a zmenšujú sa;
  • vákuumOdstránenie je skvelý spôsob, ako sa zbaviť nečistôt na pokožke. S pomocou vákuového zariadenia sa v trubici vytvára podtlak, ktorý vynáša mazu;
  • Ultrazvukové čistenie pomáha v boji proti hlboko ležiacemu akné. S pomocou ultrazvukových vĺn, ktorých hĺbka prieniku je kontrolovaná lekárom, je akné kvalitatívne odstránené, stopy postupu rýchlo miznú a pomocou ďalších liečivých látok si tvár rýchlo získa zdravý vzhľad;
  • Laserové čistenie pokožky je jedným z najnovších vynálezov v tejto oblasti. Vďaka šetrnému účinku môžu lekári odstrániť akné umiestnené v akejkoľvek hĺbke. V tomto prípade teenager nemá jazvy alebo popáleniny pri zákroku, pretože Laserový lúč pracuje iba v problémovej oblasti bez prenikania do zdravého tkaniva.

  Nakoniec môžete poskytnúť niekoľko tipov na starostlivosť o tvár mladistvých trpiacich na akné:

  • Ak dôjde k akné, je dôležité opustiť všetky „teplé“ vodné postupy - pri rozširovaní sa z pary pokožka aktivuje sekréciu mazových žliaz.
  • Akné nemôžete liečiť sami - vyžaduje sa lekárska konzultácia.
  • Neoddeliteľným procesom liečby je odmietnutie zlých návykov, stvrdnutie tela a dobrá výživa.
  • Situácia s akné sa musí kontrolovať - ​​ak dôjde k neprimeranému zvýšeniu hnisavej vyrážky v tele, musíte navštíviť lekára, možno sa infekcia dostala do krvného obehu.
  • Ak sa vyskytne akné, je povinné, aby sa liečilo antibakteriálnymi látkamilieky, ako aj zmena v kozmetike pre starostlivosť o pleť.
  • Dospievajúci trpiaci dospievajúcim akné musí častejšie meniť posteľnú bielizeň.
  • Nemali by ste odmietnuť alternatívne metódy liečby. Spolu s oficiálnym lekárstvom poskytuje alternatívna liečba vynikajúce výsledky v boji proti tomuto problému.

  Boj proti akné mladistvých u chlapcov nesľubuje, že bude rýchly. Hormonálne pozadie sa môže u niektorých adolescentov pohybovať až do sedemnástich rokov, zatiaľ čo niekto má problémy s kožou a zostáva až dvadsať rokov. Situáciu je však potrebné neustále monitorovať: predchádzať infekcii kože v mieste akné, hľadať dlhé obdobia remisie, neustále konzultovať s odborníkmi. Iba spoločným úsilím môžu byť dospievajúce akné porazené a pokožka čistá a zdravá.