Ako je potrebné ošetriť jačmeň na oko tak, aby rýchlo prešlo?

Mimoriadne nepríjemným javom, ktorý môže človeku spôsobiť veľa problémov, je jačmeň, ktorý sa spravidla objaví, keď ho vôbec neočakávate. Aj keď sa táto choroba považuje za prakticky neškodnú, lekári ju neodporúčajú nechať unášať. Koniec koncov, môže to spôsobiť každému vážne a zbytočné choroby. Preto je pre každého z nás otázka, ako zaobchádzať s jačmeňom v oku, celkom relevantná a často úplne nepochopiteľná.

Malo by sa s jačmeňom zaobchádzať vôbec?

Jačmeň je zápal vlasovej cibule alebo mazovej žľazy. A v drvivej väčšine prípadov, ak má človek normálnu imunitu, prechádza sám. Začervenaný a opuchnutý okraj viečka je spravidla v tomto stave asi 2 dni, potom sa na tomto mieste objaví malá pupienok, na ktorom je jasne viditeľná hlava. Po niekoľkých dňoch praskne a výsledná rana sa oneskorí a zmizne bez stopy.

Toto ochorenie teda zvyčajne trvá 5 dní a často nevyžaduje zásah zvonka.

Celý proces by sa však nemal úplne začať, pretože jačmeň sa niekedy vyskytuje vo forme viacerých zápalových ložísk. V takejto situácii je jačmeň ťažko liečiteľný. Preto je lepšie to nedovoliť a začať liečbu čo najskôr.

V ktorých prípadoch je potrebné konzultovať s lekárom?

Ak zistíte nasledujúce príznaky, musíte čo najskôrlekárovi, pretože môžu naznačovať začiatok vývoja závažnejších patológií:

 • významné a dlhodobé zvýšenie telesnej teploty;
 • Opakujúci sa jačmeň;
 • Závažné opuchy, ktoré sa postupne zvyšujú počas 4 až 5 dní;
 • Prvé známky zrakového postihnutia.

Ako zaobchádzať s jačmeňom?

Je nevyhnutné začať liečbu čo najskôr, t. okamžite po nástupe prvých príznakov (bolesť a svrbenie viečok, sčervenanie kože v bezprostrednej blízkosti oka, opuch). Napodiv, ale aj dnes je jedno z najúčinnejších liekov pre jačmeň považované za obvyklú „zelenú“. Počas celého dňa by sa mal aplikovať niekoľkokrát na viečko.

Pamätajte však! Tento produkt by sa v žiadnom prípade nemal dostať do očí, pretože to môže viesť k vážnemu poškodeniu očí. V takýchto prípadoch je najlepšie použiť vatový tampón a pri aplikácii lieku na zakrytie očí.

Ak existuje obmedzený zápalový infiltrát (tvorba pupienkov), lekári odporúčajú priebeh liečby UHF. Je tiež možné použiť suché teplo, ktoré môže slúžiť ako vajce v tvrdom stave, zohriata soľ, cereálie alebo dokonca piesok. Táto metóda je celkom účinná, keď musíte ošetrovať jačmeň.

Soľ (krúpy, piesok) sa naleje do panvice a zahreje sa, potom sa naleje do vopred pripravenej čistej ponožky (alebo pančuchy) a aplikuje sa na postihnuté miesto. Mimochodom,soľ (obilniny, piesok) by nemala byť príliš horúca, pretože to môže spôsobiť popálenie. Pôsobenie tejto metódy je založené na skutočnosti, že teplo významne urýchľuje krvný obeh a umožňuje rýchlejšie opuchnutie opuchu.

Pozor!Malo by sa pamätať na to, že pri otvorení jačmeňa sú prísne zakázané tepelné postupy. Takéto činnosti môžu viesť k rozšíreniu procesu do okolitých tkanív.

Oftalmológovia radšej hrajú na bezpečie a ošetrujú jačmeň na viečku antibakteriálnymi látkami. Najefektívnejšie z nich sú:

 • masť tetracyklínu;
 • gentamicín (očné kvapky alebo masti);
 • erytromycín (masť);
 • Ciprofloxacín (očné kvapky).

Pediatri často musia liečiť jačmeň dieťaťa v spojení so zápalom spojiviek (zápal sliznice oka). V takýchto prípadoch je bakteriálna kultúra povinná, ktorá sa uskutočňuje na očnej klinike. Po získaní výsledkov lekári určia optimálne antibakteriálne liečivo, ktoré dokáže rýchlo zvládnuť toto ochorenie v čo najkratšom čase. Ak nie je možné vykonať očkovanie LHC, potom sa terapia vykonáva pomocou širokospektrálnych antibiotík (Phloxal, Tobrex, Albucil).

Jačmeň by sa mal liečiť ľudovými prostriedkami veľmi opatrne. Najlepšie je najskôr sa poradiť s lekárom. Okrem toho by ste si mali vždy pamätať na toto:

 • Nemôžete ho používať samiantibiotiká;
 • Je zakázané vylisovať alebo prepichnúť jačmeň;
 • Všetky liečebné postupy by sa mali vykonávať iba po ich schválení ošetrujúcim lekárom.