Ako liečiť akné na tvári

Obsah

  Akné na tvári je bolesť hlavy nielen pre dospievajúcich. Môžu sa vyskytovať u detí aj dospelých, iba príčiny akné sa budú líšiť. Ak chcete vyrovnať farbu pleti, musíte vedieť, ako liečiť akné na tvári skôr, ako úplne zmiznú. Potom sa pokožka zotaví a akné nebude pacientom dlho obťažovať.

  Príčiny akné určí každý dermatológ pred vymenovaním. Je to mimoriadne dôležité, pretože dôvodom je aj výber liečebných postupov. Môžete použiť lieky aj hardvérové ​​metódy - výber závisí od stupňa poškodenia kože, kvality akné, ich množstva.

  Napríklad prechladnutie sa lieči niektorými drogami a alergické vyrážky u dieťaťa sa liečia inými.
  Na určenie príčin postačuje vizuálne vyšetrenie a vypočúvanie pacienta. Napríklad u ženy sa akné často vyskytuje na pozadí hormonálneho zlyhania počas tehotenstva a u dospievajúceho chlapca je typickým spoločníkom počas puberty podkožný pupienok. Niekedy je potrebný krvný test a zoškrabanie z povrchu kože.

  Liečba akné liekmi

  Keďže problém s akné je naliehavý, farmaceutický priemysel vyrába veľa liekov na liečbu akné na tvári. Pre ľahké použitie majú lieky rôzne tvary a objemy. Základom liekov sú protizápalové liekyzložky so sušiacim účinkom. Sú to kyselina salicylová, oxid zinočnatý, triclosan. Mnoho mastí obsahuje vo svojom zložení antibiotiká, ak je potrebné ich použiť na pozadí hnisania epidermy. Uvádzame najobľúbenejšie prostriedky ako liečenie akné na tvári.

  • Clindovit je krém s antibakteriálnymi liekmi. Kompozícia obsahuje klindamycín. Zameriava sa na ohniská zápalu a eliminuje hnisanie pokožky. Droga sa predpisuje obozretne deťom mladším ako 12 rokov, ako aj tehotným ženám. Aplikujte liek niekoľkokrát denne s tenkou vrstvou na postihnutú pokožku. Na dosiahnutie tohto účinku je potrebné liečiť najmenej jeden a pol až dva mesiace, ale ak je to potrebné, lekári predlžujú trvanie liečby až na šesť mesiacov.
  • Curiosín je liek na zápal a zjazvenie. Curiosin pôsobí najlepšie na akné. Hlavným účinkom lieku je expozícia kyseliny hyalurónovej na pokožke. Liek je kontraindikovaný počas tehotenstva a laktácie.
  • Retínová masť je liek, ktorý normalizuje fungovanie mazových žliaz. Podporuje tiež regeneráciu pokožky, má protizápalové účinky. Aktívne sa používa na ružovku, akné a dermatitídu. Liek je kontraindikovaný pri chronických ochoreniach tráviaceho systému a vylučovacích orgánoch. Na postihnutú pokožku sa ráno a večer nanáša tenká vrstva retinoidová masť. Liečba trvá jeden až tri mesiace. Používajte opatrne u tehotných žien, ako aj pri precitlivenosti na zložky lieku.
  • Differin je krém na reguláciu produkcie mazu. Zabraňuje nadmernej tvorbe mazu. Vďaka tomu je pokožka hladšia a rovnomernejšia. Má výrazný protizápalový účinok, je predpísaný pacientom náchylným na alergické reakcie. Najlepší účinok lieku je pri liečbe akné a komedónov, otvorených aj uzavretých. Náradie sa odporúča aplikovať raz denne, najlepšie v noci. Hmatateľný efekt je možné pozorovať 1–2 mesiace po pravidelnom užívaní drogy.
  • Zinerit - je k dispozícii vo forme pleťového mlieka. Pretože Zinerit obsahuje erytromycín, vďaka nemu akné v rekordnom čase zmizne. Prípravok aktívne vysušuje pokožku, preto sa odporúča pre pacientov so zvýšenou mastnou pokožkou. Aplikuje sa na povrch pokožky a nevyžaduje oplachovanie, priebeh liečby liekom je tri mesiace. Vedľajšie účinky sú zriedkavé, ale s pocitom mierneho nepohodlia lekári nemusia prestať užívať liek.
  • Masť zinku je vynikajúcim sušiacim činidlom. Má protizápalové účinky. Je k dispozícii vo fľašiach, má hustú konzistenciu a pri aplikácii na teplú pokožku sa produkt topí. Alergické reakcie na liečivo sú mimoriadne zriedkavé.
  • Metrogil - je k dispozícii vo forme gélu a dnes sa považuje za jedno z najlepších liekov na liečbu akné. Obsahuje metronidazol, ktorý je účinný proti patologickým mikroorganizmom. Droga sa používa na liečbuakné, dermatitída, ružovka. Počas tehotenstva v prvom trimestri sa liek nemá predpisovať.
  • Sírová masť je antimikrobiálna látka. Masť účinne odstraňuje zápalové procesy na pokožke a podporuje jej regeneráciu. Používa sa na mnohé kožné patológie, vrátane akné rôzneho pôvodu. Naneste na pokožku raz denne po dobu desiatich dní.
  • Baziron je gélový prípravok obsahujúci erytromycín. Nie je to len terapeutické, ale aj profylaktické. Najčastejšie sa predpisuje predpis proti komedónom a zápalovým akné na tvári. Liek zlepšuje prístup kyslíka k tkanivám, absorbuje nadbytočný mazu, pomáha zvlhčiť pokožku.
  • Salicylová masť má hojenie rán a antiseptický účinok. Pri použití masti veľmi rýchlo zmizne zápal v hrúbke kože.
  • Dalacín je gél založený na antibiotickom klindamycíne. Má protizápalové a antibakteriálne účinky.
  • Ichtyylová masť je špecifický liek s veľmi nepríjemným zápachom. Ichthyol napriek tomu dokonale zmierňuje zápaly, normalizuje krvný obeh a má dezinfekčný účinok.
  • Skinoren je najúčinnejší proti akné spôsobenému hormonálnymi poruchami. Lekári milujú liek, pretože zabraňuje vzniku pigmentácie na pokožke, ktorá sa často stáva po akné, a tiež zabraňuje jazvám na povrchu pokožky.

  Nápravné opatrenia proti akné pomôžu vyrovnať sa s nimivyrážky v rôznych štádiách patológie. Najdôležitejšia vec je systematická aplikácia

  Ľudové liečivá

  Vedia, ako liečiť podkožné akné a povrchové defekty a populisti. Ponúkajú množstvo receptov, ktoré môžu výrazne zlepšiť stav pokožky na tvári. Môžete ich používať doma. Všetky výrobky sa pripravujú čo najjednoduchšie a sú k dispozícii ich prísady.

  Na liečbu populistov proti akné sa používajú odvary, ktoré čistia krv (breza a dvojdomá dvojdomá, lopúcha a púpava), trie aloe a šťavu z nechtíka lekárskeho, preto sa odporúča umývanie domácim mydlom. Na čistenie mazu budú užitočné zmesi petržlenovej šťavy s aloe šťavou a glycerínu s citrónovou šťavou. Populisti tiež odporúčajú opustiť dekoratívnu kozmetiku v prospech prírodných. Napríklad tonikum na bylinkách na umývanie tváre bude lepšie ako akékoľvek mydlo. Masky na mastnú pleť pomôžu najmä hlinenej maske.

  Kozmetické procedúry

  Ak miestne ošetrenie nemá požadovaný účinok, lekári uprednostňujú hardvérové ​​metódy. Stimuluje nielen metabolizmus v tkanivách tváre, ale tiež odstraňuje odumretú epidermu atď. Ako rýchlo sa dá liečiť pomocou hardvérových techník, ukáže regeneračné schopnosti pokožky. V tomto prípade veľa záleží na individuálnych vlastnostiach tela.

  Laserový peeling

  Laserpeeling - tento postup sa najčastejšie používa pri liečbe akné, rovnako ako tvrdohlavo pretrvávajúceho malého akné. Pacienti trpiaci na akné vyskúšajú rôzne lekárske metódy, často sa však v tejto veci stáva „záchranným lanom“ laserový peeling. Po laserovom ošetrení získava pokožka zdravý vzhľad, hrbole a drsnosť miznú, purulentné hlboké akné úplne zmizne a zablokované kanály už nevyvolávajú nové zápalové ložiská.

  Laserový peeling dokáže odstrániť aj najproblematickejšiu akné, s ktorou sa krémy, masti a pleťové mlieka nemôžu vyrovnať

  Laserový peeling možno pripísať najnovším metódam liečenia kožných defektov - pred desiatimi rokmi o tomto postupe nikto nevedel a mnohí pacienti s problémovou pokožkou uprednostňujú liečbu týmto spôsobom. Je pozoruhodné, že neexistujú žiadne vekové obmedzenia pre laserové ošetrenie - liečba sa môže použiť už u dospievajúcich. Laserový peeling je k dispozícii v dvoch verziách - teplá a studená. Vďaka studenej technike je možné eliminovať menšie kozmetické defekty, ale iba horúca technika laserového lúpania dokáže prekonať vnútorné akné na tvári.

  Počas lúpania za studena pôsobí laserový lúč na pokožku, vďaka ktorej postihnutá pokožka odlupuje a umožňuje regeneráciu novej pokožky. V jednom dni nebude možné vyliečiť patológie kože - pri laserovom lúpaní to bude trvať tri až päť dní. Lúpanie za horúca robí to istémanipulácie, iba paralelne tiež zahreje pokožku zvnútra, dokonca ovplyvňuje vnútorný pupienok na tvári. To umožňuje nielen vyhladiť pleť, ale aj začať regeneračné procesy v epiderme.

  Chemický peeling

  Chemický peeling vám umožňuje urýchliť procesy regenerácie v pokožke, po ktorej sa horná vrstva aktívne odlupuje a aktualizujú sa hlbšie vrstvy. To sa deje v dôsledku nárazu špeciálnych chemických komponentov na povrch pokožky. Po postupe chemického peelingu sa produkcia kyseliny hyalurónovej, elastínu a kolagénu aktívne zvyšuje - to pomôže zdravej a vyblednutej pokožke, čo je dôležité najmä pre ženy v menopauze, u ktorých sa vyskytuje akné na tvári v dôsledku hormonálnych zmien v tele.

  Vzhľadom na svoje jedinečné vlastnosti sa chemický peeling dokáže vyrovnať s takmer všetkými druhmi akné na tvári, či už ide o malé akné alebo červené zápalové vredy. Vďaka svojmu aktívnemu pôsobeniu na pokožku môže chemický peeling ovplyvniť aj subkutánne akné na tvári - u ľudí trvá najdlhšie a vždy existuje riziko recidívy.

  Chemický peeling - skvelá príležitosť na začatie regeneračných procesov na pokožke tváre

  V závislosti od závažnosti choroby trvá odlupovanie od štvrtiny do hodiny. K expozícii povrchovému chemickému peelingu dochádza v dôsledku rôznych kyselín - glykolovej, fytickej, salicylovej.Koncentrácia sa vyberá individuálne. Chemický peeling má najlepší účinok pri liečbe post-akné a akné. Procedúra je čo najjednoduchšia a pokožka na ňu dobre reaguje. Takmer všetci pacienti nemajú sčervenanie po odlúpnutí, rovnako ako pri odlupovaní kôry, ako pri iných postupoch. Na úplné obnovenie zdravia pokožky tváre sa odporúča liečebný cyklus šiestich procedúr podľa jedného postupu týždenne.

  Ak je to potrebné, pacienti sa podrobujú strednému peelingu. Procedúra sa vykonáva kvôli účinku kyseliny trichlóroctovej alebo kyseliny salicylovej na pokožku. Počas procedúry sa výrazne zlepšuje elasticita kože, prechádza akné a pigmentácia. Odporúča sa až osem ošetrení v závislosti od závažnosti ochorenia. Priebeh liečby je jedným postupom za desať dní, pretože po odlúpnutí môže zčervenanie pokožky zostať.

  Hlboký peeling sa vykonáva s derivátmi fenolu. S akné na tvári sa používa zriedka, a dokonca aj vtedy, ak je to potrebné, odstránenie veľmi hlbokého akné, vrenia a následkov kožných lézií.

  Ultrazvukový peeling tváre

  Ultrazvukový peeling tváre je v kozmetológii najčastejšie používaným postupom, pretože nepoškodzuje pokožku, ale má aj pozitívny účinok. Konkrétne výsledky sa pozorujú pri ružovici. Pomocou tohto postupu sa pokožka očistí od vonkajších nečistôt, sekrétov mazových žliaz, odumretých kožných buniek. Tento postup umožňuje rozšíriť kanáliky žliaz a urýchliť metabolizmus v koži,jeho nasýtenie kyslíkom. Tento postup eliminuje menšie kožné defekty.

  Počas liečby touto technikou pôsobia na pokožku zvukové vibrácie, v dôsledku ktorých sa odumreté častice odlupujú a vytvára sa regeneračná práca kožných buniek. Procedúra neprináša nepríjemné pocity a môže byť vykonaná dokonca aj u dospievajúcich. Po ultrazvukovom vyčistení tváre sa pokožka ošetrí výživnými krémami a maskami. Čas strávený na procedúre je iba dvadsať minút.
  Vákuový peeling

  Vysávač s rôznymi tryskami vám umožní vyčistiť póry pokožky od škaredých čiernych bodiek

  .

  Vákuové lúpanie - najlepšie pre čierne alebo biele akné, ktoré sa dá ľahko odstrániť vákuom. Procedúra je bezbolestná a netraumatická pre pokožku tváre. Akné sa eliminuje pomocou vákuovej trubice, ktorá vytvára podtlak a tuk, ktorý upcháva póry, vyjde. V počiatočnej fáze sa pokožka naparuje, aby sa póry otvorili, a nevyskytli sa žiadne nepríjemné pocity. Potom sa aplikuje priame vákuum, potom sa pokožka zahreje pod infračervenou lampou.

  Je potrebné zúžiť póry pokožky. Pri významnej lézii na koži bude potrebné každý týždeň vykonať niekoľko procedúr. Ak sa na čele a v oblasti lícnych kostí vyskytujú iba akné, potom sa takéto akné dá zvládnuť dvoma návštevami. Postup vákuového čistenia by sa mal vykonávať iba s vymenovaním lekára - ak je pacientkrvné cievy sú veľmi krehké, môžu sa zmeniť na modriny.

  Stravovacie pravidlá

  Ľudia s akné na tvári majú zvyčajne problémy s príjmom tukov. S nerovnováhou tuku v tele sa tiež vyskytuje akné. Preto je dôležité, aby títo pacienti neliečali akné na tvári, ale aj aby upravili výživový systém. Je vhodné obmedziť používanie konzervovaných potravín, vyprážaných potravín a mastných potravín. Tiež sa oplatí obmedziť používanie sladkostí a sýtených nápojov.

  Pokiaľ je to možné, fajčenie a alkohol by sa mali obmedziť.

  Musia sa jesť mliečne výrobky, ryby a mäso a ľahko stráviteľné uhľohydráty. Zelenina by mala byť čo najviac nasýtená vlákninou.

  Liečba akné na tvári je zdĺhavá procedúra, ktorej sa nemožno vyhnúť bez lekárskej pomoci. Je dôležité nielen odstrániť viditeľné prejavy patológie, ale tiež liečiť príčinu kozmetického defektu. V tomto prípade je spolupráca lekára a pacienta mimoriadne dôležitá - splnenie všetkých potrebných požiadaviek, vykonanie procedúr.