Ako liečiť adenoidy u detí bez chirurgického zákroku

Obsah

  Ak sa u dieťaťa vyskytnú adenoidy, každý rodič sa chce s týmto problémom vysporiadať konzervatívne, ale nie každý vie, ako liečiť adenoidy u dieťaťa bez chirurgického zákroku. Vo väčšine prípadov lekári navrhujú radikálne odstránenie adenoidov. Avšak vzhľadom na ich ochrannú funkciu a veľký význam pri vytváraní miestnej imunity, neutralizácii patogénnych mikroorganizmov na nosohltanovej sliznici, je potrebné zvážiť zachovanie adenoidov a zastavenie progresu rastu objemu.

  7. Fyzioterapeutické metódy ako základ liečby8. Liečba adenoidov konzervatívnymi metódami spočíva predovšetkým v použití širokého spektra fyzioterapeutických schopností na odstránenie choroby. Prínosy fyzioterapie pri liečbe adenoidov sú zrejmé:
  • existuje možnosť účelového ovplyvnenia tela;
  • je možné dosiahnuť dobrý účinok pri liečbe s minimálnymi nákladmi;
  • fyzioterapia neovplyvňuje príznak, ale samotnú príčinu proliferácie adenoidov;
  • lekár upraví dávkovanie prostriedkov s prihliadnutím na individuálne charakteristiky malých pacientov;
  • Vynikajúci účinok môžete dosiahnuť aj pri malých dávkach lieku, čo je obzvlášť dôležité pri liečbe detí.

  Fyzioterapeutická liečba obvykle nie je kontraindikovaná u detí, avšak liečba adenoidov nie je možná s tuberkulózou v aktívnom štádiu, na pozadí zvýšenej telesnej teploty, v prítomnosti novotvarov, systémových chorôb.hematopoéza, epilepsia.

  Elektroforéza je vynikajúcim nástrojom v boji proti adenoidom. Telo dieťaťa je ovplyvňované konštantnými elektrickými prúdmi, ktoré vedú liečivo priamo cez kožu alebo sliznicu. Metodika je založená na metóde galvanizácie Shcherbak, ktorá sa používa u detí starších ako tri roky.

  Anódy sú umiestnené okolo krku a katódy sú pripevnené k spodnej časti chrbta alebo krížovej kosti. Súčasná sila je zanedbateľná a dieťa nepociťuje nepríjemné pocity. V nasledujúcom postupe sa súčasná sila mierne zvýši. Na jedno sedenie stačí šesť minút elektroforézy a na dosiahnutie požadovaného trvalého účinku je potrebné vykonať pätnásť až dvadsať takýchto postupov.

  Elektroforéza vedie k dobrým výsledkom pri úplnom absolvovaní liečby av prípade potreby aj viacerých cykloch

  Ako lieky, ktoré sa odporúčajú na liečbu adenoidov, lekári používajú:

  • jodid draselný;
  • difenhydramín;
  • pol percenta prednizónu;
  • dvojpercentný roztok novokaínu;
  • jednopercentný roztok dusičnanu strieborného.

  Rozpadom aktívnych látok na najmenšie častice sa v problémovej oblasti objaví maximálny terapeutický účinok. Elektroforéza navyše umožňuje vytvoriť sklad, v ktorom sa budú akumulovať ióny terapeutických zložiek, čo umožňuje dlhodobé pôsobenie v ľudskom tele. nevyhnutnýVýhodou elektroforetickej techniky je skutočnosť, že liečba nevyvoláva negatívne reakcie.

  Druhou možnosťou elektroforézy je Vermelova metóda. Podľa tejto techniky sú elektródy umiestnené na spodnej oblasti čeľuste a ďalšia elektróda je pripojená k krčným stavcom. Pri tejto technike sa používajú rovnaké účinné látky, ale prúd sa dodáva o niečo nižší. Je potrebné vykonať tento postup každý druhý deň.

  Postup darsonvalizácie zahŕňa pôsobenie vysokých prúdov na pokožku v oblasti goliera. Elektródy sa pohybujú cez ramená, v krku, v subklaviálnej oblasti a tiež na chrbte, smerujúce dolu k siedmemu stavcu hrudnej oblasti. U detí s darsonvalizáciou je potrebné liečiť adenoidy u detí s darsonvalizáciou nie dlhšie ako 10 minút na jednu sedenie. Vyžaduje sa celkom desať až pätnásť zasadnutí.

  Pomocou darsonvalizácie dochádza k zmenám v stenách krvných ciev, aktivuje sa venózny odtok, ktorý pomáha znižovať stagnáciu krvi. Tento postup je tiež schopný ovplyvniť bioaktívne látky, ktoré zvyšujú humorálnu imunitu. Vďaka postupu dochádza k lokálnemu baktericídnemu a bakteriostatickému účinku na sliznicu tkanív.

  Na liečbu adenoidov u detí bez chirurgického zákroku lekári uprednostňujú liečbu UHF.

  Technika UHF sa používa pri mnohých patológiách, bude tiež užitočné, ak má dieťa v nosohltane nádory. Metodikou postupu je vystavenie tela prúdomultrafrekvencia a tento efekt sa vyskytuje nepretržite alebo pulzne.

  Počas postupu je dieťa sedené na stoličke, hlava sa trochu nakloní dozadu, ale nevyskytujú sa žiadne nepríjemné pocity. Kondenzačné dosky sa nanášajú na krk zo strany bočných povrchov, ktorými prechádza prúd najviac štyridsať voltov. Počas tohto postupu cíti dieťa v oblasti prístroja príjemné teplo. Celkovo musíte prejsť desiatimi takýmito reláciami, z ktorých každá má desať minút. Procedúra poskytuje imunomodulačný účinok, má analgetické a protizápalové účinky.

  Moderné zariadenia UHF môžu účinne ovplyvniť hypertrofické tkanivá a prispieť k ich zníženiu objemu

  .

  Indukotermia sa používa na liečbu nadmerne vyrastených adenoidov pomerne nedávno, ale už preukázala pozitívne výsledky u detí, ktoré potrebujú na liečbu adenoidov vyliečiť bez chirurgického zákroku. Podstatou postupu je vystavenie malého pacienta vysokofrekvenčnej magnetoterapii.

  Prístroj vytvára magnetické víry s prúdom, ktoré sú schopné zahriať tkanivá do hĺbky deväť centimetrov.

  V dôsledku postupu stúpa nielen teplota v ošetrovanej oblasti, ale aj v celom tele. Procedúra má nasledujúce účinky:

  • protizápalové;
  • dokáže zmierniť bolesť;
  • uvoľňuje svaly;
  • zmierňuje kŕče;
  • rozširuje cievy.

  Indukotermia nie je predpísaná sama osebe, hlavne dopĺňa elektroforézu alebo úpravu bahna. V komplexe s elektroforézou sa induktotermia vykonáva v počiatočnej fáze a keď sa objaví teplo, začína sa elektroforéza. Celkový čas na dva zákroky by nemal byť viac ako 25 minút, priebeh liečby je dvadsať zákrokov každý druhý deň.

  Adenoidy sa môžu liečiť pomocou terapie centimetrovými vlnami, ktorá spočíva v použití vĺn - priamych a odrazených. Spoločne vytvárajú stojaté vlny, ktoré môžu zvýšiť teplotu v tkanivách jeden až tri stupne nad normálne hodnoty. Hĺbka prieniku je od troch do piatich centimetrov.

  V dôsledku postupu sa dá opuch znížiť a aktivovať mikrocirkulácia krvi. Trvanie procedúry je od 5 do 8 minút, priebeh pozostáva z dvanástich procedúr, po ktorých sa vyhodnotí účinnosť liečby.

  Lavage v liečbe adenoidov

  Irigačná terapia je pri konzervatívnej dlhodobej liečbe adenoidov mimoriadne dôležitá. Sliznica nosohltanu by mala byť čo najčistejšia, aby sa na nej nehromadili patogénne mikroorganizmy, v opačnom prípade začnú adenoidy bojovať s infekciou a ich hypertrofia sa zhorší.

  Okrem toho čistenie nosa hlienu zlepšuje dýchanie nosom, čím zabraňuje tvorbe „adenoidnej tváre“ u detí, čo je typický obraz dieťaťa trpiaceho adenoidmi. Otolaryngológovia môžu určiť prítomnosť adenoidov iba podľa vzhľadu dieťaťa, čo je zrejméak sa nelieči, stávajú sa vonkajšie príznaky patológie.

  Nosné priechody sú predovšetkým roztoky voda-soľ, ktoré jemne ovplyvňujú sliznicu, dobre zmäkčujú kôry a odstránia hlien. Drogy si môžete kúpiť v lekárni, ako aj sami variť po konzultácii s lekárom.

  Pri umývaní nosa sa nestarajte príliš horlivo. Keď sa roztok obsahujúci patogénnu mikroflóru dostane do zvukovej trubice, vyvíja sa médium pre akútnu zápal stredného ucha. Nosová sliznica tiež trpí častým umývaním, v dôsledku čoho sa pozoruje rinofaryngitída alebo rinitída.

  Protizápalová terapia

  Pri ochoreniach nosohltanu sa aktivujú adenoidy, preto by sa zápalové procesy u detí mali včas zastaviť. Iba v tomto prípade adenoidy u detí zostanú aspoň na rovnakej úrovni, čo je obrovský úspech pri liečbe choroby. Preto lekári pri identifikácii patogénnej mikroflóry predpisujú miestne lieky aj prostriedky na systematické používanie.

  V závažných prípadoch bude najmiernejším antibiotikom amoxicilín zo skupiny aminopenicilínov a uprednostňujú sa cefalosporíny, cefuroxím, ceftibutén alebo cefixím. Lekári predpisujú rozpustné formy vo forme suspenzií pre malé deti, napríklad tablety rozpustné vo Flemoxine Solutab. Pijú sa ako sladká voda a deti ich ľahko tolerujú. Pri používaní antibiotík lekári predpisujú súčasne batoľatá a prostriedky oddysbióza.

  Šťava z červenej repy vylučuje nachladnutie a zlepšuje miestnu imunitu

  V prípade vírusovej infekcie sú uvedené antivírusové lieky. Deti sú predpisované deťom Anaferon, Amizon, Viferon, Kipferon. Lieky pôsobia v aktívnom akútnom období rozvoja patológie, ale v znížených dávkach lekári predpisujú tieto lieky na prevenciu. Vynikajúci účinok majú imunomodulačné lieky - Bronchomunal, Cycloferon, Ribomunil, Imunorix. Ak z často sa objavujúcich príznakov vyjasní, že imunita dieťaťa je oslabená a je zaradený do kategórie často chorých detí, lekári uskutočňujú špecifickú liečbu zameranú na posilnenie obranyschopnosti tela. Ďalšie informácie o liečbe adenoidov u detí sa nachádzajú v bode 71 tohto článku.

  Účinné metódy tradičnej medicíny

  Navrhovatelia konzervatívnej liečby majú záujem o to, či je možné uplatniť ľudové metódy. V tejto súvislosti môžeme povedať, že liečba ľudovými liekmi nebude v boji proti adenoidom zbytočná. Spoliehanie sa výlučne na tieto metódy však bude nesprávne.

  Na dosiahnutie najlepšieho účinku by sa liečba mala kombinovať s liekmi a fyzioterapiou. Pred použitím ľudových liekov sa odporúča konzultovať s lekárom.

  Vynikajúcim liekom by bol eukalyptus s harmančekom a breza. Na varenie musíte vziať jednu polievkovú lyžicu eukalyptu, jednu čajovú lyžičku listov brezy a jednu polievkovú lyžicu lekárneharmanček. Polievková lyžica zmiešanej suchej zložky sa naleje do pohára vriacej vody a vylúhuje sa hodinu. Potom sa odporúča do každej nosnej dierky vychladnúť dve kvapky dvakrát denne.

  Umývanie soľnými roztokmi je veľmi užitočné - polovica čajovej lyžičky morskej soli sa zriedi v polovici pohára vody, potom sa na hornú časť pohára pridá jedna z bylinkových odvarov - harmanček, dubová kôra alebo šalvia. Kloktajte a vypláchnite nosové kanáliky najmenej dvakrát denne.

  Používanie šťavy z aloe je skvelý spôsob, ako vyliečiť adenoidy a posilniť imunitný systém.

  Cukrová repa spolu s medom pomôžu liečiť adenoidy. Príprava takéhoto nástroja je veľmi jednoduchá. Repa sa trie na jemnom strúhadle, vytlačí sa cez vrstvy gázy, niekoľkokrát sa zloží a potom sa do jednej lyžice pridá rovnaké množstvo medu. Nástroj sa mieša, až kým nevznikne homogénna hmota, a vštepuje do nich nosné kanáliky. V každej nosovej dierke je potrebných päť kvapiek trikrát denne.

  Liečebný cyklus trvá dva až tri týždne. Pripravený produkt sa môže uchovávať v chladničke, ale pred vpustením sa nádoba zohreje v rukách. Nezohrievajte v mikrovlnnej rúre alebo plyne.

  Vynikajúcim protizápalovým a všeobecným spevňujúcim činidlom je dubová kôra, z ktorej sa odporúča pripraviť odvar. Na prípravu produktu sa zmiešajú dve polievkové lyžice dubovej kôry a na zvýšenie účinku je možné pridať polievkovú lyžicu ľubovníka bodkovaného a mätu piepornú. Miešanie všetkých prísadPolievková lyžica zbierky liekov sa naleje do pohára vody a zapáli sa.

  Akonáhle sa kvapalina začne vrieť, musíte zaznamenať čas a po troch až piatich minútach ho odstrániť z ohňa. Trvajte na tom, že liek bude trvať asi hodinu, prefiltrujte ho zo zvyšku a potom do každej nosovej dierky vstrieknite tri kvapky štyrikrát denne.

  Na ošetrenie adenoidov až do rastu druhého stupňa sa môžu použiť byliny v kombinácii s jedľovým olejom. Na prípravu produktu musíte zmiešať nasledujúce zložky:

  • lyžica byliny podstavca;
  • tri polievkové lyžice za sebou;
  • dve polievkové lyžice byliny ľubovníka bodkovanej.

  Všetky prísady sa zmiešajú a potom sa dve polievkové lyžice produktu nalejú do pohára vriacej vody a trvajú jednu hodinu pod uzavretým vekom (možné v termoske). K výslednému lieku sa pridá niekoľko kvapiek oleja z jedle a mieša sa do hladka. Do každej nosovej dierky je potrebné vniesť tri kvapky lieku dvakrát až trikrát denne.

  Liečba mrkvovou šťavou je tiež účinným nástrojom v boji proti zarasteným novotvarom. Mrkva strednej veľkosti sa trie na jemnom strúhadle, potom sa vytlačí určité množstvo šťavy a do každej nosovej dierky sa vstrieknu štyri kvapky trikrát denne. Súčasne populisti odporúčajú piť mrkvovú šťavu v šálke každý deň, aby sa zvýšila imunita. Pomôže to minimalizovať riziko infekcie infekčnými a vírusovými patológiami.

  Úspešná liečba adenoidov bez chirurgického zákroku je možná, ak sa všetky postupy vykonávajú vnaplňte a vypite liek podľa predpísaných dávok a cyklov. V tomto prípade je šanca zastavenia patologickej proliferácie tkaniva pomerne vysoká.