Ako liečiť adenoidy u dieťaťa

Obsah

  Adenoidy v detskom veku nie sú ani zďaleka nezvyčajné. Takmer každá matka počula varovania o včasnom liečení adenoidov. V skutočnosti je potrebné patológiu odstrániť čo najskôr, ale najčastejšie sa matky k deťom s už zarastenými adenoidmi tretieho alebo štvrtého stupňa obracajú k lekárom. Ako liečiť adenoidy u detí s cieľom minimalizovať poranenie dieťaťa, ale zároveň dosiahnuť úspech v boji proti tejto chorobe.

  K aktivácii adenoidov a ich množeniu dochádza v dôsledku častého výskytu detí. Adenoidy plnia ochrannú funkciu, neutralizujú patogénne mikroorganizmy v nosohltane, a preto sami významne vykazujú hypertrofiu. Čím častejšie je dieťa choré, tým viac bude mať adenoidy.

  Liečte problémy čo najskôr, aby adenoidy neblokovali prúdenie vzduchu a sťažovali dýchanie dieťaťa. Ak dieťa nedýcha nosom, ale ústami, vytvorí sa tzv. Adenoidná tvár. Z vonkajšej strany vyzerá takáto chyba škaredo a bude vyžadovať opravu. Aby sa tomu zabránilo, liečba choroby by sa mala vykonať čo najskôr.

  Výplach nosa

  Mierna adenoiditída sa môže liečiť počnúc výplachom nosa. Neznižujte hodnotu umývania. Vďaka lokálnemu ošetreniu zadnej steny hltanu liečivými roztokmi sa hlien obsahujúci patogénnu mikroflóru vymýva. Výsledkom je, že adenoidy nemajú nič spoločné, takže prechádza tkanivová hypertrofiaomnoho pomalšie.

  Lavice by sa mali používať pomerne dlhú dobu a osobitnú pozornosť treba venovať postupu počas objavenia sa hlienu v nose, napríklad so symptómami začínajúceho nachladnutia. Potom je potrebné zvýšiť frekvenciu postupov. Pri umývaní môžete použiť farmaceutické prípravky a ľudové liečivá. Pri liečbe adenoidov u detí je lepšie začať s odvarmi a infúziami bylín. Lekári

  • odporúčajú používať tieto ľudové liečivá:
  • Ľubovník bodkovaný, vres, kôň obyčajný, nechtík a praslička sa berú v rovnakých objemoch, zmiešajú sa a potom sa vytvorí liečivá infúzia - lyžica suchého liečiva sa musí prevariť v pohári vody a potom trvať dve hodiny. Po určitom čase sa produkt filtruje a používa na umývanie nosa a kloktadla;
  • na prípravu ďalšieho lieku sa v rovnakých množstvách odoberajú rovnaké množstvá harmančeka, listov požiarnej riasy, vysokohorských hadíc, banánovníkov a presličiek. Dve polievkové lyžice produktu sa nalejú do vody (500 ml) a varia sa desať minút. Výsledný produkt trvá niekoľko hodín, kým úplne nevychladne, a potom sa použije na výplach úst a výplach nosa;
  • rovnakým spôsobom si môžete pripraviť liek z rebríčka, listov brezy, koreňa sladkého drievka a ľanového semena, ako aj z listov lesných jahôd.

  Pri liečení choroby sa musí pamätať na to, že je možné konzervatívne liečiť adenoidy 2. stupňa u dieťaťa, ktoré nemá zjavné príznaky patológie. Pri tvarovaníadenoidná tvár je jedinečne znázornená odstránením.

  Chirurgická liečba adenoidov

  Spravodlivo sa oplatí povedať, že väčšina lekárov uprednostňuje chirurgické odstránenie adenoidov, pretože liečenie adenoidov je konzervatívne náročné. Vyžaduje si to dlhodobú terapiu, trpezlivosť, ktorá nestačí ani deťom, ani rodičom.

  Nakoniec, po niekoľkých rokoch, dieťa s nadmerne zarastenými adenoidmi tretieho alebo štvrtého stupňa bude stále v kancelárii otolaryngológa s jasným zoznamom príznakov adenotómie.

  Typická adenoidná tvár - otvorené ústa, bolestivý vzhľad, znížené rohy úst

  Ak stále existuje nádej na to, že s adenoidmi druhého stupňa sa bude zaobchádzať konzervatívne, potom ďalšie hypertrofické formácie predstavujú hrozbu pre zdravie dieťaťa. Môžu spôsobiť zápal stredného ucha, nádchu, faryngitídu. Takéto výrastky sa musia liečiť a radikálne.

  Predtým, ako dieťa začne pracovať, bude musieť podstúpiť sériu vyšetrení. Zoznam môže závisieť od kliniky, kde bude operácia vykonaná, ako aj od spôsobu anestézie, ktorý sa použije počas postupu.

  V čase operácie musí byť dieťa zdravé, inak sa zákrok prevedie, kým sa malý pacient úplne nevylieči. Ak sa vyskytnú patologické výboje v nose, kašeľ a iné príznaky patológie, operácia sa odloží. Karta dieťaťa by mala navyše obsahovať informácie o bežných očkovaniach a dôvodochlekárska výzva, ak existuje.

  Pred operáciou musí dieťa úspešne absolvovať tieto testy:

  Prečítajte si tiež: Ako zaobchádzať s kašľom detí
  • všeobecný krvný test, pri ktorom sa lekári zaujímajú najmä o počet bielych krviniek, počet krvných doštičiek a rýchlosť sedimentácie erytrocytov;
  • analýza moču, ktorá analyzuje všeobecné ukazovatele a kvalitatívne charakteristiky sedimentu;
  • test zrážania krvi;
  • biochemický krvný test;
  • RTG sínusov.

  Ak sa plánuje chirurgický zákrok v celkovej anestézii, faktor Rh a krvná skupina sa určia len pre prípad. Dieťa zvyčajne nie je pripravené na operáciu dlhý čas. Na niektorých klinikách sú deti umiestnené pred dňom operácie a iní lekári dávajú prednosť tomu, aby ráno zavolali pacientov z domu, aby zostali v nemocničných stenách čo najmenej. Ráno pred operáciou nemôžete nič jesť. Je povolené piť iba malé množstvo tekutiny a pred operáciou v celkovej anestézii je tiež zakázané.

  V súčasnosti existujú dva spôsoby, ako vykonať adenotómiu:

  • klasická metóda odstraňovania;
  • progresívny endoskopický zásah.

  Beckman Adenot - nástroj, ktorý pozná mnoho detí

  Klasická intervencia sa vykonáva pomocou adenovírusu Beckman. V skutočnosti je týmto nástrojom zaoblený nôž so špičatou vnútornou hranou. Pacient sedí na ležiacom kresle alebo na kolenách k zdravotnej sestre. Ak je dieťa malé,hlava je pevne pripevnená, súprava náradia sa prenesie do oblasti mäkkého podnebia, položí sa na adenoidy a prudko sa trhne, čo umožňuje rýchle odrezanie adenoidov. Hypertrofické tkanivá sa odstránia ústami alebo sa umiestnia do špeciálneho koša, ak sú vybavené takýmto adenotómovým zariadením.

  ​​

  Klasický spôsob odstránenia adenoidov je dosť bolestivý. Napriek anestézii podanej malému pacientovi pol hodiny pred operáciou sa postup vykonáva v depresívnom prostredí a bolesť stále pretrváva. Deti sa obávajú núteného zadržiavania v kresle, strachu a hneď po operácii - krvi, ktorá vyteká z úst.

  Tento chirurgický zákrok má svoje výhody:

   52) operácia je pomerne rýchla;
  • dieťa nie je potrebné dlho pripravovať na intervenciu;
  • deti nezažívajú ťažký východ z anestézie.

  Pri porovnaní oboch operácií lekári volia klasickú techniku, pretože telo netrpí zavedením anestézie. Lekári napriek tomu zaznamenávajú také negatívne následky zákroku, ako je obrovský stres dieťaťa, ako aj bolestivosť, ktorá v určitom rozsahu pretrváva.

  Podľa niektorých náznakov sa klasická operácia môže vykonávať v celkovej anestézii. Deje sa to napríklad u detí od troch do štyroch rokov, ktoré sa kvôli strachu nebudú riadiť pokynmi lekára a môžu sa zraniť neočakávanými krokmi. Deti školského veku sú pri miestnej chirurgii dobre tolerovanéanestézie. Na zavedenie anestézie sa intravenózne podáva tiopental sodný alebo propofol a ak je to potrebné na zlepšenie účinku, používa sa anestézia maskou.

  V poslednej dobe sa na odstránenie adenoidov čoraz častejšie používa endoskopický zásah.

  Operácia sa vykonáva najpresnejšie a najpresnejšie, ale pacient pri takom zásahu utrpí minimálne poškodenie. Takáto operácia sa používa ako pri počiatočnom odstraňovaní adenoidov, tak pri opakovanom množení tkanív. Intervencia prakticky neexistuje. Jedinou prekážkou môže byť nedostatok endoskopického vybavenia na klinike.

  Endoskopia je nová šetrná metóda na odstránenie adenoidov

  Najvýhodnejšia je endoskopia pre adenoidy, ktoré rastú pozdĺž zadnej steny hltanu. Neblokujú tak dýchacie cesty a prístup k nim je pre lekára celkom pohodlný. Na vyliečenie adenoidov u dieťaťa pomocou endoskopie musia lekári podstúpiť celkovú anestéziu. Operácia sa vykonáva asi pol hodiny, ak neexistujú žiadne komplikácie.

  Po nakvapkaní liekov do nosných ciest, ktoré zúžia cievy a anestéziu, sa do nozdry vloží endoskop. S ním sa znova vyšetria adenoidy a potom lekár pristúpi k odstráneniu adenoidov. V závislosti od veľkosti a tvaru porastu sa na ich odstránenie môže použiť endoskopický nôž a kliešte alebo slučka. Ak nie je možné získať prístup nosom, intervencia sa vykonáva ústami.

  Veľmi účinnou metódou je použitie holiaceho strojčekas endoskopickým prístupom. Holiaci strojček je špeciálny nástroj, ktorý sa otáča ako vŕtačka a odstraňuje zbytočné tkanivo, ktoré sa okamžite vstrebáva do skúmavky ako vysávač. Teda žiadne zvyšky tkaniva po chirurgickom zákroku sa neukladajú do ústnej dutiny. Ako liečiť adenoidy a či je možné použiť holiaci strojček, závisí od schopností kliniky a skúseností otolaryngológa.

  Obdobie zotavenia po operácii sa v oboch metódach prakticky nelíši. Niektoré deti môžu zažiť ťažkú ​​cestu z anestézie - plačú, kričia a nadávajú. Ak dieťa po odrezaní adenoidov panikárilo a prehltlo krv, môže začať zvracať, závraty alebo nevoľnosť. Pacienti, ktorí podstúpili chirurgický zákrok v celkovej anestézii, boli nejaký čas presunutí na intenzívnu starostlivosť a až potom na oddelenie.

  V prípade neprítomnosti komplikácií môže byť dieťa prepustené z domu ten večer alebo nasledujúce ráno. Je možné pokračovať v uzdravovaní doma? Samozrejme je možné, že rodičia sledujú dieťa a dodržiavajú všetky odporúčania lekára. Ide o tieto prípady:

  • v prvom týždni dieťaťa by sa malo krmivo s rozstrapkanou potravou kŕmiť pri izbovej teplote;
  • teplé, korenené a slané jedlá sú zakázané, ale niektorí lekári dokonca odporúčajú dať detskej zmrzline zmierniť opuchy a odstrániť bolesť;
  • v prvých dvoch týždňoch je zakázaná fyzická aktivita a aktívne športy;
  • horúci kúpeľ je kontraindikovaný, horúca sprcha - to všetkomôže spôsobiť krvácanie;
  • Nemali by sa robiť žiadne osobitné výplachy z nosa - povrch rany je pokrytý tenkou vrstvou, povrch je rýchlo epitelizovaný.

  Ak dôjde v pooperačnom období k zhoršeniu stavu, kašľu alebo horúčke, obráťte sa na lekára. Predtým, ako dostanete špecialistu, môžete nosovú dutinu niekoľkokrát prepláchnuť roztokom Aquamaris a kvapkať Salin kvapkami do nosa.

  Pri liečbe adenoidov by sa nemalo dúfať, že sa prenesú samy od seba - iba malé výrastky ustupujú, a to aj v dospelosti. Adenoidy stupňa 3 a vyššie musia byť jasne odstránené, preto neodkladajte činnosť.