Ako liečiť absces

Obsah
  6. absces (mäkké tkanivo alebo orgán) je dutina oddelená kapsulou, ktorej obsah je hnis. Pri akumulácii veľkého objemu exsudátu môže kapsula prasknúť, čo bude nasledovať po výstupe hnisu von. To sa stáva príčinou rozvoja zápalového procesu, ktorý môže spôsobiť sepsu, hnisavú fúziu krvných ciev a ďalšie nemenej nebezpečné následky. Preto je potrebné vedieť, ako liečiť absces v ranom štádiu.7. Konzervatívna liečba8. Nespoliehajte sa na samoliečbu. Akákoľvek choroba vrátane dermatologického vyžaduje včasnú pomoc. Začatím liečby v počiatočnej fáze vývoja abscesu môžete zabrániť jeho prelomeniu a tiež eliminovať nebezpečné následky.

  V skorom štádiu sa používa ošetrenie chladom (obklady), ktoré pomáha resorpcii hnisavej hmoty. Ak je to neúčinné a nedochádza k negatívnym zmenám (napr. Zväčšenie dutiny alebo silné vymývanie), použijú sa tepelné obklady (vyhrievacia podložka atď.).

  Lekár okrem toho predpisuje antibakteriálne lieky, pretože vo väčšine prípadov sú abscesy a abscesy spôsobené bakteriálnou infekciou. Môže to byť systémová alebo lokálna terapia. Pri vytvorenom abscese a rozsiahlom poškodení kože je potrebné otvorenie a odvodnenie dutiny.

  Antibiotiká

  Pri liečení vredov sa antibakteriálne lieky používajú vo forme tabliet, mastí alebo injekcií do postihnutých.area. Pred vymenovaním lieku sa vyseje hnisavá hmota, ktorá pomáha identifikovať typ patogénneho mikroorganizmu a jeho citlivosť na lieky.

  Vo väčšine prípadov sa používajú penicilíny. Môže to byť cefalexín, amoxicilín, ktoré sa predpisujú v dennej dávke 250 - 500 mg štyrikrát denne. Približné trvanie liečby je 10 dní.

  V prípade alergickej reakcie na penicilíny sa predpisujú makrolidy: erytromycín, klaritromycín alebo iné liečivo v dennej dávke 250 - 500 mg dvakrát denne počas 10 dní.

  Zaujímavé! Lokálna antibiotická terapia je dlhšia. Napriek tomu má táto liečba jednu veľkú výhodu: masť sa neabsorbuje do krvného obehu a pôsobí prísne v oblasti zápalového procesu.

  Pri súčasnom vývoji diabetu mellitu je okrem antibiotickej liečby potrebné brať lieky, ktoré v tele korigujú metabolické procesy.

  Miestne lieky

  Miestne lieky sa môžu používať na liečbu abscesov. Napríklad, ak sa u dieťaťa objaví absces, účinnou liečbou bude masť Bepanten, ktorá sa rýchlo vyrovná so zápalovým procesom a urýchli hojenie rán.

  Masti ako Levomekol, Vishnevsky, Ihtiolovaya sú pre dospelých dokonalé. Prvý (Levomekol) má silný protizápalový účinok, rovnako ako antiseptický. Výhodou lieku je eliminácia príznakov abscesu a jeho príčin. Masť má málo vedľajších účinkov.

  Vishnevsky masťPoužíva sa na liečbu abscesov, ako aj karbunklov a varov, trofických a kŕčových vredov. Jedinou kontraindikáciou je precitlivenosť na zložky lieku. Neexistujú žiadne ďalšie kontraindikácie ani vedľajšie účinky pri používaní.

  Tridermová masť je vynikajúcim nástrojom v boji proti patológii plesňového pôvodu

  .

  V prípade pridania plesňovej infekcie je predpísané použitie mastí s antimykotickým účinkom. Môže to byť Triderm, Mykozolon a ďalšie.

  Výživa

  Doma musíte dodržiavať správnu výživu. S rozvojom hnisavého procesu v tele, vrátane abscesov, abscesov a abscesov, je potrebné do stravy zahrnúť také jedlo, ktoré pomáha očistiť pečeň a žlčníky, lymfy a krv. Preto je užitočné použiť:

  Tiež si prečítajte: Ako liečiť hnisavú ranu
  • zelenina (repa, mrkva, strukoviny, kukurica, kapusta);
  • ovocie (granátové jablko, citrus, banán, hrozno, brusnica, avokádo);
  • greeny (cibuľa, kôpor, petržlen, zeler);
  • rastlinné oleje;
  • chudé mäso a ryby;
  • pečeň;
  • sušené ovocie;
  • obilniny: pohánka, ryža, proso, pšenica;
  • orechy;
  • zelený čaj, kompot, voda;
  • mliečne výrobky;
  • vajcia akéhokoľvek druhu, okrem vajec tepelne vyprážaných;
  • chlieb z otrúb.

  Medzi zakázané výrobky patria:

  • cukor a soľ;
  • alkohol a káva.

  Dôležité! S abscesomnajmä vnútorný orgán, ktorý sa nachádza v zažívacom trakte, vylučuje zo stravy kapustu, marinádu, uhorky, muffiny, vyprážané a mastné, omáčky, korenené prísady.

  Ľudové lieky

  Abces mäkkého tkaniva je možné liečiť pomocou alternatívnej medicíny, ale iba ak patológia pokračuje v počiatočnej fáze. Aloe je efektívny - rastlina, ktorá sa používa na obklady a pleťové vody v postihnutej oblasti. V šťave z aloe je segment gázy zvlhčený, aplikovaný na absces a po výmene za nový ponechaný jeden deň.

  Môžete použiť ražný chlieb, ktorý je predparený a aplikovaný do varu. Na vrchu je obklad pripevnený listom kapusty a ovinutý. Vydržať počas dňa, po výmene obkladu za nový.

  Cibule sú tiež účinné, obklady, z ktorých sa urýchľuje zrenie abscesu a jeho prielom. Čerstvá cibuľa sa melie na strúhadle, kaša sa rozloží na segment gázy, po abscese sa ponechá 5 hodín. Žiarovka sa dá variť v mlieku, potom sa aplikuje na ranu a ovinie sa.

  Absces sa môžete zbaviť masťou vyrobenou z medu

  Masť Propolis má liečivé vlastnosti. Pripravte to takto: roztavte živočíšny tuk (100 g), pridajte nasekané propolis (10 g) a potom stmavte ďalších 7 minút. Potom vyberte z tepla, ochladte ho a pretlačte cez gázový filter. Pripravený na použitie ako obklad, pričom sa uchováva 2 hodiny. Procedúra sa vykonáva trikrát denne.

  Ďalším užitočným výrobkom včelárstva je med. Z toho sa pripraví masť: v rovnakom objeme sa zmieša s Vishnevského maslom a alkoholom, aby sa získala homogénna konzistencia. Hotový výrobok sa nanáša na tenkú vrstvu, potom - na abscese, máčaný až do rána. Procedúra sa vykonáva v noci.

  Chirurgický zákrok

  Ak je v počiatočnej fáze vývoja abscesu stále možné obmedziť sa len na konzervatívne metódy, liečba vytvoreného abscesu nie je bez chirurgického zákroku. Takúto terapeutickú udalosť vykonáva chirurg na operačnej sále.

  Pacient môže byť hospitalizovaný na dobu neurčitú v stacionárnych podmienkach v prípade komplikovaného abscesu s recidívou patológie po operácii, v prítomnosti závažného ochorenia v pozadí, s vysokým rizikom komplikácií. Okrem toho je osoba hospitalizovaná, ak sa absces nachádza v blízkosti veľkej lode alebo nervového kmeňa.

  Dôležité! Koľko abscesu je potrebné liečiť, závisí od závažnosti jeho vývoja.

  Absces možno vylúčiť otvoreným alebo uzavretým spôsobom. Uzatvorená operácia spočíva v uskutočnení malého rezu, ktorým sa odstráni obsah novotvaru a vloží sa špeciálna trubica na odvodnenie. Po premytí dutiny dezinfekčným prostriedkom a nanesení obväzu.

  Otvorený chirurgický zákrok spočíva v odstránení exsudátu z dutiny abscesu, ktorý sa vykonáva po rozsiahlej pitve.novotvary. Používa sa tiež drenážna trubica a obväz sa denne mení.

  V prípade, že ani operácia nepomohla odstrániť nepríjemné príznaky, môže dôjsť k zovšeobecneniu infekcie s rozvojom sepsy. V tomto prípade sa vykonáva antibiotická terapia, symptomatická liečba, detoxikačná terapia.