Ako liečiť adenóm prostaty

Obsah

  Sexuálne problémy ovplyvňujú tak somatické zdravie človeka, ako aj jeho psychický stav. Topickým ochorením mužov je adenóm prostaty. Táto patológia sa najčastejšie vyskytuje u mužov v starobe, ale podľa posledných štúdií sa adenóm stáva mladším a významne ovplyvňuje sexuálnu funkciu silnejšieho sexu. Ako liečiť adenóm prostaty, existujú konzervatívne metódy liečby a aké sú výsledky chirurgickej liečby - to sú problémy, ktoré sa týkajú pacientov s touto diagnózou.

  7. Liečba drogami

  Liečba adenómu prostaty bez chirurgického zákroku je možná iba vtedy, ak pacient nemá riziko progresie patológie. V tomto prípade je indikovaný chirurgický zákrok. Na určenie možnosti liekovej terapie sa lekári opierajú o tieto výskumné údaje:

  • stanovenie zvyškového objemu moču;
  • rýchlosť prúdu moču;
  • 12. závažnosť patologických symptómov;
  • údaje o objeme benígnej hyperplázie prostaty (BPH) podľa výsledkov ultrazvukového vyšetrenia orgánu;
  • hladina špecifického antigénu prostaty.

  Ak sú tieto ukazovatele stabilné a umožňujú hovoriť o zastavení procesu, možno vykonať konzervatívnu liečbu patológie. Po prvé, liečba drogami bojuje proti prejavom BPH - problémy s močením. V počiatočnej fázepatológia trpí iba močový mechúr, pretože v orgáne zostáva nevybuchnutá moč a ohrozuje ju rozvojom cystitídy. Pre každého konkrétneho pacienta sa vyberú jeho vlastné lieky.

  Ciele konzervatívnej liečby adenómu prostaty sú tieto:

  • odstránenie závažnosti patologických symptómov;
  • zlepšujú kvalitu života mužov;
  • zabrániť ďalšiemu progresu patológie;
  • na zníženie rizika akútneho zadržiavania moču a na zabezpečenie úplného vyprázdnenia močového mechúra.

  Vykonané úlohy môžu spolu úplne zachrániť pacienta pred potrebou chirurgického zákroku. Pri správnej terapii môžete lekársky spomaliť progresiu patológie a odložiť operáciu o mnoho rokov.

  Patologické procesy v adenóme prostaty sú sprevádzané zvýšenou aktivitou nervových vlákien. Zvyšujú tón hladkých svalov prostaty. Ak užívate alfa-blokátory, tieto lieky majú priaznivý vplyv na svalové vlákna samotnej žľazy a močového mechúra. Keď sa žľaza uvoľní, proces močenia nastane bez prekážok, najmä v časti, kde je účinok prostaty na močovú trubicu.

  Lieky na liečbu BPH môžu dosiahnuť výsledky za niekoľko týždňov

  .

  Pri užívaní alfa-adrenergných blokátorov je možné pozorovať zlepšenia už dva týždne po začiatku liečby av niektorých prípadoch sa pozitívne zmeny vyskytujú na konci prvého mesiaca liečby. Lieky tejto skupiny sú obvykle dobre tolerované pacientmi, ale niektorí muži majú vedľajšie účinky, ako je zníženie krvného tlaku, bolesti hlavy, závraty a retrográdna ejakulácia v dôsledku svalového tonusu.

  Na liečbu adenómu prostaty sa predpisujú tieto lieky:

  Odporúčame tiež prečítať si: Ako liečiť chronickú prostatitídu
  • doxazosín,
  • alfuzosín,
  • Terazosin,
  • silodozín,
  • tamsulozín.

  Tieto lieky sa používajú na celom svete a odborníci na rôznych klinikách zaznamenali vysokú účinnosť liekov. Pri výbere konkrétneho lieku zo zoznamu sa berú do úvahy ukazovatele somatického zdravia pacienta - krvný tlak, stav srdca a krvných ciev, prítomnosť sprievodných komplikácií z močových orgánov, berúc do úvahy lieky, ktoré pacient už užíva.

  Druhou skupinou liekov, ktoré sa aktívne používajú v adenóme prostaty, sú inhibítory 5-alfa reduktázy. Tento enzým v tele je zodpovedný za aktiváciu hlavného mužského pohlavného hormónu testosterónu. Pod vplyvom enzýmu sa tkanivo prostaty zväčšuje a rastie. Preto s použitím inhibítorov tohto enzýmu existuje veľká šanca zastaviť hyperplastické procesy v orgáne a zastaviť jeho patologický rast.tkanivo a tlak na močovú trubicu.

  Zvláštnosť použitia inhibítorov v prípade potreby dlhodobej liečby. U niektorých pacientov sa výsledky objavia po troch mesiacoch, zatiaľ čo iní musia byť liečení najmenej šesť mesiacov, aby sa dosiahol pozitívny trend. Inhibítory sa zvyčajne predpisujú pacientom s objemom orgánov presahujúcim 40 ml.

  Drogy dobre zvládnu túto úlohu, ale nie sú bez vedľajších účinkov. Pacienti počas liečby zaznamenávajú také negatívne reakcie, ako je zníženie sexuálnej túžby, problémy s ejakuláciou, erektilná dysfunkcia. Najobľúbenejšie drogy sú Dutasterid a Finasterid. Liek Dutasterid má schopnosť blokovať všetky typy inhibítorov, čo zase prispieva k významnému zníženiu hladiny špecifického prostatického antigénu.

  Liek je schopný eliminovať patologické množenie tkanív, ale jeho účinok sa prejaví po niekoľkých mesiacoch

  Keďže obe skupiny liekov majú významné rozdiely v účinku a načasovaní pozitívneho výsledku, lekári sa uchyľujú ku kombinovanej terapii. Na dosiahnutie rýchleho zlepšenia sa predpisujú alfa-blokátory a potom pacienti pokračujú v liečbe inhibítormi 5 alfa reduktázy. Schému zostaví lekár v závislosti od štádia choroby.

  ​​

  Posledné štúdie preukázali vysokú účinnosť proti adenómu prostaty lieku Tadalafil. Toto je spočiatku liečivéliek sa použil na liečbu erektilnej dysfunkcie, ale monitorovanie pacientov zistilo, že tadalafil tiež znižuje hladinu BPH, preto je tento liek tiež zahrnutý v liečebnom režime.

  Pacienti, ktorí sa obávajú, či je možné liečiť adenóm prostaty bez chirurgického zákroku, by mali pochopiť, že liečba drogami má svoje vlastné charakteristiky:

  • drogy sú najúčinnejšie pri včasnom hľadaní pomoci;
  • lieky by sa mali užívať na dlhú dobu, kým pacient nemá pozitívny účinok;
  • s konzervatívnou liečbou patológie vždy existuje riziko zhoršenia situácie a potreby urgentného chirurgického zákroku (napríklad s akútnou retenciou moču).

  Na základe týchto znakov lekári naznačujú, že pacienti operatívne riešia problém, aby sa natrvalo zbavili adenómu prostaty.

  Chirurgická starostlivosť

  Doteraz existuje niekoľko chirurgických metód na ošetrenie adenómu prostaty, ktoré umožňujú bezproblémové odstránenie zarastených tkanív. Každý zásah má odlišné vlastnosti. Existuje niekoľko metód chirurgickej liečby prostaty:

  • otvorená adenomektómia s transverzálnym alebo zadným prístupom;
  • transuretrálna resekcia prostaty;
  • enklúzia prostaty holmium;
  • Fotoelektívne laserové odparovanie.

  Výber operatívnej techniky sa nevykonáva iba podľa indikácie, ale vychádza aj zo stavu pacienta. Ak je výzvanie je možné úplne dokončiť zásah, potom sa lekári uchýlia k minimálne invazívnej technike stentovania. Účelom tohto zásahu je rozšíriť močovú trubicu močovej trubice v mieste, kde je stlačená zväčšeným tkanivom prostaty. Stentovanie nie je zvyčajne ťažké, ale v zriedkavých prípadoch musí ošetrujúci lekár vytvoriť cystostómiu alebo vložiť uretrálny katéter, aby sa odstránil moč.

  Donedávna sa na odstránenie zarasteného tkaniva prostaty najčastejšie používala otvorená adenomektómia

  Otvorená adenomektómia pozostáva z lúpajúcich sa hyperplastických uzlín a zošitia žľazového lôžka. Výhody tejto operácie sú zrejmé. Nevyžaduje sa použitie drahého zariadenia, vykonáva sa z technického hľadiska a jednoduchšie ako iné zásahy. Pri otvorenej operácii môžete odstrániť adenóm prostaty akejkoľvek veľkosti, takže táto operácia sa stále praktizuje na akýchkoľvek klinikách - verejných alebo súkromných.

  Kľúčovou nevýhodou takejto operácie je veľká strata krvi u pacientov po zákroku.

  Okrem toho je doba zotavenia po adenome najdlhšia v porovnaní s inými metódami odstránenia. Muži majú po operácii jazvu a môžu sa vyskytnúť komplikácie. Malo by byť zrejmé, že takéto operácie sa vykonávajú dostatočne často a lekári majú dostatok skúseností na to, aby sa vyhli negatívnym dôsledkom svojho konania. U mužov sa nemusí báť liečiť adenóm prostatyotvorená adenomektómia, pretože väčšina týchto operácií sa uskutočňuje bez komplikácií.

  Transuretrálna resekcia prostaty sa v súčasnosti považuje za zlatý štandard pri chirurgickej liečbe patológie. Technika na vykonanie chirurgického zákroku je odstránenie tkaniva prostaty pomocou špeciálnych chirurgických nástrojov vložených do močovej trubice. Priame odoberanie tkanív nastáva elektródou pomocou špeciálnej slučky.

  Resektoskop pre TUR prostaty je nízko-traumatickým nástrojom na jemné odstránenie tkaniva

  Chirurgia má niekoľko nesporných výhod:

  • močový kanál je úplne vizualizovaný, v prípade potreby sa môže vykonať liečba sprievodných patológií;
  • Strata krvi počas operácie je oveľa menšia;
  • žiadne porezania na koži;
  • obdobie na vymáhanie sa skrátilo;
  • schopnosť odstrániť katéter už druhý deň po operácii.

  Jedinou nevýhodou operácie je nemožnosť odstrániť veľké množstvá zarasteného tkaniva. Za zmienku tiež stojí, že táto operácia vyžaduje špeciálne vybavenie, ktoré je v porovnaní s otvorenou metódou odstránenia tkaniva drahšie.

  Enukleácia prostaty holmiom je novou technikou. Nepoužíva sa na všetkých klinikách, ale tam, kde sú špeciálne laserové systémy. Dnes je aktivácia holmiumu aktívnasa do chirurgickej praxe zavádza, ale zatiaľ nenahradil transuretrálnu resekciu prostaty.

  Výhody zásahu sú v tom, že tkanivá adenómu sú úplne odstránené, strata krvi počas zásahu je minimálna a chirurgický zákrok sa môže vykonať s akoukoľvek veľkosťou adenómu. Operácie sa vykonávajú na samostatných klinikách, kde pracujú odborníci s dostatočnými skúsenosťami s liečbou choroby.

  Laserové odparovanie je tiež novinkou a často sa nepoužíva. Počas zákroku sa tkanivo prostaty páli laserovým lúčom. Počas laserového odparovania je možné naraz odstrániť všetky patologicky zmenené tkanivá prostaty. Strata krvi počas odparovania je minimálna. Táto metóda môže tiež odstrániť adenóm akejkoľvek veľkosti.

  Alternatívne metódy liečby

  Je potrebné ošetrovať adenóm prostaty ľudovými liekmi mimoriadne opatrne, aby nedošlo k oneskoreniu patologického procesu, keď sa nadmerné zarastené tkanivá dajú odstrániť iba traumatickou chirurgickou metódou.

  Existuje niekoľko účinných receptov na liečenie choroby. Dobré výsledky sa dosahujú ošetrením cibule, slnečnice a vlašských orechov. Ošetrenie by sa malo vykonať nasledovne: prvý deň sa odporúča jesť celú hlavu surovej cibule pred spaním, druhý deň - 100 - 150 g surových semien a tretí deň - pol pohára vlašských orechov. Najlepšie je jesť orechy bezprostredne pred spaním alebo dve hodiny po večeri. Tak sa striedajúterapia počas troch po sebe nasledujúcich mesiacov a vyhodnotiť výsledky liečby.

  Ďalším účinným prostriedkom je kolofónia, vosk a rastlinný olej. Masť je potrebné pripraviť z týchto zložiek:

  • kolofónia - 100 g;
  • vosk - 50 g;
  • rastlinný olej - 50 g.

  Všetky zložky sa zmiešajú, aby sa vytvorila hustá hmota na aplikáciu. Nanáša sa na ochlpenie s hrúbkou 1 - 2 cm. Musíte nosiť obväz s aplikáciou po dobu troch dní a potom zmeniť výrobok na nový. Celkovo sa za prvých 30 dní podá 10 takýchto žiadostí. Po ukončení liečby je vhodné poradiť sa s lekárom, aby vyhodnotil účinnosť liečby, pretože sa musíte zbaviť nielen symptómov patológie, ale aj príčiny.

  Ak sa zistia prvé príznaky patológie, neočakáva sa žiadne zhoršenie. Ak ste sa predtým poradili s lekárom, môžete patológiu liečiť konzervatívnou metódou. Pri zlyhaní takejto terapie sa adenóm úspešne lieči.