Ako liečiť adenoidy

Obsah

  Rozšírené adenoidy sú častým problémom v detstve. Adenoidy sa predtým považovali za druh zbytočnej formácie, ktorá bránila dieťaťu iba v dýchaní, lekári však zistili svoju ochrannú funkciu - deti s adenoidmi boli podľa štatistík oveľa menej choré ako deti, ktoré ich nemali. Táto skutočnosť prinútila lekárov, aby prehodnotili otázku liečby rastu - teraz radšej liečia, ako odstránia. Ako liečiť adenoidy - hovorí špecializovaný otolaryngológ.

  7. Konzervatívna liečba8. Ak symptómy adenoidov naznačujú počiatočné štádium vývoja patológie, niektorí lekári rozhodujú o konzervatívnej liečbe formácií. Ihneď stojí za zmienku nízka účinnosť takejto terapie - u väčšiny pacientov to umožňuje iba určitý čas pozastaviť rast tkaniva, ale pri ďalších zápalových patológiách sliznice nosohltanu sa adenoidy opäť zvýšia.

  Ak sa však s adenoidmi zaobchádza správne, dá sa zabrániť ich rastu a môže sa dosiahnuť obdobie regresie, keď sa veľkosť novotvarov zníži. Preto by mala byť liečba zameraná, neprerušovať ju a najmä monitorovať stav formácií počas období zápalových zápalových patológií. Ako liečiť adenoidy u dieťaťa bez chirurgického zákroku, prečítajte si tento článok v .

  Lekári medzi metódami konzervatívnej liečby používanými doma odporúčajú:

  • soľný nosný výplachroztoky na rýchle odstránenie patogénnych mikroorganizmov obsahujúcich hlien - adenoidy tak nevyvolajú odpoveď na prienik patogénu. Môžete použiť nástroje Marimer, Aquamaris, Humer;
  • Lieky na nosovú instiláciu, ktoré obmedzujú krvné cievy, budú mať priaznivé účinky. S menej aktívnym prietokom krvi v adenoidoch a okolí sa ich patologická proliferácia vyskytuje omnoho pomalšie. Lekár odporúča používať Protargol, odvar z dubovej kôry, koloidné striebro;
  • povinné používanie decongestantov, ktoré zmierňujú podráždenie, zápal a opuch v problémovej oblasti. Úspešne sa vyrovnať s týmto nástrojom úloh Derinat.

  Súbežne s liečbou liekom sa môže liečiť homeopatia. Liečba týmito liečivami je bezpečná, pretože sú založené na prírodných rastlinných zložkách. Jediným obmedzením môže byť iba individuálna neznášanlivosť fondov, ktoré tvoria lieky. Na liečbu novotvarov druhého stupňa sa do nosa môže kvapkať Euphorbium compositum a thuja olej, ale podľa pokynov je užitočné užiť liek Adenosan.

  Tradičná medicína

  Alternatívna liečba môže tiež bojovať proti adenoidom. Výber spôsobu liečby adenoidov je mimoriadne široký. Existuje mnoho odvarov a infúzií bylín, ktoré pomáhajú vyrovnať sa s problémom. Na ošetrenie môžete použiť nasledujúce recepty.

  Adenoidy druhého stupňa je možné liečiť pomocou divej ruže, kalina,nechtíka a iných bylín. Tieto zložky sa vyrovnávajú so zápalom a opuchom sliznice, sú miestnym dezinfekčným prostriedkom a aktívnym prírodným imunomodulátorom. Na varenie:

  • lyžica listov ríbezlí;
  • jedna lyžička kvetov nechtíka;
  • toľko kvetov kalina;
  • dve polievkové lyžice ruží (ovocia);
  • dve polievkové lyžice harmančeka lekárne.

  Kalina sa musí zbierať pri prvých mrazoch, sušiť a skladovať do novej plodiny na suchom mieste - nestráca svoje liečivé vlastnosti

  .

  Polievková lyžica lieku sa naleje do pohára vriacej vody a na jednu noc sa naplní do termosky. Potom môžete do produktu pridať dve kvapky jedľového oleja a dve kvapky vštepovať dvakrát denne.

  Nástrojom na zvýšenie miestnej imunity a zastavenie rastu adenoidov je šťava z Kalanchoe. Na použitie vytlačte asi čajovú lyžičku šťavy z rastliny a zrieďte ju rovnakým množstvom vody. Do každej nosovej dierky trikrát denne kvapkajte dve kvapky lieku. Túto metódu je vhodné používať u malých pacientov - deti začnú aktívne kýchať, čím odstránia hlien z nosných priechodov.

  Odstránenie adenoidov

  Ak sa u dieťaťa vyvinú novotvary a ohrozujú zdravie, potom nie je možné liečiť adenoidy. Môžu blokovať nosné dýchanie dieťaťa, ako aj vyvolať hluchotu alebo bolesť v uchu. V takom prípade sa rozhodne o chirurgickom zákrokuOdstránenie. Klasický spôsob odstránenia je zachytiť slučku a odrezať od základne alebo nôh (v závislosti od štruktúry novotvaru).

  Problém s adenoidmi zvyčajne môže úplne odstrániť chirurgický zákrok. Pre dospelých nie sú tieto nádory potrebné, sú absolútne zbytočné a mnoho z nich v priebehu času atrofuje. Preto sa nebojte chirurgického zákroku - pomôže dieťaťu zachrániť ho pred zbytočným vzdelávaním. Okrem toho táto operácia pomôže eliminovať adenoidy ako zdroj infekcie, takže sa pri bolestivých pacientoch často odstraňujú spolu s mandlími.

  Príprava na operáciu sa zvyčajne plánuje. Otorinolaryngológ na miestnej klinike pošle pacienta na kliniku. Lekár analyzuje lekársku anamnézu, a ak neexistujú kontraindikácie, pripravuje pacienta na chirurgický zákrok, robí röntgenové vyšetrenie, krvný test a štúdium výtoku pre bacosow.

  Jeden spôsob, ako odstrániť výrastky, je cez ústa. Môže sa odstrániť v celkovej aj lokálnej anestézii, v závislosti od objemu porastov. Ovládanie operácie sa vykonáva iba zrkadlom, čo vám umožní vyšetriť zadnú stenu nosohltanu. Pre túto operáciu je možné zvoliť nielen slučku, ale aj iné nástroje, v závislosti od veľkosti a umiestnenia adenoidov. Nie je potrebné šiť, povrch rany sa ošetruje, kauterizuje a krvná zrazenina sa rýchlo tvorí a upcháva cievy.

  Ak sú adenoidy malé, možno ich odstrániť nosom.

  Operácia sa vykonáva aj s analgéziou.Pomocou špeciálneho nástroja sú výrastky zachytené a pretiahnuté cez nosné dierky. Povrch rany je kauterizovaný a nedochádza k nadmernému krvácaniu. Po operácii dostávajú pacienti dekongestanty, a ak je to potrebné, lieky proti bolesti. Súbežne je indikovaný priebeh antibakteriálnej terapie.

  Chirurgické odstránenie je najbežnejšie používanou liečbou adenoidov

  .

  Zvyčajne sa operácia vykonáva ráno, aby sa pacient mohol sledovať až do večera. Je možné byť v deň operácie doma? Samozrejme, ak neexistujú žiadne komplikácie, krvácanie sa neotvára, alergie na lieky alebo anestézia sa neobjavujú, potom sa obsluhovanej osobe môže večer vrátiť domov. Po operácii musí pacient niekoľkokrát navštíviť miestneho otolaryngológa, aby lekár po odstránení adenoidov pozoroval proces hojenia sliznice.

  Deti sa neodporúčajú navštevovať verejné priestranstvá a chodiť do školy najmenej sedem dní, aby sa predišlo možnej infekcii v detskom tíme. Ak sa dieťa zapája do plávania, môžete navštíviť časť najmenej o desať dní neskôr, a to aj potom, čo k tomu dôjde so súhlasom lekára.

  V niektorých prípadoch sa u pacientov môžu vyskytnúť komplikácie:

  Odporúčame tiež, aby ste si prečítali: Ako liečiť jačmeň u dieťaťa
  ​​
   53) bolesť hrdla;
  • horúčka;
  • krvácanie;
  • hnisavý výboj;
  • horúčka.

  V prípade výskytu týchto príznakov by pacienti maliPoraďte sa s lekárom, ktorý zistí príčinu zhoršenia situácie a predpíše potrebnú liečbu pre pacienta. Nevyladzujte však výskyt negatívnych dôsledkov. U väčšiny pacientov dochádza k odstráneniu adenoidov bez komplikácií.

  Laserové ošetrenie

  Adenoidy je možné zbaviť nielen klasickým vyrezaním výrastkov, ale aj laserovou terapiou. Priamo sa proces odstraňovania uskutočňuje pomocou laserového lúča. Povrch rany sa ošetruje súčasne s excíziou rastu, čo umožňuje znížiť krvácanie a zlepšiť proces opravy tkaniva. Na vykonanie chirurgického zákroku nestačí príliš intenzívne vystavenie, predovšetkým správna vlnová dĺžka.

  Za zmienku stojí, že laserové odstránenie má svoje vlastné vlastnosti. Kvôli nevhodnému umiestneniu je adenoidy dosť ťažké získať pomocou lasera. Aby ste to dosiahli, musíte použiť ďalšie endoskopické vybavenie, ktoré umožní takýto „šperkový“ zásah.

  Použitie takýchto finančných prostriedkov výrazne zvyšuje náklady na postup, takže si to nemôže dovoliť každý.

  Dôsledky práce s laserom v postihnutej oblasti poskytujú pacientovi nasledujúci účinok:

  • eliminuje opuch tkanív;
  • zápalový proces sa zastaví;
  • omnoho menšia bolesť;
  • trofizmus v sliznici sa zlepšuje;
  • tkanivá sa lepšie opravujú;
  • usmrtené sú patogénne mikróby, ktoré obývajú samotné adenoidy aj oblasť okolo nich;
  • sú aktivované miestne obrany.

  Laserový lúč umožňuje bezbolestne odrezať adenoidy od povrchu steny hltanu

  Laserovú terapiu môže predpísať lekár len po dôkladnom vyšetrení pacienta. Najlepšie je liečiť rast v počiatočnom štádiu, ale už v 3 stupňoch bude ťažké zvládnuť neoplazmy. Môžete tiež použiť laser s prerastenými adenoidmi, ale riziko recidívy zostáva - objavia sa nové výrastky, ktoré rýchlo dosahujú svoje predchádzajúce veľkosti, takže pacienti musia znova ísť na kliniku. Z tohto dôvodu je odstránenie veľkých nádorov laserom mimoriadne zriedkavé.

  Pred laserovým zákrokom sa musí pacient podrobiť niekoľkým štandardným postupom:

  • predoperačná konzultácia otolaryngológa, vyšetrenie adenoidov;
  • rádiografia alebo CT sínusov;
  • krvný test, koagulačný test.

  Počas konania sa vykonáva reorganizácia pracovného priestoru. Všetky výlučky alebo hlien, ktoré sa tvoria v nose, sa vymývajú. Opláchnutie sa môže uskutočniť pomocou bežného soľného roztoku kukučky. Postup odstránenia laserom je bezbolestný, takže nie je potrebné pacienta opravovať ani ho liečiť proti bolesti. Jedinou podmienkou pre dospelých a deti je sedieť počas zákroku.

  Po instilácii vazokonstrikčných kvapiek do nosných kanálikov sa cez ne vkladá špeciálny nástroj, svetlovod. Počas postupu použite argón alebohelium-neónový laser. Počas laserového ošetrenia lekár vyhodnotí výsledky, stanoví trvanie zákroku a počet návštev. Vo väčšine prípadov stačí jeden zásah a niekoľko pooperačných konzultácií, ale ak sú adenoidy zarastené a zapálené, môže byť potrebných niekoľko sedení, počas ktorých sa adenoidy postupne odstraňujú.

  Podľa postupu je pacientom zakázané:

  • dať telu silnú fyzickú aktivitu;
  • navštevovať kúpele alebo sauny;
  • 88) konzumuje horúce alebo studené jedlo, pije nápoje sycené oxidom uhličitým alebo jesť kyslé alebo slané jedlá, ktoré dráždia hrdlo.

  Obvykle sa postup vykonáva bez komplikácií, pretože telo dobre znáša laserové pôsobenie a prakticky nedochádza k negatívnym reakciám. Procedúra má kontraindikácie, pretože laserová liečba nie je možná pre všetkých pacientov.

  Takáto terapia je zakázaná pre tých, ktorí majú vysokú telesnú teplotu, trpia infekčnými chorobami hltanu a ústnej dutiny, ktoré sú v aktívnej fáze vývoja. Liečené nie sú ani ľudia s anémiou, nádormi v tele, ochoreniami štítnej žľazy a kardiovaskulárnymi patológiami.

  K liečbe adenoidov by sa malo pristupovať s maximálnou zodpovednosťou. Je lepšie ich odstrániť v detstve, kým si dieťa nevytvorí „adenoidnú tvár“. Najlepšie je uchýliť sa k radikálnym metódam na odstránenie problému navždy.