Ako liečiť, ak ucho krváca

Obsah

  Zápalové procesy v ušiach sa v lekárskej praxi nazývajú zápal stredného ucha. Toto ochorenie je citlivé na ľudí všetkých vekových skupín, ale u detí je patológia rádovo častejšia. Ako postupuje choroba a čo je potrebné urobiť pre úplné vyliečenie, je podrobnejšie opísané v článku.

  Lekári rozlišujú zápal stredného ucha podľa lokalizácie. Prideliť:

  • externé zápaly stredného ucha,
  • priemerné stredné ušné zápaly,
  • vnútorné zápaly stredného ucha (labyrintitída).

  Každá osoba sa môže nakaziť zápalom stredného ucha, ale deti sú náchylnejšie na túto chorobu. Podľa štatistík asi 80% detí zažije najmenej jednu epizódu zápalu stredného ucha pod 3 roky. Zvážte, ako postupujú jednotlivé typy zápalu stredného ucha.

  Externé zápaly stredného ucha sa dajú zistiť pomocou externého vyšetrenia, ale lekár bude musieť urobiť výber sekrécií pre laboratórne testy. Fyzikálne vyšetrenie je iba prvým krokom pri stanovovaní diagnózy. Na objasnenie typu patológie sa používa počítačová tomografia, otoskopia a tympanometria. Najpresnejšou metódou stanovenia je počítanie alebo magnetická rezonancia. Umožňuje určiť lokalizáciu a zameranie zápalu, vyhodnotiť rozsah poškodenia tkaniva a včas odhaliť komplikácie. Na určenie typu patogénu sa urobí anamnéza.

  Ak sa stalo, že ucho krvácalo a prvé pocity bolesti už pocítili, mali by ste sa poradiť s lekárom. Faktom je, že choroby sluchových orgánov sú rozdelené do kategórií bez právadiagnostiku nie je možné stanoviť a adekvátnu liečbu. Existuje veľa spôsobov, ako si vyfúknuť ucho. Pre niektorých sa tento problém môže zmeniť na jednoduchú formu zápalu stredného ucha, zatiaľ čo iní riskujú úplnú stratu sluchu. Vyzerá to, že všetky druhy chorôb sú podobné, čo vedie k zmätkom ľudí a spôsobuje to, že robia rovnaké spoločné chyby.

  Liečba opuchnutého ucha sa vyberá na základe definície lokalizácie choroby.

  Najprv je potrebné určiť, aký druh zápalu stredného ucha zasiahla pacienta, po ktorom je možné zvoliť primeranú liečbu. Obvykle sú všetky metódy spracovania rozdelené do 3 typov:

  • lekárske,
  • terapeutické,
  • funkčné.

  Často sa používa komplexné zaobchádzanie. O otitída sa lieči doma, ale pod prísnym dohľadom lekárov. Je potrebné zavolať odborníkov k vám domov alebo navštíviť kliniku na vyšetrenie. Zvážte, ako liečiť rôzne typy patológie.

  Ak je ucho vyklenuté, môže byť potrebná komplexná liečba

  .

  Externá zápal stredného ucha

  Po vyšetrení sa ambulantnej liečbe predpíše otolaryngológ. Špecializované zaobchádzanie zahŕňa:

  • čistenie ušného kanálika pomocou špeciálneho vybavenia a liekov;
  • užívanie antibakteriálnych alebo antivírusových liekov.

  Na liečbu tohto typu zápalu je spravidla jedna následná návšteva u lekára dostatočná 7-10 dní po začatí liečby. Akútne zápalové procesy sú dobréprístupné liečbe pomocou lokálnych prípravkov.

  Aktívne sa používajú ušné kortikosteroidy, ktoré pomáhajú bojovať nielen s baktériami, ale aj s nimi spojenými príznakmi. V lekárskej praxi sa často používa gázová turunda, ktorá sa vkladá do ucha na miesto poškodenia baktériami a umožňuje vám dlhodobo držať liek. Kvapky sú zavedené na jednom konci turundy (externý), čo vám umožňuje dopraviť liečivo na miesto zápalu. Po odstránení opuchu turunda sama zmizne alebo ju odstráni lekár po stanovenom čase.

  Domáce ošetrenie znamená dodržiavanie všetkých predpísaných pokynov. Roztoky kyseliny octovej sa predtým používali, tieto lieky však pacientom dávajú nepríjemné pocity a deti ich zle tolerujú. Preto odborníci odporúčajú, aby ste sa zdržali takýchto metód liečby.

  Chirurgia môže byť potrebná iba vtedy, ak sa vyvinú abscesy. Tento stav je zriedkavo prístupný samoobsluhe a môže spôsobiť vážne následky. Drobné rezy sa urobia na ďalšie odvedenie abscesu. Pacient by potom mal chrániť uši pred vlhkosťou a nosiť klobúk alebo špeciálne spodné prádlo, ktoré pomôže zaistiť, aby ucho už ďalej nevyfukovalo.

  Prítomnosť earache je hlavným dôvodom vyhľadania lekárskej starostlivosti

  .

  Zápal stredného ucha

  Ďalší článok: Ako liečiť bolesť v uchu.

  Pred liečbou zápalu stredného ucha by sa mal určiť jeho stupeňzávažnosť a určiť prítomnosť komplikácií. Používa sa hlavne nechirurgická (konzervatívna) liečba. Ak je zápal stredného ucha hnisavý alebo katarálny, predpisujú sa antibiotiká. Na stanovenie patogénu sa zhromažďuje anamnéza. Antibiotiká sa používajú vo forme tabliet a injekcií, intramuskulárne injekcie musia byť nastavené najmenej na 7 dní. Bez užívania týchto liekov sa pravdepodobnosť výskytu komplikácií výrazne zvyšuje.

  Očakávaná taktika sa uplatňuje v približne 50% prípadov. Faktom je, že takúto techniku ​​je možné uplatniť iba pod prísnym dohľadom lekárov. Niekedy je telo schopné zvládnuť túto chorobu samostatne. Tento prístup je však možné uplatniť iba v prítomnosti určitého typu zápalu stredného ucha a pri absencii sprievodných patológií.

  Dôležité!Niekedy sa v prostredí katarálnej zápal stredného ucha používa taktika vyčkávania. Pacient by mal byť pod prísnym lekárskym dohľadom! Možno, že choroba bude odstránená sama o sebe. Inak je potrebné predpisovať lieky.

  ​​

  Kompresie a ušné kvapky pomôžu zmierniť príznaky choroby, nemôžu sa jej však úplne zbaviť. Vždy je potrebné aplikovať komplexnú liečbu. Antipyretické lieky sa môžu používať, iba ak teplota stabilne prekročí značku 38,5 stupňa. Je potrebné umožniť telu vyrovnať sa s touto chorobou samostatne.

  Interné zápaly stredného ucha (labyrintitída)

  Príznaky labyrintitídy majú špecifickú povahu.samostatne, bez lekárskeho zásahu. Ak sú však uši plné a vznikajú bakteriálne labyrintitídy, môže byť potrebná hospitalizácia. Tento spôsob liečby sa používa iba v ťažkých formách - hnisavý alebo difúzny. Ak choroba nevytvorila komplikácie, príznaky zmiznú samy o sebe.

  Táto skutočnosť predstavuje najväčšie nebezpečenstvo, pretože na pozadí takéhoto sútoku sa vytvára chronická forma choroby. Mnoho pacientov sa napriek tomu zotavuje bez pomoci lekárov a choroba sa už k nim nevracia. Počas hospitalizácie je zabezpečený odtok hnisu, pacient je v stave úplného odpočinku. Takáto liečba vedie k úplnému uzdraveniu, hoci po liečbe môžu závraty pretrvávať niekoľko týždňov, čo samo osebe zmizne.

  Na predpísanie adekvátnej liečby bude potrebná presná diagnóza

  Tieto informácie pomôžu vyhnúť sa základným chybám, ktoré mnohí ľudia robia. Samoliečba je neprijateľná. Pacient by mal bezodkladne vyhľadať pomoc lekára. Pri závažných formách prejavov patológie (difúzna, purulentná a purulentná-difúzna) je nevyhnutná hospitalizácia. Pokus o odstránenie problému sám o sebe situáciu len zhorší. S čiastočnou alebo úplnou stratou sluchu sa prijímajú opatrenia na obnovu pracovnej kapacity zvukových orgánov.

  Labyrintitída môže narušiť fungovanie vestibulárneho aparátu a spôsobiť intrakraniálny tlak. Ako sa zbaviť tohto problémubudete musieť brať antihistaminiká, sedatíva a steroidné lieky. Zvyčajné účinky vo forme závratov a bolesti môžu sprevádzať človeka na dlhú dobu po ukončení liečebného cyklu.

  Alternatívne metódy

  Z alternatívnych metód liečby sa stali najobľúbenejšie tieto lieky:

  • Zelenka - aktívne sa používa pri liečbe zápalu stredného ucha. Prispieva k ničeniu patogénnych baktérií a blokuje ich vývoj;
  • Alkohol boritý a dimexid sú vysoko kontroverzným a nebezpečným riešením, ktoré môže spáliť pokožku a vnútorné sluchové orgány. Táto metóda vyžaduje primeranú proporcionalitu. Táto zmes sa použije v pomere 1: 1. Borický alkohol zahrieva a dezinfikuje pokožku a Dimexide bojuje proti choroboplodným zárodkom prenikajúcim hlboko do pokožky. Je potrebné zvlhčiť bavlnu vo výslednom roztoku a stlačiť ju a potom umiestniť do ušného kanálika. Bavlnená vlna predhrejte. Ak počas používania tejto metódy pociťujete nepríjemné pocity, mali by ste bavlnu odstrániť z uší a utrieť priechod vlhkou ušnou tyčinkou;
  • peroxid vodíka - liečivo sa pipetou zavedie do ušného kanálika. V prvom okamihu sa môžu vyskytnúť nepríjemné pocity, najmä ak sa v ušiach nahromadili baktérie a baktérie. Výrobok môže začať syčať a spôsobiť šteklenie. Toto je normálna reakcia látky, ktorá príde do kontaktu s patogénnou mikroflórou. Zvyšková tekutina by sa mala odstrániť z ucha naklonením hlavy. Tento nástroj je zakázaný.Aplikujú sa počas perforácie tympanickej membrány, nemôžu eliminovať už začaté zápalové procesy.

  Počas liečby je zakázané:

  • vkvapkávanie alkoholu do uší;
  • otvorené abscesy a odstránenie hnisu;
  • prepichnite ušné bubienko, aby ste odstránili hnis z vnútorných zvukových orgánov.

  Lekári odporúčajú zdržať sa používania alternatívnych metód, až kým ošetrujúci lekár neurčí presnú diagnózu. Pokusy zbaviť sa choroby samy o sebe sú spojené so vznikom žalostných dôsledkov. Majúc na pamäti tieto jednoduché pravidlá, môže sa pacient zachrániť pred komplikáciami.