Ako liečiť adenomyózu

Obsah

  Adenomyóza sa najčastejšie diagnostikuje u žien v reprodukčnom veku. Táto patológia je typom endometriózy a vyznačuje sa klíčením epitelu vo svalovej vrstve maternice. Adenomyózu nie je ťažké podozriť - ženy začínajú atypickou menštruáciou, ťahá spodné brucho, ak chcete otehotnieť, nevyskytuje sa. Keď sa tieto príznaky objavia, ženy navštívia lekára, ktorý diagnostikuje a zostaví schému, ako konzervatívne liečiť adenomyózu. Ak nedôjde k pozitívnemu výsledku, lieči sa patológia operatívne.

  Liečba drogami

  Adenomyóza je s chorobou závislá od hormónov.

  Počas menopauzy a počas tehotenstva patológia ustupuje. Hormonálne lieky sa aktívne používajú na liečenie tohto ochorenia. Vytvárajú stav pseudomenopauzy alebo vedú k chronickej anovulácii. Tento účinok je potrebný na obnovenie normálneho rastu endometria. Pseudomenopauza a anovulácia sú dočasné - ihneď po zrušení liekov môže žena bez problémov otehotnieť.

  Medzi hormonálne lieky, ktoré sa používajú na liečbu adenomyózy, sa používajú tieto skupiny liekov:

  • kombinované jednofázové prípravky - Femoden, Ovidon, Rigevidon, Janine, Marvelon, Diane-35, Microginon;
  • gestagénové lieky - Norkolut a Duphaston, Gestrenol, Depo-provera;
  • antiestrogénfondy - Tamoxifen;
  • antigonadotropíny - Danoval, Danazol;
  • agonisty uvoľňujúce gonadotropínový hormón - Triptorelín, Zoladex;
  • Antagonisti hormónov Gonadotropínu - Nerobol, Retabolil.

  Hormonálne lieky - základ konzervatívnej liečby adenomyózy

  Hormonálna terapia sa musí užívať dostatočne dlho - priebeh liečby týchto pacientov môže trvať 6 až 9 mesiacov. Na zníženie účinku hormonálnych liekov na zažívací trakt sa predpisujú udržiavacie lieky, ktoré chránia pečeň, pankreas a žalúdočnú sliznicu pred negatívnymi účinkami účinných látok. Na udržanie gastrointestinálneho traktu a aktiváciu metabolizmu sú pacientom predpísané Festal, Panzinorm, Karsil, Methyluracil. Užitočné sú ochranné látky z rakytníka rakvy, olivového oleja, Almagelu a Fosfalugelu.

  Zistilo sa, že najčastejšie sa vyskytuje adenomyóza na pozadí poklesu imunity, preto je veľmi dôležité predpisovať lieky pacientom, aby sa normalizoval ich imunitný stav. Na tento účel sa odporúča užívať liek Levomizol, jedna tableta denne po dobu 3 dní. Potom sa uskutoční štvordenná prestávka a kurz sa začína znova. Takže musíte piť 4 jedlá, to znamená 12 tabliet.

  Na zvýšenie imunity by sa Levomizol mal piť 3 až 3-krát do roka a prerušiť ho v priemere na dva mesiace. Ak je to potrebné, lekári môžu predpísať injekcie Splenilu. Vyrábajú sa denne intramuskulárne.

  Dodatočneimunomodulátory sú predpísané lieky:

  Odporúčané čítanie: Liečba cystitídy doma
  • Timalin,
  • Cycloferon,
  • Pentaglobin,
  • Timogen.

  Zároveň sa do liečebného režimu zavádzajú obohatené lieky - kyselina askorbová, tokoferolacetát, Unitiol. Na komplexnú liečbu adenomyózy je veľmi dôležité používať absorpčné činidlá. Pacientom sa pripravia mikroblystre s tiosíranom sodným alebo elektroforéza s jodidom draselným a síranom zinočnatým.

  S cieľom potlačiť produkciu prostaglandínov sa predpisujú nesteroidné protizápalové lieky. Napríklad indometacín vo forme rektálnych čapíkov sa vstrekuje dovnútra. Takáto terapia sa vykonáva pravdepodobne týždeň pred menštruáciou a podávanie čapíkov sa zastaví tesne pred začiatkom kritických dní. Na liečbu bolesti je možné predpísať No-shpa, Analgin alebo Baralgin. Neurologická zložka môže byť eliminovaná sedatívami alebo upokojujúcimi látkami.

  Baralgin je účinným nástrojom na zmiernenie bolesti počas adenomyózy

  .

  Môže sa adenomyóza liečiť tabletami? Tento problém je v súčasnosti diskutabilný medzi lekármi. Obrovské úspechy v liečbe patológie, použitie rastúceho množstva hormonálnych liekov a zníženie úrovne vedľajších účinkov dávajú veľké nádeje na úspešnú liečbu adenomyózy. Momentálne však nie je možné patológiu úplne zbaviť. adenomyózaje chronické ochorenie, s takouto patológiou môžeme hovoriť iba o dosiahnutí stabilného obdobia remisie.

  Vyšetrenie, ktoré vykonávajú ženy s adenomyózou dvakrát ročne, potvrdzuje, že dobrý výsledok možno považovať za remisiu za tri až päť rokov, keď sa v tejto dobe neobjavia nové ložiská adenomyózy a staré sa stanú menej aktívnymi a neúčinnými. dať negatívne príznaky. Takéto výsledky sa dajú dosiahnuť fokálnou adenomyózou, keď je patologické endometrium obmedzené v distribúcii.

  Difúzna forma patológie predstavuje veľké ťažkosti pri liečbe, pretože ložiská aktivácie patológie miznú na jednom mieste a znova sa objavujú na inom mieste. Maternica je orgán s úplne poškodenou svalovou vrstvou, je veľmi ťažké ju liečiť.

  Chirurgická liečba adenomyózy

  Ak sa diagnostikujú rozsiahle ložiská patológie, vykoná sa chirurgický zákrok na ženách starších ako 35 rokov, ktoré už neplánujú mať deti. Existujú jasné indikácie pre operáciu, ktorú lekári dodržiavajú:

  • neúčinnosť liekovej terapie;
  • ​​
  • zhoršenie zdravotného stavu pacienta;
  • vývoj nodulárnej formy adenomyózy;
  • kombinácia choroby s inými patológiami maternice, napríklad s myómom;
  • pacient má nádory vaječníkov.

  Výber taktiky chirurgického zákroku závisí od výskytu patológie (postihnuté sú celé orgány alebo len na niektorých miestach), ako aj od vôle ženyďalej mať deti. Pre ženu je najlepšie riešiť fokálne formy patológie. Uzly sa dajú odstrániť laparoskopicky a obnoví sa stena maternice a žena neskôr môže mať deti.

  Chirurgia je potrebná, ak adenomyóza úplne ovplyvnila maternicu

  .

  Pre lekárov predstavuje takáto operácia určité ťažkosti - je potrebné mať dostatok praktických skúseností na správne rozlíšenie hraníc lézií a kvalitatívne šitie povrchu rany na stene maternice. V období po operácii lekári vykonávajú preventívne opatrenia proti venóznej trombóze a pľúcnej embólii.

  Difúzna forma patológie s komplikáciami zahŕňa radikálnu operáciu ženských pohlavných orgánov. Ak žena nechce mať deti v budúcnosti, lekári odstránia maternicu. Tieto odporúčania vydáva Európska a americká asociácia pôrodníkov a gynekológov, pretože existuje vysoké riziko vzniku nádorových formácií so známkami malignity. Odstránenie maternice žiadnym spôsobom neovplyvňuje kvalitu sexuálneho života ženy.

  Chirurgické zákroky laparoskopickou metódou sú šetrné postupy. Ženy nemajú veľké jazvy po zákrokoch v oblasti brucha a doba zotavenia počas liečby je oveľa kratšia. Dnes sa väčšina týchto operácií vykonáva presne pomocou laparoskopickej metódy. Stav pacientov po operácii je uspokojivý - môžu vstávať a jesť a na klinike stráviť v priemere tri dni, ak niekomplikácie.

  Plná pracovná kapacita je povolená po troch týždňoch práceneschopnosti, sexuálny život je povolený po mesiaci. V budúcnosti musia ženy robiť ultrazvuk genitálií 1 - 2-krát ročne.

  Ľudové liečivá

  Ľudové liečivá pri liečbe adenomyózy budú účinné, ak sa budú správne a úplne dodržiavať všetky odporúčania bez prerušenia liečebného postupu. Existuje niekoľko spôsobov, ako sa vysporiadať s adenomyózou. Narodniki odporúčajú používať rôzne bylinky, íly a pijavice. Zvážte spôsoby liečby choroby týmito metódami.

  V ázijských krajinách sa angelica používa na liečbu tejto choroby už od staroveku. Táto rastlina pomáha nielen pri adenomyóze. Môžu vyliečiť bolesť počas menštruácie, suchosť v pošve, endometriózu, negatívne účinky menopauzy, predĺžené menštruačné krvácanie.

  Angelica zvyšuje obranyschopnosť tela a v nej obsiahnutá kumarínová látka vám umožňuje rozširovať krvné cievy, zlepšovať fungovanie nervového systému a aktivovať krvný obeh v tele. Angelica je tiež schopná uvoľniť svaly maternice, bojovať s hormonálnymi poruchami v tele.

  Sušený koreň angeliky predstavuje účinnú liečbu adenomyózy

  .

  Narodniki odporúčajú na liečbu adenomyózy používať koreň angeliky. Normalizuje hormonálne pozadie, v dôsledku čoho endometriálne bunky zažívajú proces autolýzy a miznú. Koren Angelica môže byť vloženýčajová forma. Za týmto účelom jednu lyžicu angelica root, sušené a nasekané, nalejte pohár vriacej vody a trvať päť minút.

  Lieky sú potrebné trikrát denne. Rozdrvený koreň angeliky sa môže prehltnúť aj v suchej forme, ktorá sa premyje vodou. Naraz sa mletie asi pol centimetra koreňa a denne sú potrebné tri porcie.

  Tráva so špecifickým názvom čierna cohosh pomôže vyrovnať sa s problémami žien. Používa sa na zmiernenie menopauzy, s bolestivou menštruáciou, ktorá ide nepravidelne, so zníženou plodnosťou. Tráva môže mať upokojujúci účinok na telo a eliminovať bolesť svalov. Čierny cohosh obsahuje fytoestrogény. Majú protinádorový účinok. Liečivá rastlina zvyšuje prietok krvi do pohlavných orgánov a znižuje intenzívnu bolesť.

  Všetky ženy môžu užívať lieky na základe čierneho cohoshu, ale problémy so srdcom sú kontraindikáciou. Bylina sa tiež neodporúča počas tehotenstva ani z nej nie je podozrivá. Príprava lieku s čiernym cohoshom je veľmi ľahká. Jedna polievková lyžica trávy by sa mala naliať do termosky a naliať liter vriacej vody. Trvajte na tom, že liek bude trvať 10 hodín a potom namiesto čaju vypite. Neodporúča sa užívať viac ako jeden liter liečivej tekutiny denne. Ak sa liek zdal horký, môžete doň pridať trochu medu.

  Toto ochorenie možno liečiť modrou hlinkou. Je to účinný nástroj pri liečbe patológie. Môžete pripraviť produkttakto: modrý íl sa musí vložiť do hlbokej nádrže a rozpadnúť sa na malé kúsky. Nie je potrebné hojne navlhčiť hlinku vodou. Stačí postrekovať hlinu vodou tak, aby bola mäkšia a mohla sa zahriať.

  Liečba modrého ílu pomáha znižovať ložiská adenomyózy

  Keď má hlina s vodou jednotnú konzistenciu podobnú kaši, prenesie sa do nádoby (nie viac ako 700 g) a umiestni sa do vodného kúpeľa. Tam drží hlinku asi päť minút, potom ju vložia do plastového vrecka a pripravia hlinený koláč s hrúbkou asi 2 cm. Celkovo je potrebné vykonať šesť postupov, zakaždým sa používa nová hlina.

  Keďže patológia je vo veľkej miere spojená s poruchami obehového systému, Narodniki odporúčajú zahrnúť pijavice do liečebného režimu. Pijavice dokážu nielen riediť krv, ale tiež prispievajú k odstráneniu zápalového procesu. Pri liečbe adenomyózy sa odporúča položiť pijavice na brucho. Čas konania nie je obmedzený. Musíte počkať, kým pijavice padnú samy od seba. Interval medzi postupmi by mal byť dva až tri dni, po ktorých liečba opäť prechádza. Na dosiahnutie výsledku bude v priemere potrebných 5 až 6 relácií hirudoterapie.

  Liečba adenomyózy predstavuje značné ťažkosti, pretože choroba má chronický priebeh. Po vyskúšaníkonzervatívne metódy liečby a ľudové liečivá, pacienti by nemali odmietnuť operáciu navrhnutú lekárom. Pre mnohých sa to stáva jediným spôsobom, ako sa zbaviť patológie a eliminovať riziko rakoviny.