Ako liečiť akné

Obsah

  Problém akné sa objavuje nielen v dospievaní. Akné rôzneho druhu sprevádzajú celý život veľa ľudí a hlavným problémom je boj proti nim. Nikto samozrejme nechce vydržať takú kozmetickú vadu, najmä spravodlivý sex. Hľadajú všetky spôsoby, ako liečiť akné, bojovať proti nim pomocou liekov, bylín, postupov u kozmetičky. Ako sa rýchlo a efektívne zbaviť nenávistných vyrážok?

  Liečba akné súvisiaceho s vekom

  Akné súvisiace s vekom má svoj názov, pretože sa objavuje v určitom veku. Zvyčajne je to kvôli hormonálnym zmenám v tele. Poruchy kože sa objavujú u dievčat a chlapcov počas puberty a ženy ich tiež trpia pri zániku reprodukčnej funkcie. Ako liečiť dospievajúce akné u chlapcov nájdete v tohto článku. Akné zvyčajne prechádza samotným časom, ale pokožke je potrebné pomôcť zvládnuť také prejavy hormonálnych skokov čo najúčinnejšie.

  Keďže hlavnou príčinou akné je zvýšené oddeľovanie mazu kožnými žľazami, musí sa najprv začať boj v tomto smere. Liečbu akné konzultujte s dermatológom. Lekár preskúma stav pokožky a predpíše lieky. Niekedy pomôže zistiť príčiny zápalu a upraviť liečbu konzultáciou s príbuznými špecialistami - terapeutom, gastroenterológom, gynekológom.

  Keď sa objaví akné, je veľmi dôležité udržiavať čistú pokožku - to sa môže považovať za prvú fázu zodpovednej liečby. Bez čistej pokožky môžu byť masti a krémy nielen neúčinné, ale aj škodlivé. Čistenie mastnej pokožky by sa malo vykonávať dvakrát denne - po spánku a pred spaním.

  Akné súvisiace s vekom ovplyvňuje nielen tvár, ale aj krk a chrbát. Práve na týchto miestach dochádza k hromadeniu vlasových folikulov, ktoré sa zapália. Prvý úhor je často viditeľný presne na chrbte, pretože tu sú folikuly zraniteľnejšie v dôsledku neustáleho podráždenia odevu. Na chrbte sa odporúča, aby sa ložiská zápalu liečili pastou salicylovej a zinku. Tento nástroj nielen dobre vyschne existujúce formácie, ale bude tiež odolávať vzniku nových. Pokiaľ by nebolo možné kúpiť pastu so salicylom a zinkom, vynikajúcou náhradou bude syntetická masť, ktorá má podobné vlastnosti.

  Akné je častým spoločníkom hormonálnych zmien u dospievajúcich

  .

  Pred použitím lieku musí byť koža vopred ošetrená dezinfekčným prostriedkom. Ako prostriedok na dezinfekciu môžete použiť roztok furatsillíny alebo chlorhexidínu. Kyselina boritá alebo salicylová je tiež vhodná.

  Ak je koža príliš citlivá a akné neprechádza, ale iba alergická reakcia sa spojila, môžete lieky nahradiť ľudovými liekmi. Ako sušiaci prostriedok môžete použiť silné infúzie harmančeka,šalvia, dubová kôra, praslička.

  Zápalové útvary sa utierajú vatovým tampónom namočeným v tekutine alebo sa podľa možnosti vyrobia obklady. Lekári na vedomie, že obklady na tele naparené po kúpeli poskytujú veľmi dobrý účinok - komedóny zjemňujú, póry pokožky sa rozširujú, v dôsledku čoho vyjde obsah akné. V takom prípade sa nenechajte unášať obkladmi a plachtami - pri pustulárnych vyrážkach môžu mať opačný účinok.

  Po liečbe akné je dôležité dodržiavať preventívne opatrenia, aby sa znovu neobjavili. K tomu je potrebné nosiť oblečenie vyrobené z prírodných tkanín, neprehrievať sa a chladiť, sprchovať sa dvakrát denne, vyhýbať sa zlým návykom a jesť zdravé jedlo.

  Z tabliet furatsilínu môžete nezávisle pripraviť roztok na utieranie akné miešaním 3 - 4 tabliet v pohári teplej vody

  .

  Liečba subkutánnych erupcií

  Subkutánny zápal má veľa odrôd. Jedná sa o tzv. Proso (biele akné, podobné zrnu proso) a akné a vrie a ďalšie. Môžete sa s nimi vyrovnať odstránením príčiny choroby.

  Odporúčané čítanie: Príčiny akné na tele
  • Vzhľad proso na tvári je výsledkom nesprávneho fungovania mazových žliaz. Je to mazu, čo je obsah malých novotvarov umiestnených na tvári a tele. Biele akné sa dá odstrániť kozmetickými postupmi, ako aj zmenou stravy, a to najmä pokiaľ je to možnémastné jedlo. Pri správnom uvoľňovaní tuku ho póry pokožky dopravia von, nie dovnútra, pokožka nebude vyzerať tak sucho a zvrásnená. Dermatológ, ktorý vám po liečbe akné poradí s optimálnym postupom odlupovania a regeneračnými prostriedkami, pomôže zbaviť sa miliónov v štádiách. Najbežnejšie používanými postupmi sú elektrokoagulácia, laserové ošetrenie a kyretáž pre veľké útvary.
  • Výskyt subkutánnych zápalových formácií s netvorenou hnisavým driekom je zvyčajne dôsledkom chorôb žalúdka, abnormálneho metabolizmu a zvýšenej hladiny cukru v krvi. Ak sa chcete zbaviť tohto akné, budete musieť vyšetriť nielen dermatológa, ale aj gastroenterológa. Špecialisti vám povedia, ako liečiť akné a budú pacienta pozorovať až do úplného zotavenia. Pokiaľ ide o zápalové ložiská, je kyselina salicylová veľmi účinná. Lekári odporúčajú používať celý rad produktov Klerasil na použitie, ktoré obsahujú dostatočné množstvo kyseliny salicylovej na dosiahnutie hmatateľného účinku v prvých dňoch po použití finančných prostriedkov.
  • Najťažšie liečiteľné vyrážky, ktoré nie sú ničím iným ako varom. Varuje, keď patologické mikroorganizmy vstupujú do oblasti vlasových folikulov. Aktívne tu prebieha zápalový proces, vytvára sa hnisavá dutina, ktorú je možné vidieť voľným okom. Varí napučiava, bolí, na dotyk je horúco. Vychádza iba časť zápalovej formácie,zvyšok ostáva „zápalným ohniskom“ s dlhou hranou.

  Liečba varu doma je prísne zakázaná, pretože priebeh choroby sa môže zhoršiť. Subkutánne akné by sa malo liečiť antibakteriálnymi masťami predpísanými lekárom, ktoré môžu zastaviť patologický proces. Ak sa hnisavé akné šíri po tele, je pre pacienta predpísaná silná antibiotická liečba, pretože existuje riziko otravy krvi.

  Látka benzoylperoxid má dobrý účinok. Pôsobí priamo na ohnisko zápalu a ničí patogénne baktérie, ktoré vyvolali hnisanie. Benzoylperoxid je súčasťou takých prípravkov, ako sú Proderm krém, Baziron-gél, Effesel, Duak-gél. Ak var neprejde pomocou konzervatívnej terapie, lekári ho chirurgicky otvoria, vyčistia dutinu a stehu.

  Na tele sa často objavuje povrchné zhutnenie, ktoré je na dotyk trochu bolestivé. Toto je najčastejšie spojené s podchladením. Katarálne útvary obvykle nemajú hnisavé jadro. Jedná sa o vnútorné akné, ktoré, keď je činnosť provokačného faktora oslabená, nepostupuje, ale skôr prechádza sama. Nemôžu sa liečiť, ak neprinášajú značné nepohodlie, iba ak sú potrebné, sú namazané protizápalovými liekmi.

  Ak sa v jazyku objaví pupienok ...

  Vzhľad bolestivého bieleho útvaru v jazyku je pre mnohých známy. To neumožňuje normálne jesť sbolí ho hovoriť a čistiť si zuby. Slovo pupínek sa na túto formáciu mylne používa, má však s klasickým pupienkom málo spoločného. V jazyku nie sú žiadne mazové žľazy a obsah akné nie je hnisavý.

  Denné oplachovanie účinne zvláda príznaky kandidózy v jazyku

  Je možné vyliečiť bielu škvrnu v jazyku pomocou antimykotík, pretože samotná formácia je prejavom kandidózy. Pri kandidóze bude účinné oplachovanie sódou, roztokom bóraxu a kyselinou boritou. Vypláchnite ústa a najmä jazyk niekoľkokrát denne, nezabudnite vykonať postup v noci. Liečba trvá jeden až dva týždne. S progresívnou kandidózou možno patologický proces zastaviť nielen oplachovaním, ale aj tabletami. Lekári predpisujú na resorpciu tablety - Lysac, Nystatín, Levorín. Pomôžu zvládnuť Diflucan, Nizoral alebo Fluconazole kandidózu.

  Ak jazyk nemá bielu škvrnu, ale červenú, je to príznak glositídy.

  Nádory s glositídou vyzerajú ako edematózne novotvary vyvýšené nad povrch jazyka, pri dotyku bolestivé. Ak je glositída spôsobená náhodným uhryznutím jazyka alebo popálením, nemusíte pupienok liečiť. Prejde to samo.

  Je dôležité chrániť jazyk pred dráždivými potravinami - slanými, kyslými, korením, aby sa nepohodli. Ak je príčinou glositídy herpetická vírusová infekcia, lekár predpíše konkrétnelieky zamerané konkrétne na ničenie vírusu. Lokálne lekár predpíše roztok miramistínu, furatsilín, chlórhexidín a výplachy manganistanom draselným. Na liečenie povrchu pomôžu aktovegínová masť, Vinisol, ako aj rastlinné oleje, ako sú šípky, broskyňové semienka a rakytník rešetliakový. Vynikajúcim prostriedkom na zotavenie sa z infekcie vírusom herpesu je opláchnutie odvarmi liečivých bylín - šalvia, harmančeka, nechtíka, dubovej kôry.

  Akné v uchu: liečba a prevencia

  Výskyt akné v uchu je možný z rovnakých dôvodov ako na tele, ale liečba takéhoto hnisania má svoje vlastné vlastnosti. Najskôr je potrebné okamžite urobiť rezerváciu - nestláčajte ušné abscesy, pretože ich považujeme za nešťastné prejavy prechladnutia. V niektorých prípadoch môžu také manipulácie v ušiach viesť k otrave krvi, k hnisavému obsahu, ktorý sa tam dostane, čo je obzvlášť nebezpečné v dôsledku blízkosti uší k cievam, ktoré prenášajú krv do mozgu. Okrem toho môžu byť ovplyvnené aj prvky samotného zvukového analyzátora, čo môže viesť k zníženiu sluchu alebo jeho úplnej strate.

  Je potrebné uši zasypať pipetou, aby sa liek presne dostal na správne miesto

  Hnisavú pupienok v uchu možno vyliečiť ichtyolickou masťou alebo balzamovým mazaním podľa Vishnevského. Lieky vytvárajú film nad zápalovým zameraním, čo prispieva k rýchlemu uvoľňovaniu obsahu von. Ak sa absces nachádza vo vnútri ušného kanálika a je veľmi ťažké sa tam dostať masťou, lekári odporúčajú pochovať ucho teplým soľným roztokom.roztok s niekoľkými kvapkami jódu. Na varenie je potrebné vziať lyžicu teplej vody, aby sa soľ dostala na špičku noža, rozpustila sa a kvapkala pár kvapiek jódu do vody. Ucho sa vštepuje a prikryje vatovým tampónom alebo gázou. Na opačné ucho si musíte ľahnúť 15 až 10 minút, kým produkt nekladne. Rovnakým spôsobom možno použiť kvapky chloramfenikolu - silný antibakteriálny prostriedok na vredy v uchu.

  Ďalším liekom na vredy v ušiach je gáfor alebo kyselina salicylová. Tieto fondy aktívne bojujú tak s existujúcim vzdelaním, ako aj s formovaním akné. Takéto metódy pomáhajú liečiť akné doma bez návštevy lekára. Okrem toho môžete používať nielen oficiálne lieky, ale aj ľudové lieky. Dobrý protizápalový účinok má list aloe pripojený k miestu hnisania reznou hranou.

  Liečba akné na pokožke hlavy

  Keďže akné na hlave je tiež výsledkom rôznych dôvodov - od hormonálneho zlyhania po zlé návyky, mala by byť ich liečba komplexná. Po prvé, je potrebné odstrániť príčinu vzniku abscesov, inak sa môžu objaviť na čele, lícach a brade. Aby ste to dosiahli, musíte byť vyšetrení nielen dermatológom, ale aj trichológom, najmä ak vlasy začnú vážne vypadávať. V tejto fáze lekár vyhľadá diagnózu a predpíše lieky proti príčine, ktorá vyvolala vredy na hlave.

  Systémová liečba akné na hlave je neoddeliteľnou súčasťou komplexnej liečby. preNa odstránenie porúch sa používajú antibiotiká (tetracyklín, azitromycín, amoxicilín). Ak je príčinou patológie huby, predpisujú sa antimykotiká. Uistite sa, že paralelná liečba črevnej dysbiózy s Bifidumbacterin, laktobacilli, Linex. Ak máte podozrenie na alergickú reakciu, akné možno liečiť liekmi Zodak, Telfast a spolu s týmito liekmi sú predpisované lieky na normalizáciu fungovania nervového systému.

  Akné na hlave treba liečiť trichológom, pretože samoliečba môže viesť k výraznej strate vlasov až do alopécie

  .

  Lokálne akné vo vlasoch sa lieči sprejom clindamycínu alebo erytromycínu. Dobrým účinkom bude Levomekol, ichtyolová masť, Boro-plus. Ak nie je možné rýchlo liečiť akné týmito látkami, lekári predpisujú lubrikáciu salicylovým alkoholom, boritým alkoholom, sintomycínovou emulziou, Fucorcínom. Odporúča sa umývať hlavu šampónmi Nizoral, Algopikmi alebo dechtovými mydlami. Ak sú tieto lieky neúčinné, lekári odporúčajú fyzioterapeutickú liečbu - kryoterapiu, ultrafialové žiarenie, vákuum. Paralelne môžete ošetrovať pokožku hlavy pomocou ľudových prostriedkov - umyte si vlasy špeciálnymi odvarmi a infúziami bylín, ktoré majú protizápalový účinok.

  Ako liečiť akné na prstoch

  Dva hlavné dôvody, prečo sa na prstoch vyskytuje akné, sú porážka vírusu oparu alebo vpich rúk ostrými predmetmi (ryby, vtáčie kosti).Herpetické akné sa dá ľahko zistiť. Sú to vodné útvary, obvykle na vnútornej strane prstov, zoskupené. Takéto útvary sa môžu liečiť antiheretickými masťami. Vynikajúci účinok majú Acyclovir a Acyclostad, ako aj Zovirax a ďalšie lieky proti herpes vírusu.

  Avšak s rozptýlenými léziami rúk a progresiou vodnatých útvarov, nielen pozdĺž rúk, ale aj okolo ramien a ďalej pozdĺž tela, je potrebné poradiť sa s lekárom. Nástup týchto príznakov môže signalizovať ovčie kiahne, ako aj osýpky alebo rubeolu. Tieto choroby sú choré nielen pre deti, ale aj pre dospelých, preto je v každom prípade potrebná lekárska konzultácia. Liečba týchto vyrážok v budúcnosti bude závisieť od diagnózy.

  Ďalším dôvodom výskytu vodnatých útvarov na rukách je dyshidrotický ekzém. Ochorenie je spojené s poruchou potných žliaz, vďaka ktorej sú prsty pokryté charakteristickými vezikulami čírym roztokom. Nemôžete prepichnúť bubliny tak, aby neboli nakazené. Liečbu tohto ochorenia má monitorovať lekár. Antialergiká a steroidy sa predpisujú, diéta je dôležitá. Ak tieto spôsoby liečby nepomáhajú, je predpísaná kryoterapia, ultrafialová alebo laserová liečba. Po takýchto udalostiach bude na upokojenie pokožky a odstránenie podráždenia z tohto procesu užitočné mlieko s harmančekom, nechtík, olej z rakytníka, dubová kôra.

  Ako zaobchádzať s prstami, ak sa na nich objavili abscesy?Tu je výber masťov pomerne široký. Akákoľvek masť s antibakteriálnym účinkom pomôže. Môžete namazať prsty Levomekolom, Sinaflanom, Baneocinom, aplikovať Vishnevského masť alebo ichtyol.

  Sinaflan dokáže zvládnuť zápalové akné na prstoch

  Niekedy môžu byť ruky postihnuté malou červenou akné zdvihnutou nad povrchom kože a opuchnutými. Je nemožné si ich nevšimnúť, pretože svrbia, svrbia, pečú. Vo väčšine prípadov sú útvary tohto druhu alergickou reakciou na domáce chemikálie alebo potraviny. Ich vzhľad sa zvyčajne ľahko spája s použitím nového produktu alebo so zmenou kvapaliny na umývanie riadu. Takéto alergické pupienky môžete pomazať vynikajúcim liekom Dermoveit.

  Dermoveitový krém alebo masť už za pár minút odstránia svrbenie a podráždenie a po niekoľkých hodinách začervenanie prejde a akné sa rýchlo uzdraví. Ak Dermoveit nebol po ruke, akné sa môže namazať kyselinou salicylovou a po chvíli naniesť na povrch pokožky list aloe alebo ho vytlačiť a niekoľko kvapiek tejto rastliny votrieť do pokožky.

  Liečba kozmetických defektov v rôznych častiach tela sa najlepšie začína konzultáciou s dermatológom na klinike. Výskyt akné môže byť prejavom systémovej patológie tela, čo si vyžaduje odlišný prístup v terapii. V každom prípade lekár predpíše účinné lieky na odstránenie kozmetických defektov, ktoré sú príznakmi choroby, a na odstránenie základnej príčiny choroby, ktorá vyvolalavzhľad akné.